Studiranje za webdizajnere

Evo, tko planira na studij, uskoro započinje
smotra Zagrebačkih sveučilišta. Čini se da će biti i Arhitektonski fakultet koji, kako znamo, ima u sklopu svog Studija dizajna “tvornicu budućih webmajstora”. Koga zanima, možda dobije kakav odgovor.

Također su i na mi3dot otvorili forum za SAE Institute u Sloveniji. Ja baš ne znam šta je to, ali čini se nešto full in među dizajnerima diljem svijeta.

I mene nešto vuče taj Arhitektonski fakultet. Nedavno ih je HT počeo sponzorirati, nabavio im je vrijednu opremu… Dvojim se između toga i FOI-a (Varaždin). Problem je što se još nisam odlučio hoću li se posvetiti web dizajnu ili programiranju za web.

Ja ti nikako ne bih preporučio da se odlučuješ prema bilo čemu “web”. Dizajn da, ali “web dizajn” ne. Web dizajn je samo dio programa studija dizajna kao takvog. Programiranje da, ali “programiranje za web” ne.

Ali mislim da su rijetki oni koji znaju napraviti trgovinu na internetu i neki knjigovodstveni alat kao exe. Mislim da se na FOI-u nakon nekog vremena može odlučiti u kojem smjeru ići. Što se dizajna tiče, tu si u pravu.

Iznenadio bi se. Nisu rijetki. Knjigovodstveni programi čine danas veliki dio tržišta softvera u Hrvatskoj i već ima jakih igrača u tome. O kvaliteti uradaka se može govoriti, ali dovoljno ljudi zna programirati.
Puno ljudi zna napraviti trgovinu ili barem nabaviti gotov proizvod i konfigurirati ga. No ima još puno stvari vezanih uz trgovinu i Internet koji zahtijevaju znanje i iskustvo koje se ne klasificira kao “web” znanje, već kao dio računarstva (ili informatike) uopće.

P.S.
Hoću reći, rano je za bilo kakvu “specijalizaciju”. Čak niti ona na faksu nije tako velika “specijalizacija”.

Apsolutno se slažem sa tseregom. Uostalom, sve važno za svoj posao ćeš naučiti tamo. Na poslu.
Inače, na arhitekturu nije lako upasti.

nekidan sam bia u zagrebu na arhitekturi.pa nisan vidia jel to neki poseban smjer ili to spada u studij dizajna…

Kako se je dalo zaključiti iz objavljenih informacija, to spada u studij dizajna. Što je i logično. Ne bi me čudilo niti da se radi o izbornom predmetu trajanja jednog semestra.

P.S.
<
http://www.arhitekt.hr/

P.P.S.

Da razrješiimo to: 4. godina, 7. semestar, Oblikovanje Web stranica, 1 sat predavanja, 1 sat vježbi tjedno. 8 semestar, 2 sata vježbi tjedno. To je to.

hmmm…šta se mene tiče na taj dizajn se uopće ne isplati ić:)…ja osobno san poćea sa stranicama radit prije nekih 5-6 miseci…i bolje me ide nego neke školovane dizajnere:zub: samo šta neman vrimena za radit radi škole … recimo u splitu se ove godine otvoria smjer ‘’ grafički dizajner multimedijalnih sadržaja’’ (jedni u hrv, možda ima i u zg ali nisan siguran…) uglavnom za izradu web stranica i multimedijalnih prezentacija i to je ajme majko…tu nema šta naučit…jedino moraš imat ideja i ideja…
a zanima me jel iko proba upisat u ‘‘vizualne komunikacije’’ u splitu…

E kad već tako malo sati iz web dizajna ima na arhiktektonskom, idem ja na FOI. Gore ću svašta naučiti. Je li gore teško upasti? Čuo sam da nije, ali želim čuti komentare onih koji gore studiraju? Marko?

[quote=""]Originally posted by theworm
E kad već tako malo sati iz web dizajna ima na arhiktektonskom, idem ja na FOI. Gore ću svašta naučiti. Je li gore teško upasti? Čuo sam da nije, ali želim čuti komentare onih koji gore studiraju? [/quote]

Ukratko, nemoj misliti da ces na FOIu nauciti web dizajn, nemoj zapravo misliti da ces nauciti ista vezano uz web sto dosad neznas ili se sam mozes puno brze i smislenije nauciti.
Upasti tesko ili ne, tesko mi je suditi, meni je bilo lako a opet masa ljudi nije prosla. Postoje negativni bodovi na prijemnom pa imaj to u vidu.

Pripremi se na kaoticnu situaciju bez reda i poretka, bez minimalne sposobnosti organizacije posla, na izostanak pravovremenog obavjestavanja studenata i sa svim ostalim drazima studiranja na .hr fakultetu.

Pripremi se na ucenje bez prakticnog pokrica i bez mogucnosti povezivanja i iskoristavanja znanja trenutno u praksi. Pripremi se na autoritativan pristup profesora (pogled odozgora) i osoblja koje ne kuzi da ti placas njima placu i da ljubaznost spada u ako ne duznost, onda u kulturu odnosa sa klijentom.

Ali :slight_smile: tako ti je na vecini fakulteta u .hr, na nekim vjerojatno i gore na nekima bolje. Ono sto FOI definitivno razlikuje od drugih ‘slicnih’ jest cijena od cc 10.000,00 kn godisnje. Rijetki tu mogu konkururati :slight_smile:

Istinu kazes, naucit ces svasta, stvarno svasta :slight_smile:

A šta ću moram negdje studirati. Ipak mi se FOI čini kao najbolje rješenje (iako cijena :krele: ). Idem gore pa makar me učili kopati. Ako kažeš da je gore takav kaos, kako je tek onda na drugim fakultetima informatičkog usmjerenja. Imate najveći proračun, najbolju opremu… Moraju imati kad od studenata kradu.

[quote=""]Originally posted by theworm
Moraju imati kad od studenata kradu. [/B][/quote]

Nisam ja rekao da nemaju. Imaju i to se vidi na svakom koraku (zadnjih dana doslovno) ali nekako uvijek ‘nema’ za studente i njihov rad.

[quote=""]Originally posted by kruhek
[b]Pripremi se na ucenje bez prakticnog pokrica i bez mogucnosti povezivanja i iskoristavanja znanja trenutno u praksi. Pripremi se na autoritativan pristup profesora (pogled odozgora) i osoblja koje ne kuzi da ti placas njima placu i da ljubaznost spada u ako ne duznost, onda u kulturu odnosa sa klijentom.

Ali :slight_smile: tako ti je na vecini fakulteta u .hr, na nekim vjerojatno i gore na nekima bolje. [/b][/quote]

Slazem se, tako mi je bilo dok sam bio na FESB-u, ali tako nije bilo na splitskom Veleucilistu; profesora si mogao zvati na mobtiel kad ti nesto nije jasno, uvjezbavali pratkticna znanja u ucionicama bolje opremljenim od svih fax-ova… i sta onda napravi balkanska vlada nego da ukine to protuzakonitim aktima :mad: ko je vidia da kod nas smije nesto biti dobro…
[size=4]a vec je bilo sredjeno da budem asistent #%@*![/size]

[quote=""]Originally posted by Ibiza
ko je vidia da kod nas smije nesto biti dobro…
[/quote] Krivo. Ko je vidia da kod nas smiješ zaraditi novce ako ne daš i meni u džep. Pa na koncu, zato se i dolazi na vlast? Šta ne? Ko je tebi kriv ako nisi uspješan pa da ti dođeš na vlast.

Složi kvalitetan portfolio, uleti u iole ambiciozniju firmu, odradi 2-3 solidna “upišem te u knjižicu” tečaja da makneš zakon s grbače i radi bolje od drugih. :wink:

A koji bi to zakon bio :slight_smile: Nigdje nema u RH zakona koji propisuje tko može raditi web dizajn. Dapače, nema ni zakona tko može obavljati informatičku djelatnost.

U tome valjda i leži problem :slight_smile:

Za radoznale.

Pogledajte tko može registrirati Informatički obrt pa će sve valjda biti jasno. :slight_smile:

Nije da i ja nisam iskoristio tu mogućnost, doduše ne osobno, ali stvar je uredno ozakonjena. Možeš raditi sve što ne zahtjeva skladište, osim popravaka ako nemaš odgovarajuću školu i sve to u svom dnevnom boravku ili podrumu.

hvala Bogu da je tako. Zamisli da moraš imati ured i plaćati najamnine i sve ostale pripadajuće cifretine da bi napravija 2-3 sitea mjesečno ???

Uostalom, laptop moćan i baterija trajanja 9h, dobar mobitel i GPRS i … možemo i na plažu. Al’ nije tako?

[quote=""]Originally posted by višnja
A koji bi to zakon bio :slight_smile: Nigdje nema u RH zakona koji propisuje tko može raditi web dizajn. [/quote]

Better safe than sorry. :slight_smile: