što bi vi izabrali za životni poziv?

Jel bolje plaćeno i više traženo zanimanje:

  • Java developer
  • ASP.NET developer
  • PHP developer
  • SQL database developer
  • nešto drugo

što bi vi izabrali za životni poziv?

Neurokirurgija ili neuropsihologija (ako mogu i ova ne-IT zanimanja).
Unutar IT domene, odgovara mi najbolje zanimanje softverskog arhitekta. :smiley:

Trgovina bijelim robljem…

Da budem direktor u korumpiranoj državnoj firmi 1997-99 ,
da provjerim kolko sam moralan. :cool:

[quote=“mago”]Jel bolje plaćeno i više traženo zanimanje:

  • Java developer
  • ASP.NET developer
  • PHP developer
  • SQL database developer
  • nešto drugo

što bi vi izabrali za životni poziv?[/quote]

Izaberi nešto iza čega ne ostaje trag rada.
Ovo što si naveo je sve rudarenje i nikako ne preporučam ići tim smjerom. Zanimljivo je i tko voli neće mu biti teško ali svakako ima pametnijih stvari.

[quote=“trnac”]Izaberi nešto iza čega ne ostaje trag rada.
Ovo što si naveo je sve rudarenje i nikako ne preporučam ići tim smjerom. Zanimljivo je i tko voli neće mu biti teško ali svakako ima pametnijih stvari.[/quote]

rudarenje jeste ali nešto se mora radit,
a kao na primjer koje pametnije stvari? daj mi ideju

a gdje misliš radit samo sa jednim od toga, barem 3 stvari su ti obavezne… mislim možeš imati sreće, al nema puno takvih firmi…

[quote=“mago”]rudarenje jeste ali nešto se mora radit,
a kao na primjer koje pametnije stvari? daj mi ideju[/quote]

Recimo marketing. Potreba za marketingom je stalna.
I uvijek je manjak stručnih osoba. To vidiš i po ovom forumu. Svi će čuda napraviti sa web sajtovima dizajn, kodiranje, baza… nema frke. Kada treba prodati reklamu…e to je već malo teže.
Marketing, to je moja preporuka.

Marketing je uglavnom prodavanje magle ali je zanimljiv :slight_smile:

Prodaja je hardcore gnjavaza ako nisi rodjeni “car salesman”.

Od ovog sto si nabrojao, PHP mi se cini kao nesto s najvise potencijala…

[quote=“digits”]Marketing je uglavnom prodavanje magle ali je zanimljiv :slight_smile:

Prodaja je hardcore gnjavaza ako nisi rodjeni “car salesman”.

Od ovog sto si nabrojao, PHP mi se cini kao nesto s najvise potencijala…[/quote]

Ovo i ja mislim… a pod “nešto drugo” dodao bih još SEO stručnjak, web marketing i XML developer (bar tako kažu da su dosta traženi)…

[quote=“digits”]Marketing je uglavnom prodavanje magle ali je zanimljiv :slight_smile:

Prodaja je hardcore gnjavaza ako nisi rodjeni “car salesman”.

Od ovog sto si nabrojao, PHP mi se cini kao nesto s najvise potencijala…[/quote]

da za najmanju zaradu, mislim budimo realni, prosječne plaće .NET programera, JAVA programera su daleko više nego php programera, čast izuzecima :slight_smile: komercijala je za zaradu zakon, open source u večini slučajeva znači manju zaradu…
evo i konkretne primjere
PHP

http://www.itjobswatch.co.uk/jobs/uk/php.do

UK excluding London average salary £30,000 £30,000 £30,000
ili SAD

http://www.simplyhired.com/a/salary/search/q-PHP

$61,000

C# (znači .NET)

http://www.itjobswatch.co.uk/jobs/uk/csharp.do

UK excluding London average salary £35,000 £35,000 £35,000

http://www.simplyhired.com/a/salary/search/q-CSHARP

$74,000

[quote=“digits”]Marketing je uglavnom prodavanje magle ali je zanimljiv :slight_smile:

Prodaja je hardcore gnjavaza ako nisi rodjeni “car salesman”.

Od ovog sto si nabrojao, PHP mi se cini kao nesto s najvise potencijala…[/quote]

Marketing prodavanje magle?
Pogledaj samo bilo koji appleov proizvod i zamisli da nema jabuke nacrtane na njemu. Bi k***c prodali milijune iPadova u prvom tjednu. Bez Apple branda, apple bi bio samo još jedan u nizu tableta koji nemaju neke osnovne funkcije…

Marketing je odavno prestao biti neki šugavi sektor u poduzeću koji se brine za reklamiranje te je postao glavni organizator poduzeća koji ima ključnu ulogu u svakom procesu stvaranja proizvoda (od istraživanja i razvoja, proizvodnje, distribucije i prodaje).

[quote="’[NEMESIS"]]Marketing prodavanje magle?
Pogledaj samo bilo koji appleov proizvod i zamisli da nema jabuke nacrtane na njemu. Bi k***c prodali milijune iPadova u prvom tjednu. Bez Apple branda, apple bi bio samo još jedan u nizu tableta koji nemaju neke osnovne funkcije…

Marketing je odavno prestao biti neki šugavi sektor u poduzeću koji se brine za reklamiranje te je postao glavni organizator poduzeća koji ima ključnu ulogu u svakom procesu stvaranja proizvoda (od istraživanja i razvoja, proizvodnje, distribucije i prodaje).[/quote]

Sad smo se dotakli applea :smiley: dobro pa ovdje nema previše fanboya, ali svakako uz dobar marketing i umotano ■■■■■ moš prodat za dobre pare, inače sjećam se kad je jedan profesor izjavio na faksu da dobar businessman ulaže 20% u proizvod, a 80% u reklamu (± 5% :D)
rep+

Da pitaš bilo kojeg iskusnijeg programera iz tehnologija koje si naveo da se vrati u godine kad je trebao birati životni put, mislim da bi pobjego od web programiranja uopce.

Radit ces tezak intelektualni posao sa klijentima koji ne razumiju problematiku iz dana u dan godinama do kraja svog života.

U principu, da dajem prijateljski savjet, rekao bi ljudima da se maknu od IT-a uopce. Mislim da je puno lakše za iste novce radit fizikalu. Ako baš želiš biti intelektualni radnik a biti malo manje jean i malo više jeat, igraj se sa marketingom, kako ti je i preporuceno.

Ma kakav marketing, kad se sjetim one mini konferencije gdje je Alen Majer predavao (Toni se sjeća) sam kaj mi glava nije otpala. Rađe se ja držim programiranja :smiley:

A to vrijedi i za tebe, ako te programiranje zanima više, slobodno se drži njega, nije ni tu zarada zanemariva. Sad konkretno koji jezik… teško je reći.

[quote=“nitko”]Ma kakav marketing, kad se sjetim one mini konferencije gdje je Alen Majer predavao (Toni se sjeća) sam kaj mi glava nije otpala. Rađe se ja držim programiranja :smiley:

A to vrijedi i za tebe, ako te programiranje zanima više, slobodno se drži njega, nije ni tu zarada zanemariva. Sad konkretno koji jezik… teško je reći.[/quote]

Kak se nebi sjeco, i ja sam predavo tamo :smiley:

Majer je pricao o prodaji, ja to nebi ni svrstao u marketing. Prodaja je gadan poso, nije za svakog.

Mozda sam se malo grbavo izrazio, tko radi u marketingu vjerojatno zna pod sta sam mislio “prodavanje magle” - “iz nicega stvarati nesto”, sto i cini marketing zanimljivim :slight_smile:

[quote=“mago”]Jel bolje plaćeno i više traženo zanimanje:

  • Java developer
  • ASP.NET developer
  • PHP developer
  • SQL database developer
  • nešto drugo

što bi vi izabrali za životni poziv?[/quote]

JAVA -> najtraženija i najplaćenija, samo moraš biti dobar u tome i stručnjak.
ASP.net -> tražen, ali…
PHP -> najbolji za enterprise apikacije, nema boljeg, samo isto moraš postati stručnjak.
SQL database developer -> samo je pitanje za koju bazu? oracle ima pl/sql, sql server ima T-sql, mysql ima prošireni sql, postgresql ima pl/pgsql koji je 80 % kompatibilan s pl/sql-om.
svi misle da je programiranje lako, posebno php, pa zato ima puno web majstora-programera, a od tih svih možda 0,01 % je pravih stručnjaka.
sintaksa bilo kojeg jezika se uči u 2 tjedna i OOP.ali kad naučiš sintaksu, naučio si držat čekić u ruci i to ne znači da češ znati isklesat konja.

dobar stručnjak je uvije tražen, bez obzira čime se bavio osim nekih zanimanja.
ako baš hočeš, onda php, perl, python, oracle, mysql i postgresql.

vidi za perl

http://jobs.perl.org/

za python

ima tu još linux/unix administracija koja je isto zanimljiva, a i plaćena.

ako ideš samo zbog love u to, onda si izgorio.

javu -> prezirem i radio bi u njoj ako bi morao.
asp.net -> vezan si uz windowse.

Bilo koji posao da izabere samo radi love, izgoriti će trajnim nezadovoljstvom.
Bolje odabrati nešto što se voli i u čemu se uživa pa neka bude manje love.

[quote=“trnac”]Recimo marketing. Potreba za marketingom je stalna.
I uvijek je manjak stručnih osoba. To vidiš i po ovom forumu. Svi će čuda napraviti sa web sajtovima dizajn, kodiranje, baza… nema frke. Kada treba prodati reklamu…e to je već malo teže.[/quote]To je više prodaja nego marketing. Marketing još i može biti zanimljiv, ali prodaja je krvaviji posao od programiranja. Osim toga, čini mi se kako su većina prodavača muljatori.

Ali slažem se s kasnijim zaključkom - treba raditi ono što se voli, osim ako se ne radi o nekoj mega zaradi u kratkom roku, ali takve prilike su rijetke.