Tko je stvorio ono što je stvorilo svemir?

nike, ali nisu sve stvari tako apstraktne, nedokazane i ispravne samo u teoriji, kao što Sljaker tvrdi. No to ne znači da se u budućnosti neće dokazati, kao što su se mnoge stvari spoznale proteklih 200 godina. Zamisli što će se sve znati za još 200? A uzdamo li se samo u vjeru, ništa od toga se neće dogoditi, i ne bi se dogodilo!

#include "[thread=15552]reusable_discusson.php[/thread]"

Hi, hi, hi… :vamp:

PS. Uh, umalo zaboravih:

#include "[thread=28680]offtopic_generator.php[/thread]"

Slazem se!

Inace, i po vjeri duznost covjeka u zivotu je da uci i da spoznaje nove stvari.

Ili ne pratiš što pišeš i na što odgovaraš ili izbjegavaš temu. Prelistaj malo, i ti si počeo natezati pitanje ‘prazačetka’.

Ne tako davno, po nekima, nije bilo ‘niti najmanje šanse’ da se Zemlja vrti. Kad ono…

Iz ljudske perspektive, da. Briga skakavce što ljudi imaju svijest.

To nije točno. Zar ništa nisi naučio iz teorije evolucije? :slight_smile:
Jedan oblik života pojede, izgladni, izolira ili slučajno nagazi na drugi oblik života i njega nema više.

Koliko znam tu nema prijepora; možda će nekome u budućnosti biti teško opravdati nagli tehnološki rast kroz koji mi sada prolazimo, a već postoje new age ‘teorije’ o tehnologiji kao o ‘darovima 9 božanstava’ ili što već oni u tom taboru trabunjaju.
Što se tiče stvari koje još nisu dovoljno istražene i objašnjene - to ne ide vama u prilog, koliko god se vi ljepili uz to kao da dokazuje primitivna praznovjerja koja religije propagiraju. Čim je nešto nepoznato i neistraženo, vi slavite, jer ostavlja mjesta za prodaju magle.

[color=“White”].[/color]

[quote=“nike”]Dajte ba ljudi sta se toliko prepirete oko necega sto mozda za nekoliko desetljeca uopste nece relevantno.

Pa znate samo koliko se stvari promijenilo u kvantnoj fizici zadnjih 100 godina.
Ljudi su nekada smatrali da je atom najmanja cestica.

Citava kvantna fizika je bazirana na pretpostavkama i nedokazanim teorijama.
Isto tako ne mora znaciti da je maksimalna brzina, brzina svjetlosti. Ko je to dokazao?

Sto se tice standardne teorije ona nece imati smisla ako se ne pronadje Higsov bozon, ta misteriozna cestica koja je prema standardnoj teoriji zaduzena za masu.[/quote]

U principu se slažem, s jednom opaskom: brzina svjetlosti je samo maksimalna brzina za čestice s masom.

Međutim, srž ove rasprave (ja se ne prepirem) je u tome što tvrdim da traženje tih odgovora ne isključuje religiju jer:
a) religija (inteligentni design) je potpuno legitimna teorija
b) znanost je u svim velikim civilizacijama u povijesti cvjetala u koegzistenciji s religijom, a odvajanje je obično značilo dekadenciju i kraj te civilizacije

Uostalom, ključni dokaz je ponuđen u Star Treku! :smiley:

[quote=“Sljaker”]U principu se slažem, s jednom opaskom: brzina svjetlosti je samo maksimalna brzina za čestice s masom.

Međutim, srž ove rasprave (ja se ne prepirem) je u tome što tvrdim da traženje tih odgovora ne isključuje religiju jer:
a) religija (inteligentni design) je potpuno legitimna teorija
b) znanost je u svim velikim civilizacijama u povijesti cvjetala u koegzistenciji s religijom, a odvajanje je obično značilo dekadenciju i kraj te civilizacije

Uostalom, ključni dokaz je ponuđen u Star Treku! :D[/quote]

Pa da mnoge stvari se kriju u religijskim knjigama (Biblija, Kur’an…) i one ispirisu mnoge naucnike.

npr. u Kur’anu pise da svaki covjek ima drugacije jagodice na prstima, a kad je to naucno otkriveno a kad je napisana ta knjiga.

Najbolje da to pitanje odgovorimo metodom eliminacije i da vidimo tko nije pa možda stignemo i do onoga ko je to napravio i zaboravio da objavi svoje autorsko pravo za to djelo.

Znaci : Tko je stvorio ono što je stvorilo svemir?

Ja nisam! :wink:

ljudi moji što je vama u zadnje vrijeme:bljesak:

@mile

a ti si se primio znanosti a uopće ne vjeruješ u to

http://www.webmajstori.net/forum/showpost.php?p=232155&postcount=159

[quote=“zoom”]Najbolje da to pitanje odgovorimo metodom eliminacije i da vidimo tko nije pa možda stignemo i do onoga ko je to napravio i zaboravio da objavi svoje autorsko pravo za to djelo.

Znaci : Tko je stvorio ono što je stvorilo svemir?

Ja nisam! ;)[/quote]

Ja jesam ali vas zaj*** :slight_smile:

ePips je spominja neke gljive…

Da, a rekao je da i crne rupe gutaju sve što im se nađe na putu pa se predomislio nakon 30 godina.

Dakle da zaključimo: Stephen Hawking je nepogrešiv i ustrajat ćemo na tome.

Nisam znanstvenik niti vjerujem u znanost. Krajnje sam skeptičan prema znanosti. Jednako kao i prema religijama.
To je razlog zbog kojeg sam ateist. Skepticizam.
Činjenice ne traže vjerovanje, dok s druge strane vjerovanje zanemaruje činjenice i isključuje razum.

Nije papak, pa da je nepogrešiv.

[color=“White”].[/color]

Daj primjer. :slight_smile:

[color=“White”].[/color]

Po Darvinu iliti čistoj znanstvenoj teoriji mi smo nastali iz govneta juhe raznih jednostavnih pa složenijih spojeva, kao od jednostaničnih pa do višestaničnog organizma sa sviješću?!
Sve što danas vidimo i što nas okružuje ima tendenciju pojednostavljivanja, usitnjavanja, razgradnje, što bi se onda nešto prije par miliona godina počelo samo od sebe ujedinjavati, komplicirati, razmnožavati samo od sebe, itd?
Kreativna teorija o stvaranju mi nekako ima više smisla.
Religija također propagira razmišljanje ( bar normalne to rade).
Što se tiče pitanja, mislim da mi apsolutno nismo zadnja karika u lancu
(zadnje i najviše svjesno ne/inteligentno biće), sigurno po nekom matematičkom zakonu nad nama postoje ‘sfere’ viših,
e sad da li smo im zanimljivi da se bakću s nama to je možda zanimljivije pitanje, na koje bi se prije dao odgovor nego na ovo.
Kroz svete knjige provlače se i tematike o ustrojstvu viših bića i njihovim ‘rangovima, zadaćama i stupnju inteligencije’.

[quote=“mile”]Daj primjer. :slight_smile:

[color=“White”].[/color][/quote]

Šumer, Akad, Babilon, Egipat, civilizacija u dolini Inda, Tolteci, Maye, Asteci, stara Grčka, Rim, Perzija, Kina, Japansko carstvo…

Nisam mislio da nabrojiš civilizacije, nego da mi daš barem jedan primjer za ovo.

Usput, imaš li kakvu definiciju znanosti?
Ja kada govorim o znanosti danas, mislim na modernu znanost, a vidim ti si tu nabrojao neke drevne civilizacije kada je ‘znanost’ bila gledati golim okom u nebo i davati imena zvježđima.

[color=“White”].[/color]

[quote=“mile”]Nisam mislio da nabrojiš civilizacije, nego da mi daš barem jedan primjer za ovo.

Usput, imaš li kakvu definiciju znanosti?
Ja kada govorim o znanosti danas, mislim na modernu znanost, a vidim ti si tu nabrojao neke drevne civilizacije kada je ‘znanost’ bila gledati golim okom u nebo i davati imena zvježđima.

[color=“White”].[/color][/quote]

Da, definicija znanosti je zaguljena stvar…

“Gledati golim okom u nebo” po današnjim se mjerilima čini primitivno i podložno greškama.
Međutim, stari su Šumerani (kao i njihovi nasljednici Akadijci i Babilonci) znali o astronomiji gotovo jednako kao i današnja znanost.

U nekim je područjima to bilo više, u nekima manje, ali kako objasniti njihovo saznanje o precesiji Zemlje (koja traje 25.800 godina)?

Kako objasniti da su znali točnu masu i mjere Zemlje?

Kako objasniti da su znali za sve planete Sunčevog sustava, s napomenom da su oni Mjesec smatrali planetom koji je Zemlja zarobila (što je u skladu s današnjim hipotezama), a vjerovali su da naš sustav ima još jedan planet strašno dugačke ekliptike (oko 3.600 god), što je također u skladu s današnjim saznanjima o uzrocima matematičkih odstupanja u našem sustavu? (Treba uzeti u obzir da današnja znanost nije otkrila planete iza Saturna viđenjem nego mjerenjem matematičkih odstupanja)

Osim toga, imali su nevjerojatno naprednu matematiku.
Poznavali su broj Pi, Zlatni broj, a jedinicu duljine su ustrojili na takav način da je jasno da su poznavali gravitaciju (sila ili ne), što je preciznije od današnje slitine koja se širi i sužava.

Tvrdili su da im je to znanje došlo od njihovih bogova, odjednom su se pojavili u povijesti, a nestali su kao civilizacija kad su se okrenuli od tih bogova, tj. zanemarili religiju.
Za bogove su tvrdili da su došli sa tog “nevidljivog planeta”, tvrdili su da su bogovi stvorili čovjeka od životinje kako bi im bili radnici.
Skoro je cijeli Stari zavjet kopija njihovih epova (npr. Enuma Eliš), ali isti su principi opstali u bukvalno svim većim religijama, čak i onima zemljopisno (pre)dalekim.

=======================================================

Drugi je primjer, premda ne toliko neshvatljiv, stari Egipat i njihova nevjerojatna saznanja od kojih dio nismo ni zagrebali u današnjoj znanosti.

=======================================================

Uglavnom, i tada je znanost bila strašno bitna, a znanstvenici su dolazili do zapanjujućih otkrića, od kojih neka čekaju da budu ponovo otkrivena, jednim dijelom zahvaljujući i primitivnim Grcima, njihovom tumačenju onoga što nisu mogli pojmiti te njihovim utjecajem na današnju civilizaciju.

Međutim, tada su smatrali da su, jako pojednostavljeno, “materijalna i duhovna” znanost dio iste cjeline. Smatrali su da se religija treba baviti filozofijom, tj. postavljati pitanja te tumačiti odgovore, a znanost samo treba te odgovore tražiti.

Nevjerojatno, svaka od tih civilizacija je doživjela okretanje od religije, “osamostaljivanje” znanosti, a netom prije početka kraja te civilizacije.

=======================================================

Ima još puno puno toga, ali ovdje definitivno ne mogu prenijeti ono što naučiš proučavanjem mnogobrojnih izvora u skoro dvadesetogodišnjem hobiju.

oh hvala, sada su mi neke stvari (dogme, ekstremisti, …) jasnije.

bacaš bisere pred svinje :kuc: