Slanje novca iz HR u BiH, uključujući i Bitcoin opciju :)

Koji je najjednostavniji i najisplativiji način za slanje novca iz Hrvatske u BiH?

Pa na devizni racun. A druga opcija WU.

Crypto…

Najbrži i najjednostavniji je Western Union ali kod vas su velike naknade za slanje, jedino za neke manje iznose… Uplata na devizni račun je vjerovatno najbolje opcija.

Niti je jednostavno a niti jeftino :smiley:

1 Like

od 2000 godine kada sam poceo da radim po netu susreo sam se sa tim problemom
a skoro ni sada nije bolje 2018 ,sve moguce nacine uplate sam oprobao
sve online kartice americke banke evropske banke i uvek je bio problema i dan danas
za 20 ili 30 dolara dakle neki mikropayment mucim muku ,naplate , velike provizije ,par dana,ovo ono ,znaci ni pomaka ,za skoro 20 godina…jedno vreme sam imao racune u svim ex yu ali onda banke pocele naplacivati odrzavanje racuna pa … to pogasio

uglavnom nije lako sa bankama ,drzavama i payment sistemima ,

Nije? :wink:

Trošak slanja ispod 1 kn, brzina prijenosa od par minuta do sat vremena. Govorim za BTC. Može se koristiti i neki drugi coin koji će imati još manji fee i stići za manje od 10 minuta.

Vikend dolazi? Nema problema, to ništa ne mijenja :smiley:

Problem sa podizanjem casha? Nije uopće, postoji sto načina. Od prodaje coina uživo, na nekom forumu, na bitcoin bankomatu, pa do podizanja debitnom karticom na bilo kojem bankomatu.

Jel mi se to čini, ili čak i ti počinješ shvaćati koliko je postojeći sustav zastario i kolike prednosti nude kriptovalute ? :wink:

To važi samo za onaj mali broj ljudi koji su u kripto svijetu. :smiley: Za većinu ostalih je previše komplikovano pa ne vidim razlog zbog kojeg bi se iko cimao da kupi BTC da bi poslao nekom u BiH koji opet nema pojma šta je BTC :smiley:

Sve to zvuči fino ali realno još je to komplikovano za većinu i cijena ide gore-dole non stop pa se ne isplati cimati…

2 Likeova

slabo ti citas ,ja uopste ne sporim da treba novi nacin brz pouzdan i efikasan cak i nezavisan
ali to BITCOIN sa nepoznatom vrednoscu ne moze nikako biti ni sada ni u buducnosti,
jer je previse komplikovan i za nas koji se malo razumemo u to a ne za obicne ljude koji se
i dan danas plase staviti karticu u automat za podizanje love ,boje se da automat ne grize,

1 Like

Slažem se da to sve još nije “sjelo” većini, ali to je njihov problem. Nekima još nije “sjeo” niti internet, pa to ne znači da se danas treba trčati na kiosk po novine ako želiš saznati nove vijesti.

Jel stvarno tako velik problem recimo skinuti aplikaciju MyCelium i javiti pošiljaocu adresu, ili otići na recimo Blockchain.info i kreirati BTC adresu, ili na neko od hrpe drugih mjesta?

Jel pošiljaocu tako veliki problem izvuči karticu i kupiti BTC online, ili kupiti preko nekog foruma, uživo, ili internet bankarstvom kupiti preko burze ili mjenjačnice?

To sve se odradi u samo par minuta. Dovoljno je i samo jednom zatražiti karticu s kojom će se moći podizati cash za BTC na bilo kojem bankomatu i kad stigne imaš je za ubuduće. Ako hoćeš klasično bankarstvo, i za to prvi puta moraš otići u banku i čekati za karticu.

Što se tiče variranja cijene, primiš BTC i momentalno ga probaš na burzi. Negdje ga prodaš za USDT, a negdje za USD ili EUR. To povučeš na bankovni račun, ili par minuta prije podizanja opet za to kupiš BTC i pošalješ ga na adresu gdje ćeš za to dobiti cash. Nema NIKAKVOG rizika promjene vrijednosti ako odradiš na ovaj način. Jel to tako komplicirano? Nije!

:wink:

Evo gore sam napisao da ti baš BITCOIN može idealno služiti. Nije uopće kompliciran, ali treba odvojiti desetak minuta da se shvati kako funkcionira i to je to. Nekima je bilo komplicirano i funkcioniranje tokena od banaka, pa ih danas najnormalnije koriste nekoliko puta dnevno.

Evo npr treba da platim nekome 7000$ za neki posao, posaljem mu 1btc, u medjuvremenu jave da je Btc blokiran na google-u i ode tih 7k na 3k…
Brana hoce da kaze da je jos nepredvidiv nacin placanja, ne postoje nikakve garancije za vrednost koja stalno varira. Ja prvi nikad ne bih pristaona Btc placanje jer ne zelim da preuzmem rizik, ali ako se u buducnosti srede oscilacije i ima neku konstantnu vrednost, makar ona bila 1$ rado cu da koristim Btc kao nacin placanja, u suprotnom dok je ovako, ne prilazim mu.

5 Likeova

Na nekim burzama imas za staviti auto exchange, znaci, ti posaljes btc u vrijednosti 7000$, posiljatelju sjeda btca u vrijednosti 7000$ i istog trena taj btc se pretvara u 7000$. Pa u HR ima trgovina racunalne opreme koji prodaju za btc, moro.si prodaje zlato za btc, bitstamp (bitcoin burza) u suradnji sa moro.si vrsi isplate u zlatu. Trenutno nema brzeg i jeftinijeg nacina slanja love od crypta. Nedavno sam slao nesto btca, provizija je bila oko 20 centi, sjelo kroz 15 min. Kad LN mreza zazivi u potpunosti, btc transakcije budu trenutne i vecina altcoinova koji brzinu reklamiraju ko glavnu stavku, bude propala.

Možda idemo offtopic, ali zapravo koriste informacije kao način plaćanja između HR i BiH

Ajmo reći da ti trebaš meni platiti $7,000 i da mi je jako bitno da ne izgubim na tečaju. Dam ti svoju BTC adresu koja je na Bitstamp i čim primim ja to momentalno prodam i fiat povučem na bankovni račun.
Druga opcija, primim taj BTC na adresu na MyCelium i odem na bitcoin bankomat. Treća opcija, primim na neku BTC adresu koju imam negdje gdje imam imam i karticu sa koje mogu na bilo kojem bankomatu podići fiat, a da mi se naplati u BTC.
Četvrta opcija, čim primim BTC na Bitstamp prodam ga za USD, znači za USD ne za USDT pa me nije briga niti ako taj tren kaže da Tether nema pokriće, niti ako se taj tren kaže da svi koji imaju BTC idu u zatvor pa se momentalno sruši cijena. Znači momentalno prebacim u USD i nije me briga za kretanje cijene niti eventualni pad. Tamo mogu držati USD kao na bilo kojem drugom bankovnom računu ili ga povući na klasičan bankovni račun. Mogu kasnije za isti iznos USD-a kupiti ponovno BTC (i dobiti ga više ako je pala cijena) pa onda taj BTC prebaciti gdje god želim ili ga prodati nekome na cesti za cash.
I tak…ima još hrpa opcija. Uglavnom, uopće ne moram izgubiti na eventualnom padu cijene.

Ljudi informirajte se, umjesto da trkeljate bezveze.

Slažem se da nije idealno što je visoka volatilnost, ali to uopće ne mora biti problem ako se malo informirate i osigurate se.

Jeste komplikovano za većinu, glupo uopšte da o tome raspravljamo :smiley: Iskren da budem, meni bi baš bilo mrsko da se cimam na taj način. Ovako recimo primim novce na Payoneer, dignem ih za 2 sata bilo gdje na bankomatu u svijetu i ne razmišljam… Čuj da se još cimam na berzi pa da onda povlačim te pare, niđe veze :smiley:

Slažem se, to i jeste najveći problem…

Ili peta opcija primim odmah dolare ili eure i ne razmišljam o ničemu :smiley:

Ako ti je manje mrsko čekati nekoliko radnih dana da sjedne novac (recimo poslan iz Meksika), vikendom zaboraviti na uplate, platiti veću proviziju nego što bi mogao itd onda ok :slight_smile:
Sve djeluje puno kompliciranije nego što zapravo jest. Meni uopće nije problem da mi netko nešto plati u BTC, taman da se u tom trenu nalazimo i u turbo bear marketu BTC-a i da se radi o iznosu bilo koje visine.

Primiš BTC na Bitstamp i momentalno prebaciš u USD ili EUR i ne razmišljaš o ničemu :wink: Stvarno ne vidim koja je razlika, osim što je brže, jeftinije, 0-24, 7 dana u tjednu i dodatna mogućnost plaćanja za kupca/pošiljatelja :wink:

Ali kad primiš BTC na Bitstamp pa ga prodaš opet moraš povlačiti na devizni račun ili kako?

Kako god da djeluje za “običan” svijet jeste komplikovanije i većina će radije poslati pare recimo preko Western Union-a ili na devizni račun i platiti veliku proviziju nego da radi na način koji si objasnio.

Druga stvar je što to još nije zaživjelo, pa onda ne vidim smisao da npr ja idem kupiti BTC i izgubiti dobar dio na proviziji pa onda slati nekome u Srbiju ili Hrvatsku pa onda da taj ide 200 kilometara u Beograd ili Zagreb da traži bankomat gdje bi mogao da isplati sebi dinare odnosno kune :smiley: opet ponavljam za ljude koji su već u kripto svijetu i šalju i primaju BTC to je super, za većinu ljudi nije…

Ja npr šaljem preko Westerna svaki mjesec u Srbiju 260 EUR i platim proviziju ~11 EUR, taj u Srbiji digne bez provizije pa sve i da kad bi slao BTC da nemam ni ja a ni taj u Srbiji nikakvih provizija opet bih slao preko Westerna jer je jednostavniji :wink:

1 Like

Kad primiš BTC na Bitstamp možeš ga momentalno prodati i povući na klasičan bankovni račun, ili možeš držati u BTC, ili možeš prebaciti u USD ili EUR i držati tamo kao da držiš na bilo kojem klasičnom bankovnom računu, ili možeš taj BTC odmah negdje drugdje poslati i raditi s njim što želiš ili ga podići u fiatu.

Hoće, ali to ne znači da su pametniji. Baš suprotno. Jebe se meni da li će većina ljudi i dalje koristiti Western Union. Ja znam da ću kad god mogu birati radije koristiti BTC.

A dobro, ok :smiley:

A to da je Western Union jednostavniji…nije. Ja kad šaljem ili primam na WU moram otići do pošte (često mi se neda), moram gledati koliko je sati i da li pošta radi (mrzim gledati na sat). Moram ispuniti obrazac (neda mi se to), trebam dati osobnu i još zasebno OIB i tak. Samo se čini da je jednostavnije zato što je procedura poznata većem broju ljudi, ali nije uopće jednostavnije.

Evo ti pravi primjer. Sad mi trebaš poslati recimo $1,000.

  1. Western Union: moraš otići do pošte, požuriti ako je pred zatvaranje ili čekati slijedeći radni dan ako ne radi, ispuniti onaj obrazac, platiti proviziju koja je na $1,000 valjda barem $40-$50. Ako uplaćuješ recimo u markama ili dinarima onda oni to preračunavaju po prodajnom za dolar i meni opet preračunavaju po kupovnom prije uplate u kune pa se valjda radi ta dupla konverzija što je meni nepoželjno. Onda mi javiš onaj broj i ja moram odjuriti do pošte dok ne zatvori ili čekati slijedeći radni dan. Tamo moram ispuniti onaj obrazac za primanje i stati u red, pa kad dođem na red stajati na šalteru barem 5 minta jer ne znam zašto nikad ne uspiju isplatiti za manje od 5 minuta. Znači samo u pošti izgubim najmanje 10 minuta ako nema gužve, i još moram ići do pošte što mi se često neda. Jebena zajebancija ako mene pitaš.

  2. Bitcoin: Dam ti svoju BTC adresu i tu u par klikova prebaciš BTC. Može biti odrađeno u manje od 1 minute, dok ležiš u krevetu. Transakcija traje od par minuta do sat vremena (a biti će i brže uskoro), a košta nekoliko centi (može i potpuno besplatno). Primim BTC i odmah se spustim dolje do bankomata (bilo kojeg) koji mi je na par metara. Podignem kune i sve riješeno, bez rizika da će pasti cijena. Tvoj trošak tranakcije je bio par centi ili nula, a moj trošak je bio $2-$4 provizije na bankomatu (bez obzira na iznos), ovisno koju karticu koristim. Morao sam izlaziti, ali mogao sam izaći i u 3 ujutro, a ne gledati na sat i juriti u poštu koja mi je puno dalje nego bankomat. Mogao sam ti dati i Bitstamp adresu pa tamo primiti BTC i odmah prodati za USD pa znam da imam te USD primljene i mogu ih podići kasnije kad mi zatrebaju.

Ako i dalje misliš da je Western Union bolji i jednostavniji neka ti bude, nemam što više reći :slight_smile:

Ista stvar je i sa Westernom, ne moraš nigdje žuriti kad dižeš pare, imaš rok 15 dana pa polako kad imaš volje odeš po pare :smiley:

A to kad povlačiš pare sa Bitstampa opet moraš čekati da legne na račun :wink:

Ah, OK… :wink:

Posaljem na njegov paypal racun novci mu sjedaju trenutacno i moze ih trosit na stotine vise mjesta u odnosu na BTC. Objasni mi kako da on dode do BTC-a da meni posalje i kolko ce popusit na tome ili se nalazit za tipovima po gradu tko ce mjenjat za cash?