Startup iskustva?

Pozdrav.
Zanima me dal je netko u zadnjih 2 godine pokretao kakav startup a da je krenuo od nule.
Zanima me kako ste dosli do prvog timskog parnera ( ako ste krenuli skroz sami) i na koji nacin ste uspjeli odraditi marketinški dio, sponzore, dogovre, pregovore i sve to skupa.
Mogu za sebe osobno reć da sam dosta kreativna osoba i volim inovirat riješenja, najviše puta samo u mozgu, ali vjerujte mi da imam sposobnost toliko dobro razradit cijeli princip inovacije u mozgu od a do ž, bilo da je to kodiranje, kombinacija kodiranja i fizickog proizvoda ili nesto treće. Kroz cijeli život mi ljudi ( i to kvalitetni ljudi poduzetnici itd) govore da su mi ideje predobre i da imaju potencijala. naravno ja nikako da krenem. Napravio sam nekoliko prototipova “nečega” nedovršenoga i to je uglavnom to. Fali mi ta neka motivacija tj. usmjerenje. Motivacije zapravo imam, ali nemam komunikacijske vještine, a samim time ni networking, što je u svakom poslu zapravo osnova, pa čak ni zidar neće imat posla ako nema networking i komunikacijske vještine, realno.

Također, ako ima netko ovdje sličan meni da iznese možda također neke svoje ideje.
Neke od mojih ideja su:

*Recipe Mania (aplikacija)- Ineraktivna kuharica koja te kroz pripremu hrane vodi korak po korak u pripremi jela. Npr., Pita te dali je pecnica zagrijana na 200, ti kazes je, ona kaze sad stavi unutra, onda odbrojava pa za 15 minuta zvoni kaze “provjeri” i tako dalje. ( ovo je ukratko)

*StalApp ( aplikacija, web platforma) - Omogućava svim ljudima da ulažu novac u ishranu stoke (mesa). S obzirom da ljudima na selu sve zjapi prazno jer ljudi nisu dovoljno obrazovani i osvješteni da bi došli do nekih kredita, ovo bi omogučilo da se malom hranitelju stoke napravi “online pool”. Primjer: Kad se prikupi dovoljno novaca za krenuti u ishranu “x” broja stoke do “x” kilaže, ulagatelji dijele “dobitak” nakon gotove ishrane, ovo bi moglo funkcionirati u osobne potrebe kucne ishrane ulagatelja jer bi hranu dobili po jeftinijoj cijeni, a vrlo lako može prijeći i u pravi biznis + potaknuli smo naše gospodarstvo na lukav način što će rezultirati izvlacenjem love iz EU.

*MyKidHero ( web stranica, servis) - Ovo je zapravo samo marketinška ideja. Nudio bi ljudima da pošalju sliku dijeteta, naprimjer u slučaj rođendana i slično) i da iz biblioteke moje stranice odaberu “skinove” ili u krajnjem slučaju da plate za izradu custom. I dalje ne razumijete znam. Uglavnom imao bi unaprijed predifinirano nekoliko 2d igrica sa custom skinovima (spiderman,batman, fortnite i blabla) te bi ljudima omogucio da glavni junak igre bude njihova kidara. ( relativno generativni servis )

*Slobodni-novinar ( novosti, web platforma ) . Ovo je zapravo nešto što sam instinski analizirao i već bio u samom pokretanju, stime da sam već našao i dogovorio ljude koji su mi trebali, alisam odusto jer sam glup. Ukratko, nudio bi studentima i ostalim alkoholicarima da volontiraju na platformi kao novinari, kupio bi im i opremu za snimanje pa da deru na titok i tako dalje, oni za uzvrat imaju amatersko novinarsko timsko i analitičko iskustvo, te mogućnost ako se timski trudimo da svaki “novinar” moze postavljati svoje affiliate linkove u svoj clanak, tako dugo dok nebi platofrmu napravili profitabilnom a tad bi podijelili zaradu i radili na daljnjem rastu. naravno i ovo je strateški puno bolje isplanirano od ovog kratkog tesksta.

Naravno imam i puno drugih ideja al neda mi se sad…

Ja imam hrpetinu iskustva s tim. Peobat cu ukratko objasniti moje iskustvo

  1. HR je premalo trziste. Moze se tu nesta al sve je tako limitirano da je to strasno. 3.5M ljudi i onda jos kad targetiras odredene ljude koje zele to nesta tvoje… uzas malo

  2. Balkan je vec bolja prica, al smo toliko podijeljeni da to nije za vjerovat. Zapitaj se, koliko cesto koristis srpske aplikacije ili web stranice? Svaka drzava je u svom nekom balonu. Sjecam se da je Njuskalo planiralo ici na srpsko trziste pa jos nisu

  3. Europsko trziste. Svaka drzava ima svoj jezik, kulturu, mentalitet itd da je pretesko uci na takvo trzite sam od sebe. Pogotovo ako ne znas jezik. Tipa kako ces uci u mađarsko trziste? Nemas pojma nista o njima, ni jezik ni kulturu ni nista

  4. USA trziste je super jer je unificirano, lakse je otici viralno, jezik je isti, kupovna moc je super, Al je malo problem jer ne znas njihove navike i razmisljanja, ne znas gdje i kako poceti. Trziste je zasiceno, stalno se nesta dogada tamo i sad se ti probij s necim novim. Koledži su super al kad nisi tamo

  5. UK je onak ok trziste, blisko su povezani sa USA i imaju vise sanse. Recimo OnlyFans je UK, MillionDollarHomePage isto itd.

Ja sam imao dosta puno partner, nije bas islo. Al mislim da je do mene, mislim da bolje funkcioniram sam. Sve sto sam probao je propalo, a probao sam upravo u tim drzavama koje sam naveo.

Najgore od svega nisam bio dovoljno ustrajan. Cim se sjetim tih gore 6 tocaka odmah mi padne nada i zelja, imam osjecaj da hocu glavom kroz zid.

Nisam imao pare ni kapital, sve je trebalo ici ovak word of mouth al kita. Kad se sjetim da bez dobrog kapitala koji ce pogonit marketing sve je to skupljanje kikirikija, sve nekak izgleda ko djecja igra. Npr ona aplikacije LetGo koliko su para trosili na TV marketing sok ljudi nisu poceli koristiti. Da je to bilo word of mouth tko zna kad bi zaživilo.

Znam za sex.com odlicna domena, mozes napraviti sta god, premium do jaja, al kad nemaju kapital i ne znaju kako odraditi stvari i prodali su se vecoj kompaniji koja ce preuzet marketing uzde

Eto to je moje iskustvo

2 Likeova

Na brdovitom balkanu uvijek su problem finansije i zavidluk, nikad znanja nije falilo. Onaj što je pojeo zlatnu jabuku s drveta, garantujem da je bio s balkana, nije ovdje džaba sve naopako.

@Kristijan_P Što se tiče teme, jednostavno ako imaš finansije, imaš 90% posla završeno. Vrlo teško se probiti na tržište, jer je prezasićeno, bilo šta da pokreneš.

Evo ja tu platformu upravio završio, strano tržište. Problem je sada šta dalje? Nije mi problem unos podataka/objava, problem mi je marketing, problem mi je što nemam bazu ljudi koji će to čitati, a nemam ni novca toliko da uložim u marketing. Tako da i ova, kao i sve do sad, će ići na Flipu.

1 Like

Po meni se cini da nemas fokus, da nemas jedan konkretan proizvod ili cilj kojem bi trebao pridodati svu paznju i energiju. Umjesto da izmisljas 20 razlicitih novih proizvoda varijanti i cega sve ne. Sto ti oduzima paznju i energiju pa te brzo pusti volja za projektom kojeg pocnes i onda ne dovrsis, kao sto si sam rekao da je dosta toga ostalo nedovrseno.

Saltas se s jednog na drugi projekt kao kao pcela radilica s cvijeta na cvijet.
U tome slucaju ces i ostati pcela radilica, tvoj cilj mora biti zalijepiti se ko moljac i sisati plodove jednog konkretnog rada, a ne trcati okolo i svasta po malo.

Sjedi i mozgaj 20dana ako treba o svim projektima, dodaj pluseve/minuse i odaberi sto ces raditi i tome posveti svu paznju, pusti mastanja o drugim stvarima i kako bi nesto drugacije izveo. Svi toga imamo na pretek… :smiley:

Nadam se da shvacas i ovo je samo dobronamjeran savjet.

2 Likeova

Ono sto sam skuzio s vremenom je da svatko ima svoju ideju i svi zele to svoje gurat (logicno) i onda se jako tesko fokusiraju ili zele fokusirati na tudi projekt. Bilo to iz razloga jer ih briga ili se ne vide u tome al zele probat kao.

I onda nakon nekog kratkog vremena se ocito vidi da se ne da drugoj osobi ili cak prvoj, ali ne kaze nista direktno nego suti i uopce ne pokazuje interes. Onda to jos vise ubije covjeka i trosi se energija na to

1 Like

U ovome ti je stvar.
Nemoj samo maštat nego i radi na tome da ti ideja postane stvarnost:

image

image

P.S. inače većina ljudi ima hrpu dobrih ideja, ali rijetki ih ostvare :wink:

I što mi je palo na pamet. Vidio sam par puta neki citat koji ide tipa: “during a gold rush, sell shovels”. Tako nekako ide. Kako se to može aplicirati danas. Evo OnlyFans je napravio boom, svi žele imat OnlyFans kopije i pokrenut svoj OnlyFans business. Iskodiraš klon OnlyFansa i prodaješ skriptu, bilo to self hosted ili cloud verziju.

Naravno nije ni to tako lako, trebaš ti to sve iskodirati: user, model i admin sučelje. Pa onda je tu i dizajn (ok možeš koristiti neki template al pazit na licencu), ne možeš baš prodat sranje. Treba to testirati. Tako da tu ima sigurno par mjeseci programiranje ako radiš sam.

I da skriptu prodaješ po 100$. TI za 1000 prodanih skripti imaš 100 000 dolara. Al naravno treba tu skriptu reklamirati, možeš staviti na CodeCanyon

gdje naci 1000 ljudi koji zele da prave klon od onlyfansa

Velim da ti napravis klon onlyfansa i prodas ljudima koji to zele pokrenut.
Evo primjer JustFans - Premium Content Creators SaaS platform by ic0de | CodeCanyon
Prodano 945 puta za 69 dolara, to je oko 65k dolara u 2 godine. Malo codecanyon uzme sebi naravno. Al dobra brojka

Po meni to nije nikakav startup, vec je opet radilica…
Nekako mislim da je vise orjentiran k vlastitom proizvodu i da je takvo bilo pitanje, a ne stancanjem tudih klonova.

Istina, nije startup

Preporučam knjigu Shoe Dog, o nastanku Nikea.

Lik je imao jednu ideju. Ne 10 niti 100 ideja, imao je jednu.
Bio je osobno povezan s problematikom.
Bio je nevjerojatno uporan.
Prihvaćanje rizika je bilo nešto normalno.
Odlično je odabirao suradnike koji su dijelili njegovu viziju.
Faktor sreće je uvijek prisutan.

Ili ukratko, covjek je prvo bio distributer patika iz Japana i samo se s tim bavio. Tu je stekao znanje, iskustvo, veze i novac. Kad su ga Japanski opskrbljivaci patika htjeli odbacit i naci druge distributere mogao je:

  1. proda svoj biznis njima
  2. naci nove opskrbljivace
  3. napraviti svoje patike

A buduci da je imao kapital, veze, distribuciju i znanje, odlucio je napraviti svoje, znaci izabrati najteze od te 3 opcije. Tako da nije to ono: joj poceo sam praviti Nike patike od nule u garazi i bio sam uporan i uspio sam. A do tog trenutka kreiranje Nikea imali su milijune dolara dobiti godisnje, fino platili kome treba, ulupali u marketing i ajmo.

1 Like

Mi nismo čitali istu knjigu :slight_smile:

Sta si ti procitao? Kako je zapoceo?

Sorry, u pravu si.
Ja sam zapamtio da se bavio trčanjem, nikad nije imao dovoljno novca, stalno je morao posuđivati, da je našao lika koji je dijelio njegu viziju (trener, kasnije i dizajner obuće).

Ja sam pokrenuo 3 startupa od nule u posljednje 2 godine. Imas na forum postova gdje sam pisao detaljno.

Jedan od njih je fitness nicha - 200k korisnika, prodan preko empire flippersa za sestocifrenu cifru.

Partnere nisam ni trazio, prijatelji iz srednje skole, pa smo odlucili da zajedno krenemo.

Sto se tice financija, investicija… nisam do sada nikad nista ni trazio od nikog, startupe sam bez ikakvog novca napravio. Marketing takodjer 0 ulaganja, samo SEO i znanje. Na osnovu iskustva, kad ljudima pokazes da imas rezultate iza sebe, lahko mozes dobit i partnera i investicije, dobio sam nekoliko upita za suradnju koje sam odbio

2 Likeova

Dal ti se svida koja od mojih gore navedenih ideja i dal bi htio ćut ili procitat koji moj detaljniji strateški plan?

Bez uvrede, ne svidja, ni jednu ne bih ja prvi koristio. Sve to zvuci zanimljivo, al u praksi gotovo da sam siguran da ne bi radilo.

Recipe mania - ljudi su navikli citat recepte, cilj je sto manje trosit vremena na citanje, a fokusirat se na pripremu. Korisnike bi smarale sitnice poput jesil ugrijao rernu na 200…

StalApp - mnogo velike biznise je tesko digitalizirati, a kamo li ljudima na selu ponudit ista. Ne vidim nikakvu korist ulaganja, niti ikom da se moze isplatit. A ovo da bi napravio moraju ti ljudi koji zive na selu biti partneri, za nesto za sta nemaju iskustva.

MyKidHero- zanimljivo, mada mislim da su poenta rodjendanskih proslava neke fizicke stvari, fizicki kostimi, igre uzivo…

moj savjet je da uzmes i napravis neko jednostavnije i manje rjesenje koje mozes iznijet sam, sa jasnim ciljom i biznis modelom. Poslije unapredjujes… dok za vecinu ovih tvojih ideja ti treba tim ljudi, a to ne mozes dobit na pocetku, pa tako jedino moze i ostat kao ideja.

1 Like

Evo sto ljudi rade s plantazama oraha u Srbiji.

1 Like