Windows mi blokira ...pomoc

prije dan-dva pocelo mi se desavati da mi se otvoreni aktivni prozor na trenutak deaktivira …

i dok tipkam ovu poruku na pola rijeci prekine i zastane svakih 20-ak sekundi ,moram kliknuti misem na ekran da bih ponovo aktivirala prozor da nastavim pisati…

mozda je to neka sitnica medju opcijama koju ja neznam prepoznati kao takvu pa molim sve koji znaju da mi pomognu da rijesim ovaj problem …

Koji operativni sustav imaš? Windows xp ili Windows 7?

Jel prije komp radio bez problema? Jesi li igdje išta prćkala po postavkama pa da si nakon toga primjetila da se pojavlja ta greška? Dal ti se ta greška javlja samo kod određenih programa ili kod svih?

Koji browser koristiš? Mozillu Firefox, Internet Explorer,…? Jesi šta dirala po postavkama browsera nedavno?

Imaš li koji antivirus? Koji? Jel puna verzija?

Puno toga ne znamo o tvom kompu, i teško nam je pomoć.

Vrlo vjerojatno da je virus u pitanju.
Kakva je konfiguracija kompa (ako neznaš pomoće i godište).

ovako…
prvo da se zahvalim na vasoj dobroj volji da mi pomognete …posto sam pisala na nekoliko foruma i niko se nije javio da mi pomogne …valjda se zato vi zovete web-majstori…:doki:

posto se zbilja ne razumijem u te konfiguracije pronasla sam na netu neki prog.koji ava te podatke iz kompa pa cu vam postaviti screenshot tog programa …nadam se da ce pomoci pri rjesavanju mog problema …

koristim mozzilu firefox 3.6…i neznam dal je nesto poremeceno u opcijama posto se mojim kompom sluzi vise ljudi …

no to prekidanje se desava i dok radim u wordu i u drugim programima ,i u photoshopu, bukvalno u svim -jednostavno me na pola rijeci prekine dok pisem ,prozor ne reaguje dok misem ponovo ne kliknem na mjesto gdje zelim da pisem …

prije neki dan sa scanirala sa nod-om i pronasao je dvije infekcije ,zavrsile se u karanteni i od tamo sam ih izbrisala…sljedece scaniranje ne pokazuje da ima ista …
neznam jel puna verzija al se redovno update-uje…

evo slike ce vam valjda reci nesto vise …

hvala jos jedanput sto ste mi izasli u susret …:srceka:

evo ovdje sam uplodala screenshotove pa pogledajte …

http://my.imageshack.us/v_images.php

link na screenshot ti je pogrešan, a bilo bi i dobro da postaviš screenshot od task managera (možeš ga pokrenuti desnim klikom na taskbar->Task manager ili CTRL+ALT+DEL) pod tabom processes

ok izvinjavam se …
malo znam al brzo ucim …valjda se sada vidi…

evo jos

i jos …

probaj ubit par processa za koje sumnjaš da su neki čudni pa onda probaj pisat nešt po FF ili negdje pa vidi kako se ponaša, kad ubiješ proces i vidiš da ti sve šljaka dobro našla si uzročnika, onda search da nađeš taj fajl, s tim da pretraži i sistemske foldere,i obriši ga :slight_smile: , ps moguće je i da nije do nekog procesa izlistanog tu :confused:

ako imaš više ‘user-a’ korisničkih računa na windozi onda mi je sve jasno, memorija ti je kao prvo ‘usko grlo’ na kompu, 512mb je za današnje potrebe win i prog. malo. znači ja bi ti preporučio još jedan modul od bar 1gb memorije, pretpostavljam da je u pitanju ddr 1.
a moguće i da je još uvjek virus u pitanju.
ps: pogledaj u task manageru kolko ‘troši’ memorije

Ponajprjie da kažem, slike su male i mutne i nažalost ja iz njih nisam uspio ništa isčitat. Pomoći mogu nagađanjem…

Neke od mogućih greški koje imaš:
1.) Premalo memorije

  • kao što je mikibm napisao, 512mb je vrlo malo radne memorije, pa bi bilo dobro da taj dio nadogradiš. Ja na jednom kompu imam 1gb, windows 7, i kada pokrenem dva-tri jača/teža programa, vrlo često komp zašteka.
  • memorija više nije toliko skupa, a puno bi ti pomogla, i nikako ne može odmoć

2.) Ušao ti je virus

  • iako imaš kvalitetan antivirus (nod32), postoji mogućnost da ti je na komp ušao virus
  • tu praktički nema pomoći, osim formatiranja kompa

3.) Neki software radi problem

  • ukoliko je komp prije radio kako treba, a nedavno si instalirala neki sofware sumnjivog porijekla, postoji mogućnost da ti on radi probleme
  • ako ima neki takav program, probaj ga uninstalirat s kompa, te obrisat sve foldere s kompa koji imaju veze s tim programom

To je sada što mi pada na pamet.

Ovo mislim da nije pametno radit. Kao što sam napisao gore, imao sam problema sa brzinom rada na kompu na kojem imam samo gigu rama, i odlučio sam ja isto tako “ubit” par procesa, ne bi li dobio prostora za programe koji mi trebaju.

I tako sam ja ugasio nekoliko procesa, i onda su problemi tek počeli. Komp je radio užasno sporo… Što želim reć? 90% tih procesa je korisno za bolji i brži rad kompa, tako da je mala vjerovatnost da ćeš proces koji ti radi probleme isključit. Ako već se ovako nešto mora radit, neka to radi stručna osoba, koja zna šta svaka kratica znači od svakog procesa, kako bi svaki koristan proces ostao aktivan.

Eto, nije neka ogromna pomoć, ali možda nešto od gore navedenog pomogne. Sretno!

[quote=""]I tako sam ja ugasio nekoliko procesa, i onda su problemi tek počeli. Komp je radio užasno sporo… Što želim reć? 90% tih procesa je korisno za bolji i brži rad kompa, tako da je mala vjerovatnost da ćeš proces koji ti radi probleme isključit. Ako već se ovako nešto mora radit, neka to radi stručna osoba, koja zna šta svaka kratica znači od svakog procesa, kako bi svaki koristan proces ostao aktivan.

Eto, nije neka ogromna pomoć, ali možda nešto od gore navedenog pomogne. Sretno![/quote]

u ovome se jako u krivu :smiley: , a bilo koji proces koji ubiješ ako je potreban će se prilikom sljedećeg restarta ponovo pokrenit (većina programa se ionako pokreće sa windowsima) i nećeš napraviti nikakvu trajnu štetu, a da neki proces ubrzava rad -> tu si isto u krivu, može samo trošit resurse, kad ga ubiješ on više ne troši resurse, jednostavna matematika :))

[quote=“mrcina”]Ponajprjie da kažem, slike su male i mutne i nažalost ja iz njih nisam uspio ništa isčitat. Pomoći mogu nagađanjem…

Neke od mogućih greški koje imaš:
1.) Premalo memorije

  • kao što je mikibm napisao, 512mb je vrlo malo radne memorije, pa bi bilo dobro da taj dio nadogradiš. Ja na jednom kompu imam 1gb, windows 7, i kada pokrenem dva-tri jača/teža programa, vrlo često komp zašteka.
  • memorija više nije toliko skupa, a puno bi ti pomogla, i nikako ne može odmoć

2.) Ušao ti je virus

  • iako imaš kvalitetan antivirus (nod32), postoji mogućnost da ti je na komp ušao virus
  • tu praktički nema pomoći, osim formatiranja kompa

3.) Neki software radi problem

  • ukoliko je komp prije radio kako treba, a nedavno si instalirala neki sofware sumnjivog porijekla, postoji mogućnost da ti on radi probleme
  • ako ima neki takav program, probaj ga uninstalirat s kompa, te obrisat sve foldere s kompa koji imaju veze s tim programom

To je sada što mi pada na pamet.

Ovo mislim da nije pametno radit. Kao što sam napisao gore, imao sam problema sa brzinom rada na kompu na kojem imam samo gigu rama, i odlučio sam ja isto tako “ubit” par procesa, ne bi li dobio prostora za programe koji mi trebaju.

I tako sam ja ugasio nekoliko procesa, i onda su problemi tek počeli. Komp je radio užasno sporo… Što želim reć? 90% tih procesa je korisno za bolji i brži rad kompa, tako da je mala vjerovatnost da ćeš proces koji ti radi probleme isključit. Ako već se ovako nešto mora radit, neka to radi stručna osoba, koja zna šta svaka kratica znači od svakog procesa, kako bi svaki koristan proces ostao aktivan.

Eto, nije neka ogromna pomoć, ali možda nešto od gore navedenog pomogne. Sretno![/quote]

mrcina hvala tebi i ostalima na objasnjenju …
na kompu je samo 1 user acconunt…
sto se tice memorije mozete li mi malo pojasniti (laicki) kako se to moze dodati …nije stvar novca nego peglanja po servisima …jel ja to mogu uraditi sama???

jos nesto nisam pomenula ,pokusala sam i system restore to chekpoint …ono da ga vratim neko vrijeme unazad ,
no ne postoji nitij edan chekpoint u ovom mjesecu a strelica koja prelazi u predhodni mjesec ne reaguje uopste …tako da ni to nemogu …

apsolutno da možeš sama odraditi ako ti komp nije pod garancijom i ako nema naljepnicu.
Memorijski modul možeš utaknuti samo na jednu stranu, pažljivo vidiš s koje strane je zarez na utoru i tako ga postaviš.
Ako je stariji komp postoji mogućnost da imaš više modula ili dva od 256 tako da ćeš onda jedan morati izvaditi jedan modul od 256mb i umjesto njega staviti ovaj od 1gb.
Ako imaš tri ili četiri i jedan slobodan, a obično su ili po dva ili po četiri utora za memoriju, slobodno staviš memoriju na svoj mjesto.
Samo bi još jednom trebala provjeriti koja memorija je u pitanju, znači 70% da je ddr1 a 30% ddr2- provjeri! 1 gigabajt memorije ti dođe maksimalno 300 kuna u prosjeku oko 250 kn.

Imaš pravo, sad sam se sjetio da u Task manageru nisam gasio procese, već većinu stvari/programa koji su se pokretali prilikom svakog dizanja windowsa. Tako da zanemarite ovaj dio koji sam gore napisao o procesima…

[quote=“ArkA”]mrcina hvala tebi i ostalima na objasnjenju …
na kompu je samo 1 user acconunt…
sto se tice memorije mozete li mi malo pojasniti (laicki) kako se to moze dodati …nije stvar novca nego peglanja po servisima …jel ja to mogu uraditi sama???

jos nesto nisam pomenula ,pokusala sam i system restore to chekpoint …ono da ga vratim neko vrijeme unazad ,
no ne postoji nitij edan chekpoint u ovom mjesecu a strelica koja prelazi u predhodni mjesec ne reaguje uopste …tako da ni to nemogu …[/quote]

Većinu ti je objasnio mikibm, ali da dodam još neke stvari.

Ponajprije, moraš znat kako ta memorija izgleda, pa kako bi najbolje objasnio, ako ne slikom?! :smiley: Evo primjerne slike =>

Tako izgleda radna memorija, i nju ima svaki komp. Ti bi trebala pogledat koju memoriju ima tvoj komp (ddr1 ili ddr2), te sa tim podatkom otić do bilo koje prodavaonice kompova i djelova (Fenix kompjutori, chipoteka, macro micro,…) te zatražit jednu ddr1/ddr2 (zavisno koju imaš) memoriju od (preporučujem) 1gb. Naravno, 1gb je po meni minimum koji ti treba, a ako ti kupiš neku jaču/veću, svakako da je bolje.

Što se tiče dodavanja memorije u komp, to se radi ručno. Napominjem ti da ako je komp nov (što sumnjam jer svaki noviji komp ima više memorije od tvog), da ne otvaraš “kantu” jer ako postoji garancija, otvaranjem ju poništavaš. Dakle, ako imaš garanciju, odi do servisa od dućana gdje si kupila komp, donesi im radnu memoriju i traži da ti oni to ubace. Ako nema garancije, ručno otvoriš kantu, i “uštekaš” memoriju.

Ako ima još koje pitanje, tu smo. :slight_smile:

Dodao bi samo još jednu rečenicu pored ove koju pišem, nemoj se plašiti kad vidiš sve te ‘čipove’ na memoriji i u kompu.
Dosta je sve izdržljivije nego što izgleda , memorijski modul ima plastične kvačice koji se same zatvore kad uguraš memoriju u utor, (trebala bi skinuti elektricitet sa sebe prije nego što budeš dirala rukama memorijski modul tako što ćeš naprimjer uhvatiti se za radijator -kažu stari majstori iz 1996) :smiley:

Dobar dan. ja imam isti ovaj problem. Pojavio se prije nekog vremena. ja mislim da ima mjesec dana. I sad, sto sam ja radio:

3 puta provjerio sistem zbog virusa sa 3 razlicita antivirusna programa(ESET,NOD i treceg se ne mogu sjetit trenutno)- nista nije nadeno.

izbrisao sve datoteke i mape koje ne koristim- od bratovih igrica (ostao jedino warcraft), torenta i slicnih programa do filmova i muzike koju sam prebacio na eksterni hard i zbrisao sa kompjutera. ostavio sam itunes, skype msn i programe koji mi trebaju za projektiranje na faksu.

citajuci ovaj post probao sam pogledati i na task manager, ali nisam nasao nista cudno. barem meni nije bilo.

mislim da laptop nije problem:

ima 250gb hard- iskoristeno trenutno niti 100.

proces je 2.8ghz ja mislim, ali nije manje od toga sigurno.

4gb rama.

pa jel sada vi imate kakvu drugu opciju ili misljenje?

hvala unaprijed :slight_smile:

na internet idem ili preko firefoxa i korstim i mozilin mejl.

http://tinypic.com/r/17e4cj/6

ovo je link za moj task manager. nadam se da mi mozete pomoci.

ovak’, drugi problem s kojim sam se susreo a di’ ima takve ‘simptome’ i bio je laptop jesu preftech cach. Da sad ne pišem naširoko o tome jer je već sve napisano
Googlaj i nađi kako obrisati preftech cach i obavezno u konfig. za podizanje windows-a namjestiti da radi bez toga- vjerujem da će brže raditi.
Treće što bi rekao u vezi ove teme je izbaciti sve programe koji se automatski podižu s windozama a ne koristite ih svakodnevno (Windows startup programs)
4. defragmentacija diska - obavezno bar jednom u dva tjedna ako se manje radi na kompu, ako više i češće.
5. Čistiti temporary internet files vaših omiljenih web preglednika.

evo ja sam ovako rijesila svoj problem …nasla sam neki tutorijal na netu …

na ikonicu my computer na ikonici za disk C: desni klik na nju i na properties …tada opcija…tools … check now …

to je nesto uradilo mom kompu i sad je opet dobra stara kanta …:smije:

hvala vam svima na velikoj pomoci i sto ste mi izasli u susret svojim savjetima …imat cu vas na umu ako opet nesto zaskripi nadam se da se slobodno mogu opet javiti …

do tada sve najbolje …:cmok:

jel itko opće ikad primjetio neko ubrzanje defragmentacijom diska? :smiley: koliko 0,2% :smiley:
I žalosno je da microsoft još uvjek koristi tako primitivne filesysteme da se uopće i fragmentiraju :smiley:
inače za ubrzanje je dobro pokrenuti services.msc pa ugasiti i disableati servise koje ne koristiš, ako ne padaš na fancy look onda možeš stavid temu od 98-ice to će isto zasigurno ubrzati rad, eto toliko :slight_smile: