Trebam savjet za kupnju novog kompa

Mislim da je vrijeme za novi komp pa bih volio dobit neke preporuke :wink:

Mislim otići u HGspot, jel možda bolje da pogledam negdje drugdje?

AMD ili Intel, integrirana grafička ili zasebna? Koliko RAM-a? To su neke od dilema.

Monitor i periferiju ne trebam, kupujem samo kučište. Windows me zanima.

Ako Intel, da li I-5 ili I-7?

Koliko gigaherza procesor?

Windows 10 ili? Home ili Professional? Ili je to nebitno?

Koliko RAM-a? Jel 8GB OK? Ako konfiguracija ima 8, jel bolje kupiti zasebnih još 8GB ili da tražim nešto što odmah ima 16GB?
Koliko RAM-a je OK za grafičku?

Ja nisam neki gamer, zapravo se ne sjećam kad sam igrao neku igricu zadnji put. Komp mi je za Internet, ali mislim si uzet GTA V za gušt i želim da sve radi na high details bez ikakvog zastajkivanja.

Budget recimo 6-12k kn. Cijena nije presudna, ali ne škodi da je što manja :wink:

Hvala unaprijed :wink:

Ehhh, nisi gamer a onda napsies da zelis igrati GTA V na HD bez zastajkivanja. Za to ti treba ultra gamerski comp. I cijena mu ide gore rapidno jer za to trebas graficku od 2k+ kuna.

Treba ti comp za internet kazes… Za to mozes kupiti solidan comp od 4000 kuna. Ali kad izvalis da trebas GTA V u HD rezoluciji onda ti treba pila od 10k kuna.
Napamet:
I7
Graficka ona neka od 2.5K kuna na vise (koliko para toliko muzike
Vec smo na 5k kuna
Kuciste ti treba biti pro kao i napajanje ejr nezelis da ove skupe komponente izgore, pa racunaj tu cca 700-800 kuna + napajanje od 500 kuna
Vec smo na 6500 kuna
Pa si racunaj 16Gb rama, ono da se ima, jer ipak ces iamt stroj, mada ti je 8GB dovoljno, ali stavi 16GB pa da bude za ubuduce. cca 800 kuna
HDD ti treba 1TB obicnog i stavi 512 SSD sve zajedno ccas 1500 kuna
zasad smo na 8800 kuna
Neke jos dodatne sitnice mis, tipkovnica i ostalo cca 2000 kuna ako ides da ako ti slika ne zastajkuje ti treba onaj gaming pad, pa neki solidni mis, jer bi bilo smjesno da imas pilu na stolu a mis iz plodina, a tipkovnica iz kauflanda.

1 Like

Nisam gamer, ali volim GTA :slight_smile: Zadnji koji sam igrao je bio San Andreas, ali vuče m ispucat se malo na GTA V.
Gledam preporučenu konfiguraciju i kažu ovo: https://www.systemrequirementslab.com/cyri/requirements/grand-theft-auto-v/12455/

Zapeli su mi za oko ovi kompovi:

https://www.hgshop.hr/stolno-racunalo-hgpc-gamer-blizzard-g10674snw-intel-core-i5-7400-nvidia-gtx1060-6-gb-8-gb-ssd-128-nvme-hdd-1-tb-windows-10-home/proizvod/220084

https://www.hgshop.hr/proizvod/stolno-racunalo-hgpc-gamer-red-rx474sw-intel-core-i7-4790-amd-rx470-8-gb-ssd-240-gb-hdd-1-tb-windows-10-home/214479

https://www.hgshop.hr/stolno-racunalo-hgpc-gamer-blue-17107snhdw-amd-ryzen-7-1700-nvidia-gtx1070-8-gb-16-gb-ssd-250-gb-nvme-hdd-2-tb-windows-10-home/proizvod/220119

https://www.hgshop.hr/stolno-racunalo-hgpc-gamer-blaze-77107snhw-intel-core-i7-7700-nvidia-gtx1070-8-gb-16-gb-ssd-250-gb-nvme-hdd-2-tb-windows-10-home/proizvod/220117

Prva dva mi se više sviđaju, zbog cijene naravno :slight_smile:

Ono što mi se kod prva dva ne sviđa je da imaju 8GB RAM-a. Jel to dovoljno? Zapravo znam da za moje potrebe je, ali nije na odmet uzet 16GB, jel? Jel mogu zasebno uzet još 8GB pa tražit da mi to odmah stave unutra?

Od ova prva dva vidim da jedan ima I5, a drugi I7 procesor. Koliko je to bitno?

Ovaj prvi ima jaču grafičku (mislim), ali drugi ima I7 procesor. Drugi pak ima DDR3 RAM na 1866 MHZ, dok prvi ima DDR4 na 2400 MHz. Koliko je to bitno?

Koji se preporučuje od ova 4 kompa? S obzirom na omjer cijene i dobivenog.

Ja ti preporučam ovaj: http://www.yoyotech.co.uk/yoyotech-blackbox-strix-watercooled-gaming-pc-intel-i7-6850k-6-core-oc-42ghz-nvidia-gtx-1080

Niakda ne kupujem gotova racunala.

Problem kod tebe je sto si izvadio jednu od azhtjevnijih igra i kazes da zelis HD rezoluciju bez trzanja. Pod HD ja podrazumjevam 1080P, sto oept zanci da trrebas iamt i high quality monitor, a ne neko sranje za 1500 kuna.

A kako predpostavljam da ces komp koristiti i za posao ili ensto u tom smjeru onda ti preporucam I7, a on je skup ko sam vrag.

Ovako vagni:
Ako ces ee igrat idi s AMD processorom i ultra jakom grafickom, a ako ces vise radit, a hebes taj GTA onda idi sa I7 bez graficke.

Netreba ti 16GB
I7 i I5 je ogromna razlika, kao i u cjeni tako i u performansama.

Od ova 4 ja ne preporucujem nijedan.

Preporucam shop centro.hr ili neki drugi gdje ti sloze komp i posalju doma a ti sam odaberes koje komponentne zelis.

Svasta, sta ce mu watercooled computer? Ti preporucujes takav comp nekom tko dodje na forum i pita za konfiguraciju, lol

I neznam cemu 750W napajanje, osim ako ta pumpa za taj water cooling system trosi toliko energije, a onda opet se postavlja i racun za struju kakvi ce biti, a zasto? Da se igra GTA V?

…nsmijao si me s ovim: “racun za struju kakvi će biti”…

1 Like

Da slazem se, da je to smjesna cifra onome tko kupi ovakvo racunalo za ovoliko para.

Hvala. Sviđa mi se taj, ali ne treba mi baš takva mrcina za $3,000+ :wink:

Nemam volje slagat sam konfiguraciju i pazit što je sa čime kompatibilno, ali ipak hvala na savjetu.

Meni komp prvenstveno treba za posao, a GTA V će doći usput. Što se posla tiče, mislim da bi mi služila i neka stara 486-ica :slight_smile: Samo mi treba Internet i da mogu imat više prozora otvorenih u isto vrijeme, a to valjda ne treba jake resurse :slight_smile:

Monitor mi je OK i ne mislim uzimat novi.

Znači velika je razlika između I5 i I7?
A koliko je bitno da li je RAM DDR3 1866 MHz ili DDR4 2400 MHz? Jasno da je ovaj drugi brži, ali jel to osjetno?

Grafička za 2000kn? Izgleda ja sam onda lud jer igram na i3 procu i gtx950, 8 giga rama i 120 giga ssd…
čemu 512gb ssd?? Ne znam za vas ali ja ssd koristim samo za windowse i programe… kućište za 800 kn? imam neko ms kućište, grafička nije prošla 72°C pri igranju far cry primal, a ventilator ni blizu full… tak da ak ti neko posloži kablove da ne smetaju protoku zraka, bit će i jeftinije kućište dobro… Slažem se jedino da na napajanju ne treba štediti ni malo…

U svakom slučaju, komp nemoj kupovat sastavljen. Ja sam kupoval u futuri, na bug forumu su mi ga sastavili, jedino sam izbacil hdd (pošto sam imal jedan doma) i ubacil ssd, poslal ovima u futuru preko fejsa, rekli da mogu platit pouzećem i onda sam potvrdil da ću kupit, drugi dan overseas već dostavil, u manje od 24h od narudžbe (nekih 70km od zg)… čak su mi i kablove pripremili da samo spojim i zašarafim hdd na mjesto, tak da se ni s tim nisam moral mučit.

Tak da preporučujem futuru za kupnju

EDIT: ak ti je bitno čim više tabova otvoreno, mislim da bi ti bilo dobro i 16 giga rama, nek se nađe :smiley:

A gle, zato se radi konfiguracija da sve bude kompatibilno, stvarno je smijesno imat graficku od 3000 kuna a monitor je sranje, to je bacena lova u vjetar. Pa napisi kakav monitor imas, jer ako ti je monitor slabiji onda ti se ne ispalti uzimat skupu graficku.

Ako uzmes jak procesor onda trebas i SSD jer badava jak procesor kad je pisanje po disku sporo.

RAm, ddr 4 je naravno bolji i noviji, na nekom slabom processoru to nije ni bitno, ali ako ides s jakim ond aje bitno.

I5 i I7 je nebo i zemlja. Isto kao i I5 i neki solidni AMD.
Kod procesora ti isto vrijedi koliko para toliko muzike. A i7 dodje duplo vise od i5, a troduplo vise od nekog solidnog AMD-a.

I ja preprucam futuru, kupio sam tamo azdnji komp.

Covjek zeli igrati igrice u full HD bez trzanja, ja to podrazumjevam veliki monitor sa 1080P rezolucijom 1920×1080 px sa high details i svime ukljucenim u igrici na maksimum. A za to mozda nece ni ova od 2k biti dovoljna.

Pa ako stavim unutra procesor od 2500 kuna i graficku od 2000 kuna, sigurno necu koristiti no name kuciste od 100 kuna, pa cak ni ono od 300, jer kuciste odredjuje koliko dugo ces imat komp, ali sito tako je vazno kako se komp koristi, ako ga t palis jednom tjedno uzmi kuciste od 50 kuna, ako je komp upaljen 24/7 kao meni onda trebas pro kuciste, osobno imam tu 3 kompa, jedan je pila i tu sma kuciste platio 700 kuna. Na drugom sam 600 i tako.

Hvala na savjetu. Da, imam često puno tabova otvorenih i sad sam odlučio da će biti 16GB.

Jel može izbor između ovih:

https://www.centro.hr/extro-progamer-amd-x8-fx-8300-3-30ghz-8gb-1000gb-dvdrw-amd-radeon-rx-470-4gb-ddr5-freedos-poklon-gamepad.aspx

https://www.hgshop.hr/proizvod/stolno-racunalo-hgpc-gamer-red-rx474sw-intel-core-i7-4790-amd-rx470-8-gb-ssd-240-gb-hdd-1-tb-windows-10-home/214479

https://www.hgshop.hr/stolno-racunalo-hgpc-gamer-blizzard-g10674snw-intel-core-i5-7400-nvidia-gtx1060-6-gb-8-gb-ssd-128-nvme-hdd-1-tb-windows-10-home/proizvod/220084

EDIT: U sva tri bih ubacio još 8GB RAM-a i na ovom AMD bih trebao doplatiti za Win 10

ne treba ti 16gb. Ja imam miljon tabova otvorenih i jos runam razno razne botove sa browserima svojim i sve radi akk treba na 8GB rama.

Al vidim da si navalio na slozene konfe koje bi se trebale izbjegavat maksimalno. Ali ako si tako odlucio onda idi s najeftinijom mogucom i da ti radi taj GTA V barem nekako, jer vjerujem da nemas ni monitor neki za neke high quality detalje, pa ti niej ni bitno onda uzet neku pilu.

Uzmi ovaj u centro za 5k kuna. Daju ti 5 godina garancije pa si abrem miran tih 5 godina.

Osobno to nebih nikada kupio, nijedan od ovih navedenih nikada za nista nebi kupio.
Da mi netko pokloni takav komp, odmah bi zavrsio na njuskalo po jeftinijoj cijeni, nebi ga ni startao, a za dobiveni novac bi si sam slozio komp.

Jesam :slight_smile: Nekad sam volio slagat konfiguraciju sam, ali više to ne pratim i pojma nemam što je sa čime kompatibilno pa mi se uopće neda zezat sa slaganjem. Ako ti kažem da mi se neda niti otkapčat ovaj komp koji imam i micat ga da bih stavio novi onda ti je sve jasno.

Svejedno hvala. Idem sad do HGspota malo to pogledat uživo

Ajoj, a to ti se dade? Trosit vrijeme na gledanje outdated kompova, a sve sto trebas je napraviti, otici na bug.hr ili pcekspert.com i tamo napisat da zelis komp za 5000 kuna ili 10 000 kuna i zelis igrat GTA V i oni ce ti sloziti komp, ti odes potiskas komponente u tom shopu i komp ti dodje doma samo ga ustekas .

ak misli povremeno odigrat jednu jedinu igru, onda mislim da je bacanje para na grafičku od 2000kn zbog par detalja više… Već sam napisal da mi na gtx950 u fullhd rezoluciji ne lagga ni malo, baš ću pogledat postavke kad stignem, al vjerujem da su dosta visoko i fps mi je zaljepljen na 60, s obzirom da mi monitor toliko podržava…

Nego, daj mi reci zaš je toliko bitno kućište?

@mitok nemoj gotove, bolje pitaj na bugu da ti neš sastave, taj u centro nema ssd, ne piše koja matična je, ne piše koje napajanje(po tom bi reko da je neko no name)… A vjeruj mi trebaš ssd…
Meni sa windowsima i milijun programa instaliranih, hrpa njih popaljenih u startupu, komp se diže za 10ak sekundi i spreman za korištenje(komp je plaćen 4500 s monitorom), bratu bez ssda na rog laptopu, ne znam kolko je plaćen treba dosta duže da se sve popali, i onda još kad upali chrome ili neš treba pričekat… drugi laptop tek kupljen, isto bez ssda, kad sam instaliral windowse imal sam osjećaj ko da se pali tjedan dana, bez ikakvih programa, samo windowsi i driveri…

1 Like

Da SSD je bitan, komp bez SSDa danas je smijesan. Barem ovaj novi koji kupujemo. Imam ja tu ejdan do sebe, i razlika u plajenju je abs kao sto ti akzes, mjesec dana mu treba kad pogledas kako ovi brzo sa SSDom se pale.

A kuciste je potrebno za dug vijek, da nakon odredjenog vremena odnosno dok istekne garancija sve ne pocrka. Pro kucista su testirana i u njih je ulozeno mnogo da imaju dobro strujanje zraka i napravljena su od kvalitetnijeg materjala, ovaj od 700kn kuciste je dizajnerski fenomenalno, a iznutra je isto toliko sredjeno kao izvana, niti se ne cuje da komp radi (i5 procesor)