Web shop, fiskalna, pdv

Pozdrav svima, trebam nekoliko odgovora na pitanja, pa ako ce netko biti ljubazan, tko zna i odgovoriti mi.

Otvara se nekakav web shop preko Shopify i imam nekoliko upitnika.

  1. kako izdavati račune? Da li se može preko npr. solo.com.hr napraviti racun i poslati na email.
  2. Kupujem robu od drugih i placam cijenu + PDV, nisam u sustavu PDV-a, da li i ja trebam naplatiti PDV kad prodajem?
    ja plaćam PDV kad kupujem i prodajem bez PDV?

Kako to u trgovini ide s PDV?
Što još trebam znati oko web shopa?

Puno Hvala svima unaprijed!!

pogledao sam ovaj solo doslovno par sekundi, koliko mi se cini to je ok za ono sto trebas.

ja sam koristio jedan drugi online servis za racune, no ne mogu ga preporuciti jer je imao par gadnih propusta - ne program sam po sebi, nego ekipa koja stoji iza toga. Ugl vise ih ne bi koristio da mi treba opet. Dakle ako solo radi na tom principu, onda to je ok.

Hoces li fiskalizirati racune tj. raditi s gotovinom?

2 - ako nisi u sustavu pdv-a, ti ne obracunavas pdv. Dakle recimo da kupis nesto za 10 + pdv, platuo si to 12,50. Tvoja marza je 5 kuna, znaci prodajes za 17,50. ne za 17.50+pdv

znaci ako poslujes s gotovinom, isprintas fiskalni racun i das ga kupcu.

ako preko racuna ili kartica, mozes ga poslati mailom, mislim da nema problema s tim, ili skupa s robom koju prodajes.

do sada je bila praksa da se i kartice smaraju gotovinom pa trebaju takvi racuni biti fiskalizirani, to se ili promjenilo ili se pricalo da ce se promijeniti, no ako ces vec fiskalizirati ove gotovinske, svejedno ti je, to ce program sve automatski (bar bi treba)

trebat ce ti neki certifikat sa fine za tu fiskalizaciju pa ces to morati negdje uijeti u taj solo, to ce ti ovi objasbit vjerojatno

najbolje da njih mailas da ti detaljno sve to objasne, znaci neke upute za rad s programom, ako vec negdje nije pokriveno na siteu

i tak…

1 Like

E moj Rakiću, nikad poduzetnika od tebe :)))

  1. pogledaj http://in4.hr/in4-bms.html

  2. Ako je poduzetnik od kojeg kupujes u sustavu pdv-a (99% je takvih), placas VPC + PDV. Ako ti nisi u PDV-u, PDV ne mozes odbiti, jer prodajes robu bez PDV-a. To ti se nikako ne isplati za prodaju robe. Firme bez PDV-a su obicno jako male firmice koje nisu dosegle limit od 230k prihoda mjesecno, i obicno se bave uslugama pretezno.

  3. Ako ces robu prodavati odnosno naplatu vrsiti iskljucivo putem trans. racuna, onda ti fiskalizacije ne treba. Za gotovinu/kartice moras izdati fiskalni racun i za to ti treba software + finin certifikat (300 kn + PDV).

1 Like

Perkoviću, oćeš reći da je poduzetnik rođen naučen i da sve zna?

Hvala na info svakako, već sam sve saznao :wink:

@trnac moze Close

“E moj Rakiću, nikad poduzetnika od tebe :)))”

Jadno je uzdizati sebe na račun spuštanja drugih da bi se ti osjećao visoko…

3 Likeova

Pogrešno, ako su velike marže i niska nabavna vrijednost robe, isplati se. Ako prodajemo u maloprodaji.

Ovo je korisna tema, nema potrebe za lockanjem :slight_smile:

Misliš godišnje?

Nije se promijenilo. Ne davati paušalne procjene situacije.

Totalno krivo razmišljanje. U ovakvoj situaciji PDV po ulaznoj kalkulaciji plaća onaj koji prodaje robu, a ne krajnji kupac. Odnosno, krajnji kupac uvijek plaća PDV, ali ga prodavac u ovoj situaciji ne može knjižiti kao predporez.

Citaj s razumijevanjem.

Primjer.

Nisam u sustavu PDV-a, ti jesi.

Oba imamo istog dobavljača od kojeg uzimamo robu za 10 kn + pdv.

Oba imamo MPC 100 kn.

Ja sam zaradio 87,50 kn

Koliko si ti zaradio?

Ode ova tema k vragu :slight_smile:
Uzmi realno: Nabavna cijena 10 kn + PDV.
MPC 12 kn + PDV.
KOliko sam ja zaradio a koliko ti?
Uzmi u obzir i paušalne namete koje si kao non-PDV obveznik dužan platiti.

Ode ova tema k vragu :slight_smile:Uzmi realno: Nabavna cijena 10 kn + PDV.MPC 12 kn + PDV.KOliko sam ja zaradio a koliko ti?Uzmi u obzir i paušalne namete koje si kao non-PDV obveznik dužan platiti.

šta realno? šta prvi primjer nije realan?

Šta sam ja napisao:

Pogrešno, ako su velike marže i niska nabavna vrijednost robe, isplati se. Ako prodajemo u maloprodaji.

Ti meni daješ potpuno suprotan primjer, da bi dokazao da se ne isplati.

Više paziti na satu :wink:

1 Like

ray je u pravu…

Ako kupite nešto što ima nabavnu cijenu 100kn + pdv ako nisi u sustavu pdv-a platit ceš 125 kn,
prodajna cijena neka bude 200kn što ispada da smo zaradili 75kn ako nismo u sustavu pdv-a jer na izlaznom racunu nema stavke pdv.

Ukoliko jesmo u sustavu PDV-a placamo 100kn nabavnu, prodajna je isto 200 kn ali minus pdv 50 kn, što ispada
da smo zaradili samo 50kn. Da bi zaradili isto u sustavu pdv-a moramo dic cijenu.

U uslugama imate u startu ili 25 % nizu cijenu u odnosu na tvrtke u sustavu pdv-a ili 25 % vecu zaradu ukoliko imate iste cijene. Govorim naravno o poslovanju sa fizickim osobama.

1 Like

Naravno da nije realan. Ako je za tebe 700% marza realna (iz tvog primjera, 12,5 kn nabava 100 kn prodaja) za mene nije. Ja sam naveo realan primjer marze od 20%, što je za većinu industrije skoro pa nedostižno. U IT sektoru, npr. marže idu 5-15%%.

realan je, dosta ovih firmica sto uvoze sitnice iz kine imaju velike marze.

ja sam prodavao robu gdje su na neke artikle bile marze 400-600 posto.

A za primjere tog tipa sam i pokazao i dokazao da ima razlike jesi li u pdv-u ili ne, a od tuda je sve i krenulo. Jer vas dvojica ste tvrdili kako je to potpuno nebitno, jer je pdv neutralan. U principu je, no ima situacija gdje je prednost da nisi u pdv-u

Svak za sebe si treba izracunati koja mu je opcija povoljnija, a ne tvrditi da nesto nije kada je.

1 Like

u principu, pdv je 40kn, ne 50kn (160 X 25 posto), što znači da je zarada 60 kuna, ne 50, ali opet 15 kuna manje

no poanta je da je ulazna cijena sto manja i marža što veća jer je granica pdv-a 230k kuna pa ako nemas veliku marzu, zaradit ces npr godisnje 50k kuna sto je jedva za prezivljavanje (znaci od toga treba platiti placu, doprinose i ostale troskove…)

Dakle svatko treba napraviti racunicu za sebe i vidjeti sto mu se ispalti.

Ako radis usluge i ides prema krajnjim klijentima fizickim osobama, kao sto kazes, jos bolje.

To i ja tvrdim

Ljudi… pa ovo je elementarna matematika… rekao bih da je trolanje da ne znam drugačije.

Mislim da nije u pitanju matematika već greške u komunikaciji, tako da ovisno o kutu gledanja svi su u pravu bar nekad

I ja sam se bunio, ali knjigovodstvo mi je jednom pojasnilo za svagda:

• Ako si u sustavu PDV-a, izrada weba je 3.000,00 kn + PDV (3.750,00 kn) ako si izradio web za firmu koja je u sustavu PDV-a oni ti uplate kompetan taj iznos s PDV-om, oni sebi od države vrate PDV, a ti moraš platiti državi PDV.
Znači tvoja je zarada 3000,00 kn, a njihov trošak 3000,00 kn.

• Ako si u sustavu PDV-a i izradiš web za istu cijenu fizičkoj osobi ti moraš platiti PDV državi, a fizička osoba si nemože vratiti PDV.
Znači tvoja zarada iznosi 3000,00 kn, a trošak fizičke osobe 3750,00 kn.

• Ako nisi u sustavu PDV-a izradiš web za 3.000,00 kn (ne stavlja se PDV) ako je kupac firma u sustavu PDV-a oni uplaćuju tih 3000,00 kn i nemogu si odbiti PDV niti ga ti plaćaš državi.
U tom slučaju tvoja je zarada 3000,00 kn, a njihov tošak 3000,00 kn.

• Ako nisi u sustavu PDV-a izradiš web za 3000,00 kn fizičkoj osobi ona ti plati 3000,00 kn.
Tvoja zarada iznosi 3000,00 kn, a trošak fizičkoj osobi 3000,00 kn.

• Znači ako nisi u sustavu PDV-a konkurentniji si prema fizičkim osobama i prema firmama koje nisu u sustavu PDV-a.

• Dok s druge strane sve što kupuješ na firmu (komp., uredski materijal, uredski stolac itd.) ako nisi u sustavu PDV ne možeš si vrati PDV. Npr. kupiš komp. Za 10.000,00 kn s PDV-om ako si u sustavu PDV-a vratiš si 2.000,00 kn i komp te košta 8.000,00 kn, ako nisi u sustavu PDV-a košta te 10.000,00 kn.

3 Likeova