Šoping ideje, predlozi, dobri dilovi i rasprava o proizvodima

Odjeću i obuču nikad online ne kupujem, jedva ikad bude isti broj čak i kad je ista marka a model drugi.

pa i meni je logično ne uzimat odjeću i obuću onlajn jer prvo ja nemam baš percepciju kako nešta može izgledat na meni. i onda nešta što izgleda na pogled ok bude odlično kad se obuče, ili nešta što je odlično bude ogavno kad se obuče/obuje, bar meni tako bude. ima ljudi koji mogu vrlo dobro ocjenit kako im nešta stoji. ja tu sposobnost neam. pored izgleda ima i do udobnosti, materijala… koji se teško mogu ocjenit preko slike, bar ja teško mogu.

i nije da nisam guglo da vidim ima li đe kod nas da se kupe ovakve patike, al ne nađoh negdje da ima

Ja ovako za svaki dan nosim Karimor Caracal Tr snr00. Otisao u Sportsdirect, probao kupio, evo vec godinu dana ih nosim! Kupio sam online jedne isto Karimor Caracal samo druga boja


Razlika u cijeni 20-ak eura.

Tako da sam poceo da kupujem obucu online ali samo za nesto sto sam vec probao.

S ovom koronom su u dijelovima gdje radi amazon i posljednji skeptici poceli kupovati sve onlajn. Radnje se po centru uveliko zatvaraju, ostace pustos.

Za obucu i odjecu imas tzv. “Try before you buy”

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=GCQDLMG7C2YEXSM4

Znaci narucis 20 paketa, npr ove zelene patike gore u tri razlicita broja, sve ti dostave besplatno ako si prime musterija, sta pase ostavis i to platis, ostalo vratis, opet postarina besplatna.

Zalando je jos bolji od Amazona, i sto se tice ponude a i sto se tice vracanja. Ne znam dal mozes placati naknadno, ali ne moras ni printati i ljepiti etikete na kutiju, i to ti dodje zapakovano.

Ove standarde imaju i mnogi drugi prodavci.

I onlajn izbor je puno bolji. Pogotovo za one s posebnim potrebama, tipa siroka noga, uska noga, broj 52 i tako to

Nadas li se carini? :smiley: moj paket 310 KM, myus nudi najjeftiniju opciju dostave preko DHL. Oderat ce me :unamused:

Kontam da ipak platim dva puta shipping za dva odvojena paketa :thinking: opet cu jeftinije proci nego da ide na carinu + DHL naplati svoje usluge spedicije.

pa ne bi trebalo da bude carine jer je ispod 300 maraka ovo moje. do 300 je dozvoljeno. to je i bio primarni cilj pored snižavanja same cijene, da bude ispod 300 maraka. izašlo me 140 +22 dolara šiping, to je čak i ukupno manje od 300 maraka.

a koliko ja upratih za kolko se plaća carina ispada na većinu stvari oko 30% od cijene, sad ne znam jel se tu i šiping računa. možda ti progledaju kroz prste za par maraka preko 300, čitao sam da znaju nenaplatit, ali valjda ako ide dhl-om onda uvijek naplaćuju.

pa što ne ideš preko pesota jeftinije je? i naruči jedan paket na sebe jedan na nekog tvog. nema veze ako plaćaš istom karticom

čuj čuj to. bome titranje pravo

Mislim da ide i na shipping da se ne bi sakrivale pare u shippingu, npr prodavac kaze da je proizvod 150$ a shipping 150$ i tako izbjegnes placati na pola. Mene kad su zvali iz carine jednom za neke satove sto sam narucio trazili su s paypala racun za sve zajedno (proizvodi+shipping)

Joj Kosana ti ko da nisi zivila juznije razmazio te zapad. Ovdje to nema, a i gdje ima sam placas shipping nazad :).

3 Likeova

Skoro pa me isto izaslo. 30$ preko pesoto, a 35$ preko myus. Nego sam se zajebo prikom kupovine, nisam racunao na postarinu.

evo zanimljive stvarčice za koju vjerujem da dosta ljudi i ne zna da postoji

evo i solidan yt video o dva ova podvodna kućišta za telefone, jedan je ovaj linkovani drugi je neki skuplji

ima raznih ovih jeftinijih podvodnih telefon caseova (ne znam našu riječ za ovo, kućište, kutija… pa ću ja to u daljoj priči zvati case) i većina rade samo sa iphone i samsung telefonima. ima i nekih skupih univerzalnih, ali košta nešta previše pa mi nije zanimljivo ni za spomenut.

pošto ja imam poko m3 ima za njega ovako neki case
https://www.aliexpress.com/item/1005002024040998.html

ali tu nema opcija da se dugmad sa strane pritišću

https://www.aliexpress.com/item/1005002997396193.html

kod ove opcije čini mi se da bi moglo da se pritišću i dugmad sa strane. uglavnom ima opcija da se sa svakim telefonom ide pod vodu i snima. tako da je meni ovo skroz zanimljiva opcija za male pare snimat telefonom pod vodom. i čak vidim neke prednosti snimanjem telefonom u odnosu na gopro.

Joj, da znam znam… Saljem pakete dole kad nekom zatreba, i postarina odavde je em skupa em nekad otvaraju pakete… Zato i rekoh “na podrucjima koje pokriva amazon”. Eto cisto da napisem u kom pravcu to ovdje ide. Sve se seli onlajn.
Koliko vidjeh ima Zalando u Hrvatskoj isto, sa besplatnom dostavom i povratom, rok 30 dana.

Kupio mi dans brat GoPro 8 u Beogradu za 280 eura, jer su me oni sa MyUs zajebali. Takođe sam uzeo zajeban laptop za video editovanje. Detektor tu, još jedan stiže, opreme dodatne nabavio. Sve je tu. Tako da od ljeta postajem jutjuber i snimam podvodno metal detektovanje. Možda i prije ljeta nekad uspijem otić na par dana i snimat, ali moram zbavit ronilačko odjelo neko toplije.

2 Likeova

djeluje zanimljivo i da bi se djeci moglo svidjet. ton iz sijalice vjerovatno nije najsjajniji al proći će za zabavu. ona prošla sijalica koju naručih isto što može s daljenskim mjenjat boje nije stigla tako da ću morat ponovo naručivat, al eto sad može ova verzija sa muzikom.

uzeh i ovo. kao mikroskop za telefon. kolko izgledah razne revjueve čini se neloše. trebalo bi biti bolje od onih baš jeftinih uvećala za telefon.

inače stigla mi je prije neki dan 3d pen, i 50 il 100m onog punjenja (plastika šta li) ali još nisam ič pravio sa đecom.

uzeli smo ćerci kuću za lutke pa joj treba raznog namještaja pa ćemo pravit štogođ sa ovom 3d olovkom. inače tražila je lol kućicu da joj kupimo a lol kućica košta ko neki motor pa je dobila naravno nije, no smo naručili od nekog lika iz doboja što ručno pravi drvene kuće za lutke.

inače stigo mi je drugi detektor, kineska kopija ovog što ja imam

stigla mi je i vagica za moje zlato koje pronađem


mislim ima u kući ona vaga kuhinjska, ali ona je u gram, ova je u 0,01 gram. mogu mislit carinika ako su vidjeli šta je u paketu. ne vjerujem da bi iko od njih mogo pomislit da nisam diler

image
naručih ovu kinesku mini verziju čepaljke + otvarač. koliko vas ne zna šta je čepaljka?

@Kosana dođoše li tice u kućicu?

Ne…Al nisu ni kod komsija, tako da nije samo moja krava u pitanju :grin:

PS. A sto vi gledate ruski aliexpres? Vidjala sam jos neko je postavljao skrinsotove na ruskom

ne gleda niko ruski aliexpres no iz nekog razloga konvertuje linkove u rusku verziju, zašto, я не знаю

A to. Vidis kako im radi geotargeting, iz kineske perspektive Rusija, Balkan - to sve dodje na isto njima, 2000 km dole gore, prava sitnica :grin:

dok iz naše perspektive koreanci, kinezi i japanci nisu uopšte svi isti :slight_smile: mada uz ženu ja sam ih počeo prilično dobro prepoznavat

2 Likeova

Ja sam koristio Aliexpress dok mi na telefonu nije počeo prebacivati na rusku verziju. Tada sam prestao da ga koristim i prešaltao se ponovo na Ebay ili lokalno preko olx.ba. Često se desi da preko olx.ba nađem nešto sa istom ili malko većom cijenom nego na Aliexpress-u.

Ovo djeluje fora za djecu, javi kad stigne valja li. :smiley:

90% stvari je jeftinije na aliekspresu no na ibeju, mada ima nekih stvari kojih nema na aliju a ima na ibeju. neke stvari se mogu nać za poprilično dobru cijenu na olx pogotovo je smanjena razlika u odnosu na kineze otkako je šiping problematičniji no ranije (ipak većina stvari je i dalje dosta jeftinija na aliju). nervira me 8 maraka dodatnih koje se plaća za sve na olx, pogotovo nervira 8 maraka platit za neke sitnice

Jeste jeftinije bilo, barem kad sam jedno vrijeme stalno neke gluposti naručivao. Međutim kasnije je nešto promjenjeno u vezi dostave, tj na dosta proizvoda što sam gledao je cijena drastično otišla gore, pa sam definitivno prestao naručivati sa Aliexpressa.

Onda sam počeo više gledati na olx.ba kad trebam neku sitnicu. Nedavno tražio neki vakum aparat za meso da testiram i cijena na OLX sa dostavom je bila otprilike (1-2 marke gore dole) ista kao na Aliexpressu. Ali nema čekanja 2 mjeseca. :smiley:

Slično mi se desilo više puta kada sam tražio nešto preko Ebay. Odem na OLX, kad ono cijena skoro ista, za neke proizvode čak i jeftinije kupiti ovdje nego čekati mjesec dana da stigne.

1 Like