Winter is coming: Google September 2019 core update

Polako tek je 25. kreno update koji ce roll out nekoliko dana, po meni za sedmicu-dvije se tek mogu vidjeti rezultati.
Ali evo Velika Britanija npr. ima vec neki promjena, pogotovo news kategorija.

Koliko zasad vidim na semrushu 5 ili 6 keyworda je doslo sa 5-6-7 mjesta na prvo ili drugo, sto je ocito razlog ovog povecanja posjete. Gledano samo jucer posjeta se povecala za 50 %.

2 Likeova

Mene je za ključnu riječ za koju rangiram već valjda godinu dana i imam dobre posjete prestigao web koji je ukrao moj članak i dodao još 4000 riječi (vj ukradene od nekog drugog) pa sad ima više od 5000 riječi, ima domain authority 8, star svega par mjeseci, izgleda socijalno… Ako mi nešto može dignut tlak to je kad vidim takve situacije ahh. Ukradu članak i onda ih Google nagradi boljom pozicijom na Googlu. A ja skoro već ni nemam posjete. Očito je kod Googla samo bitan broj riječi koje članak ima. Oni imaju više od 5000 riječi, ja imam 1600, nije bitno šta moja stranica ima dobar domain authority, već godinama objavljuje koristan sadržaj, liči na nešto. Očito je samo bitno tko će više riječi napisat, nebitno jel to fluff sadržaj koji ničemu ne služi. Kao da će neka osoba ić čitat 5000 riječi na tu temu, imaju ljudi i pametnijeg posla.

Mene iskreno i zivciraju clanci sa 1k+ znakova, pa nemam vremena citati wannabe znanstveni rad o nekoj pizdariji, serviraj mi ono jasno i kratko glavne informacije i bok.
Cim vidim teksta za 10 min citanja, gasim stranicu i idem dalje, nemam vremena kopati informaciju u moru bljezgarija, prije cu naletiti na drugi sajt s potrebnim info.

5 Likeova

Mozda je to samo pretumbavanje u rezultatima, sve ce to doc na svoje za koji dan :slight_smile:

U svakom slucaju, poslala sam onaj DMCA copyright infringement Googlu pa se nadam da ce ih sankcionirati.

1 Like

i ja sam vidio slične stvari da se dešavaju. pored glavnog sadržaja doda se još ne pretjerano korisnog ali relativno relevantnog sadržaja samo da je obimnije da se provuku relevante fraze kroz još podnaslova i kroz tekst i gugl često nagradi to. Moguće da je i par beklinkova odrađeno koje je sakrio ili koji se još ne vide ka tom članku i onda ako nemaš beklinkova vjerovatno će ga gugl zakucat iznad.

ovo krenh pisat prije sat dva pa ne objavih. a on(a) je tvoj tekst bukvalno kopirao? nije mjenjao? ako je tako prije no što gugl reaguje (a pitanje je da li će) moguće da će hosting mnogo brže reagovat pa ti je možda dobro da i hostingu đe smješten taj sajt pošalješ taj DMCA copyright infringment. ako je sajt na nekom cloud servisu kontaktiraj taj cloud takođe sa prijavom da ti daju podatke o hostingu sajta. ukoliko je neki hosting poznatiji i u “normalnijim” zemljama trebalo bi da ga natjeraju da obriše to što si prijavila u roku 24h ili mu suspenduju akaunt. i ja sam imao takvo iskustvo na hawkhostu zbog dmca prijave kad sam koristio tuđu sliku,dali mi 24h da obrišem sliku đe god se pojavljuje. a čitao sam da je tako i na većini hostinga koji se koriste kad stigne dmca prijava, tako da probaj i na taj način.

Doslovno copy paste, tu i tamo je dodana neka rečenica između mojih rečenica ali uglavnom je sve copy paste. Probat ću tu prijavu njihovom hostingu, hvala na ideji :smiley: Kod Hostgatora su, nadam se da će bit susretljivi.

Na zapadu svašta novo. Uglavnom, ukratko priča, trenutno sam napravio tim od 25 ljudi full time. Baš ovaj glavni projekat na engleskom jeziku je sada dobio skok od nekih 40% poslije ovog zadnjeg update, tako da smo došli sa 20K posjeta sa searcha na 28K dnevno. Updejt prije ovog nas pokosio fino, imali čak 45K dnevno. Tugica. Uglavnom i sa ovim smo prezadovoljni. Ovo nam nije jedini izvor traffica btw.

Također imamo uspješne projekte na njemačkom, francuskom, švedskom, finskom i danskom jeziku. Ako se pitate zašto, odgovor je poprilično jednostavan. :smiley:

Prije nekih 2 mjeseca upoznao ekipu iz Empire Flippersa na konferenciji u Barceloni (Affiliate world), išli na večere i ono družili se opušteno (čitaj: cuga do jutra), pitali me da prodam cijeli projekat, davali mi ludu lovu, ja odbio, jer ono šta znam. Život je lijep, ne loži me prodaja uopće.

Kupili jedan mini sajt nedavno sa EF, platili ga 20K$, nemamo vremena da radimo na njemu (tako da nam trenutno stoji sa strane), ali nam je plan da ga sredimo, skaliramo sve i ponovo ga prodamo za godinu, dvije nazad na EF za tipa 10-15 puta više.

Neki plan nam je da jedan dio biznisa bude i taj da kupujemo sajtove, skaliramo ih i prodamo nazad. Jer smo stvarno dobri u tome. Prava uhodana mašinerija. Ali trenutno ne možemo sa ovim kapacitetom to raditi na skali. Vjerovatno nam treba još barem 10tak novih ljudi za to. Tako da… Biće uglavnom. :smiley:

To je to u suštini.

9 Likeova

Sjajna priča za tim. Dobro je kad si dotle stigao da imaš tim iza sebe jer lakše možeš ostvarit veće stvari. Ja sam se bacio u maštanje da imam kakav prostor i 2-3 pisca na engleskom da pišu (i možda jednog editora i jednog asistenta). Da imam keša u šteku da imam plaćat nabrojano narednih godinu dana bez razmišljanja bih krenuo sa tim, no jebiga.

ja nikad ne bih odbio neke masne ponude i nije mi jasno kad neko odbije neke opasne cifre, pogotovo ko dokazano ima i ideja i realizatorskih sposobnosti. no ti znaš sigurno bolje što si odbio i šta gubiš a šta dobijaš kod prodaje

uglavno srećno sa biznisom i da podjeliš ovako lijepe priče sa nama ponekad, da se malo ložimo

2 Likeova

Svaka cast drugar samo guraj:)

Ja sam poceo kupovati sajtove skalirati ih i preprodativati ih, jedino sto ja kupujem sajtove koji su stari 2+ godine sa dobrim brand imenom i do nekih 10-15$ zarade mesecno ili bez zarade.

Rangiram ih kroz 5 meseci i prodam.

Imam svoj privatni PBN koji je sacinjen od domena sa aukcije koji vrede od 600-2500$ ja ih na aukciji kupim za manje ali to je trzisna cena domena koje koristim za PBN.

4 Likeova

Prostor na crno ili otvoriti firmu? Znam da nije nesto, ali pade mi na pamet ako je tipa otvoriti firmu ili obrt, a iz RS si, mozes trenutno povuci od 5k do 30k evra iz nekih EU fondova plus 2.5k za svakog zaposlenog od vlade RS. Tj. nisam siguran mozel oboje istovremeno. Uslov je da su ti koji ce raditi trenutno nezaposleni i da sljakate svi skupa sledecih 1 godinu.

Imas nekih mana za vise od 3 zaposlena na obrtu porez na dobit ti je 10% umjesto 2%. Do 25k prihoda ti je 2% preko ti je opet 10%.

Po meni ko vec ulazi u tu pricu nisu sredstva za baciti.

3 Likeova

Na crno mi je prvo u glavi bilo. Doduse trenutno nemam ni za crno :slight_smile: Ali ako se moze vec izvuc koji dinar tj da me ne kosta mnogo vise no na crno onda nije problem obrt otvorit. Znam za 2% poreza. Mislio sam da je do 50k KM prihoda ne 25. Ako mozes koju rijec o tim fondovima ako sta vise znas, mada od kakve sam ja akcije tu treba plan, program i ko zna sta jos, a mene cesto mrzi objavit napisane clanke. Juce sam objavio clanak napisan prije godinu i po, neko uporedjivanje proizvoda, a ove jedne proizvode iz te komparacije cini mi se niko vise ne koristi.

I ja bih bio zahvalan ako bi nesto vise napisao o tim fondovima jer sam i ja na ivici da otvorim firmu.

U pitanju su evri. Ali da u markama je 2% do 50k.

Sto se tice EU fondova morate se raspitati kod nekog knjigovodje mozda ili u lokalnoj Opstini. Meni neki dan knjigovodja spomenula da trenutno ima akcija za EU predpristupne fondove neke pa mi je zato palo na pamet, ali nemam ideje kakvi su uslovi osim da vazi za one koji tek ulaze ili registruju firmu ili s.p.

Sto se tice lokalnih poticaja to opet vazi vjerovatno samo za RS. Kod mene je islo slucajno. Ja otisao na biro po neki papir kad zena tamo kaze ima poticaj do nekog datuma.

Trazili su biznis plan, ali nije tesko, ja sam napravio po uzoru na druge neke planove za odoka 1 dan i to 20 stranica sa raznim tabelama. Znaci nemam veze sa ekonomijom ja sam onako to iskreno tehnicki opisao kako ide ovaj nas posao, koliko ulazem, koliko mislim zaraditi i slicno… Na kraju su mi rekli da je moj plan bio najbolji i najdetaljniji jer generalno te lokalne poticaje ganjaju ljudi koji otvaraju standove na pijaci, registruju mehanicarske radione, cvjecare i slicne neke ideje.

Odoka firma 2 dana, a poticaj lego mozda nakon 2 mjeseca. Za mene kao vlasnika poticaj je pokrio trosak cijele firme i mojih obaveza za 1 godinu. ■■■■■■■ se nisam odmah prijavio sve osobe sto ce raditi nego samo sebe, kasnije nisam mogao cekati sledecu godinu. Sve ukupno nisam imao ni 1 dan hodanja oko toga i to sa tim danom kad sam plan montirao.

Inace ja sam bio kreno u to sve bez obzira na poticaj, jer mi je ispadalo slicno para poreza kao neprijavljen ili svih troskova kao prijavljen. Sa tim da ovamo dobijes zdravstveno i penziono kakvi god bili…

6 Likeova

je li moguce da mi je posjeta opala jer sam sklonio google analytics kod sa stranice … ili je do ovog updatea :smiley: ali fali mi 20% posjete

Ma update…dobro si prosao, meni prvi dan 50%, drugi 50%, danas 70%

meni svaki dan opada za 20%

Izgleda da smo jedini koje pokosi ovo, svi gore napredovali.

I mene je malo pokosio, pala posjeta za nekih 10-15%. Rujan bas nije moj mjesec, i prosle godine me u rujnu pokosilo.