Ulazak u programiranje (kako i otkud početi) 🖥

A što se tiče DRY-a, iz konteksta poruke se jasno vidi što mislim o DRY-u. Ti pročitaš jednu rečenicu i uhvatiš je se ko pijan plota…bez da razmisliš o smislu posta. Viđeno već više puta.

I da, ovog puta si u pravu za tu rečenicu, napisao sam je naopako…tj invertirao sam značenje riječi DRY u toj rečenici. No da čitaš post sa razumjevanjem, sve bi ti bilo jasno što sam mislio. Eventualno bi me mogao upozoriti da sam se na tom mjestu nespretno izrazio. No smisao posta je jasan, jer je u njemu puno više toga od te rečenice.

@bozoou

U komunikaciji se uzima ono sto je napisano, a ne da se cita izmedju redova ili da moramo zakljucivati sto je pjesnik htio reci, a to posebno vrijedi za poslovnu komunikaciju.

Sasvim je to meni jasno. Ali ako ti u poslovnoj komunikaciji netko napiše “Zageeb” umjesto “Zagreb” , ti ćeš ga prvenstveno upozoriti na tipfeler i provjeriti jeli pogriješio. Tek ako ustraje u onome što je napisao, onda kritički progoniti značenje toga.

Mislim da se u mom postu više nego jasno vidi što mislim o DRY-u, tako da ako netko to nije sposoban isčitati…njegov problem. Tj. problem sposobnosti njegovog razumjevanja pročitanog teksta. :slight_smile:

(Poslije malog intermeca, )
matematika je pod must.
Ne treba samo da si dobar u matematici već odličan i više.

2 Likeova

Ako odabere frontend stranu onda nije toliko.

A da otvorite topic o kodiranju pa da tamo pisete? :slight_smile:

2 Likeova

Opet me internet prisluškuje. Baš sam prije sat vremena došao do zaključka da kandidate za posao treba obavezno testirati s testovima iz matematike. Prvi puta o tome razmisljao…i ti upravo to napisao.
Aj da smo i mi jednom suglasni, no moram se zapitati kako si mi pročitao misli. :smiley: :smiley:

Balkanci testiranjima(bilo kakva) lijece komplekse i daju zadatke koje ni sami ne znaju rijesiti ili nemaju dovoljno znanja.

Matematika treba samo za odredjene stvari i da kad smo kod toga i kad se kur…mo, ajmo vidjeti koliko vas zna derivacije, integrale, diferencijalne jednadzbe, integrali kompleksnih brojeva, algebru, numericku analizu, primjenjenu statistiku itd…

Razlika je izmedju matematicko-logickog testa i testa same matematike.

Time se odbija kvalitetne kandidate. Bio u jednoj vecoj firmi na testiranju, matematicko logicki test rijesio u 40% vremena, 100% tocno i mislite da sam dobio posao? Nisam. Od tada kad mi firma spomene bilo kakvo testiranje, takvu firmu krizam i ne zelim imati posla s njima.

Hvala Bogu posla ima jako puno pogotovo za remote, gdje nema kretena s kompleksima koji provode testiranja i placa 2.5-4 x veca nego sto nude hr firme sa kompleksima, a u hr firmi kad pitas za 1000-1500 kn netto povisice, gledaju te ko budalu.

Jel to nesto za jesti?

@creatifcode

Jel to podjeb…s? Sto nije jasno?

Derivacije , integrali i diferencijalne jednadzbe se uce u matematickoj analizi 1 i 2, integrali kompleksnik brojeva u analizi 3 itd…

Ovo je odličan topic! :blush:
Pišite pišite, ima i nas mladih programera. :smile: :o:

3 Likeova

Pa poprilično potrebno i language agnostic.
Evo prošle godine šta mi je ponudjeno da riješim.
Iako sam radio sa PHP, možeš se složiti da je ništa neočekivanije da frontend rješava sa JS-om ovako nešto. Sama priroda zadatka je takva da se može zadatak sličnih karakteristika ocčekivati i na serveru i u browser-u/native aplikaciji.

Podaci (ako neko 'oće da rješava).

Moje rješenje je PHP funkcija od 12 linija s tim da nisam riješio bonus zadatke.
He, taman nešto za zanimanje kad se uhvati vremena! :blush:

Ako neko može da riješi ove bonuse, i više nego zahvalan bi’ bio da pokaže u sopstvenoj temi kako je to uradjeno.

za sve koji zele uciti programirati, a cak i za neke koji znaju programirat preporucam pogledat Programming methodology s standforda.

Osim sto je odlicno za pocetnike, super je za pogledat kak ameri uce programiranje i na sto stavljaju naglasak

1 Like

Tako je i kad većina izađe sa faksa , znaju isto ili slično kao i diplomanti bilo gdje u svijetu, oni koji znaju , sami uče doma i rade na tome, fakultet te neće naučiti programirati, a niti razmišljati.

Nažalost, svi misle da je danas u IT-u bitan papir, međutim, zato imamo hrpu loših i nesposobnih programera/developera, a code je najveće smeće od takvih i ne samo da se raspada, odrzavanje nemoguća misija. Znam ljude sa srednjom školom koji projektiraju db susatve kakvog koristi facebook i sl. firme.

Malo sam ovih dana nad,n, zato imam takav ton. Inače se ispričavam.

2 Likeova

istina živa, meni drug koji je treća godina faksa kaže: “ja sam dvije godine bukvalno propustio, kada meni objašnjava stvari frajer iz srednje škole” … doduše nije programiranje ali je eletrotehnička struka

Cestitam. I ja sam odlucio umjesto igrica pikat po code-u, dobro za mozak :slight_smile:

1 Like

Ameri ni ne znaju programirati jer ja samo vidim kod njih najbolje programere Indijce,ja kada bi znao Indijski bolje bi naucio vecinu stvari na netu.

1 Like

Neznam, meni je ovo predavanje puno vise koristilo od onoga sto sam imao na faksu…

Ne u redu je video i hvala sto si podelio sa nama ovde,nego sam hteo reci da su Indijci maheri i da pomocu njihovih tutorijala mnogi uce.na netu,imaju i tutorijale na svom jeziku,koji su dosta opsirniji

1 Like

Ima indijaca koji znaju i to su pojedinci, naravno, ima ih preko milijarde , pa se nađe njih koji su fakat dobri, ostali su loši.