Ukidanje prireza u Hrvatskoj

Pozdrav svima! Plenkijeva Vlada najavila je ukidanje prireza od 1.1.2024. godine i vidim da se mnogi bune protiv toga… Nije mi uopće jasno zašto bi se netko bunio protiv ukidanja bilo kakvog poreza al valjda zato jer se boje da će im lokalni šerifi podići cijene komunalija, najmova ili čega već. Kakva su vaša mišljenja - dobar ili loš potez?

Ukidanje prireza je samo jedna od stavki tzv. reforme.
Ovdje je navedeno više toga:

Sa stanovišta osobe koja radi program za obračun plaće mogu reći da je ovo dubinska promjena u načinu obračuna plaće. Jesen će opet biti turbulentna.

A sam potez nema ekonomsku nego politčku vrijednost jer su izbori pred vratima i potrebno je ljudima zamazat oči.

1 Like

sto se zalis, eto ti posla :smiley: valja prilagodjavat :smiley:

Treba razlikovati posao od pišanja krvi :slight_smile:

S gledišta poslodavca, radnika i građanina, podržavam ove reforme koje će osigurati da dio novca koji je do sad išao državi, gradovima i općinama (znamo gdje taj novac na kraju završi), u budućnosti ide radnicima.

Žao mi je što se ovakve odluke donose samo u predizbornim godinama, al bolje ikad nego nikad :slight_smile:

1 Like

HDZ to mjenja samo zato jer gubi gradove u kojima je prirez najveći. Ostalo je sića. Nije to nikakva porezna reforma. Ono što Hrvatskoj treba je teritorijalna reforma, a to oni neće napraviti nikada jer su njihova izborna svi silni načelnici i ostala birokracija po najmanjim općinama i najzabačenijim kucima Hrvatske. A ova tema i poruke u njoj najbolje pokazuju zašto to rade. Ako vi ovdje koji ste krema društva, što očekivati od neobrazivanih i polupismenih. Za njih ovo pokazatelj kako HDZ brine za građane. A HDZ nikada nije napravio nijednu ozbiljnu reformu na boljitak Hrvatske (školstvo, izborni sustav, uvođenje eura, zdravstvo, legalizacija nekretnina, porez na nekretnine)

1 Like

Ma kakvi, nista od toga radnici neće vidjet. Ni eura!

HDZ je ovo napravio iz vrlo jasne namjere: uzeti vlast u velikih gradovima.
Samo veliki gradovi imaju značajne prihode od prireza, a “samo” oni nemaju HDZ na vlasti.

Gradonačelnici taj novac, koji im je HDZ upravo ukinuo, od negdje morat namaknut… koji god način da odaberu postat će snažni negativci jer podižu poreze i namete.

Poanta cijele priče: “Izaberite nas jer ukidamo poreze, a ne zlikovce koji vraćaju poreze nakon što smo ih mi ukinuli.” - HDZ

:nauseated_face::face_vomiting:

5 Likeova

Ja kazem da podrzavam manje poreze, a vi pricate o razlozima zasto ih je netko uveo. Svaka vlast sve poteze radi kako bi se odrzala na vlasti tako da je svejedno smanjio poreze HDZ ili SDP, uvijek cu podrzati odluke da ih bude manje.

Nece samo u slucaju ako poslodavci budu smanjivali bruto place radnicima. Ja necu, ne znam za ostale.

1 Like

Naravno da podržavam manje poreze… samo što to ovdje nije slučaj.

“Upitan što će se dogoditi ako se ukine prirez, Tomašević je rekao da će se morati povećati stopa poreza na dohodak ako se želi zadržati sadašnje cijene javnih usluga”

Novac od negdje mora doći da bi se grad financirao. Ne mislis valja da ce gradovi otpustiti uhljebe kako bi namirili manjak u blagajnama?

Neki će to nadoknaditi povećanjem poreza na dohodak koje u svakom slučaju neće biti veće nego sto je bio prirez. Neki neće povećati.

Mnogi uspješni gradovi i općine već odavno imaju 0% prireza. Ako mogu oni onda mogu i drugi, ako imaju dobre menadžere za gradonačelnike koji lovu povlače iz EU fondova i drugih projekata, a ne isključivo na uštrb građana. Uostalom imat će i dalje prihod od poreza na dohodak. Jer ako niste znali:

Dakle ćemu onda i prirez, potpuno nepotreban porez na porez kojeg nema većina razvijenih zemalja?

Radnicima će plaće rasti u svakom slučaju, ako ne zbog ukidanja prireza onda zbog povećanog osobnog odbitka i subvencije prvog mirovinskog stupa. Ne puno al će rasti.

3 Likeova

Sve porezne reforme su do sada zaobilazile najmanje plaćene.
Za manje upućene, do kraja 2016. su bila 4 porezna razreda. Sada su 2.
Porezni razredi su se mijenjali kao i stope poreza.

Osnovni osobni odbitak se od 2005. do danas mijenjao 4-5 puta (i koeficijenti).

Od tih svih promjenja najmanje su profitirali radnici s malim plaćama, a najviše oni s velikim plaćama. Odnosno, što veća plaća to veći dobitak.
Umjesto da idu na “peglanje”, oni i dalje pogoduju najvećim plaćama.

Bas sam pogledao ove gore promjene, pa nije puno ali ajde nesto se dize, iako ne mogu oni dic primanja koliko inflacija jede sve…

Bas mi je jucer došla poruka da mi A1 dize tarifu za 8.5% sukladno indeksnoj klauzuli…

Nego ne razumijem ovo da profitiraju ovi sa vecim placama, a sto mislis da drzava treba kaznjavati ljude koji zaradjuju vise? Pa na kraju krajeva oni i ostave vise novca u proracunu. Slazem se da su plaće premale s obzirom na troškove zivota u RH, ali nisu ljudi koji zaradjuju vise krivi za to. Ako se primjenjuje nekakav postotak, onda se treba primijeniti za sve jednako.

Po meni se samo treba ograniciti uvoz radne snage iz trecih zemalja, i place bi brzo narasle.

1 Like

A tko bi radio dostavu, zidao zgrade, konobario? U tom slučaju bi rasle cijene jer tvrtke moraju od nekuda platiti te veće plaće. Tko bi to onda radio u turizmu? Veće cijene u turizmu znači manje gostiju. Bottom line je da smo davno prošli nivo gdje je domaća radna snaga mogla zadovoljiti tržište rada. Ljudi pobijegli, natalitet nizak.

1 Like

Nepalci ne rade samo u Woltu.

@Marko_Zg Istina, otkako nam turizam cvjeta, odavno smo prošli razinu gdje je domaća radna snaga mogla zadovoljiti tržište rada. Ipak, to nema nikakve veze s time što (ovo vrijedi za područja gdje je turizam jak) dobar dio poslodavaca nije spreman pristojno platiti svoje radnike, zadržati sezonce itd. na uštrb vlastitog bogaćenja.

Što se tiče turizma, odavno je prošlo doba kad se krpao kraj s krajem za većinu ljudi koji posluju u turizmu, tako da škrtost i želja za brzim bogaćenjem je ogroman problem. Jer, cijene u turizmu su narasle, cijene stalno rastu i to bez obzira na ekonomsko stanje i inflaciju.

I sad je krenuo masovni uvoz radne snage, naravno zakonski totalno neuređeno, agencije koje zarađuju masne pare na tim ljudima i ti jadni ljudi koji rade za crkavicu jer je to naša vrla država dozvolila, ali ljudima je i to dobro s obzirom što imaju kući. I što dobivamo od toga? Konobare koji se sporazumijevaju pantomimom, dostavljače s upitnim vozačkim dozvolama, taksiste koji jedva da znaju voziti, a kamoli komunicirati, zidare koji su naučili zidati blatom itd. itd.itd. Ali to je valjda nebitno jer će oni prihvatiti minimalac…

Ako to neće sniziti kvalitetu usluge hrvatskog turizma, čija cijena i inače nije baš proporcionalna kvaliteti, neće ništa… Tako da se definitivno slažem sa @petarvu da treba u jednu ruku ograničiti, a u drugu urediti uvoz radne snage…

Što se tiče ukidanja prireza u Hrvatskoj i nove porezne reforme, podržavam i pozdravljam svako ukidanje poreza i rast plaće.

I ja podržavam manje prireze i poreze.
Jasno mi je da je ovo način HDZa da zagorča život opoziciji koja drži vlast u Zagrebu, Splitu i Rijeci.
No, kad bi lokalni šerifi iskoristili digitalizaciju i smanjili broj službenika za 20%, prirez im ne bi ni trebao.

2 Likeova

Mislim da su cijene u turizmu i sada dovoljno velike da se radnik može platiti puno više nego što se plaća. Međutim takvo je kod nas stanje nacije, a i stvorio se neki inat u ljudima pa će draže otići raditi van za malo više novaca nego u Hrv… ne znam zašto, ali ima i tu istine - da smo se i mi malo previše pogospodili.

Evo na primjer, mali bratić, ima 20 godina, iznajmljivat će Jet Skijeve, doduše bez slobodnog dana (ako mu treba može dobiti ali u pravilu nema), radno vrijeme od 10 do 6, ima plaćenu marendu na poslu, stan s režijama, i 11 tisuća kuna plaću. Gazda mu zna cijeniti radnika, i to je to.

1 Like

Nema te porezne reforme koja može nahraniti sve te uhljebe po svim općinama, državnim firmama i institucijama i nadoknaditi milijarde koje cure u privatne džepove. Iz tih razloga postoji visoko porezno opterećenje plaća.
A da ne pričamo o prijevremenim umirovljenjima iz 90-ih kada su ljudi sa 30 i nešto godina odlazili u mirovinu. Pa koliko je kvazi branitelja dobilo mirovine. Sve to košta

1 Like

Zato mi se bljuje od kozmetičkih reformi i pretakanja iz šupljeg u prazno zbog 15-20 eura veće plaće. Smiješno, žalosno i poražavajuće.

1 Like

A s time se svi slažemo. Što se tiče opterećenja plaća, mislim da je to u bilo kojoj državi više manje slično, dok je npr. PDV ■■■■■■ previsok.

A mirovinski sustav s braniteljima ili bez njih je svakako teško održiv ovakav kakvog ga imamo, ali slažem se da… da je bilo toliko branitelja koliko ih se vodi, kamenjem bi pobijedili