Što je sve potrebno za realizaciju ideje oko nove web stranice

Možda sam se malo zaletio sa izjavom da bi mi mogao raditi glavobolje, jer nisam upućen baš i mišljenje zasnivam na istraživanjima po netu, ali bez prakse.

Nakon što popričam sa par programera na kavi možda će mi svi oni savjetovati da je i za ovo moje dovoljan wordpress.

A što se tiče opcija koje će postojati a da ih nema wordpress - pa mislim da se sve to može naći za wordpress, ali je stvar u tome da mislim da wordpress neću moći vizualno obraditi na način na koji želim. Većina wordpress stranica na koje dođem mi je odmah jasno da je riječ o wordpressu i ničim ne odskaču od drugih stranica. A net.hr kao neko mjerilo mi nije za ništa, meni je to običan news portal koliko vidim.

net.hr sam ti samo dao primjer da jedna wordpress stranica moze izdrzati bez problema veliki broj posjetitelja u jednom trenutku - naravno to ovisi i o serveru. Ja recimo hostam kao i vecina mojih klijenata na WMD-u, vrte stranice na SSD-ovima i korisnicka podrska je za 10!

Vizualna prezentacija nije vazana za CMS, ono sto dizajner ‘nacrta’ je moguce napraviti u svakom CMS-u, pitanje je kako i na koji nacin je organiziran content koji ce biti dohvacen iz backenda.

Ali svatko vuce vodu na svoj mlin, tako da netko tko je navika na WP ce uvijek to prije predloziti nego bilo koji drugi CMS.

1 Like

U svakom slucaju ako se odlucis za wordpress pronadji nekoga tko ima puno iskustva sa postavljanjem svega, nije isto kad ga instalira kako svi vole govorit “od susjeda mali” i upise u plugin trazilicu cache, instalira prvi u rezultatima i misli to je to. Ako u startu krenes kako treba spasit ces si puno vremena i novaca u buducnosti.

1 Like

Nije wp nimalo loš:

Samo kao što kaže @Veritos trebaš naći nekog tko ga zbilja zna

1 Like

Nije WP loš
ukoliko želiš plaćati skuplje server zbog nebalansirane portošnje resursa,
ukoliko imaš para za kupnju premium pluginova,
ukoliko se možeš ukalupiti u ponuđene pluginove ili platiti nekoga da napravi tvoje pluginove,
ukoliko si spreman na rizik da hrpu plaginova rade različiti vendori koji ponekad ne ažuriraju svoj pluginove ili su skloni bugovima koje ne popravljaju, dakle ukoliko si spreman da u trenutna postava wp-a možda više neće raditi isto za 6 mjeseci.

2 Likeova

Fenomenalno objašnjeno…

Ali pored svega toga i dalje dovoljna dobra platforma za zgrtanje love

1 Like

Kiji vam je … s tim gunđanjem ok WP stalno. WP nije za sve ali je za skoro sve i fakat netko tko ga zna mpze cuda u njemu napraviti. Stvarno mi ponekad niste jasni…

Ako je to išlo meni, pročitaj još jedan put što sam napisao. To nije gunđanje to su realne stvari koje treba očekivati, i sam koristim WP već godinama u nekim projekima i slučajevima i svjestan sam nedostataka i prednosti.

Ma nije to islo samo tebe nego opcenito ovdje na forumu, znam jos da prije kad sam bio aktivan na forumu da se WP preporucivalo za sve od jednostavnog Bloga pa do da kazem Facebooka, a danas vise nije maltene dobar niti za obican blog. Tako da se ide iz krajnosti u krajnost, a to nikako nije dobro.

Nekome valja wp, nekome ne.
Meni ne valja

Vjerovatno imas jako puno projekata u WPu odradjenih i imas veliko i duboko znanje WPa pa zato to govoris.

1 Like

Razumijem, slažem se. Meni je jedino žao što vidim da neki koji nemaju znanja o nečemu više od wordpresa, pokušavaju promijeniti javno mnijenje sa time kao da je WP sveti gral.

Pa onda nekada vjerujem kada se napiše izgleda kao da je većina protiv i vidi samo mane. Samo treba realno pogledati, što je korisniku bitno? I realno nepristrano reći prednosti i mane, a to je teško.

1 Like

Ajmo da vidimo do kuda sam došao

  • registrirao sam si domenu koju sam želio
  • uzeo sam hosting (najmanji paket, samo da imam, pa ću kasnije uzeti veći paket na istom hostingu)
  • logo (nešto se napravilo, ali treba na tome još raditi)

sad ono teže:

  • definirao sam kategorije korisnika
  • definirao sam kategorije, podkategorije i rubrike (recimo 80% onoga što želim). To znači da sam napravio jasnu strukturu kako želim da stranica ‘‘iza izgleda’’.
  • Za većinu kategorija, podkategorija i rubrika (90%+) sam našao mjesto na stranici gdje želim da se nalazi
  • Definirao sam kako želim da mi izgleda početna stranica i što da se na njoj nalazi
  • definirao sam kako bi želio da izgleda footer
  • definirao sam kako da izgleda vrh stranice (iako mislim da tu ima mjesta za nešto drukčije)
  • odlučio sam koje 3 boje koristiti
  • imam nekoliko fontova na temelju kojih ću odlučiti koje koristiti
  • definirao sam kako želim da mi se unutar koje kategorije prikazuju objave, te po kojim kriterijima se mogu poredati
  • definirao sam kako izgleda stranica za unos sadržaja za pojedinu kategoriju do u detalj (oko 50% kategorija i podkategorija)
  • definirao sam kako želim da mi većina ‘‘gumbića’’ po stranici izgleda (cca 70%) npr. za društvene mreže
  • naparvio sam sitemapu, skicirao u excelu kako bi pojedina stranica na portalu trebala izgledati i povezao većinu sa linkovima unutar excela tako da se može klikati i ‘‘navigavati’’ po stranici (preko 80%)
  • uvjeti korištenja - uzeo sa par stranica, iskombnirao što mi treba, malo prilagodio (recimo da na tome treba još ozbiljnije raditi)
  • definirao kako bi trebala izgledati kontakt forma
  • definirao kako želim da izgleda poziv na newsletter (potrebna još mala dorada)
  • definirao kako bi htio da izgleda stranica za signup/sign in (još bi trebao malo to bolje definirati)

E sad me zanima što bi još tu trebalo napraviti da kada sjednem s programerima/dizajnerima se može detaljnije odrediti cijena/vrijeme izrade

I naraavno da li ima nešto jako važno što sam zaboravio?

1 Like

ne pratim temu od početka, ovo sve što si naveo stoji

najbitnije je da imaš kvalitetan sadržaj koji posjetioci žele da vide

Još mi slijedi jedno 2 tjedna planiranja izgradnje web-a a onda cu raditi na sadržaju tj pripremi istoga (recimo da ću dok stranica se izradi imati sigurno pripremljeno dosta sadržaja) te kroz pola godine do godinu dana imati extra puno sadržaja. kada radim radim kao mrav a kada me nešto ne zanima onda nula bodova :slight_smile: sad sam mrav :slight_smile:

2 Likeova

Hmm…više manje, sve što si naveo…programer je u jednu ruku svjestan da ga to čeka. I header i footer…i kategorije…itd. itd. Sve su to djelovi gotovo svake stranice…
Naravno, ako si rješio vizualni dio tih elemenata, onda si rješio dizajn dio.

No ono što programer ne zna bez da mu ti kažeš… su stvari vezane oko funkcionalnosti stranice.
Kakve su to podkategorije? Po čemu će se filtrirati…itd. itd…znači generalno o kakvoj logici se dešava na stranici koju će trebati isprogramirati.

O toj logici će dosta ovisiti zahtjevnost izrade.

Ali taj dio će ionako isplivati na vidjelo uz razgovor sa programerom …samo ovako na slijepo, čini mi se da je suština tvoje stranice i dalje skrivena.
Možda nije, to bi onda značilo da ti se stranica svodi na rubrike i članke? Gdje osobe različitih uloga imaju različita prava uređivanja tog sadržaja?

Ako da, za takvo nešto će ti WP možda biti dobro rješenje (najjednostavnije & najjeftinije) …mada nisam poznavaoc WP-a, ali mi se čini da je tako…

Misliš da li ga imam u glavi - imam.
Ako mislis na neki drugi način da li ga imam riješeno - nemam

Da, mislim da ću u sljedeća dva tjedna imati tu ‘‘logiku’’ kompletno riješenu i da će onome tko bude radio biti sve jasno i logično

nije previše bitno sama tema stranice. recimo ovako - na jednom mjestu će se moći pronaći sve vezano uz tu tematiku o čemu je stranica. Postoje takve stranice na našem tržišu ali su ili nedovršene ili katastrofa izvedene, a ja mislim ovo gurati do kuda ide. Ne trčim za profitom, samo da nisam u minusu, da nešto naučim, a svaka kuna plusa je samo dodatni plus.

Mislim da neće biti wp dobar jer ne znam koliko se može vizualno mijenjati, a to će mi biti bitno. Nadam se da će mi programer to objasniti i reći što mi preporuča

Pa baš za ovo je WP plug&play rješenje.
Naravno, ako želiš custom rješenje…go for it. Samo se definitivno osvrni na razliku u cijeni za WP rješenje i za custom. Probaj sagledati obje strane.

Pa nisam baš siguran da se ne može vizualno mjenjati.
Imaš milijon tema na odabir, koje su u nekoj mjeri konfigurabilne, a možeš naručiti i da ti se napravi tema po tvom dizajnu. << za ovo zadnje nisam stvarno siguran kako onda prođeš s novčane strane i isplativnosti, ali neka logika mi kaže da mora biti jeftinije, jer za tu varijantu ti programer treba odraditi samo temu koja se uklapa u WP okolinu, a onda cijeli CMS opet dobiješ od WP-a koji programer ne mora praviti.

U custom rješenju programer mora raditi i “temu” i CMS implementirati. Naravno, sve zavisi koliko ti to netko može dobro odraditi a da ne ispadne preskupo …

Uglavnom, govorim ti to čisto da budeš svjestan da ono što će ti netko ponuditi za red veličine 10k kn, u WP možeš napraviti skoro pa i sam unutar dan posla. :slight_smile: Ja ti samo otvaram oči za opcije…na tebi je da odvažeš…

I imaj na umu kada završiš sa svojim programerom i on ti uzme cca 10k kn …ne mora značiti da će nekom drugom programeru biti lako mijenjati iza njega. To zna biti pain in ass…i onda te neki iole ozbiljniji zahvat opet preskupo ispada. Pogotovo ako nećeš imati nikoga za kontrolu tvog prvog programera…pa on sve odradi izvan nekog standarda zajednice i ostavi kod koji “samo on razumije” …

Heto, čisto da imaš na umu.
Naravno, kao što su kolege već gore rekli i WP ima mana i ispod “haube” je loš …ali ipak uspješno pokreće jedno 80% interneta…i doslovice se “pokenjaš” i napraviš dopadljivu stranicu. :stuck_out_tongue:

1 Like

To mi je mali problem (barem sada mislim da je problem) jer recimo kada budem unosio u pojeidnu kategoriju stavku imam dosta kriterija koje želim unijeti i po kojima se bude moglo pretražiti i onda ne znam kako bi to bilo u wp. Ali nakon konkretnog razgvora s programerom ću sigurno biti pametniji.

Toga se najviše bojim