Wordpress - develop noobie pitanja

Pozdrav,

jako malo sam u doticaju sa WP-om, pa imam često nekih glupavih dilema …pa reko da otvorim temu za takva pitanja. :slight_smile:

Konkretno što me trenutno muči.

  1. Pitanje
    Na WP stranici ne radi Goole mapa (Treba najvjerovatnije zamjeniti samo ApiKey). Jel se u slučaju WP takve stvari uopće popravljaju u code-u, ili treba uvijek ići gledati u administracijski panel koji plugin se koristi za što i kako je podešen?

U slučaju da treba ići gledati u administraciju, mogu li ja kao owner code-a se nekako ulogirati u administraciju, ili moram pitati klijenta/vlasnika stranice za pristupne podatke?

Jer koliko vidim, password je u bazi kriptiran, pa ne znam ima li koji jednostavan način da se uđe u administracijski dio?

  1. Pitanje
    Mijenjali su se podaci/passwordi vezani uz email klijenta koji ima WP site. I sada na tom siteu ima raznih formi …pretpostavljam da su iste povezane sa spomenutim emailom.
    I sada nekom logikom, trebam negdje ažurirati konfiguracijske podatke za taj email unutar WP-a, kako bi forme i dalje radile.
    Postavljam si isto pitanje. …takvi problemi se uglavnom rješavaju kroz administraciju i podešavanje pluginova, ili?

Hvala.

Ovisi, u vecini slucajeva API kod se unosi u administracijskom dijelu a u kodu se samo nalazi varijabla.

Idealno bi bilo da imas usera koji ima status Administratora.

Ako imas pristup bazi, dodaj novog usera sa svojim mailom i lozinkom, i logiras se :slight_smile:

Da, evo i tutorial kako da napraviš admina direktno u bazi:

A sto se tice traženja API ključa i provjere na koji email se šalju forme, tu ćes se malo pozabavit. Ovisno kako je urađeno, da li je kontakt forma izrađena pomoću nekog plugina koji je instaliran ili ubačena ručno u kodu. Ono što bi ja uradio u ovoj situaciji - skinem čitav projekt (ako imaš pristup datotekama na serveru) i pretražim sve datoteke u projektu za taj API key (manje više svaki IDE ima tu mogućnost). Ako nije u kodu, znači mora bit negdje u adminu.

Što se tiče formi, kad je WordPress u pitanju, najpopularniji plugin je Contact Form 7, vidi prvo jel on instaliran, ako je onda ćeš moći promjeniti primatelja u postavkama Contact Forma. Ako nije instaliran, savjetujem ti opet isto kao za API key, vidi u source kodu koju klasu ima ta forma ili elementi u njoj i oko nje i probaj pretražit projekt po tom stringu.

I jedan savjet za pretraživanje - dovoljno je tražiti u wp-content direktoriju (čak bih bio i malo određeniji, wp-content/themes i wp-content/plugins direktoriji) i eventulano pogledaj u wp-config.php datoteci u root direktoriju. Sve ostalu je WordPress core koji ne bi trebao biti promjenut od strane korisnika

1 Like

Ok, hvala vam.

Inače, ako ima slučajno zainteresiranih da povremeno rješavaju ovakve taskove (i budu naravno plaćeni za to) …mogu se javiti na PM.

Novi WP problem, nemam pojma od kuda da krenem gledati…svaka sugestija dobrodošla.

Znači, klijent javlja da se na stranici ne prikazuje neki dio programa koji je tu ranije postojao. (Ne znam ni što je tu ranije postojalo, ali saznajem da je tu nekakav custom dio napravljen i ugrađen za rezervaciju parkinga)

Što imam od tragova?
Pa imam gumb koji je vodio na taj dio za rezervaciju, na njemu se nema ništa pametno isčitati:

<a href="/#reservation-block" class="smooth-scroll btn border-btn">Parking Reservation</a>

I u consoli imam greške:

Failed to load resource: the server responded with a status of 404 ()
https://www.domain.com/de/pbooking/?controller=Front&action=loadCss
https://www.domain.com/de/pbooking/?controller=Front&action=load
https://www.domain.com/de/pbooking/?controller=Front&action=loadCss
https://www.domain.com/de/pbooking/?controller=Front&action=load
https://www.domain.com/de/pbooking/?controller=Front&action=loadCss

Znači, očito se nekakav source nije učitao.
Da li je to interna logika kako WP učitava custom resource?
I od kuda to krenut istjeravat?

Hvala.

Vidi da na toj stranici nije ucitan kakav iframe koji sad fali?

Jesi li aktivirao/deaktivirao različite teme? Jesi li deaktivirao koji plugin? Jesi ažurirao plugine ili teme? Ako je samo nestalo, može bit u pitanju X stvari. Njačešće se desi u slučaju da si:

  1. Deaktivirao plugin
  2. Ažurirao temu/plugin gdje je prethodni developer napravio promjene direktno u kodu teme ili plugina koji nije njegov (užasna praksa) pa je onda ažuriranje pobrisalo te promjene.

Ako nije ništa od toga, napiši koje si promjene ti radio

Na tom djelu je zapravo sljedeći code:

<div class="">
<h1 class="text-center block-heading">Parking Reservation</h1>
<link href="pbooking/index.php?controller=Front&amp;action=loadCss" type="text/css" rel="stylesheet">
<script type="text/javascript" src="pbooking/index.php?controller=Front&amp;action=load"></script><p></p>
							
</div> 

Valjda će proraditi kada linkovi prorade.

Ja nisam ništa, radio …a klijentica ako je što i radila, teško da ću saznati što. Poprilično je teško iz nje izvlačit informacije, zbog nepoznavanja ikakve terminologije. Ono kad klijent ne zna što je “link” itd…

U tome je baš caka, pokušavam dokučiti kako ući WP u trag, kada je malo toga poznato.
Sigurno da poznam WP principe…bi mi se lakše palile lampice što može biti…

Ovdje mi je i jeste to palo na pamet da bi mogao biti umetnut neki custom code koji je overwritean sa nadogradnjom teme ili nečega … ali kako je gornji citirani HTML i dalje tu, bit će da je nešto drugo overwriteano.

Dobio sam hint od onoga tko je radio tu ugradnju da provjerim .htaccess i konfiuraciju putanja linkova unutar WP-a. (No i on se malo sjeća, a njega baš i nebi trebao i želio previše gnjaviti. Želim doći samostalno do rješenja, ako se može zvati samostalno uz pomoć foruma :slight_smile: )

Zato me čisto zanimalo dali su gore navedeni linkovi nekakva uopćena praksa WP-a? ili su to nekakve custom složene putanje?

Nešto mi upravo zapelo za oko, dok je u HTML u link

pbooking/index.php?controller=Front&action=loadCss

error kaže da ne može dohvatiti

https://www.domain.com/de/pbooking/?controller=Front&action=loadCss

Gdje je najvjerovatnije wordpress po automatizmu ubacio ovaj /de/ i izbacio index.php …i tako moduliranjem putanje skrenuo istu.

…neko vrijeme ću valjda sad znat po čem kopat. :slight_smile:

Da, a meni je isto čudna ta putanja, ali više zbog toga što ne vidim /wp-content/themes ili /wp-content/plugins u njoj jer bih to očekivao da je kod iz plugina ili teme. Možeš li podijelit .htaccess tj vidit ima li u njemu išta čudno tj išta osim standardnog WordPress htaccess koda

Ono što se meni također vrti po glavi već je napisao @igor . Ono što mi još pada na pamet uđi na cpanel i otvori /wp-content/plugins i pogledaj datume zadnjih izmijena. Ako imaš na sajtu također neke od “website speed up” plugina moguće da blokira taj css.

U svakom slučaju je*no je krpiti iza nekoga i ispravljati tuđe greške. :smiley: To izbjegavam svakako.

Pa to su valjda neke custom skripte ubačene
…a sad, koji su ispravni principi ubacivanja custom skripti u WP, to nebi znao.

Koliko vidim, htaccess je u redu:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

# END WordPress

A niš, idem zasukat rukave i slijedit code korak po korak do momenta gdje puca. :slight_smile:
Entry point znam di je…nekako ću ga ispratiti…

Da sam prije zasukao rukave, možda bi ovo već riješio xd.
Uglavnom, skontao sam da ako idem direktno na linkove koji gađaju te custom skripte, da ne dobivam nikakav response.

Pa je očito neka greška bila unutar tog custom dijela …zavirim unutra, a tamo report svih greški ugašen.
Upalim greške i vidim gdje je problem.
Naime, server je automatski prebacio na verziju php 7.2 i onda je nešto pucalo sa konekcijom na bazu. Vratio na php 5.6 i ti linkovi su proradili.

Ali proradili su samo ako idem direktno na njih… znači ako kucam u browser:

www.domain.com/pbooking/index.php?controller=Front&action=loadCss

E sad, unutar WP stranice se ti linkovi pojave kao:
www.domain.com/en/pbooking/index.php?controller=Front&action=loadCss

…i onda i dalje ne rade. Znači WP im ubaci ovaj dio /en/

Da li bi to mogao nekako kroz administraciju isključiti za te linkove …ili ima neka caka?

Sljedeći blok code-a je popravio stvar. Nije neko riješenje (xd), ali radi. :slight_smile:

Znači u vrh index.php-a sam uglavio:

function getURL() 
	{
	$url = (isset($_SERVER['HTTPS']) && $_SERVER['HTTPS'] === 'on' ? "https" : "http") . "://$_SERVER[HTTP_HOST]$_SERVER[REQUEST_URI]";
	return $url;
	}


$redirectLink = getURL();
$redirect =false;
$redirectLink = preg_replace_callback("/(:\\d+)?\\/\\w\\w\\/pbooking\\//", function() use(&$redirect){
	$redirect=true;
	return "/pbooking/";
}, $redirectLink);

if($redirect){
	header("Location: $redirectLink");die();
}

U suštini, prepoznam jel se radi o linku koji je “neželjeno” preusmjeren na root/index.php i ja ga preusmjerim tamo di je originalno trebao ići.

Ovo bi se valjda elegantnije riješilo sa .htaccessom, ali nisam siguran koji file je stabilniji da ga WP neće restorat?

Al iskreno ni ne znam to pravilo baš ubaciti u .htaccess, pa ako netko zna …volio bi čuti i to rješenje.
Isto tako, najpravilnije bi bilo podesiti WP da ne dira neke putanje linkova, ako netko zna…volio bi čuti i to rješenje.

Vuglavnom, stvar šljaka. Ja zadovoljan xd.

Ako si promjenu napravio u index.php od WordPressa, to nikako nije dobro rješenje. Prvi slijedeći update WordPressa će ti prebrisati index.php i izgubit ćeš promjene.

htaccess je puno bolje rješenje, on će ti ostat trajno.

Ako im je taj netko radio custom temu, onda dodaj promjenu u functions.php, na vrh. Jer ako je custom tema, neće bit ažuriranja pa će ti promjena ostati. Ako je neka komercijalna, onda se savjetuje da napraviš child temu i u nju staviš promjenu.

Ako je tako, onda je .htaccess rješenje.

Ma nije custom tema i ne isplati mi se radit ništa oko toga …nikakve child teme :slight_smile: … quick and dirty pristup pošto su to stvari koje se neće dalje razvijat…

Poštujem odluku, ali se ne slažem. Upravo to što je klijent zapošljavao ljude s quick and dirty rješenjima ga je dovelo u situaciju da ovako rješava problem.

Takvi klijenti obično traže developere s najnižim cijenama koji u praksi nekim hackovima prikriju problem jer im se ne isplati za tu cijenu gubiti vrijeme na dublju analizu i kvalitetno rješenje. Tako da problem opet iskoči nakon par sati, dana, mjeseci…i tako u krug.

Iz moje perspektive ovo izgleda kao odlična prilika za tebe za naučiti kako ispravno proširiti WordPress. Znanje je trajno. Iskustvo neprocjenjivo. WordPress je jako popularan. Child tema, kad pročitaš tutorial, nije ništa drugo nego 1 direktorij, 2 datoteke, otprilike 10 linija koda. Custom plugin - još jednostavnije, 1 direktorij, 1 datoteka, samo ubaciš svoj kod koji si pisao za index.php i eto ga. Zvuči previše fancy al u praksi je jako jednostavno za implementirati.

Kako god odlučiš, sretno i javi ako imaš pitanja!

Heh, ali ako ti dođe yugo na servis u 2020-oj, imaš priliku ili ga odhebat ili improvizirat neko rješenje da on vozi dalje. Restauracija njegovih djelova je jednostavno neisplativa.

Al da, majstor ima priliku da nauči nešto prilikom te restauracije …ali u isto vrijeme ima i drugih prilika da nešto nauči. On bira naravno u kojem smjeru želi ići i što će sljedeće učit.

Heto … imam zaista u svom core biznisu posla preko glave isto tako i preko glave onoga što učim. WP bi volio znati, isto kao što bi štošta toga htio znati …ali jednostavno mi nije vrijeme za to. Al drago mi je čuti da child temu nije teško napraviti …unatoč tome ne skačem samo tako u nove cjeline, nego radim sistematično i po planu kojeg imam podosta unaprijed zacrtanog. :wink:

Kad si već otvorio ovo pitanje, dodat ću još jednu stvar. Ovo gore sam bio kratak s mobitela.
…znači nešto što sam relativno svježe naučio. (Unatrag dvije godine)
Znači prije sam bio poprilični perfekcionista…u sve bi se zadubljivao i gadilo bi mi se ako bi išta iza sebe ostavio “neuredno”. Unatoč tome sam i dalje vidio sve užasnim što sam napravio i samo sam težio da bude još bolje. To je valjda i uzrok perfekcionizma …nikada nisi zadovoljan sa sobom i želiš još i bolje.

U životu sam tako podosta toga naučio, ali konkretno uspješnih stvari sam napravio malo do gotovo ništa. Ok, naučio sam i bio sam svjestan da je to faza učenja i svjesno sam živio na “kruhu i vodi” ulagajući u sebe. Računajući da se to dugoročno isplati.

Zatim je ponestalo i kruha i vode i bila je sila da se negdje zaposlim.
Ne znam dal bi ikad se na to odlučio da nije nestalo kruha i vode…u životu bi valjda istrunuo u svom perfekcionizmu, ne radeći konkretne stvari.

Ispada da mi se znanje super isplatilo i primaju me gdje god (iako je bila poprilična depresija i strah od toga da nakon toliko godina neću biti kompatibilan sa svojim znanjem u ono što IT tržište traži)

Odabirem firmu koja ima najjače prihode i jedna je od top IT u HR …očekujem da ću iz svoje neuredne okoline (pošto sam se vidio daleko od savršenstva) uletiti u ono top super uređenu okolinu, da će sve biti po špagi kako sam zamišljao da bi stvari trebale biti.

Kada sam vidio kako firma funkcionira, ostato sam totalno zatečen i šokiran. Ono stani pani od neurednosti i nepoznavanja ikakve tehnologije …ma ono kaos i užas živi. Ali, za razliku od mene ta firma pravi milijone dobiti godišnje. I da ne spominjem da ju vode pomalo tupasti ljudi.

Tu sam se zapitao koji klinac??
Svojim propitkivanjem ubrzo saznanjem da je upravo tupavost jedna od dobrih predospozicija za postati uspješan. U svijetu vrlo često veliki bogataši, voditelji velikih firmi su tupasti ljudi. Slično u extremeu sportu, oni najgluplji su najjači vozači. Nameće se odgovor zašto je tome tako? Pa ti najgluplji ne vide opasnost i tako ne poznaju strah.

Pametni ljudi previše propitkuju, analziraju, proučavaju …i nikada zapravo ne krenu konretno. Dok tupasti ne vide koji problemi upoće mogu nastati…i samo krenu…nekako uvijek nešto iskembeljaju na najgori način…ali idu dalje…prodorni su. A svijet je dovoljno bogat mogućnostima da uvijek ponudi neko relativno jednostavno riješenje problema.

To me dovodi do zaključka da postoje dvije krajnosti ljudi. Znači, jedni su perfekcionisti koji se udubljuju maksimalno u materiju, drugi su suprotnost tome. Obje strane ne valjaju i mogli bi ih u njihovim krajnostima opisati na sljedeći način:

Prva skupina su ljudi koji znaju ama baš SVE, ali o NIČEMU.
Druga skupina su ljudi koji znaju o SVEMU, ali NIŠTA.

U životu je jako bitno znati odmjeravati da se ne približimo niti jednoj od tih krajnosti.

Ja se tako u životu unazad zadnje dvije godine trudim raditi ponekada dirty&quicky …jer sam to naučio od svojih šefova da ta metoda pali. :slight_smile:

To je također moćan i prodoran alat koji ti daje vremena da se usmjeriš na ono što u tom momentu smatraš najvećim prioritetom.

Poštujem svakako i tvoje razmišljanje, ali čisto da vidiš da sam se itekako propitkivao o ovakvim stvarima i imam razloge sa kojim stojim iza svojih odluka . :wink:

1 Like

Moju prethodnu firmu su neka polu-rijesenja mogla kostati gubitka jednog velikog klijenta, koji je donosio dosta love.Na svu srecu uozbiljili su se i odradili odredjene stvari kako treba.Koliko sam mogao vidjeti je to da nisu dovoljno fokusirani na razvoj i tehnologiju vec na prodaju - daj da nesto izbacimo sto prije, nek radi kako radi i da prodamo to.

Uglavnom, ovo sto si napisao zavisi dosta gdje i sta radis.Mozda u trenutnoj firmi prolazi, ali mozda zato u nekoj drugoj nece :slight_smile:

I za kraj jedan dio koda iz Facebooka, 2007 godina :slight_smile: