Pitanje vezano za web trgovinu i j.d.o.o

Ako je radno vrijeme web-shopa od 0-24, tako ćeš, valjda, navesti. Web-shop mora biti zasebna poslovnica, tu situaciju web-shopa ćeš opisati u internom aktu, a pod adresom poslovnice navodiš vrstu djelatnosti (v. linkove niže). Tako inspektor PU zna da se radi o web-shopu i ne bude dolazio u 11 navečer u kontrolu. Operater web-shopa je OIB obveznika fiskalizacije, a ne operatera, jer se radi o samonaplatnom uređaju ili sličnoj situaciji (čl. 10. st. 2. Zakona o fiskalizaciji). Opiši takav set-up u dopisu i zatraži PU da ti potvrdi da si napravio ispravnu prijavu. Uz to, možeš otvoriti još jednu poslovnicu na mjestu svog ureda iz koje ćeš vršiti manualna izdavanja računa pod svojim vlastitim OIB-om u onim situacijama gdje je potrebna ručna intervencija.

Znači, ovo je konkretni set-up koji ti ja predlažem, a ako se ne javi nitko tko u praksi tako radi da potvrdi, onda se obrati odvjetniku. Na konkretno pitanje ćeš lakše dobiti konkretan odgovor.

Uoči da radno vrijeme moraš imati, jer svaka firma mora imati radno vrijeme. Inače, kako će ti inspekcija dolaziti u kontrolu? U koliko sati? U radno vrijeme moraš biti na mjestu koje je sjedište poduzeća, moraš imati istaknutu tvrtku i radno vrijeme na pročelju i sl. Uostalom, ne zaboravi da ti radiš s krajnjim potrošačem i da nisi samo još jedna firma. Zakon traži da postoji način na koji će kupac na lagan način ostvariti kontakt s tobom (pa i ZOO-om si dužan realizirati garancije i koješta drugog).

Oni koji su pisali zakon čija se implementacija upravo temelji na internetu su ipak valjda imali nekakvu predodžbu o internetu. Ovdje je možda više problem u neznanju knjigovođa, jer do sada su već stvari morale biti “ispeglane” po tim pitanjma - koliko ja vidim, svi web-shopovi u Hrvata i dalje rade…

  1. Moje mišljenje je da ne trebaš izdavati fiskalizirane račune s obzirom da nema prometa gotovinom.
    Dakle za sve uplate koje od kupaca dobivaš na žiro račun firme izdaju se veleprodajni računi a oni se ne fiskalizraju.
    Tako barem mi radimo po uputstvima našeg knjigovodstva.

To je, pretpostavjam, kada kupac radi uplatu općom uplatnicom na žiro-račun firme? Slično je i pouzećem - kod prodaje preko pošte i sl. kurirske službe isto ne treba fiskalizirati jer zapravo račun izdaješ drugom poduzeću.

Ali, primate li uplate kreditnim karticama? Kako to funkcionira?

Trenutačno ne primamo kartice pa ne znam kako je s karticama, to bi trebalo provjeriti ali pretpostavljam da je isto ako se izdaje VP računa.

edit: a opet kad pogledaš na poreznoj upravi moraš fiskalizirati ako su kartice u pitanju.
http://www.porezna-uprava.hr/HR_Fiskalizacija/Stranice/Često-postavljana-pitanja_novo.aspx#f2

ako su kartice sigurno se mora fiskalizirati, ali se mislim mora i ako je placanje pouzecem, jer to je isto promet gotovinom…Na opcoj uplatnici kupac uplacuije na tvoj racun…i to upacuje gotovinom. Samo kada transakcija ide s žiro racuna na ziro nije potrebna fiskalizacija…

za plaćanje pouzeće pošta uplaćuje za kupca, tj. moraš na svaki paket zalijepiti ispunjenu opću uplatnicu sa podatcima kupca.

Da, mora se. Ne radi se toliko o tome je li nešto gotovina ili nije, već da li PU ima neki sekundarni način kontrole prometa novca (sekundarni u odnosu na prijave koje podnosi sam poduzetnik). Tako da sva gotovina ulazi, a onda ulaze stvari koje tehnički nisu čista gotovina, ali PU iz nekih razloga (koje i nisu javno obznanili) nema baš dobar uvid u to, a to su sve kartice.

I tu je problem kod zaključivanja, jer iako se neke stvari zapravo uplaćuju s računa na račun, ipak nisi siguran. Recimo, uplate općom uplatnicom na žiro-račun firme očigledno ne treba fiskalizirati, ali i uplate debitnom karticom nisu ništa drugo nego uplate na žiro-račun firme, no to se treba fiskalizirati. Pošto ne znam kako točno izgledaju transakcije između banke i trgovca kada se radi o uplatama preko debitnih i kreditnih kartica, nije mi posve logična situacija oko ovoga.

Zato sam pitao kako u praksi rješavate kreditne, kako to izgleda.

Međutim, jasno je da se promet i kreditnim i debitnim karticama mora fiskalizirati jer je PU u svojim naknadnim mišljenjima to izrijekom potvrdila.

(EDIT: odgovorio bresha).


Nekome će biti zanimljive i starije teme s foruma:

Treba uzeti u obzir da su to teme s početka godine kada koješta nije bilo jasno.

da ali moras napisati i svoj broj racuna na tu uplatnicu, tako da na uplatnici je platitelj kupac, a primatelj ti tj. tvoj shop. Pošta tu radi samo uslugu prebacivanja novca kao i kod kartica…

Uplate općom uplatnicom ne treba fiskalizirati. Radi se o uplati na transakcijski račun.

Međutim, nije pogrešno jednostavno fiskalizirati SVE transakcije. Nisam siguran da li ljudi taj dio najbolje razumiju – ne postoji zabrana fiskaliziranja bilo čega, u nedoumici, sve se može fiskalizirati i gotovo.

Da i meni se cini to najbolje, nemas nikakvog “straha” ili nedoumice.

Hello :frowning:

Evo da otklonim neke nedoumice, buduci da sam svaki dan u kontaktu s web trgovinama.

  1. Opce uplatnice (dakle placanje vrijamnom - ne ide fiskalizacija
  2. Kreditne kartice - fiskliziraju se, buduci da se smatra prometom gotovinom
  3. Gotovinske uplate na prodajnom mjestu a isto tako naplata pouzecem (gotovina) - ide fiskalizacija

Vezano za radno vrijeme, moras internim aktom, odnosno odlukom o radnom vremenu definirati u tvrtci radno vrijeme tvrtke, i nebitno dal webshop radi 24/7 sigurno nemozes izdavat racune izvan radnog vremena. Mislim pointless je … a i ilegalno … sto bi izdavao racun nekome u 2 ujutro. (ili barem nastimaj aplikaciju da mozes mjenjat vrijeme izdavanja) :frowning:

Glupost. Ja odem naruciti domenu u 2 ujutro jer mi je bas tada sinula dobra ideja i moram imati tu domenu i guess what, dobijem racun. Web shop moze biti prijavljen kao prodajno mjesto 0-24 sata i moze izdavati fiskalizirane racune. Nemam pojma koji se k… jos uvijek vodi tolika bitka oko toga. Ako ne moze onda lijepo kod hostera zakupi 4 IP adrese i nek svaka radi 8 sati dnevno i jedna nek ima svaki dan u tjednu slobodno. Mislim ono koliko ste jos u stanju komplicirati stvari. To vec sve skupa postaje teska perverzija.

Ajde mi nabroji barem jednog HR hostera koji vrsi automatizirano izdavanje racuna po uplati, nema sanse. Svi racuni se generiraju rucno nakon provjere uplate a pogotovo fiskalni.

i btw … sto tebi znaci da racun dobijes u 2 ujutro a ne recimo u 9-10 kad je uredovno radno vrijeme?

Kako tumačiš pojašnjenje PU u kojem kažu da se račun mora izdati kada se obavi transakcija, neovisno o prijavljenom radnom vremenu? Evo još jednom link na priopćenje:

Kod nas sto zakona regulira izdavanje računa, a ono najbitnije ne piše niti u jednom. Jer izgleda da se vrlo strogo gleda na to kada se iz ruke u ruku doista izmjenjuje gotovina, ponajprije kod ugostitelja i sl. - znači, trgovac koji prima novčanicu u ruku bi morao u drugoj ruci već držati račun. Ovdje su neke horor priče oko toga:

Tako da je meni osobno ovo s web-shopom pomalo u limbu…?

Meni se čini da je sve u skladu sa zakonom i dosta dobro pokriveno ako se web-shop proglasi zasebnom poslovnicom koja radi 0-24 h i nema adresu (kod prijave se u polje adrese opisno navede da se radi o web-shopu). Kao OIB se navede OIB obveznika fiskalizacije (trgovačkog društva ili obrta) po osnovi čl. 10. st. 2. Zakona o fiskalizaciji - “samonaplatni uređaju ili slična situacija”. Dodatno se prijavi još jedna poslovnica na adresi sjedišta društva gdje je blagajna program kojim se kroz web-shop može manualno izdati račun od strane zaposlenika. Ovdje se koristi radno vrijeme firme i OIB-ovi zaposlenika koji stvarno rade. I tako čovjek ima obje opcije. Ne vidim da to ne bi bilo usklađeno sa zakonom, tj. volio bih da mi netko objasni zašto bi to bilo neusklađeno.


Evo nekoliko linkova manje ili više vezanih uz ovu temu:

Gle, glupo ili ne, tako je. Zasto bi se racun automatski generirao u 2 ujutro ak neka budala odluci naruciti … cisto primjer radi. Neki od razloga su zato 99% webshopova radi pred-autorizaciju narudzbe, pa ako se dogodi da nesto nemogu isporucit, poniste autorizaciju. A kad bi se generirao odmah i fiskal racun … to bi bilo zajebancija, storniravanje, slanje opet racuna u PU itd itd.

Vezano za gotovinske racune, izdavanje odmah racuna itd itd, pa to je bullshit, nije porezna baba roga da te kazni za 1-2 racuna sto si zakasnio izdati (mada ih se tako prikazuje u medijima). Uvijek postoji pravilo da se naknadno mogu racuni fiskalizirat u roku 24h od izdavanja ukoliko se dogodi problem s internetom, infrastrukturom i sl.

Naravno da porezni inspektor ima mogućnost i izdati opomenu, odn. naputak što treba ispraviti, što onda može naknadno provjeriti. I naravno da naši mediji to napuhuju jer im trebaju skandali, a ljudi koji imaju gadne prekršaje obično pričaju kako su ih za nešto trivijalno basnoslovno globili…, Međutim, nisu niti naši inspektori cvijeće - jako daleko od toga.

Ali si tu dao neke pogrešne informacije - mislim da ipak nisu stvari toliko nonšalantne. PU je bila dosta jasna u ovom pogledu. Račun se mora odmah izdati - ako ne radi fiskalizacija, onda će račun imati ZKI, a neće imati JIR. A ako uopće ne radi niti blagajna, onda se mora izdati iz knjige uvezenih računa. U roku od 48 sati od početka slijedećeg radnog dana se u prvom slučaju mora fiskalizirati, a u potonjem slučaju se mora osposobiti blagajna i u nju upisati račun, pri čemu se u fiskalizacijskoj poruci navodi broj računa izdanog iz knjige.

To da li meni to nesto znaci nije tvoj problem. Tvoj problem je da ja racun zelim i to odmah.

http://studio4web.com eto bas sam nedavno placao racun za produzenje domene i odmah nakon placanja sam dobio i racun, fiskaliziran, vrijeme placanja 23:07:54, 12.12.2013, vrijeme fiskalizacije racuna: 23:08:01, 12.10.2013

Tako da te molim da ne pises gluposti po ovom forumu.

Ne razumijes stvari o kojima pricas, a i pricas iz segmenta korisnika koji blago receno nema previse pojima o poslovanju, generiranju racuna, poreznoj i sl. Sto bi bilo da si u kojem slucaju trazio povrat sredstava iz bilo kakvog razloga? Da je kartica ukradena, pa da je placeno s ukradenom karticom i sl? Ovo iskreni nisam zna oda studio4web ima automatsku fiskalizaciju, no bas zbog povrata robe/reklamacija/ukradenih kartica i jos masu stvari, u pravilu u jedno 99% slusajeva se racuni ne izdaju odmah, vec nakon xx sati, upravo zbog provjere narudzbe, raspolozljivosti proizvoda i verifikacije.

Surađuejem na dnevnoj bazi sa par web trgovina na kojima sam developer i radim nabavu opreme pa znam o cemu pricam.

EOD na ovu temu.