U ERSTE banci oženili me za 40kn

Eto jučer sam baš saznao da u OTP banci šalju ček na inkaso nakon 200$,ali imas i drugu opciju da ti stave Napomenu da ček ne smiješ podizat 15 dana zbog provjere ili da ti stave račun u blokadu. Po meni je to odlično, ne uzimaju pare za inkaso :smiley:

hm, al šta ona 15 dana ti kartica blokirana, ne mož koristiti ni ono što imaš od prije na njoj?

valjda, nisam 100% siguran.

Već par godina unovčavam čekove preko PBZ-a, uvijek 20 kn za inkaso dajem.
Prošli mjesec sam predao jedan ček sa zaostacima koje nisam dizao, iznos je 1400$, isto sam platio samo 20 kn, a vidjećemo kad stigne nazad i sjedne na račun hoću li morati platiti još šta.

Problem je taj devizni žiro račun koji su uveli.
Još uvijek tražim način da izbjegnem dizanje preko njega.

[quote=“user999”]Već par godina unovčavam čekove preko PBZ-a, uvijek 20 kn za inkaso dajem.
Prošli mjesec sam predao jedan ček sa zaostacima koje nisam dizao, iznos je 1400$, isto sam platio samo 20 kn, a vidjećemo kad stigne nazad i sjedne na račun hoću li morati platiti još šta.

Problem je taj devizni žiro račun koji su uveli.
Još uvijek tražim način da izbjegnem dizanje preko njega.[/quote]

a ti imaš obični devizni račun? kako uopće možeš znati jel devizni žiro ili nije?

[quote=“user999”]Već par godina unovčavam čekove preko PBZ-a, uvijek 20 kn za inkaso dajem.
Prošli mjesec sam predao jedan ček sa zaostacima koje nisam dizao, iznos je 1400$, isto sam platio samo 20 kn, a vidjećemo kad stigne nazad i sjedne na račun hoću li morati platiti još šta.

Problem je taj devizni žiro račun koji su uveli.
Još uvijek tražim način da izbjegnem dizanje preko njega.[/quote]
Nije mi jasno koji su to kriteriji za čekove i iznos usluge plaćanja.

Redovito u PBZ-u svaki mjesec donosim ček na naplatu i svaki mi put uzmu sa računa od 20-25$ neovisno koliki je iznos čeka.

Zadnji mjesec sam se iznenadio kad sam vidio da su mi sa računa skinuli 38$ išao u poslovnicu i upitao zašto je skinuto tih 38$ i zašto je moj ček išao na inkaso.

Odgovor je sljedeći: mi vaše čekove ne šaljemo na inkaso, već banka koja isplaćuje ček u ovom slučaju CITIBANK, N.A NEW CASTLE, DE umanjuje iznos isplate za izdati ček po nekoj njihovoj matematici.

Dakle u PBZ-u ne naplaćuju uslugu nego Ameri isplate umanjeni iznos za izdati ček, tek tada u PBZ-u skidaju sa računa iznos koji je umanjen.
Više iznos nije fiksni, ja sam za ček od 65$ dobio 43$ dakle umanjen za 22$.

E dali je ovo zaista istina da Ameri umanje iznos isplate meni nije baš jasno…
Danas je stigao ček i sutra idem u Banku i vidjeti šta će se dogoditi i koji će mi iznos skinuti sa računa.

Meni se čini da je sve ovo lov u mutnom, tko će ga znati…

[quote=“gnax”]Nije mi jasno koji su to kriteriji za čekove i iznos usluge plaćanja.

Redovito u PBZ-u svaki mjesec donosim ček na naplatu i svaki mi put uzmu sa računa od 20-25$ neovisno koliki je iznos čeka.

Zadnji mjesec sam se iznenadio kad sam vidio da su mi sa računa skinuli 38$ išao u poslovnicu i upitao zašto je skinuto tih 38$ i zašto je moj ček išao na inkaso.

Odgovor je sljedeći: mi vaše čekove ne šaljemo na inkaso, već banka koja isplaćuje ček u ovom slučaju CITIBANK, N.A NEW CASTLE, DE umanjuje iznos isplate za izdati ček po nekoj njihovoj matematici.

Dakle u PBZ-u ne naplaćuju uslugu nego Ameri isplate umanjeni iznos za izdati ček, tek tada u PBZ-u skidaju sa računa iznos koji je umanjen.
Više iznos nije fiksni, ja sam za ček od 65$ dobio 43$ dakle umanjen za 22$.

E dali je ovo zaista istina da Ameri umanje iznos isplate meni nije baš jasno…
Danas je stigao ček i sutra idem u Banku i vidjeti šta će se dogoditi i koji će mi iznos skinuti sa računa.

Meni se čini da je sve ovo lov u mutnom, tko će ga znati…[/quote]

Kad bi meni toliko uzeli nebi me ta banka vidjela dok sam živa više,lopine.Pa sve banke rade preko CITIBANK pa kaj onda ovi u PBZ-u izmišljaju toplu vodu,38$ provizije ??? bježi od njih.

[quote=“gnax”]Nije mi jasno koji su to kriteriji za čekove i iznos usluge plaćanja.

Redovito u PBZ-u svaki mjesec donosim ček na naplatu i svaki mi put uzmu sa računa od 20-25$ neovisno koliki je iznos čeka.

Zadnji mjesec sam se iznenadio kad sam vidio da su mi sa računa skinuli 38$ išao u poslovnicu i upitao zašto je skinuto tih 38$ i zašto je moj ček išao na inkaso.

Odgovor je sljedeći: mi vaše čekove ne šaljemo na inkaso, već banka koja isplaćuje ček u ovom slučaju CITIBANK, N.A NEW CASTLE, DE umanjuje iznos isplate za izdati ček po nekoj njihovoj matematici.

Dakle u PBZ-u ne naplaćuju uslugu nego Ameri isplate umanjeni iznos za izdati ček, tek tada u PBZ-u skidaju sa računa iznos koji je umanjen.
Više iznos nije fiksni, ja sam za ček od 65$ dobio 43$ dakle umanjen za 22$.

E dali je ovo zaista istina da Ameri umanje iznos isplate meni nije baš jasno…
Danas je stigao ček i sutra idem u Banku i vidjeti šta će se dogoditi i koji će mi iznos skinuti sa računa.

Meni se čini da je sve ovo lov u mutnom, tko će ga znati…[/quote]

i meni su skinuli i vise ne saljem na inkaso kod njih.
Mislim da tu oni lazu. Jer u drugim bankama ne skidaju to, pa kako onda oni naplate cek bez da citibank umanji cek?
Dakle lazu…

Mislim, to ti je ono probaj, pa vise ne koristi… nije da su te opkrali nego ti nisu rekli sve detalje koliko ces novca izgubiti jer im se zivo fucka…

[quote=“dadaas”]i meni su skinuli i vise ne saljem na inkaso kod njih.
Mislim da tu oni lazu. Jer u drugim bankama ne skidaju to, pa kako onda oni naplate cek bez da citibank umanji cek?
Dakle lazu…

Mislim, to ti je ono probaj, pa vise ne koristi… nije da su te opkrali nego ti nisu rekli sve detalje koliko ces novca izgubiti jer im se zivo fucka…[/quote]
Sada sam detaljnije pogledao račun i kako su skidali.

Evo nekih primjera.

Po meni nema neke logike, novi ček sam odnesao u PBZ i sada čekam da vidim koiko će skinuti.
Pretežno skinu nakon nekih tjedan dana.
Od sljedećeg čeka mijenjam banku da vidim dali je drugačije.

To je glupost.

Splitska banka je jasna:

  • čekovi do $250 ne moraju na ‘inkaso’, već na ‘mjenjačnicu’, i iznos je 20kn.
  • čekovi preko $250 moraju na ‘inkaso’, iznos je 40kn (nekih dva tjedna).