UpWork - freelancing stranica

Istina, freelancer se niti meni nije svidio, mozda da sam ga probao prije Elance-a, pa ne bih znao sto ocekivati.

Evo da se ukljucim jel se moze na elance trazit poslovi prije nego sta potvrdis karticu i recimo neko te izabere ti odradis posao jel te pare propadaju il kad stavis karticu sjednu na karticu

Mozes traziti i dobiti poslove, ali novac ne mozes dobiti dok ne potvrdis racun, a to nije samo potvrda kartice. Moras proci verifikaciju sa njihovim servistom Aristotle tako sto ugovoris sastanak s njihovim agentom koji se odvija preko Skypea, moras pripremiti osobnu da je uslika, a isto tako je moras uslikati i postaviti i unaprijed.

Na elanceu se jako brunu da sve prodje bez prevara, zele da ljudi potvrde svoje racune, a isto tako pravilo je da ne moras raditi posao ukoliko onaj koji ti je dao posao ne podigne u cjelosti novac za posao na Escrow.

freelancer je meni smece najvece sto postoji koji me bombarduju po sto mejlova na dan

1 Like

Nije baš tako. :slight_smile:
Verifikacija je opcija, to ne moraš učiniti. Jednako tako moj broj kartice neće ni vidjeti, zato jer prijavio sam se sa Paypal računom. :wink:

hm, moze biti…

Inace paypal podizanje se ne isplati nikako, bas sam podizao istu sumu od (4000 kn) u razmaku par dana, jednom preko paypala, jednom preko uplate na racun, trajalo je jednako, na racun sam dobio 3912 kn sa opcijom direktno na racun, izgubi se na tecaju, ali odabrao sam da oni meni odmah u kunama prebace. Kad sam isao preko paypala pa sa njega na racun dobio sam 3820kn, puno previse se izgubi…

Sto se tice membershipa tamo, placam 10$ svaki mjesec i sasvim se isplati, imam evo 120 konekcija i nikako da ih potrosim…

Ona računica sa Paypal isplatom mi nije najjasnija, ali to nije bitno u ovom trenutku. :slight_smile:

Odakle 120? Ja isto plaćam ali imam 60. :slight_smile:

izgubi se na konvertiranju jer mi je devizni koji je povezan sa paypalom u eurima, a paypal prebaci u dolarima, pa banka prebaci u kune i zatim u eure…

potrosim 10-ak mjesecno, nekad max 30, sto ne potrosim prenesem, s tim da je max 120…

Evo da ozivim malo ovu temu i postavim nekoliko pitanja.Registrirao sam se na Elance.Na sto treba da obratim paznju prilikom aplikacije za posao ?

Headline sam stavio “WordPress Theme Developer”.Koliko su bitni Elance testovi,uradio sam ovaj za WordPress:
http://prntscr.com/4yk4hg Da li je prolazna ocjena ili da pokusam jos “improvati” ?
Poksati cu napisati sto bolji Resume, trenutno je neki bezveze.

Kao prvo, sretno u pronalasku posla. Daju se lijepe pare zaraditi na Elance-u.

Moj savjet, iz osobnog iskustva, najbitnija je ponuda za posao. Dakle onaj pocetni kontak sa klijentom kada se prijavljujes za posao koji te zanima
Nemoj samo raditi copy-paste nego bas prouci sta klijent trazi, i na osnovu toga napisi ponudu. Svakako ukratko navedi kako planiras rijesiti njegov problem, koji su tocno moguci problemi, kakva si prije iskustva imao s tim to on trazi itd. Takodjer budi profesionalan u pocetku, a ko klijent krene sa “ti”, predji i ti na “ti”, do tada obavezno sa “vi”.

Sto se ovog testa tice, nisam siguran koliko to klijenti gledaju, ali svakako, ako je moguce, ciljaj sto veci score.

U pocetku dok nemas niti jedan review, bit ce ti malo tezet, ali ne odustaj. Idi i ispod cijene za prvih par poslova, tek toliko da zaradis par pozitivnih reviewa, a kasnije ce onda biti puno lakse naci posao i moci ces traziti vece pare.

Sretno

1 Like

Upravo se uvjerio da ne treba ici ispod cijene.

Klijent je trazio izradu Blog Teme za WordPress, dao je primjer kako treba da izgleda.Ja lijepo proucim situaciju, napisem kako bih ja to rijesio, da bi tema bila responzivna, lagana za modificiranje itd. i postavim cijenu 120$.

Sada pogledam Awarded to another.Prvi lik sto se javio, on je dobio da radi - cijena 547$ :wink:

Sve zavisi od klijenata. Nailazio sam na one koji hoće da im za $50 uradiš posao u vrijednosti od $500, i tu uglavnom najniže ponude pobjeđuju. Ja ti savjetujem da ih se kloniš, mada ćeš možda morati s njima početi. Ja sam prvih par poslova uradio za tu vrstu klijenata, i to ne za novac, već prvenstveno za feedback, što mi je, naravno, koristilo poslije.

Kad malo izgradiš reputaciju, onda ćeš raditi duplo manje posla sa 3 ili 4 puta većom zaradom. Još ćeš raditi ono što voliš i posvećivati pažnje detaljima i taj rad staviti u svoj portfolio. Inače radove koje ti klijenti upropaste svojim zahtjevima ni slučajno ne stavljaj u portfolio, već samo one na koje si ponosan i smatraš najboljim.

Što se tiče testova, oni mogu koristiti za klijenta kad ti pregleda profil, ali oni prvenstveno služe za tvoje rangiranje među ostalim freelancerima, tj tvoj globalni rank ili level. Što si veći level, dobivat ćeš više poziva za poslove, jer ćeš biti prikazan na rezultatima pretraživanja za određene ključne riječi.

Što se tiče tvog levele, pored testova koje odradiš utječe i broj poslova, količina zarade, klijetov feedback i slično, a obračunava se posljednjih 6 mjeseci tvoje aktivnosti odnosno neaktivnosti. To znači da ti level može opasti ukoliko nisi aktivan.

Isto tako, izbjegavaj ponude ispod cijene. Na primjer ako klijent nudi od $350 - $700 nemoj ići sa ponudom ispod $350 jer ti to oduzima bodove, i šteti rejtingu. Inače uvid u ovu statistiku imaš pod Find Work --> My Stats (samo ako imaš premium račun koji plaćaš desetak dolara mjesečno.)

Na Elancu sam oko godinu i po, a posljednjih mjeseci sam aktivan, tako da me možeš pitati ako ti još šta nije jasno.

1 Like

Da li verifikacije mogu pomoci pri dobitku prvog posla.Verifikovao sam lokaciju, telefon a u PON imam sastanak na Skype-u za ID verifikaciju.

Sto se tice levela trenutno sam 2, nadam se da ce ici gore.

Imam jos neka pitanje.Aplicirao sam na 2-3 posla 11.11.2014 i jos nista nema po tom pitanju, odnosno nikome jos nije dodjeljeno.Da li je to pisi propalo ili ? Koliko si najduze cekao da ti se klijent javi ?

Ne znam da li verifikacije doprinose bodovima, ali povjerenju sigurno. Pojedini klijenti izričito navedu 100% popunjenost profila kao uslov.

Što se tiče poslova, negdje sam pročitao da 1/3 od svih Elance poslova ne bude nikada dodijeljena, što znači da se previše ne vežeš i ne oslanjaš na tih nekoliko. Jako je važno da za posao apliciraš među prvima. Ako vidiš da posao već ima 20+ aplikacija, nemoj trošiti connect na te stvari. Vjerovatno te neće ni primjetiti.

Što se tiče javljanja klijenta, nekad se jave odmah (ukoliko je hitno). Nekad zaboraviš i da si aplicirao, pa kad ti stigne poruka ideš nazad na proposal i trljaš ruke ako si stavio visoku cijenu :smiley:

Profil ce biti popunjen nakon Skype razgovora, ukoliko sve prodje uredno.

Sto se tice aplikacija - ako vidim da ima oko 15-20 i ako je neka bas jaka konkurencija onda i ne pokusavam jer sanse da mene izabere su nikakve.

Bas bi mi bilo drago da se bar jedan javi :smiley:

Cim i ako zaradim prvu lovu na Elance-u, odmah cu je uloziti u Premium membership, jer sam citao da dobijam neke pogodnosti.

Imao sam zakazan intervju izmedju 20:00-20:59 niko me nije pozvao na Skype ? Evo i dalje sam logovan na mobu, ali jos nista.

Verifikacija prosla uspjesno http://prntscr.com/5826xd .Nadam se da ce mi bar malo pomoci pri dobijanju prvog posla :wink:

Posto samo ovdje razgovaram hajde da se i pohvalim.

Uspjesno odradjen prvi posao dobio ocjenu 5.0.Naletio sam bas na prijatnog i razumnog klijenta tako da nije bilo problema.

Radilo se o transferu Joomla stranice u WordPress.Tacnije klijent je trazio nadogradnju Joomla template-a ili da se on preseli na WordPress.Ja sam mu lijepo u aplikaciji napisao da bih ja to prebacio u WordPress, zasto je to dobro itd.Uglavnom klijent je iznenadjen koliko je lagano upravljati sadzajem i prezadovoljan je.

1 Like

wordpress znatno laksi i bolji od joomle, bas sam je pre neki dan testirao odma sam izbrisao smece nevidjeno ne moze da se uporedi.

Pazi sta pricas, mogao bi se s nekim posvadjati na forumu ili uci u neku zestoku diskusiju :stuck_out_tongue: