[Tutorijal] FAQs schema markup i zašto je to bitno za SEO

Ne znam jeste li primjetili i vi ovakve rezultate u guglu

Kod mene na telefonu kad naiđem u guglu na stranice koji imaju FAQ zauzmu skoro cijeli ekran. A to mislim da je jako bitno i za ctr i da se gurne konkurencija na niže i to dosta niže.

Sad pitanje je kako ovo imati na sajtu. Ko koristi gutenberg i yoast može to lako uraditi čini mi se (ja koristim klasik editor). eo šta joast kaže

  1. Open WordPress’ new block editor Make a page in WordPress, add a title and an introductory paragraph. Now add the FAQ structured data content block. You can find the Yoast SEO structured data content blocks inside the Add Block modal. Scroll all the way down to find them or type ‘FAQ’ or ‘structured data’ in the search bar, which I’ve highlighted in the screenshot below.
  2. Add questions and answers After you’ve added the FAQ block, you can start to add questions and answers to it. Keep in mind that these questions live inside the FAQ block. It’s advisable to keep the content related to each other so you can keep the page clean and focused. So no throwing in random questions.
  3. Keep filling, check and publish

više o tome možete viđet ođe

ko što rekoh ja ne koristim gutemberg no klasik. no i za nas ima rješenje. kod yoasta ima da se odredi taj shema markap za cijeli post u klasik editoru i nema, ili ja ne znam za dio stranice da ima da se odradi schema markap. ko koristi yoast vjerovatno mu stoji po difoltu schema markup na article. no ođe nam treba ovaj faq scema markup da dodamo.

kaže vako FAQ schema markup može biti izveden na dva načina Microdata or JSON-LD. pošto ja ne znam za ovaj json to odraditi da bude za mali dio članka onda e može koristiti mikrodata. i kod koji trebate koristiti je ovaj

<div itemscope itemtype="https://schema.org/FAQPage">
 <h2>FAQs</h2>

  <div itemscope itemprop="mainEntity" itemtype="https://schema.org/Question">
    <h3 itemprop="name">Da li je Bilo bolje za vrijeme druga Tite?</h3>
    <div itemscope itemprop="acceptedAnswer" itemtype="https://schema.org/Answer">
      <div itemprop="text">
Jok.
      </div>
    </div>
  </div>
      <div itemscope itemprop="mainEntity" itemtype="https://schema.org/Question">
    <h3 itemprop="name">Ko je najbolji, sasvim najbolji dasa?</h3>
    <div itemscope itemprop="acceptedAnswer" itemtype="https://schema.org/Answer">
      <div itemprop="text">
Badžo
    </div>
  </div>
</div>
  <div itemscope itemprop="mainEntity" itemtype="https://schema.org/Question">
    <h3 itemprop="name">Da li su ljudi hodali po Mjesecu?</h3>
    <div itemscope itemprop="acceptedAnswer" itemtype="https://schema.org/Answer">
      <div itemprop="text">
Ljudi nikad nisu hodali po mjesecu
    </div>
  </div>
</div>
    <div itemscope itemprop="mainEntity" itemtype="https://schema.org/Question">
    <h3 itemprop="name">Kolko grba ima dvogrba kamila?</h3>
    <div itemscope itemprop="acceptedAnswer" itemtype="https://schema.org/Answer">
      <div itemprop="text">
Tri
    </div>
  </div>
</div>

ođe možete testirati da li kod radi i kako to otprilike izgleda u guglu

https://search.google.com/test/rich-results

Ovo gore je izdvojen sam kod, pa je titl i deskripcija ovakvi kakvi jesu.

Zašto ovo sve napisah. Čini mi se da ima jake SEO benefite, zauzima se vizuelno puno gugla i veća je samim tim šansa da će klik biti na takav članak, a i vole svi rađe na ovakav rezultat kliknut no na obični. neđe pročitah da povećava ctr za 30%, mislim mogu lagat i reć više ko će provjeravat. nek bude za 40% povećava ctr.

Kažu da schema markkup koristi preko deset miliona sajtova, po sajtu schema.org i to je oko jedan posto od svih sajtova. Sad bitnije od toga je da ovaj FAQ schema markup na affiliate sajtovima koristi izuzetno mali broj sajtova.

Đe ljudi ubacuju ovo na člancima? Vidio sam da stavljaju na kraj članka uglavnom

Kako ubaciti ovo u članak? Odete na html verziju u klasik editoru kopirate kod i ubacite svoja pitanja i odgovore, na gutembergu je joast objasnio

U kakav tip članaka se ovo može metnut? ja kontam u skoro svaki tip članaka da može i da ima smisla. ja ću koristit u svim tipovima članaka za novi aff sajt

Kakvo je tvoje iskustvo, tj moje iskustvo sa ovim? Nikakvo, od danas krećem u implementaciju

Pa kako onda praviš tutorijal na tu temu?

Ima li negativnih posljedica ovoga? Može biti negativna posljedica to što se cijeli odgovor vidi u guglu pa neko ko pretražuju gugl dobije direkt odgovor, ali u svim slučajevima koje ja viđo na guglu to nisu odgovori na primarnu temu članka, npr najbolji lenovo laptopi, tu pitanja budu gdje se proizvode lenovo laptopi? Kolika im je garancija? i slične stvari

da li će gugl prikazati pitanja i odgovore u guglu? neće vazda. no sigurno neće ako nemate FAQ schema markup. uglavnom sam nailazio da se pitanja i odgovori uključe kad članak rangira visoko, ali nije nužno pošto se zna dešavati i na npr 7-8 poziciji.

zanimljivo dva zaredom

oba su implementirali ovo sa faq preko joasta i gutenberga.

ako neko ima sajtova koji koriste ovaj faq i koji su ga dobro implementirali i redovno koriste nek podijeli čisto da još malo čačkam. ovaj myfriendscoffee ga koristi u svakom postu i skoro uvijek je vidljivo, ovaj coffeecronicle ga ne koristi redovno, homegrounds ga koristi često ali ga kad ga testiram u onom guglovom alatu za rič snipets ne nalazi schema markap uvijek.

kad ovaj myfriendscoffee guglam skoro svi članci mu imaju ova pitanja i odgovore (ukoliko rangira na prvoj strani gugla)

da ne dužim više. ideja svega ovoga je da treba ovo probat, da nije teško da se proba i da bi moglo prilično lako da donese dobrijeh benefita.

pošto tek krećem i ja sa ovim apdejtovaću kako ide. ako ko ima više znanja o ovoj temi nek podijeli koju.

8 Likeova

E znas da sam mislila bas pokrenuti ovu temu…Na nekom predavanju cula za FAQs (sto u principu vec i znamo jelte) ali mi je predoceno koliko je mocno ako se radi sa schema markup, te sam tada uradila jedan jedini post u Gutenbergu, i cekala da vidim ima li rezultata. Test je radjen na stranici koja ima ionako samo par clanaka i nema posjeta. Vazilo je - FAQ i How To (ima ove dvije mogucnosti dodavanja blokova ako koristis Gutenberg) nisu ranking factor (znaci neces zbog tog imati bolji ranking), ali sanse da isplivas u featured snippets s ovim su dobre.
No ono sto je mene tu najvise zainteresovalo je ovo (bas ovaj primjer smo onomad gledali):

U SERP primjer izgleda ovako:

Znaci ovo sto vidis su upravo ta pitanja iz FAQ iz tog posta. Kad klinkes na pitanje da vidis odgovor, vidi ovo:

Ovo sve to crveno podvuceno su affiliate linkovi. Znaci direkt iz SERP user ide na amazon i dobijas proviziju. Ja sam (zuto markirano ) bila znaci zadnji put na toj stranici 17.06. i odmah sutra sam u taj jedan jedini post ugradila jedan HowTo blok i jedan FAQ blok (moguca su najvise dva po jednom clanku). U Serch Console je vidljivo ovdje:

Znaci schema markup je dodat 18.06. u post joji visi tu jos od novembra 2019.

Vidio se bukvalno par dana poslije porast u broju impresija, klikovi nista, jer post rangira nikako. Ali kontam za clanke koji dobro rangiraju da bi mogli imati dobar profit od ovog.

Plan je bio da onda zavrnem rukave i dodam u sve postove koji pasu isto ovo, ali planovi su jedno a realizacija na zalost kaska, da ne kazem nema je…

Dobro sto si otvorio topik, pa eto dodatne motivacije, mozemo dijelit skrinshotove :grin:

7 Likeova

Da viđoh i ja da su dozvoljeni linkovi. Baš bih volio znat u odnosu na impresije koliko klikova dobijaju na te aff linkove. Mada neću ja baš tu ubacivat aff linkove :slight_smile:

da da jasno je da neće to donijeti bolji renking, ali ako uđe na prvu stranu gugla članak i dobije ova pitanja i odgovore, onda bi zbog ctr-a trebao ići gore.

ja sam prekjuče krenuo pisat jedan članak, i samo ja znam kako sam danas završio na FAQs i schema markup. ne znam jesam uspio napisati 600 riječi do sad. sad sam na tabela markupu. pa onda odem na canvu da napravim featured image pa me zainteresuje kako izbrisat sa slike sve boje osim žute, da slika bude crno bjela+ žuta, pa dok se to ispita i napravi takva slika prođe vremena bome, pa onda malo gutenberg da pogledam jel bi valjalo preć na to i tako, ko leptir, a vrijeme neumitno teče.

1 Like

Pa ne bih ni ja tu vjerovatno stavljala linkove, jer mi se ne moze. Cim sumnjam da bi to moglo biti otezavajuce za ranking same stranice, ne isplati mi se, pa krijem aff linkove ko zmija noge. A trebaju mi i da prave promaju radi statistike, prije nego sto se desi konverzija, hehe.
Znaci tu bi stavila link ka jos nekoj podstranici mojoj, da navucem da mi neko dodje uopste. Ali ova strana iz primjera rastura koliko ima posjeta, pa sad tura linkove gdje stigne, moze im se. Postovi su im isto preplavljeni amazon linkovima. I nije im skodilo nista.

Ali ako sam odes na takav rezultat u SERP, samo ce ti se kasti koliko ima klikova u odnosu na impresije. Prostor koji s ovim FAQ zauzima u SERP je veliki, vjerovatnoca mora biti svakako biti veca nego obican rezultat. No cim user otvori odgovor na pitanje, ako unutar tog odgovora nemas link, gubis ga, jer se prostorno udaljava od onog tvog glavnog linka gore. Vjerovatnoca da skroluje dole ka sljedecem je veca
Evo vizuelno, kolika je gromada od teksta samo jedan ovaj odgovor

Onaj ko uopste otvori odgovor na pitanje se automatski udaljava od tvog linka gore i mogucnosti da dodje na tvoju stranicu, i veca je vjerovatnoca da klikne na konkurenta ispod. Fatas ga onda na linkove tu, inace je otisao.

Jah, ja radim od juce jedan slider koji sam zapocela prije odmora pa zaboravila, sad kod schema markup (teorije naravski, praksa slijedi jedared)…ali nema veze bitno je da sam djeci upravo narucila bas lijepe sarene maske kn95 za skolu hehe.

hvala na ovome <3 …

1 Like

jes krnjav skrinšot zbog sakrivanja informacija, ali eto samo da obavijestim da je indexovan članak sa ovim faq pitanjima i odgovorima. tako da fercera ovo.

image

4 Likeova

Zer gut! Na kojoj strani je izisao rezultat i jel’ to bio clanak koji vec ima dobar ranking pa si jos dodao schema markup? Ili je nov?
I koliko vremena je trebalo od edita do rezultata?

novi članak i novi sajt, nema me niđe na guglu, no je ovo za pretragu site:mojsajt.com

fečovan je članak poslije objave pa ga indexovao gugl brzo, ali za ciljane keyworde me nema još uvijek niđe, mada i očekivano je da je tako. danas ću odradit ovo i za neke članke koji se pojavljuju ze termine ciljane, ali neću fečovat pa javljam nekad šta se dešava. vjerujem da će gugl trebati masa dok uvati jer se nema beklinkova

Hajd i ja cu uraditi za neki clanak koji je bar na drugoj strani pa da vidim ima li i utjecaja na ranking i kako ide.

1 Like

Anja, na dnu članka postavljaš, jel tako?

Da. Mos vidjet i kod ovih primjera iz skrinsotova kako i dje su postavili i kako to izgleda kod njih

1 Like

I sad mi samo reci kako ces imat veci ctr ako je google servirao odgovor korisniku bez tvog linka.
Nemoj se zavaravat, guglu je primarni cilj zadovoljit korisnika i jos ako moze to uradit da korisnik uopce ne dode na tvoju stranicu tada je to pun pogodak.

Mislite da bi ovo imalo smisla staviti na stranicu svakog proizvoda ?

Ovako:

Znaci umetnes linkove u tekst tj u odgovore na FAQ

Pa pogledaj skrinsote koje sam postavio. Faq ne pokriva glavnu temu clanka tj keyword za koji se pokusava rangirat

Neces ako pokusas rangirat za najbolje ves masine u faq pisat koje su najbolje, neces ako pises clanak npr koji su to kafe aparati bez plastike? Neces direkt odgovor u faq stavljat vec npr dali je plastika u kafe aparatima stetna i slicne stvari

2 Likeova

Ako je vama u redu da nekome dajete svoj trud besplatno, tko sam ja da se bunim.

Ja smatram da ni featured snipet ne treba da postoji, da nije posteno od gugla kupiti tudje, ali ako vec postoji onda je bolje bit u njemu no van njega. Ti ako npr ne zelis da dajes ni featured snipet guglu mozes to odraditi ubacivanjem nekog koda, ali ne vjerujem da ces jer ce ti biti manji ctr. No da ne pretpostavljam reci jel blokiras gugl da ti uzima sadrzaj za featured snipet? Ako ne, zasto ne, kad je moguce?

Ako ce faq pomoci clanku da ima bolji ctr ja ne vidim razlog da ja ne probam zato sto ce par informacija sa clanka biti dostupno direkt na guglu. I to informacija koje nisu presudne za sam clanak.

Takodje ko sto @Kosana rece moze tu i svoje linkove ubacivat, a eto i ima primjera sa aff linkovima.

Jel ti rangiraju ti proizvodi? Ako je neki sop u pitanju meni je logicno da bude schema markup za proizvod ime, cijena, rejting, dostupnost… sta vec sve tu ide. Tu mi faq nema nekog pretjeranog smisla i mislim da ga gugl nece prikazati (nagadjam).

A ako si pitao za review clanak o nekom proizvodu po meni ima smisla, mada je to samo moje neko licno misljenje bez nekog utemeljenja. Naravno i tu se moze (treba?) domati schema markum za product review

1 Like

Samo da javim da sam dodala FAQ na jednu stranicu danas (oko 1000 rijeci ispade), uradila fetching, vec je vidljivo u SERP ali nema affiliate linkova. Svi interni linkovi su prikazani, a aff. linkovi koje sam naredala u jedan odgovor je Google skinuo.
Moguce jest, to sam vidjela na par primjera, ali ocito nije svakoj stranici data ta mogucnost. Sad bas da vidim za jedno 7 dana da li ce uticati i kako ovo na ranking i CTR

EDIT: jesu se pojavila ipak i dva affiliate linka u jednom odgovoru, a iz drugog odgovora su uklonjeni.

1 Like

Zanimljivo da uklanjaju linkove, nisam znao. Jesu nofollow ti aff linkovi? Na kojoj poziciji ti je clanak za najbitnije keyworde?

Ko dobar clanak :slight_smile: ja vala pisem odgovore u par recenica. Ne mogu vise.

Ja sam primjetio da u zavisnosti od upita u guglu bude drugaciji broj pitanja i odgovora

Da da, Pokusala sam s par pitanja, jednom mi je odgovor izisao tamo gdje bi bio meta description po pravilu, jednom kao sitelinks, i tek kad sam stavila KW + site:mojastranica.com izidje cijela lista sa pitanjima.

Stavila sam sveukupno 8 aff linkova u tih 1000 rijeci, 6 u jedan odgovor, sve sa istim anchore (here), a dva u drugi. Ovih prvih 6 je Google sve maknuo, ova druga dva su prosla. E sad sam promijenila anchore pa cu vidjeti hoce li upaliti.