Web trgovina i fiskalne blagajne

u BiH se bavim internet biznisom i uvalili su nam fiskalne kase. To je najveca glupost koja se mogla smisliti i trenutno mi predstavlja takav problem da aktivno radim na tome da preselim tvrtku ili off-shore ili u Srbiju gdje ne treba fiskalna kasa za internet trgovine. Osim sto je trosak, radi se i o gubitku vremena na ispunjavanje papira, printanje racuna, izmjene traka, popravke uredjaja itd. Uglavnom vec nakon mjesec dana rada napravi se gresaka da bilo koji inspektor porezne moze lako da napise kaznu kakvu god zeli. Uzas. Ovo je najveca glupost koja je napravljena u zadnjih 10 godina. Cim smislim nacin, gasim firmu i selim je u cloud, pa neka onda tamo traze fiskalne kase…

U Hrvatskoj se neće koristiti fiskalne kase.

Da li je poznato točno za koje Internet djelatnosti neće biti potrebna fiskalna kasa? Pošto živim blizu granice sa HR postoji mogucnost da prebacim djelatnost u HR? U mom slučaju sav prihod mi dolazi direktno na račun banke, znači nema kartica, čekova itd…

Fiskalna kasa neće biti potrebna uopće, niti za koju djelatnost. Fiskaliziranje izdavanja računa se u Hrvatskoj neće vršiti pomoću fiskalnih kasa kakve se koriste u BiH.

Točno je poznato za koje djelatnosti neće trebati fiskalizirati izdavanje računa. Popisano je u prijedlogu zakona:

http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/dokumenti/KPZ%20o%20fiskalizaciji%20u%20prometu%20gotovinom%20071112%20(3).pdf

Međutim, ako se obveznik bavi makar jednom djelatnošću za koju treba fiskalizirati izdavanje računa, onda on mora fiskalizirati izdavanje svih računa, čak i u djelatnostima koje normalno ne bi bile fiskalizirane.

Za točan popis, naravno, treba pričekati donošenje zakona.

[quote=“tsereg”]Fiskalna kasa neće biti potrebna uopće, niti za koju djelatnost. Fiskaliziranje izdavanja računa se u Hrvatskoj neće vršiti pomoću fiskalnih kasa kakve se koriste u BiH.

Točno je poznato za koje djelatnosti neće trebati fiskalizirati izdavanje računa. Popisano je u prijedlogu zakona:

http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/dokumenti/KPZ%20o%20fiskalizaciji%20u%20prometu%20gotovinom%20071112%20(3).pdf

Međutim, ako se obveznik bavi makar jednom djelatnošću za koju treba fiskalizirati izdavanje računa, onda on mora fiskalizirati izdavanje svih računa, čak i u djelatnostima koje normalno ne bi bile fiskalizirane.

Za točan popis, naravno, treba pričekati donošenje zakona.[/quote]

Koliko vidim ovaj zakon je gotovo identican onom iz BiH, barem sto se tice djelatnosti koje su izuzete, tako da mi se cini da i vas cekaju isti problemi, kakve god kase ili uredjaje koristili.

[quote=“tsereg”]Fiskalna kasa neće biti potrebna uopće, niti za koju djelatnost. Fiskaliziranje izdavanja računa se u Hrvatskoj neće vršiti pomoću fiskalnih kasa kakve se koriste u BiH.

Točno je poznato za koje djelatnosti neće trebati fiskalizirati izdavanje računa. Popisano je u prijedlogu zakona:

http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/dokumenti/KPZ%20o%20fiskalizaciji%20u%20prometu%20gotovinom%20071112%20(3).pdf

Međutim, ako se obveznik bavi makar jednom djelatnošću za koju treba fiskalizirati izdavanje računa, onda on mora fiskalizirati izdavanje svih računa, čak i u djelatnostima koje normalno ne bi bile fiskalizirane.

Za točan popis, naravno, treba pričekati donošenje zakona.[/quote]

Nije mi jasno da li će onda i studio koji radi web stranice i web aplikacije morati imati tu “fiskalnu blagajnu”. Jer kako bi to trebalo funkcionirati? Malo su ne dorečeni oko toga. Ja sam mislio da se to odnosi samo na subjekte koji imaju poslovanje s gotovinom, a web studio kao takav nema nikakvo poslovanje gotovinom. Ja ti pošaljem račun mailom, ti ga platiš e-bankingom i to je to. Ja mogu svoj račun i u Wordu izraditi ako hoću, nemam nikakav poseban program za to. Što je s onima koji posluju s inozemstvom? I npr. kreiraju račune preko npr. InvoiceMachine.com itd. Dosta je to nedorečeno sve skupa.

Ffiskalizirati se ne moraju plaćanja sa žiro računa na žiro račun. Sve drugo mora, pa tako i transferi s tekućeg na žiro (naime, i plaćanje debitnom se mora fiskalizirati). Poanta je da PU ima dobar nadzor jedino nad transferima sa žirca na žirac, dok sve drugo šteka, čak i transferi po osnovi “peglanja” kreditnih kartica (možda zato što se prijenos novca vrši u objedinjenim transakcijama, a “sravnjivanje” po pojedinim “peglanjima” radi kroz izravne kanale komunikacije kartičar<->trgovac - no ne znam kako to stvarno radi, samo nagađam).

Ne znam, meni to nije niš jasno, a bojim se i ovima što donese zakon. Ako netko plati sa debitne kartice na poslovni račun, takva transakcija šalje se u poreznu upravu i ne vidim razlog zašto to treba fiksalizirati ? Niti je gotovina niti se ne može zatajiti takva transakcija…

Nikakve transakcije s debitnih ili bili kakvih drugih kartica se ne šalju u poreznu upravu. Debitne kartice se fiskaliziraju jer PU nema drugu mogućnost nadzora, a trgovci ne prijavljuju taj promet u svojim mjesečnim izvješćima.

Moderator je odlicno obradio ovu temu i dao odgvore. Alternativa za uvodenje fisklane blagajne je navedena po nacinu na koji se porez placa i kaze:
“Za osobe koje obavljaju djelatnost u manjem obimu, a to su fizičke osobe kojima se dohodak utvrđuje u paušalnom iznosu prema odredbama Zakona o porezu na dohodak, uvodi se pojam malog obveznika fiskalizacije. Ovi obveznici će izdavati račune koje će prije ovjeriti na Poreznoj upravi (posebna knjiga računa označena rednim brojevima i ovjerena).”

Takoder o ovoj temi možete pročitati i u jednom od naših tekstova: Znate li tko ne podlijeĹľe fiskalizaciji u Hrvatskoj? | POS Sector

Mene zanima ovako:

Znam da će nas fiskalizacija okačiti svih od reda i da nećemo pobjeći (osim onih koji otvore offshore).
Dakle, zanima me koji program za izdavanje računa preporučate? Uvjeti su slijedeći:

  1. Da je program skroz jednostavan za upotrebu, da nema pun qratz i 800 funkcija i opcija?
  2. Da je program od neke poznate firme koja ima utakmica pod nogama, da se ne desi da odjednom prestanu to održavati pa da imam zawebanciju iznenada.

Najviše bih volio da svoj program uskladim s fiskalizacijom.

Napravio sam web aplikaciju koja mi služi i kao web shop i kao program za automatsko izdavanje R1 računa kupcu.

  1. Podaci o kupcu se automatski ispunjavaju jer je kupac ostavio podatke kad je naručio preko web shopa.

  2. Podaci o artiklima i cijene se automatski izračunavaju tako što se izvlače iz baze narudžbi. Opća ulatnica koja se mora zakačiti za poštanski paket (paket s otkupninom) se također automatski printa s podacima iz baze koje je sam korisnik upisao.

  3. Naljepnice za kovertu se automatski printaju opet na osnovu podataka iz SQL Server baze na web serveru.

  4. Imam razne izvještaje koje sam napravio i koji rade na osnovu te iste baze na SQL serveru.

Dakle, pošteno sam se potrudio da sve sredim i automatiziram, a sad mi sve pada u vodu. Što mislite da li ima šanse da neka firma ima modul za kounikaciju s PU pa da taj modul stavim na svoj web server i povežem ga sa svojom aplikacijom ili tu ideju mogu objesiti mačku o rep? Ako to nije moguće, onda mi preporučite neki jednostavan program za izdavanje računa.

Za adaptaciju vlastitog programa imaš čak tri puta koja možeš ispitati, pa vidjeti hoćeš li naći što ti odgovara:

  1. Postoji open-source projekt ovdje: fiskalizacija-dev.com.hr

  2. Postoji komercijalna komponenta: Adriasoft - CISCLIENT.

  3. Postoji komponenta od Fine, ali ona rješava samo digitalno potpisivanje, ne i cijelu komunikaciju s PU, što bi morao sam nadograditi (a što nije, zapravo, posebno teško): komponenta se zove XmlSigner.

A možeš krenuti i sve napraviti samostalno - potpisivanje XML poruka je najteži dio priče, zahtjeva najdublje razumjevanje tehnologije.

Možda ima i još opcija – ovo su one koje ja znam.

Preporučam ovo što je tsereg naveo pod 1.
Ekipa je voljna pomoći zato samo hrabro naprijed

Fiskalizacija za developere - Home

Odlično! Ovo će mi zbilja olakšati posao. Nego još jedna stvar mi nije jasna. Ovi što ravijaju open source komponentu govore da razvijatelj softvera koji koristi njihov modul mora sam riješiti dodatne stvari nevezane uz komunikaciju s PU (izgled računa itd.). TO je u redu,ali spominju i dnevne izvještaje. Nisam uspio googlanjem naći zakon koji to definira.

Da li ćemo morati s uvođenjem fiskalizacije raditi izvještaj na kraju dana i slati ga u poreznu ili to moraju samo oni koji rade s blagajnom?

Preporučam da pročitaš i obavezno štivo:

http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/dokumenti/Fiskalizacija%20-%20Tehnicka%20specifikacija%20za%20korisnike_v1.2.pdf

Ovdje

http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/dokumenti/Fiskalizacija%20HGK-FAQ-20121109.pdf

piše da dnevni izvještaj nije dio Zakona o fiskalizaciji (#19).

Dnevni izvještaji su bili u izvornom prijedlogu Porezne uprave, ali su primili puno flejma oko toga i i tvrdnje da dnevni izvještaj neće donijeti nikakve nove informacije Poreznoj, pa su odustali. S malom rezervom, tipa “vi ste rekli da nije potrebno, pa vam vjerujemo”. A ja sumnjam da je nekog bilo posebno briga što poreznoj treba ili ne treba. :slight_smile:

TEB je objavio kratki sažetak što i kako treba napraviti za fiskalizaciju, daje primjer izgleda broja računa, popisa poslovnica, internih akata koje treba donijeti.

Vidim da nas Slavko prca i dalje. Piše da će program morati imati certifikat za spajanje na web servis porezne uprave. Ali ne samo certifikat od FINE. Sam program će morati imati certifikat koji služi kao dozvola upotrebe, tj. softverska firma će dobiti certifikat od HNB-a. To znači da mi otpada opcija da ja sam napravim svoj program koji će se spajati na poreznu.

Zbog toga mi treba slijedeće:
Pošto izdajem jako puno računa, a svi su R1, treba mi program koji je prilagođen za te svrhe. Naime, većina programaima opciju da kad trebaš izdati R1, onda moraš kliknuti na unos novog klijenta, zatim se otvori novi prozor za dodavanje podataka o klijentu, zatim to snimiš, pa se vratiš nazad na izdavanje računa, bla, bla…

Meni treba nešto gdje ja na istoj formi (prozoru) imam mogućnost unosa podataka o kupcu (ime, prezime, adresa, grad…) i da na tom istom prozoru dodajem artikle koje mu naplaćujem. Ona prva opcija je jako nezgodna ako moram izdati pun qrac i 800 R1 računa.

Znate li neki program koji radi ovako, a da valja. Pritom me ne zanimaju preporuke programa koji je “dobar” zato što ga radi nečiji prijatelj ili rođak, nego program od renomirane softverske firme?

Unaprijed hvala na preporukama. Ovo će pomoći svima nama koji vodimo trgovinu preko pošte i interneta.

Ha, ha, ha. :smiley: To je, naravno, glupost koja nastaje kada novinari jedni od drugih prepisuju, pa dolazi do efekta znanog kao “pokvareni telefon”. Imaš službeno mjesto za informacije o fiskalizaciji, pa provjeri tamo.

Inače (govorim ovo općenito) glupost se uvijek prepoznaje po svojim obilježljima neutemeljenosti u realnosti. U ovom slučaju su ta obilježja slijedeća: HNB ne može niti u najluđim snovima izdavati bilo kakve certifikate jer certifikate može izdavati samo institucija koja se je u skladu sa zakonom registrirala kao izdavatelj certifikata, a to je trenutno u RH samo FINA; zatim, teško je uopće početi opisivati koliko je dovoditi HNB u vezu s tržištem i poduzećima koje nisu kreditne institucije krivo i proturječno ulozi HNB-a u sustavu vlasti. Ne bih u to sve ulazio sada, mislim da tko dva puta razmisli, mora to i sam shvatiti.

Čovjek se zapita da li takve dezinformacije stvarno puštaju neke tajne službe s ciljem širenja revolta i panike.

[quote=“tsereg”]Imaš službeno mjesto za informacije o fiskalizaciji, pa provjeri tamo.

(…) glupost se uvijek prepoznaje po svojim obilježljima neutemeljenosti u realnosti. U ovom slučaju (…) teško je uopće početi opisivati koliko je dovoditi HNB u vezu s tržištem i poduzećima koje nisu kreditne institucije krivo i proturječno ulozi HNB-a u sustavu vlasti[/quote]

Uglavnom, da zaključimo i potvrdimo to gore spomenuto načelo:

[quote=“Porezna uprava”]Dana 3. prosinca 2012. objavljen je Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom („Narodne novine“, broj 133/12), na osnovi kojeg se obveznicima fiskalizacije smatraju i ovlašteni mjenjači.

S obzirom na navedeno, ovlašteni mjenjači su pri otkupu odnosno prodaji strane gotovine obvezni izdavati račune, koji sadrže elemente propisane navedenim Zakonom.

Računalne programe za koje je Hrvatska narodna banka izdala certifikate na osnovi Zakona o deviznom poslovanju („Narodne novine“, br. 96/03, 140/05, 132/06, 150/08, 92/09, 153/09 i 145/10) ovlašteni su mjenjači i nadalje obvezni koristiti.

Ovlašteni mjenjači su dužni otkup odnosno prodaju strane gotovine obaviti uz korištenje aplikacije koja omogućava fiskalizaciju transakcije te certificiranoga računalnog programa, pri čemu se obje aktivnosti obavljaju jedna za drugom.[/quote]

Dakle, bez da provjeravam – “certifikat” koji izdaje HNB nije “digitalni certifikat” poput onog koji izdaje FINA, već nekakva pismena isprava.

Nadalje, iz teksta objave se čita da mjenjači mogu koristiti kakav hoće program za fiskalizaciju, samo da ne mogu prestati koristiti one certificirane (u smislu - službeno ovjerene) mijenjačke programe.