UpWork - freelancing stranica

Da, za korisnika u svakom slučaju.

a nema sto da se svadjamo to je moje vidjenje dopao mi se picocms zanimljiv projekat ali nesto se ne azurira vise redovno isprobao sam sva opensource resenja i wp je odradjen jednostavno mnogo lakse i brze za koriscenje od drugih.

Trebam jedan savjet, pa ako moze pomoc.

Klijent je u opis posla stavio da zeli promijenu teme i customizaciju iste.Ja sam Invitean na taj posao.Sastavio sam aplikaciju, klijent mi se javio i dodijelio mi posao.Nije neka lova 85$, e od tada pocinje pakao.

Prvo totalno neuredna WordPress instalacija, postoji mali milon Plugina i oni negdje stvaraju konflikt kada se aplicira nova tema.Sve se mora manuelno raditi preko FTP, nijedan Plugin,a ni temu nece da instalira preko WP-admina.

Ovo gore i nisu neki problemi, mogu se rijesiti, ali pazi sad ovo.Developer koji je radio ovo je na stranicu ubacio milion nekih iframe-a.Ti Iframe su sa stranice koja je radjena u ASP.net, tacnije oni se nalaze na subdomeni, sto je najgore i sam login sistem je povezan sa ASP-om, totalna katastrofa.

Sta mi preporucujete da uradim ? Da odustanem od posla ili ? U opisu nigdje nije pisano da postoji ASP.net ili nesto slicno, jer ja stvarno o ASP-u nemam pojma.Sto se tice klijenta, covjek je prijatan i razuman, nema nekih problema sa njim.

E jbg nisi imao srecem dogadja se. Moj ti je sasvjet da mu iskreno objasnis situaciju kao sto si ju nama objasnio, nema niakkvog smisla da se boris s time, a pogotovo jer nije neka velika lova u pitanju.

Ako je klijent razuman kao sto kazes, siguran sam da ti nece to uzeti za zlo.

1 Like

Objasnio sam mu sve lijepo.Covjek nije developer i nije dao dovoljno informacija,jer mislim da ni on sam nije znao kakvom sranju mu se nalazi stranica.

Ja sam mu se ispricao, rekao da ne mogu nastaviti jer nemam pojma o ASP-u i ne zelim da napravim stetu njemu i stranici.

Prethodno sam mu bio predlozio da uradimo redizajn postojece teme, prisao je na to.On je htio neku “light” verziju, kada sam poceo sa editovanjem opet su stvar zezali ti iframe-ovi koji su totalno u “dark” stilu sa nekim gradientom i to se ne uklapa nikako.

Rijeseno

Mogu vec dati i neki savjet.

Budite pristojni kada radite sa klijentima, biti ce i oni prema vama i odmah je sve lakse.Pokusajte izgraditi prijateljski odnos sa klijentom.

Ja sam ovome klijentu rekao da ako treba bilo kakav savjet oko WP-a neka se javi, ja cu pomoci, jer sam uvidio da je covjek pristojan i normalan.

1 Like

Sta raditi kada klijent zeli da spusti cijenu ? Nisam se susretao jos s tim, kako postupiti ?

Zeli je spustiti nakon sto si odabran za posao ili tijekom pregovora za posao?

  • mene je isto jedan trazio da spustim cijenu (prije nego sam odabran za posao) , kaze kao dragi Ante svidaju mi se tvoji radovi bla bla ali si mi malo preskup, i ajde spustim ja njemu malo cijenu i odradim to. Bolje ista nego nista.

Evo kad sam se već uključio u temu, ostavit ću svoj kratak osvrt o radu na elance. :

Na početku je strašno teško išta dobit, nemaš job history, nemaš feedback, ništa… Meni se s prvim poslom posrećilo jer sam bio budan kasno u noć, i oko 4 ujutro bidam na neki PSD to HTML posao, idealan posao za mene. Nije bilo puno bidova, a klijentu je bilo hitno i odabrao je mene. To sam uspješno odradio, i isti taj klijent mi je poslao još 3 stranice koje sam mu iskodirao. Tad mi je već bilo puno lakše, imao sam 4 jobs iza sebe, 5.0 ocjene, odličan feedback… I u sljedećih par dana sam bidao na 2 projekta i dobio oba :smile:

I eto, zadovoljan sam, i to jako. Ovo me spasilo jer stvarno sam bio bez novaca hah. Napokon se trud, učenje i na kraj krajeva (zasad skromno) znanje počelo pomalo isplaćivati.

BTW. ovo se sve dogodilo u zadnjih 20ak dana, ne pišem o nekoj dalekoj prošlosti :smile:

Pregovori putem Skype.Isto ispita on mene kako bi ja to rijesio bla bla objasnim sve.I kaze on meni da mu je neki Indijac ponudio da uradi taj posao za duplo manju lovu.

Istina da je u pocetku tesko.Ja sam skoro mjesec dana proveo bez posla, ne ide pa ne ide.Dok nisam procitao par savjeta i provalio sam neke stvari.

Imam 2 posla iza sebe sa 5.0 feedbackom.Sa oba klijenta sam u konaktu putem Skype i javili su mi se da odradim jos neke poslice, ako sam zanteresovan.

Jos nisam dobio posao koji zelim i volim da radim, neki dan mi je malo falilo.Klijent me kontaktirao, razgovarali malo kad kasnije vidim Awarded to another jbg :smiley:

I sam sam freelancer i jedino di sam trenutno aktivan je Elance. Na početku je to bilo loše, jako teško je bilo dobiti prvi posao, no, s izvršenim prvim poslom, došao je drugi, treći i polako je krenulo. Sada već imam jednog klijenta za kojeg već nekoliko mjeseci radim projekte (projekt je na mjesečnoj bazi), dobivam puno više odgovora na poslane prijave i mogu reći da sam zadovoljan. Naravno, uvijek može bolje, no smatram da su tome krivi i freelanceri iz Pakistana, Indije, itd, koji uglavnom ruše nama ostalima cijenu te samim time i mogućnost dobivanja posla.

Imam jednu jako dobru vijest i nadam se da ce sve teci u dobrom smijeru.

Radi se o jednom obimnijem projektu gdje cu ja raditi kao Front-end developer.Posao treba biti gotov do aprila.Trenutno radim jedan dio a biti ce ih jos dosta.

Aplicirao sam na posao 34 po redu i eto, meni je dodjeljen.Znaci da prethodni feedback i dobar proposal igraju vaznu ulogu, kao i sama komunikacija sa klijentom.
Cak mislim da sam i engleski popravio, jer evo cijeli dan izvjestavam klijenta o toku posla :smiley:

1 Like

Fascinantno je kako brzo ovi Indijci i sl. pošalju ponude (proposal) za posao. Evo baš gledam, posao objavljen prije 17 min., jednostavan posao - napraviti one page stranicu responsivnom. I već ih se 40+ prijavilo? Mogu mislin na šta liče te ponude…

Od sad gledam poslove samo kad prođe ponoć u Indiji, to je oko 19h kod nas.

I od toga 80% njih su prevaranti.Oni zaista spustaju rejting ovome poslu, mislim vec su ga u velikoj mjeri spustili.

No opet dobro je sto postoje jos klijenti koji su spremni platiti za kvalitet.

Pa da, piše im da imaju 50 poslova i 5.0 rates, udeš im na profil kad ono sve private poslovi. Dakle, sami sebi međusobno pumpaju ocjene… mah…
Al ajd vjerujem da će biti manja konkurencija kad unaprijedim svoje znanje i dodem do ozbiljnijih, tezih poslova…

Ja uopste necu da radim sa KLIJENTIMA iz te sredine.Radim iskljucivo sa US,Canada

Kako sa klijentima koji se previse petljaju u posao ?

Tacnije radi se o tome da uniste rad sa svojim pohtjevima - meni to lici na sranje,a njima je super.

Imao sam identicno iskustvo, klijent je svojim zahtjevima uspio unistiti vrlo dobar, cak odlican dizajn. Ja se nisam previse prepirao s njim, ali bilo mi je cudno da je odusevljen necim sto meni izgleda vrlo lose.

Ne znam ni sam sto bi ti rekao u vezi postupanja s takvim likovima, u zadnje vrijeme sam poceo vise komunicirati s klijentima, dajem im otvorene prijedloge i objasnjavam im zasto je nesto tako kako je , vidim i po njihovim reakcijama da im je drago čuti dobar prijedlog. Eto, mislim da je to dobar način komunikacije s svim klijentima, a pogotovo s onima malo tvrdoglavijima.

Pravilo broj jedan, ako je klijent zadovoljan i ti si, radis kako se njemu svidja i ne ubedjujes ga u suprotno. :wink:

2 Likeova

@shimi Slazem se, samo je onda problem sto te sram stavit u copyright tko je radio web i sram te jos vise takvo nesto stavit pod reference na svoju stranicu.

Upravo tako.

S tim radom sam mislio malo da osvjezim portfolio na Elance-u, mada trenutno nema sanse da ga ubacim u svoje radove, jer lici na opcu katastrofu.

Ni ja ne ulazim u raspravu sa klijentima,sta vise sa ovim klijentom sam u “friendly” odnosu, cujemo se preko Skype-a onako nevezano za posao.