Ulazak u programiranje (kako i otkud početi) 🖥

Bez%20naslova

počnite učiti programiranje, što prije to bolje, kako su stvari krenule da se kotrljaju sa novim algoritmima možda od sajtova i marketinga ne bude hljeba :smiley:

1 Like

Mozes li ovo objasnit malo ?

Ovo spada u algoritme i osnovnu matematiku. :grinning::grinning::grinning:

Ovat zip zadataka se daje, da se vidi da li osoba zna razmišljati, i da li razumije složenost algoritma i sl.

Programiranje je najmanji problem. A gdje je sve ostalo?

Daj neki primjer kakve su tebi zadavali.

Na jednom testiranju je bilo ispisivanje kombinacija za određene stvari, varijacije sa ponavljanjima i sl., napraviti sa rekurzijom.

Dinamički labirint, XxY dinamički i random se postavljaju pregrade unutar labirinta, naći najkraći put od jednog kuta do drugog kuta koji je nasuprot.

To je ono što mi sada pada na pamet.

Ovo su komedija zadaci ispod , jedan primjer, meni jednsotavno, npr.

Što se tiče matematičko logičkih testova, tu je bilo od jednostavnijih zadataka, tipa, trokut a,b,c , stranici a se poveća dužina za 20%, drugoj za 35%, a trećom stranici za 50 % , koliko se povećala površina.

Mislio sam da imaš neki od tih zadataka tu da pogledam.

Davno je to bilo, ima najmanje 11-13 godina.

Što ideš dublje u sam postanak programiraja…to postoji manje naredbi.
Do razine 1 ili 0…od čega nastaju najprimitivniji logički sklopovi.
Sve što postoji, nastaje iz tih nekoliko logičkih operacija.

No kada gledaš današnji jedan programski jezik, tj alat…on i dalje u sebi sadrži to najosnovnije. Kada nebi sadržavao, nebi bio fleksibilan.

To najosnovnije se očituje u nekoliko naredbi, tipa: if, else, for …
(Skoro da sam ih sve nabrojao, onda znas kako malo ih ima :slight_smile: )

Ti sa tih par stvari mozes napraviti gotovo sve. Naravno, neces praviti isponova stvari koje su vec napravljene…ali pravo programiranje po meni spada upravo u tu moć da barem znaš napraviti sa time sve…čak i ako u praksi ne radiš.

Otprilike usporedba:
Pero zna sastaviti moderan smartphone iz dijelova koje naruci sa ebaya. Dok Ivo trenutnk pravi samo zastarjelu nokiju 3310, ali ju pravi tako što kopa rude zeljeza, bakra i sve to tali i pretvara u nokiju. Ivi je glavni alat čekić…primitivan alat, ali spuštajući se na najnižu razinu, Ivo nema ograničenja ispred sebe.

Dok ce pero lako zastekati ako za njegov naum ne postoji gotova komponenta, Ivo ne moze zastekati, on ce si napraviti sve sto mu zatreba. Ivo doduse izgleda da je puno sporiji, ali Ivu nitko ne ogranicava da kupi gotovu komponentu ako se ukaze prilika i potreba.
No jel to neko znanje sto je on kupio komponentu? …pa je, treba znati i to ispravno odabrati. Ali istinsko znanje je dok Ivo rastura sa svojim čekićem.
Zato kažem, i u programiranju je istinsko znanje što bolje znaš baratati s najosnovnijim elementima. I nije to neko prahistorijsko znanje…skoro svaki programer je svakodnevno suočen sa tom razinom…i tamo se broje mrtvi i oni koji su znalci.

@bozoou

Da li to ima smisla?

  1. Tako mozes raditi svoj OS, svoj office, svoj jezik , svoj framework i nije ti dosta 5 zivota.

  2. Ili uzmes gotov OS, gotov jezik i eventualno radis svoj framework

  3. Uzmes sve gotovo

Pita me sin prije nekog vremena, kako samo naučio programirati.
Kažem mu ja, u školi smo učili programirati.
Dvije godine smo crtali dijagrame i po papiru švrljali asembler. Tek u 3. razredu smo ušli u inf. učionicu :slight_smile:

Moj savjet, u početnoj fazi neka ti kroz ruke prođe što više tutorijala raznih jezika. Uzmeš ono što ti se najviše svidi. Kasnije kad pohvataš konce možeš šta hoćeš.

1 Like

Evo jedan video koji je zanimljiv.
Rijesavanje problema od strane programera i vidjeti logiku kako radi.

1 Like

Naravno da nema smisla to što si ti shvatio,
čitaj bolje što sam napisao.