Webmajstori investicijski fond

Valjda mi je previše dosadno pa mi zadnje vrijeme padaju svakakve gluposti na pamet, al da krenem.

Pošto je web još uvijek rastuće tržište i uglavnom se svaka kuna višestruko isplati pogotovo ako s njom raspolažu ljudi koji se kuže u taj posao (a tu se svi kužimo) a opet s druge strane na forumu ima puno ljudi koji dobro zarađuju i imaju zalihe na bankama (novac koji stoji uvijek vrijedi isto ili manje ako se ne ulaže u nešto).

Moj prijedlog je da napravimo jedan investicijski fond koji će se ulagati u web.

E sad, o tome kako i što se mogu pisati romani al evo nekoliko crtica koje mi padaju na pamet ovako na brzaka.

  • Svak od nas uplati koliko želi u taj fond i sukladno tome ima udio u zaradi/gubitku.
  • Ukoliko je to komplicirano, druga verzija je da se skupe samo 10ak bogatijih članova radi lakšeg dogovora, upravljenja.
  • Svi zajedno odlučujemo na kakvom će se projekt raditi. Npr može biti jedan veliki projekt, može biti fond za izgradnju micro niche sajtove, a možemo i jedno i drugo, napraviti 2 tima i podjeliti novac.
  • S novcem iz fonda bi se financirali svi troškovi, kao i radnici koji bi radili na njima. Ljude koji bi radili na tim sajtovima bi uredno zaposlili i davali im plače da ne bi na kraju bilo, ja sam rado mukte za nekoga i sl. (znači riskira se samo novac).
  • Po potrebi možemo zaposliti direktora (osobu koja bi donosila poslovne odluke i vodila sve to) mada bi bilo najbolje kada bi se svi zajedno okupljali na nekom zatvorenom forumu i donosili poslovne odlike.

Uglavnom ima o tome misliti koliko hoćeš, zanima me na pravi pogled jel ideja totalno glupa ili ima neke nade.

Ideja nije glupa, ali trebalo bi dobro razmisliti i isplanirati sve aspekte takvog investicijskog fonda.

da, ideja nije loša. osim toga puno lakše bi se mogle realizirati ideje gdje je potrebnije više love za početak.

Ma da, treba odrediti ljude koji će se ozbiljno posvetiti tome i za to biti plačni a mi ostali samo savjetnici, od volontiranja nema kruha, samo svađe nakon 2 dana.

I sam čisto sumljam u uspjeh tako nečega jer je to teško organizirati i nastaju svakakve svađe čim se radi o novcima. Prvi uvjet da tako nešto uspije su jasna pravila, dobra organizacija i ljude koji bi se posvetili tome. Sve ostalo bi obavljali radnici koji bi bili plačeni za to.

ideja nije ni toliko losa, ali uspjeh je upitan. kao prvo tu ce najvise prilke vidjeti ljudi koji nemaju novac za ulaganje, a oni koji imaju nece bas nesto imati neku preveliku zelju da riskiraju. Mislim ja da npr imam trenutno mjesecno 1000 ili 2000 eura prihoda od necega s weba, vjeroajtno bi natavio po toj formuli ili ulozio u neki ozbiljan posao koji nije toliko vezan za web.

sada hoce biti 10 ljudi koji ce dati po 100 eura mjesecno ili ce biti 100 ljudi koji ce davati po 10eura mjesecno, optimalan broj ljudi se treba odrediti kao sto sam kazes i ulazna svota u taj projekt…al opet vise ljudi veca mogucnos problema sa upravljanjem, pa samo pogledaj koliko ljudi imaju razlicite stavove oko osnovnih stvari vezanih za SEO…a s druge strane skupiti 3 osobe koji ce dati odredeni iznos moraju vise dati, to znaci da ces ih teze pridobiti za takvo nesto…osobno mislim da ce preko 3 osobe koji se donekle i poznaju sve biti previse

mislim da je ideja dobra, ali da se ne ide u smisao zarade nego smisao da se donesu neka saznanja i dode do odredenog zakljucka…spominjao si micro niche website, npr napraviti 3 primjerka i pratiti projekte za sve tri sa razlictim metodama, da bi se pokazalo sto bolje funkcionira

sve zavisi koji su ciljevi i kojim se putem zeli doci do cilja…zarada ili znanje ili nesto trece…mislim da u ovoj temi trenutno mozes dobiti misljenja drugih iz kojih izvuces najbolje i pokrenes takav neki projekt, da si ti glavni i imas 3-5 osobe koje su u suradnji s tobom, znaci da se igra po pravilima koje ti u naprijed dogvoris sa tim suradnicima koji ce investirati tipa 50% tvojih ulaganja

Mislim da ti ne kužiš što znači investicijski fond.
Investicijski fond <> Trgovačkog društva

[quote=“CreatifCode”]Mislim da ti ne kužiš što znači investicijski fond.
Investicijski fond <> Trgovačkog društva[/quote]

Nije bitno, ne mora se pravno zvati investicijski fond, to je riječ koja najbolje opisuje što sam htio reći. Našao bi se netko tko se kuži u te stvari.

Nisam tebi niti odgovarao.

Meni se osobno ideja dopada…
Sa takvim investiciskim fondom i ljudima koji znaju posao mogao lako napraviti jaki regionalni projekt…

Mislim da ste ovde svi tolko nadrndani da sami sa sobom ne mozete raditi, a ne udruziti se sa nekim

Ja mislim da ni ti nemaš pojma što znači investicijski fond.

Nema šanse da uspije jer 10 ljudi znači hrpa problema a i dok se zarada podjeli dobije se cifra koju i sam možeš zaradit sam.

  • problemi kada netko želi izać van iz projekta.

Dok bi se sve to izorganiziralo izgubilo bi se dosta vremena a da ne govorim o izvlačenju novca i problem oko raspodjele. Na kraju bi se sakupilo par tisuca eura koje svaki od večih igrača ima sam na raspolaganju.

Odustajem, jer evo i treći se javio koji očito ne razlikuje Investicijski fond od nekog od oblika trgovačkih društava.

Hvala bogu da si odustao.

Meni se ideja sviđa kao ulagaču.

Ajd pojasni.

Kad se novac da nema povlačenja. Nema nakon mjesec dana kukanja kako je šokiran jer nije zaradio 10k na svojih uloženih 1000 kn. Lijepo se objasni rizik.

[quote=“Bugi”]Ajd pojasni.

Kad se novac da nema povlačenja. Nema nakon mjesec dana kukanja kako je šokiran jer nije zaradio 10k na svojih uloženih 1000 kn. Lijepo se objasni rizik.[/quote]

Neću ti više “prljat” thread. Investicijski fond je investicijski fond, i ti si ga na početku lijepo objasnio. Svatko tko uloži u fond ima prvo na određeni udio u istome. Vrijednost udjela se može mijenjati i prema tome ulagač može gubiti ili dobivati, ali ulagač nema nikakve veze s onime u što fond ulaže ili razvija, to je na onima koji vode taj fond i time preuzimaju kompletnu odgovornost o propadanju ili zaradi fonda. Ulagačev jedini rizik je da izgubi novac koji je uložio. Nema tu ulagač šta tražiti i govoriti ja hoću ovo, ja hoću ono. A to ovi kojima sam ja replicirao ne kuže i ne razlikuju. Adio i sretno s temom.

Fond jest pravna osoba ili zasebna imovina. Fond, znači, može biti i trgovačko društvo - u smislu portfelja fonda, ali isto tako i bilo kakva druga pravna osoba (koja nije trgovačko društvo) ili bilo kakva druga imovina (poput novca na nekom računu).

Fondom upravlja društvo za upravljanje koje može biti samo dioničko društvo ili društvo ograničene odgovornosti, a koje je dobilo odobrenje Hanfe da se bavi time. Drugim riječima, moguće je neki fond osnovati pri nekom društvu za upravljanje koje se profesionalno bavi time kao uslugama - ako takvo što ima - ili osnovati vlastito trgovačko društvo i ishoditi odobrenje Hanfe.

CC je, dakle, dobro to pojasnio. Mogući su otvoreni fondovi (gdje uplaćuješ i isplaćuješ kako hoćeš) ili zatvoreni fondovi (koji skupljaju uplate do neke unaprijed određene svote i nakon toga realiziraciju ostvareni cilj, odn. vraćaju novac ako se ne skupi određena svota do zadanog roka). Kako bilo, ulagači nemaju pravo glasa.

Ako to nije ono što se želi, moguće je vrlo lako osnovati za malo novaca j.d.o.o. ili d.o.o. ili d.d. u kojem udjelničari ili suvlasnici imaju pravo postavljati i smjenjivati upravu, itd.

Ili, ako vas ima više, lako osnujete i zadrugu koja posluje kao d.o.o., ali je poput obrta.

Ili možete osnovati čak i neprofitnu udrugu, što se toga tiče, ako nađete neki benevolentni model.

kada bi imao 10 investicijskih fondova ovakve tematike na ovom forumu, onda bi vrijedilo ovo sto ti pises i ja bi rekao da necu ulozit lovu u bugijevu investiciju micro sitova, nego ce uloziti u tvoju investiciju uzgajanja virtualnih magaraca jer mislim da to sto ti radis ima smisla… ali kako sam ja bugija skuzio on bi da se okupi neki broj ljudi koji su spremni uloziti i imaju odredenog znanja i da svatko da svoj udio i da oni zajedno odrede 2 ili 3 takva projekta u koji bi ulozili i koji bi zajedno vodili. to sto u naslovu pise investicijski fond nije ni bitno, bitno je da se pokrene bilo sto, sta ima buducnost, a sada oce se to zvati investicijski fond ili ce se zvati internet zarada je nebitno…ni sam bugi u prvom postu nije napisao da ce on otvoriti investicijsku fond u kojega trazi nekoga da ulozi i ceka svoju dobit, predlozio je da oni koji uloze da zajedno odluce na kojim bi se projektima radilo i kako bi se upravljalo s njima…

ne shvacam zasto je potrebno da pises 3 bezvezna posta da bi onda napisao post i ispao pametan…mislim da je svatko sposoban dovoljno da u google upise pojam i sazna sto je investicijski fond ili nesto trece…rade da si napisao nesto korisno na ovu temu i dao pokoji savjet oko projekta ili organizacije ili realizacije…nego da pises bezvrijedne postove…i mozes ne prljat temu da to ni ne pises, ako ne mislis nista pisati jednostavno ne pises, ne moras pisati da neces vise pisati

Ma to lijepo zvuči, ali mora postojati neki pravni okvir - barem ugovor - i mehanizam donošenja odluka kod nesuglasica. Vrlo se brzo takva “partnerstva” raspadnu.

Onda je možda bolja ideja ono što sam iznio u temi za donacije - osnovati udrugu koja će pružati hosting mikro-siteovima i koja će skupljati neoporezive donacije u ime tih siteova (odn. vlasnika tih siteova koji su članovi udruge), a za svoj račun, te ih preusmjeravati u troškove hostinga, prema svom “cjeniku” (svakom siteu koliko je donacija prikupljeno u njegovo ime). U osnovi, udruga je običan reseller, samo financiran od donacija. Takva udruga može pružati i druge usluge (poput programiranja, dizajna, marketinga), sve iz donacija ili članarine.

Svrha udruge je da pruži razvojnu platformu mladim ljudima s viškom vremena i manjkom novaca, te da posluži kao inkubator ili bazen za u kojem se mogu “pronaći” zanimljivi projekti u koje bi netko htio investirati.

Tada se zainteresirani mogu okupiti i investirati u pojedine projekte koji se u tom trenutku izdvajaju iz udruge i osamostaljuju. Međutim, oni u tom trenutku već imaju neki koncept i način rada, nešto što pije vodu i svog originalnog tvorca koji postaje manager projekta i sklapa ugovor sa svojim investitorima – koji ga podržavaju novcima, ali nemaju stvarni pravni uticaj na njegove odluke (osim da mu uskrate daljnja sredstva). Ili kakav god on ugovor sklopi s njima, odn. kako god da se oni “inkorporiraju”.

Na taj se način od početka uspostavlja hijerhija - odgovornosti i obveze - koje sprječavaju brzi raspad sustava zbog toga što su svi jako pametni u početku, a nema ih kada treba zapeti.