Što je sve potrebno za realizaciju ideje oko nove web stranice

Pozdrav svima, novi sam ovdje pa nemojte zamjeriti ako gdje pogriješim. Malo sam čitao po ovoj stranici posljednjih dana, pa sam odlučio da postavim i pitanje. Molim vas da ne ismijavate moje ne znanje ili pitanja nego da ako možete pomognete a ako ne onda nemojte ni čitati dalje.

Imam ideju za jednu web stranicu (ništa revolucionarno, ali nešto s čime bih se htio pozabaviti i u što uložiti svoje vrijeme). Otrpilike sam razradio u svojoj glavi ideju što i kako bih htio. Problem je što oko izrade stranice ne znam ništa, pa bih morao naći nekoga tko će mi izraditi stranicu (tvrtku ili freelancera). Sadržaj na stranicu bi znao sam unositi, kao i neke sitne izmjenice kasnije, ali sama izrada web-a mi je potpuna nepoznanica.

Koliko sam istraživao po internetu jako teško je definirati koliko će me koštati sama izrada.

Moje pitanje ovdje je - koje sve stvari moram definirati kako bi od programera dobio realnu cijenu izrade weba i kako me netko nebi izvarao da naplati previše ili da barem ja to nebi mislio.

Znači koje sve stavke moraju biti definirane da bi se od nekoga mogla zatražiti konkretna ponuda za izradu. Naravno da je nekome teško odrediti cijenu, ali se barem može okvirno nešto reći, pa da i ja znam što očekivati.

Druga stvar je kako izabrati između više ponuda kada ih dobijem. Ja mislim da je cijena najmanje relevantna. Kako procijenit kvalitetu nekoga?

Inače sam iz Zagreba i volio bih da je programer netko s kim bi se mogao i uživo nalaziti ukoliko je potrebno.

Pozdrav, poslao sam ti privatnu poruku.

Treba odabrati CMS, ima ih dosta. Zatim treba postaviti definisano vreme za koliko se stranica treba učitavati. Potom predstaviti kakvi se rezultati očekuju na PageSpeed Insights - Google Developers
, potom da sajt bude prilagođen mobilnim uređajima Responsive Design Checker, te da bude prijateljski za mobilne Mobile-Friendly Test - Google Search Console.

Potom ide biranje templete, da li će se praviti prema skicama, da li ide neki besplatni ili plaćeni. Na kom nivou će biti podešena bezbednost i SEO (koji će se plugin instalirati i kako će on biti podešen). Za koliko će posao biti gotov, koliko se nakon završenog posla daje tehnička podrška i naravno kako se plaća.

Biranje ko će ti praviti sajt ide prema referencama, ako vidiš neki sajt da ti se sviđa, kontaktiraš vlasnika i pitaš ko im je napravio i kako su zadovoljni sa njime kao radnikom.

Što se tiče cene, ja sam na primer svoj glavni sajt napravio 2007 godine. Tako da na cenu gledaj kao manje bitnu stavku, naravno ako planiraš da ti sajt i za desetak godina donosi zaradu.

Poželjna je i naka dokumentacija uz sajt, spisak šta je instalirano i zašto, bar na osnovnom nivou. Dešava se povremeno da nako napravi sajt, pa se nakon par meseci preseli u inostranstvo. vlasnik sajta se nađe u problemu jer nezna baš ništa o tome kako radi sajt, te stoga malo teže nađe ko će nešto popraviti ako treba.

2 Likeova

Od 250 do 700 kuna bi te koštao site.

Za 700kn dobije i web shop. :smile:

3 Likeova

Pozdrav, hvala na detaljnoj poruci.

Odabrati CMS - misliš odabrati negdje na netu postojeći ili?

Vrijeme za koje se stranica učitava - pa što je brže moguće da korisnici požele opet doći na stranicu :slight_smile:

Sajt želim da bude prilagođen i za mobilne uređaje jer danas većina ljudi više koristi mobitel nego računalo.

Meni ne radi razliku da li je besplatni ili plaćeni template…ono što će meni biti bitno je da mi se sviđa.

Sigurnost bi volio da je na visokom nivou, iako neće se raditi o nikakvim osjetljivim stvarima. Bitno bi mi bilo da radi stranica normalno i da nemam na tjednoj bazi neke probleme u radu.

Tehnička podrška - to mi je teško procjeniti, ja sam spreman svladati neke manje tehnički zahtjevne stvari… sad to ovisi što će na kraju ispasti, ali to bi bio spreman platiti naknadno ukoliko bude potrebe za većim tehničkim promjenama.

Vrijeme same izrade sajta mi je sekundarno - nigdje ne žurim
Cijena je bitna, ali neću po njoj određivati nego po onome tko me najbolje uvjeri da će to biti po mojim željama i za koga procjenim da to može napraviti…

Ovo za dokumentaciju - veliko hvala na tom savjetu.

Ove ponude od maestra67 i zgubijumf-a neću komentirati jer su neozbiljne i ne pada mi na pamet očekivati za tako male iznose da će mi netko napraviti sajt koji želim. Mene ne zanima kupovanje wordpress teme i izmjena naziva kategorija i sl…i da mi to onda neko predstavi kao izradu web stranice. Zanima me da mi netko izradi stranicu prema mojim uputama i željama.

Nemoj se zalijetati. Tek počinješ i realno nemaš pojma što te čeka na pocetku djelovanja u online businessu.
Ne kažem da imaš lošu ideju niti te želim demotivirati, ali budi oprezan i nemoj puno novaca (toliko će te koštati costum site) ulagati.
99% sam siguran da se takva (bilokakva) stranica može napraviti sa gotovim templateom uz male costum izmjene.
Ako se s takvom, jeftinijom, varijantom stranice pokaže da ideja pada na plodno tlo… lako ćeš uložiti veće novce u costum rješenje koje će biti 100% ono što želiš.

I da, ne znam zašto ljudi toliko podcjenjuju wordpress.
Wordpress po nekim istraživanjima pokreće čak 32% svih web stranica. Pravi majstor u wordpressu može napraviti čuda… ali to nije rasprava za ovu temu :slight_smile:

2 Likeova

Kako procijenit kvalitetu nekoga?

Dobro pitanje. Čak ako ti se sviđa neka stranica i želiš da taj autor radi ovaj tvoj projekt - ne znaš koliko je efikasan, odnosno koliko smeća ima u kôdu i kakva je arhitektura projekta. Kad bih ja tražio nekoga, pokušao bih kroz razgovor vidjeti kako osoba razmišlja i na koji način bi riješio probleme koje postavim pred njega, a da su specifični za projekt.

Osobno, ja sam znatiželjan i svaki novi i neobičan projekt mi je zagonetka koju moram riješiti. Naravno, ne kodiram sve na što naiđem, a da me zainteresira, ali barem napravim skicu kako bih odradio taj projekt. Tako da me u tom smislu zanima i ovo što spominješ, o čemu se radi i kako bih to napravio. :slight_smile: Ako ne želiš javno, pošalji barem na privatnu poruku da vidim o čemu se radi. Ako mogu dati savjet ili pomoći, rado.

1 Like

Ne zalijećem se, bar se nadam da neću. Polako nigdje ne žurim :slight_smile:

Pa sigurno se može puno toga s gotovim templateom, ali nisam siguran koliko bi onda ja bio zadovoljan s takvim rješenjem. Neki dijelovi se mogu preuzeti, ali neki sigurno i ne baš. A ako se netko bavi s izradom web stranica vjerujem da mu je lakše raditi od nule ako je nešto komplicirano (i ako zna sto radi) nego da mijenja neki gotovi template.

ma super je i Wordpress ako mi može omogućiti ono što želim.

Kada prenesem u potpunosti na papir ono što želim ću ti poslati u PM pa ćeš sigurno moći dati neki dobar savjet ili ponudu :slight_smile:

Odabrati CMS - Wordpress, Joomla, Dragonfly™ ili nešto deseto.

Stranica koja se brzo učitava jeste pretraživač od Googla, Velikim slovima piše Google, ne više od 20 reči i polje za upis termina koji se traži. Naravno što se više dodaje stvari na sajt to ga usporava, ali je bitno da ne prelazi 3 - 4 sekunde. Recimo dodaš skriptu za Google analitiku, veoma je korisno, ali će i to da uspori sajt:

Prilagođen za mobilne uređaje i Mobile Friendly, jer su to dve različite stvari. Odvojiti koji sat sa strane pa pročitati preporuke ili odslušati nešto sa You tube vezano za tematiku.

Ako je template besplatan ok, ako se plaća ko ga plaća. Da li ti dodatno dodaješ novac ili će to biti uračunato u cenu sajta. Tu se plaćaju i pojedini pluginovi, mislim to nije neki veliki novac, ali i o tome se odmah dogovoriti.

Sigurnost se uglavnom radi dobro, ali ima i dalje majstora koji stave korisničko ime admin i lozinku 12345678, što baš i nije dobro.

Tehnička podrška koja ide uz izradu sajta, podrazumeva da cimneš onoga ko je pravio sajt da ti malo pripomogne neko vreme. To se uračunava u cenu izrade sajta, obično bi trajalo mesec dana. Za tih mesec dana ti ćeš ga sigurno poželeti pitati tu i tamo ponešto.

Održavanje sajta je druga stvar, preporučio bih da sam naučiš praviti bekup i da to sam radiš.

Što se tiče vremena izrade sajta tu bi trebalo da požuriš, čim ima sve funkcionalnosti da se pusti online. Moraš što pre videti rekacije korisnika, posle ga možeš šminkati. Nema smisla praviti neku perfekciju, cakum-pakum i posle to niko ne korisristi ili posećuje.

Cenu računaj par stotina evra, pošto će to biti nešto sa čim bi se hteo pozabaviti. Ako postane ozbiljno onda nadograđuj sa ozbiljnim parama.

Što se tiče dokumentacije, dešava se da ljudi neznaju koji im je prefiks baze podataka i koja je lozinka za nju. Ne znaju koji su podaci za FTP pristup, nemaju pojma koga da kontaktiraju vezano za hosting i slične stvari. Ne znaju da li je plugin koji je instaliran plaćen ili je onaj ko je pravio instalirao neku piratsku verziju. Mislim dokumentacija u osnovi ne bude duža od dve strane.

Za početak napravi na papiru kako će ti izgledati sajt (meni sa leve strane ili desne, kako footer, da li će biti slajder, koliki će biti logo, gde će biti polje za pretragu sajta). Zatim na drugom papiru napiši sve kategorije koje ćeš imati i pod kategorije i vidi kako to izgleda kod konkurencije. To će ti trebati da pokažeš onome sa kim budeš dogovarao izradu sajta, da znaš šta otprilike tražiš.

Sastavi tekstove: O nama, Kontakt, Politika privatnosti, Uslovi korišćenja. To možeš odraditi dok se radi planiranje, kad se napravi sajt samo ubaciti.

1 Like

mestro67™

Naći ćeš 200tinjak komentara u jednoj drugoj temi da se za te novce itekako može dobiti vrhunski web. Argumentirano.

2 Likeova

Upravo sam sada u fazi ‘‘crtanja’’ toga. Potruditi ću se biti što detaljniji kako bi mogao dobiti što precizniju procjenu.

Naravno dok se izrađuje sajt ja bi pripremio sadržaja za početak…

Zapravo u galvi imam većinu kategorija i podkategorija i cijelu organizaciju, ali treba to samo poredati uz neki smisao.

Hvala ti puno na savjetima.

Mislio sam na financijsko zalijetanje, ne vremensko :slight_smile:

Još jedan savjet… postavi sebi pitanja:
Koliko posjetitelja mi treba za uspješnu monetizaciju sajta?
Kako ću te posjetitelje privući (dovesti) na sajt?
Koliko novaca i vremena će mi trebati da bi ostvario ciljani broj posjeta (ili veći)?

Možeš slobodno “razmišljati na glas”, da te možemo odmah (dobronamjerno) savjetovati.

Onako…iskreno… jako teško mi je procjeniti… primarno nebi zarađivao od posjeta nego na drugi način (određene tvrtke da se tako izrazim bi ukoliko stranica se napravi kako spada i ukoliko dobije određeni broj posjeta našle svoj interes da budu u sadržaju stranice…)

Budući da na našem tržištu ima nekoliko stranica sličnog karaktera ali niti jedna stranica nije do kraja provela ideju i sve su stvarno očajno napravljene i nefunkcionalne… koliko sam uspio vidjeti one imaju između 5 i 30 tisuća jedinstvenih posjeta mjesečno…

Ukoliko ja dobro napravim svoj sajt i uz moje promo sposobnosti (a nekako mislim da ih imam) ja očekujem između 30 i 50 tisuća jedinstvenih posjeta mjesečno nakon prvih 6 mjeseci postojanja sajta.

Financijski se ne mogu previše zaletjeti jer nisam nikakav bogatun pa da me briga za lovu. Mogu racionalan iznos uložiti u ovaj projekt što se tiče novaca i neracionalan i velik dio svog vremena da uspije.

1 Like

Sad jedno pitanje.

Stranica će mi biti na hrvatskom, tržište će mi biti isključivo Hrv, eventualno mogu stranicu posjećivati i ljudi iz regije.

Pitanje koje imam je oko domene. Planiram .hr domenu. Znam da je cijena iste oko 600 kn i da je skuplja to varijanta ali bi radije hr jer je ciljano tržište isključivo hr. Domena o kojoj razmišljam je slobodna.

Ono što me muči je što želim engleski naziv a hrvatsku domenu. Da li je to problem? Ne mislim u tehničkom smislu, ali onako razmišljanje da li je to pametno napraviti.

Npr. ja želim fishing.hr nazvati svoju stranicu, a ne pecanje.hr.

Što mislite o tome?

Ukol’ko je branding u pitanju, pecanje.hr i nema puno veze, zar ne?

Ovo je dvojba na mjestu i mislim da uz .hr extenziju nikako ne pristaje naziv domene na engleskom. :frowning:
Ni ovo pecanje mi baš ne leži (jeli pecanje na rijeci, a ribolov na moru, ili je to dijalekt područja koja pokrivaju), u svakom slučaju je mnogo bolje ribolov, no ta .hr extenzija je zauzeta. :o:

Za isključivo hrvatsko tržište, između npr. Fishing.hr i Ribolov.hr nema uopće dileme da je Ribolov.hr neusporedivo bolji izbor.

Ma fishing i pecanje sam uzeo samo kao primjer.

Da, tako sam i ja mislio. Problem je što su hr domene sa mojom ključnom rječi već zauzete. Zauzete su čak i u nekim kombinacijama koje bi mogle biti. Igrom slučaja engleska riječ je free, pa bi onda nju uzeo uz hr domenu. Meni osobno je to isto glupo ali nisam smislio nikakvu kombinaciju riječi koja je slobodna i koja bi bila bolja opcija. :frowning: Možda se u međuvremenu sjetim nečega što je slobodno, ali zasad mi je situacija da ću morati birati englesku riječ+hr

Još jedno pitanje - postoji mi slobodna domena ako iskorisitm jedan od hrvatskih zakova.

Pa kakvo je vaše razmišljanje oko korištenja naših znakova ć,č,š,đ u nazivu domene? Da li bi mi preporučili da koristim ili ne?