što bi vi izabrali za životni poziv?

Složio bi se s @trnac da svakako marketing ima potencijala kao zanimanje.
Ako si npr. menadžer marketinga možeš apsolutno sve prodavati, samo se uputiš u tematiku proizvoda.
Prodaja je ‘segment’ marketinga, stoga da bi dobro prodavao neku robu (mislim i na software), moraš biti upućen u marketing.
Druga strana medalje je da je to zanimanje okarakterizirano kao ‘muljaža’ što apsolutno ne mora biti pravilo.
Dobar menadžer će prodati robu bez ‘lažnih karakteristika’, a ‘šrot robu i takve firme’ će izbjegavati ako imalo misli na svoju karijeru i reputaciju.

Ako imaš odličan marketing, prodaja je laganica.
Uz loš marketing, prodaja je mučenje.

Ja bih još dodao, da je, kad nešto napraviš il’ stvoriš, marketinški dio više od 50% posla da bi došao do profita od uloženog rada.

[quote=“trnac”]Ako imaš odličan marketing, prodaja je laganica.
Uz loš marketing, prodaja je mučenje.[/quote]

:win:

Prijatelju, vrime je takvo da vjerojatno nećeš raditi šta želiš, već šta te dopadne. Vjerojatno ćeš u radnom vjeku prominiti više zanimanja, a još više firmi. Šta god budeš radija, pošteno radi svoj posal. Radi kvalitetno i garantiraj kakvoću svog rada.
Evo ja sam želija biti dimnjačar. Onda sam u školi upoznao fiziku i imao jaku želju biti nastavnik fizike u osnovnoj školi. Ni jedna želja mi se nije ispunila. I danas mi je krivo šta nisan iša u Rijeku završiti višu za nastavnika fizike. Da san to radija mene bi učenici volili jer bi in bija prijatelj i nebi se prema njima ponaša ko ostali.
Eto završija san elektrotehničku za automatsko reguliranje procesa, tražija posal godinama u struci i na kraju upa u računski centar. Prije tog posla san više od godinu dana bija zaštitar. Cili moj (kratki) radni vjek radija u 3 smjene. Ne žalin se. Bilo je dobro. Volija bi da i sad radin.

Sve ovisi o tome gdje misliš raditi i na koji način.
Dakle, nije isto da li misliš krenuti u poduzetnike ili ćeš biti radna snaga.
Također, nije isto da li namjeravaš raditi u Hrvatskoj, Njemačkoj ili USA (IT raj).

Osim ovoga, trebao bi odrediti i svoj pristup prema lovi i radu:
a) lova na prvom mjestu, a radiš onoliko koliko treba za projiciranu lovu
b) rad i znanje na prvom mjestu, a lovu čekaš kao logični nusprodukt

Nadalje, postoje i subjektivne kategorije kao npr. osobni afiniteti, talent itd.

Dakle, jako je teško dati jednoznačan odgovor na tvoje pitanje jer ovisi o masi faktora. U principu, isplati se u ovoj fazi potrošiti lovu i zamoliti pristup nekoj od kavlitetnih službi za upravljanje ljudskim potencijalima…

U načelu, programeri su najlošije plaćeni te imaju loše radne uvjete, ali nemaju must-be pritiske.
Nešto je bolji financijski i radni status softverskih arhitekata, ali tu treba papati puuuno palente.
Najbolji IT stručni posao je sys administracija, ali zahtijeva puno znanja i iskustva (daleko najveća lova, a ovisnost o sys adminima daje im priličnu slobodu).
Prodaja i marketing mogu puno zarađivati, ali ovise o rezultatima na koje nužno i ne moraju moći utjecati pa je to daleko najstresniji posao.

Ako pričamo o programiranju (o štrikačima koda), apsolutno zagovaram okretanje komercijalnim poluzatvorenim tehnologijama. Na prvo mjesto definitivno stavljam database arhitekte i programere jer je to zasigurno posao koji će najduže opstati, najmanje se mijenja, a svi su ovisni o njima.
Nakon toga postavljam .NET programere, ali to je ujedno i najdinamičnije područje pa očekuj najviše učenja.
Java programeri su već neko vrijeme jako traženi, ali razvojem .NET-a i još nekim tržišnim utjecajima taj se udio polako i sigurno smanjuje pa je dugoročna budućnost vrlo upitna.
U realnom komercijalnom svijetu PHP ne možeš ozbiljno niti razmatrati.
Od Flasha, SEO područja i sl. treba bježati jer tu nema niti kakve budućnosti (puno vriske, a malo stvarnih rezultata).

Na kraju ove male lamentacije opet ću napomenuti osobne afinitete kao ključ odabira. Naime, posao treba donositi dobru zaradu, dinamiku, ali u poslu moraš i uživati.

Eh, da: ja bih izabrao isto - sys administraciju.
Međutim, kad bih kretao ponovo, puno bih sistematičnije obrađivao elementarna područja, manje bih vremena trošio na izlete u druga područja (programiranje, hardware, marketing…), ne bih išao na fax nego se orijentirao na komercijalne certifikate te bih svakako puno prije otišao u US radi osiguranja materijalne egzistencije.

[quote=“Sljaker”]Eh, da: ja bih izabrao isto - sys administraciju.
Međutim, kad bih kretao ponovo, puno bih sistematičnije obrađivao elementarna područja, manje bih vremena trošio na izlete u druga područja (programiranje, hardware, marketing…), ne bih išao na fax nego se orijentirao na komercijalne certifikate te bih svakako puno prije otišao u US radi osiguranja materijalne egzistencije.[/quote]

OK. što obuhvata praktično posao sys administracije, znam da se razlikuje od kompanije do kompanije, veličine mreže i drugo.

ovisi koja administracija: linux/unix, baze, mreže?

ako prvo dvoje, onda moraš znati i dobro programirati.

dobar system inženjer ne može bez programiranja(C,Perl,Python)

Kao što si rekao: jako se razlikuje od slučaja do slučaja.

Ja ti mogu prenijeti moja iskustva temeljena na Windows sys admin poslovima jer je dugo vremena prošlo otkad sam radio na Unixu (SCO!).

Dakle, trebaš poznavati serverske i klijent sustave:
-jezgru moraš poznavati toliko da 90% problema sam rješavaš uz pomoć literature
-servise na kojima radiš trebaš poznavati tako da 90% problema rješavaš iz glave, a ostalih 10% također samostalno uz pomoć literature

U ovisnosti od radnih zadataka, poznavanje prakse (i/ili teorije) u mrežama je obvezno.

U ovisnosti od radnih zadataka, programiranje serverskih skripti (npr. VBS, WSH, Perl…) je obvezno.

Teorija i praksa security-a je obvezna.

Trebaš poznavati najmanje napredno administriranje ključnih serverskih sustava (npr. MS SQL, Exchange, CRM…).

Trebaš poznavati hardware do nivoa lemilice premda ti to znanje treba samo za dijagnostiku, ne za popravke.

To je ono najosnovnije, ali spremi se da ćeš do kraja svog radnog vijeka učiti barem desetak sati tjedno jer si inače brzo out.

U načelu, dobar admin se školuje cca 10 godina za samostalni rad, a potrebno je barem još desetak godina prakse za preuzimanje timova.
Mislim, područje je, barem u Windows svijetu toliko opsežno da prije ili kasnije moraš izabrati užu specijalizaciju, pogotovo ako si izabrao sustav gdje očekuješ da ćeš se obogatiti kao nusprodukt dobrog rada…

[quote=“trnac”]Recimo marketing. Potreba za marketingom je stalna.
I uvijek je manjak stručnih osoba. To vidiš i po ovom forumu. Svi će čuda napraviti sa web sajtovima dizajn, kodiranje, baza… nema frke. Kada treba prodati reklamu…e to je već malo teže.
Marketing, to je moja preporuka.[/quote]

Mene definitivno interesuje marketing, pronašao sam se tu. Kreativan, komunikativan, i sve ostalo. (da ne bude da se hvalim :r ):student: :stuck_out_tongue:

20 godina? I to je “dobra” pozicija?

Osim ako mjesečna plaća nije u desecima tisuća, ovo se nikako ne isplati.

[quote=“voajer”]20 godina? I to je “dobra” pozicija?

Osim ako mjesečna plaća nije u desecima tisuća, ovo se nikako ne isplati.[/quote]

ne možeš raditi u IT-u ako ne učiš non stop.
sa bazama je isto tako (oracle, db2, teradata).

linux/unix system inženjer -> 5-10 godina rada i učenja, ovisno o sposobnostima.

zato što bi svi sve na brzinu, a to ne ide.
tako je i s php-om, zato imaš “pijane” i nesposobne php majstore jer misle lako je.
ako misliš postati stručnjak nije lagan ni jedan posao u IT-u jer se mora puno učiti.

I kontinuirano. Tijekom godina stalno se nešto uči, stalno je nešto novo i stalno se “ide naprijed”.

Zvuči zanimljivo dok imaš 20 godina. Dok imaš 40-50 godina slika se mijenja pa tako i neki afiniteti.

Ako si u programiranju ili nekom sličnom rudarskom oknu, definitivno do 35-40. godine treba napraviti poziciju gdje se više neće morati rudariti nego uživati u plodovima mukotrpnog rada i odricanja tijekom godina (čitaj: iskustvu).

[quote=“Lola”]ne možeš raditi u IT-u ako ne učiš non stop.
sa bazama je isto tako (oracle, db2, teradata).
[/quote]

Ovdje uopće nije riječ o učenju već o ideji da je sys admin “dobra pozicija”. Ako netko ozbiljno misli da je nakon 20 godina radnog iskustva imati plaću 70-80 tisuća dolara (gledao sam prosjeke) dobro imam komad močvare koji bi ti htio prodati.

Mislim da je kulimnacija bilo kakve IT karijere privatan biznis i sam svoj gazda (i to posebice sada, dok je internet relativno mlad). Iskreno, baš i ne vidim kakvu bi to firmu mogao otvoriti jedan sys admin. Nemojte me krivo shvatiti, nije da ih ja omalovažavam - dapače, smatram da je to jedan od najtežih i najnezahvalnijih (kad ste zadnji put nagrađeni jer je sve radilo kako treba?) IT poslova uopće bez kojih cijela industrija ne može funkcionirati.

No ako vam je cilj za 20+ godina namakati guzicu u nekom tropskom moru u pratnji polugolih ljepotica, sys admin mi se baš i ne čini kao logičan izbor.

P.S.
O učenju nema uopće smisla govoriti, to je opće prihvaćena činjenica i karakteristika cijele IT industrije - il’ si u toku il’ si na birou.

[quote=“voajer”]Ovdje uopće nije riječ o učenju već o ideji da je sys admin “dobra pozicija”. Ako netko ozbiljno misli da je nakon 20 godina radnog iskustva imati plaću 70-80 tisuća dolara (gledao sam prosjeke) dobro imam komad močvare koji bi ti htio prodati.

Mislim da je kulimnacija bilo kakve IT karijere privatan biznis i sam svoj gazda (i to posebice sada, dok je internet relativno mlad). Iskreno, baš i ne vidim kakvu bi to firmu mogao otvoriti jedan sys admin. Nemojte me krivo shvatiti, nije da ih ja omalovažavam - dapače, smatram da je to jedan od najtežih i najnezahvalnijih (kad ste zadnji put nagrađeni jer je sve radilo kako treba?) IT poslova uopće bez kojih cijela industrija ne može funkcionirati.

No ako vam je cilj za 20+ godina namakati guzicu u nekom tropskom moru u pratnji polugolih ljepotica, sys admin mi se baš i ne čini kao logičan izbor.

P.S.
O učenju nema uopće smisla govoriti, to je opće prihvaćena činjenica i karakteristika cijele IT industrije - il’ si u toku il’ si na birou.[/quote]

hočeš lovu i imati plaću 4-5 puta veću od ove koju si spomenuo?
uzmi knjigu u ruke, nauči haskell (funkcionalni programski jezik), i imat češ $ 300-400 tisuća godišnje.vidio nekoliko oglasa (New York).
sa 8-10 godina rada si još uvijek junior programer s tim jeziku.
plaća u SAD-u sa 5-7 godina iskustva je $ 100-120 k u IT-u tj. može se naći takav posao.
a ovo što ti tražiš, onda je izbor ekonomija ili pravo.
“Zarada kroz noć!”

[quote=“Lola”]hočeš lovu i imati plaću 4-5 puta veću od ove koju si spomenuo?
[/quote]

Ne, pogrešno si shvatio (shvatila?). Ja ne želim imati 4-5 veću plaću, ja uopće ne želim dobivati plaću već imati biznis - dakle, neko drugi “rudari” za mene, ja namakam guzicu u tropskim morima okružen ljepoticama.

Mislim da je logički cilj i tok jedne IT karijere otvoriti vlastiti biznis, osobito sada dok još ima prilika i dok se cijela industrija nije “ukiselila”.

[quote=“voajer”]Ne, pogrešno si shvatio (shvatila?). Ja ne želim imati 4-5 veću plaću, ja uopće ne želim dobivati plaću već imati biznis - dakle, neko drugi “rudari” za mene, ja namakam guzicu u tropskim morima okružen ljepoticama.

Mislim da je logički cilj i tok jedne IT karijere otvoriti vlastiti biznis, osobito sada dok još ima prilika i dok se cijela industrija nije “ukiselila”.[/quote]

bez provedenih 10-15 godina u IT-u, teško, možeš ali to nije to.
jer ako neznaš, onda moraš platiti čovjeka koji zna ili više njih.

usput: ja sam muško

Prije nego što ti ljudi počnu potapljat snove, mogu ti reći da si u pravu. Od plaće se nitko nije obogatio, a ako si poduzetan, zašto kočiti svoje ciljeve. Pitanje je samo kakav biznis želiš. Želiš li imati studio za programiranje, studio za web dizajn, marketinšku agenciju, biti vlasnik nekoliko siteova i rudarit lovu iz njih, biti vlasnik nekog većeg servisa i na njemu bazirati svu zaradu?

Ako želiš studio za programiranje, moraš naučiti programirati, pa kasnije, kako skupljaš nove klijente, zapošljavaš nove ljude kako bi se na kraju potpuno izvukao i stavio nekog menadžera da ti vodi posao.

Ako je web dizajn studio, onda ista stvar kao s programiranjem. Možeš napraviti all-in-one web studio (od programiranja do web dizajna). Za početak outsourcaj poslove koje ne znaš napraviti ili koji ti uzimaju vrijeme i živce.

Marketinška agencija je najzajebanija za otvorit, prvenstveno zato što imaš veliku prepreku na ulazu na tržište time što ti fali kvalitetna klijentela, kvalitetna radna snaga i najbolje je početi tako što ćeš se infiltrirati u neku drugu agenciju i onda zadobivat povjerenje klijenata i onda ih otimat. Krajnje ■■■■■■■ za pokrenut.

Za web servis tipa facebook i google trebaš dobru ideju, a onda dosta kapitala i znanja kako bi ga stavio na noge. Što originalnija ideja to veće šanse da će uspjeti. Znanje marketinga (sve od Kotlera do Godina) pod muss…

Za više web stranica trebaš poznavati sustav i po mogućnosti engleski jezik. Važno je da ti prvi site bude bomba tj. da ima veliko tržište, da su ljudi voljni kupovati preko neta ili klikati i da imaš na čemu zaraditi. Kasnije lagano možeš zamjenjivati affiliate programe vlastitim proizvodima čime ćeš proširiti svoju djelatnost, povećati profitabilnost, povećati sigurnost i udariti temelje korporacije. Potrebno ti je za početak znanje marketinga (pročitaj Kotler - upravljanje marketinga ili Marketing - naklada je MaTe, pojma nemam tko je napisao), poznavanje HTML/CSS-a i dobar osjećaj za pokretanje projekata. Problem bi mogli biti kadrovi koji će te zamjenjivati u pisanju sadržaja umjesto tebe (hint: nemoj zapošljavat rodbinu/prijatelje)…

[quote=“Lola”]bez provedenih 10-15 godina u IT-u, teško, možeš ali to nije to.
[/quote]

Apsolutno!

Za početak je ovo točno (zato se i bavim ovim poslom). No ako misliš biti sam svoj gazda, prije ili kasnije ćeš shvatiti da ti se isplati zaposliti nekoga jer ima boljih načina za upotrijebiti svoje vrijeme, pa makar ti radio posao bolje od njega.

Khm, da. Ne bi ni pitao da mi se u glavi nije vrtio refren (Lola, ti znaš da nisam milijarder…).

@[NEMESIS]

Hvala na savjetima, 'di si bio prije par godina? Sada se već bavim permutacijama na pozicioniranje svojih ideja i razmišljanje o održivim poslovnim planovima za svoje buduće proizvode.

No siguran sam da će nekome tvoji savjeti biti vrlo korisni. U svakom slučaju hvala.