Upit o zaradi na Instant Articles?

čeka fejsbuk da se vlasti formiraju na kantonalnim nivoima

Ja sam spreman za Ad breaks, eto do kraja 2018 i početkom 2019 bi trebao biti dostupan… Testirao sam malo na svojim stranicama i svojim videima i moglo bi se fino zaraditi na tome… Samo se ne treba igrati sa tuđim contentom…

Kako si testirao? :smiley: Ja sam probao razne načine da budem među ‘odobrenim’ državama, ali nije uspjelo.

Ako SDA udje u vlast, oni ce to sa Markom zavrsiti.

Zasto mora original content? Kako IA tera?
Lako se to sredi.

Zato što oni tako kažu. Ne možeš porediti tekst i video-zapis, jer njima je mnogo lakše pronaći ukradeni video, nego tekst. Također, oni su uveli ovu zaštitu (https://rightsmanager.fb.com), tako da će kopiranih klipova biti sve manje i manje. Naravno da će opet biti ‘rupa u zakonu’, ali kada ti jednom oduzmu monetizaciju na stranici, nema je više dobiti nazad. Zato, ko želi rizikovati da izgubi monetizaciju na velikim stranicama, samo naprijed sa ‘rupama’ :wink:

Fb je do sada pokazao da je najklimaviji vid zarade, i ne treba svoj prihod bazirati na.njima. Nova opcija se pojavila, treba izmusti sto vise pa dalje.
Do sada sam uvideo da je FB ■■■■■, tako da se tako prema tome i odnosim.

Kad krene Ad breaks, da li će moći da se prave tipa sportski klipovi, ali sa slovima, fazon sad lupam, gde je igrao Pavkov pre Zvezde, klipovi sa tekstom npr. u trajanju od 3 min, to će biti originali, a da li će moći da se monetizuju?

Generalno ako gledamo strikno pravila, moras da imas prava na te slike. U praksi, verovatno je moguce.

Zar je moguce sa nasim sajtom nabiti toliku posjetu a biti na IA? Mislio sam da to danas mogu samo ovi sajtovi sa filmovima

Nemoj me držati za riječ dali je to na youtube-u ili fejsu ali gotovo sam siguran da imaju i jedni i drugi to. Naime, ima algoritam koji broji scene tj. izmjenjivanje scena. Kada učitaš video i kada ti piše “obrađuje se” makar je došlo do 100%, tada je već video učitan i onda slijede kojekakve automatske provjere o kojima normalni smrtnici niti ne razmišljaju. Znači između ostalog program broji i dinamiku scena, dali je statična kamera ili nije, dali je po nekoj njihovoj internoj statistici na globalnom nivou video dobar ili nije.
Naravno postoji i drugi algoritam koji se aktivira kada video krene sa reprodukcijom pratiteljima, ako ima najedanput previše angažmana, van standarda, a ljudi brzo isključuju video bez duljeg gledanja, onda to njihov AI (da ga tkoa nazovem) autmatizmom smatra da je to clickbait i ne ide reklama.
Znači oni znaju već nakon 3 minute kako će ti ići video sa dosegom i dali će ići gore reklama ili neće ili koliko često, tj. koliki će biti fill rate.
Znam, sad će neki reći: “a što ako netko snimi sa mobitelom vanzemaljce kako se spuštaju po ćevape u Sarajevo?” - to nema puno scena, a vrijedno je dosega i ekskluzivno se prikazuje na fejsu. U tom slučaju IA prepozna da je nešto jako dijeljeno i možda čak neki video dođe i fizički do klinca (jednog od 10.000 koje je navodno Zucki zaposlio za ad breaks konrolu) u kancelariji na control check da on vidi što to ljudi tako jako gledaju. Ne želim sad pametovat, već ti samo na fino želim objasniti da dugoročno takvi video zapisi neće dobro proći na fejsu. Oni žele radnju, da se ljudi zabave i da gledaju maltane show od content creatora i njemu će biti fill rate npr. 80% a ostalima 30%. To je u jednu ruku u redu a u drugu opet nije jbg. za neke početnike.
Ja već godinama čekam tu monetizaciju videa na fejsu… toliko dugo da sam počeo vagati sam sa sobom dali da nastavim objavljivati samo na webu i youtube-u a da fejs koristim samo kao marketinšku platformu. Sorry na poduljem postu, zeznuo sam video danas pa nemam šta snimat i imam vremena :smiley:

Solidan je eCPM, doduse ovo je mali uzorak, ali i ovako da bude ja sam zadovoljan. Videcemo u narednim danima kako ce da ide. Da, bitno je da napomenem da je strana publika u pitanju, mada imam neke informacije da tier 2 i 3 zemlje imaju jednako dobar eCPM, negde oko 2$+
Screenshot_2

Molim te Jeronimo, jesu li to ribolovni videi ili koji drugi? :blush: :o:

Nije, tu sam se zeznuo prilikom prijavljivanja pa sad moram da cekam. Druga nicha je u pitanju.

Ne mogu da editujem tako da moram da stavim sledeci post. Neko je gore pitao da li mogu slideshow video snimci da se rade. Evo odgovora sta moze a sta ne za Ad Breaks:

Kako ste uključili Ad Breaks? Ja iako imam publiku iz USA i UK, još uvijek nemam opciju da uključim reklame. Vjerovatno zbog toga što admin tj. ja, nije iz gore navednih zemalja…

I ja nisam iz gore navedenih zemalja. Malo je slozeniji proces i malo skuplji, videcemo da li se isplati. Jos se uhodavam, pa cu da prenesem utiske.

Ne znam dali se isplati zezat sa takvom opcijom, možda ipak bolje ne kada se vagne, ali pročitao sam da se može dodati za admina stranice nekog frenda ili frendicu tko je iz zemalja koje podržavaju ad-breaks. Nakon 7 dana, samo maknete tog admina i nastavljate dalje. Ako nemate frenda u inozemstvu, onda prolazi i fejk account (koji sami napravite) ali pod zemlju navesti onu zemlju koja je “eligible” za ad breaks. (proxy ? ) Ja probao nisam, niti neću jer me strah ali možda netko tko misli da nema šta izgubit ili nema strpljenja, može probati

Probati na stranicama koje nam ne znače puno. Međutim, ja ću ipak čekati dok ne dođe i na naše prostore. Kad sam čekao više od godine, mogu još par mjeseci :slight_smile:

Jasta Olafe, samo cekaj :slight_smile:
A posle kad ulete svi zivi, pa kad nas opet sve amputiraju zbog kojekakvih malverzacija ima da kukamo…
Nema cekanja kad nesto radi i pravi se. Ako imas nacin, ne vidim razlog zasto bi cekao?
Neko ce da ti kaze, hvala Olafe sto si cekao, ali ipak moramo da ti zatvorimo nalog. Mozes da pises Apeal na koji cemo da ti odgovorimo juce…