YouTube - S koliko zarade sa YT-a ste zadovoljni?

Trenutno me jako zanima YT… ne znam ali čini mi se da je omjer zarade/truda ovdje dosta velik… naravno nije YT za svakoga… ali za nekoga tko nema prevelike neke druge informatičke sposobnosti i znanja se može pokazati kao dobar izvor prihoda…

Moja osobno zarada od YT se kreće oko 1000 dolara mjesečno…a trošim otprilike svaki dan oko sat vremena i sigurno jedan dan u tjednu posvetim se malo više i provedem par sati u poslu oko YT…

Ovdje neću navoditi koji su moji kanali iz jednog jedinog razloga… moji kanali nisu nikakva topla voda, moje ideje je lako prekopirati pa samim time i mojim kanalima smanjiti gledanost…pa eto sorry :slight_smile:

Zasad radim isključivo za Balkan tržište…ali stalno imam ideje da ću krenuti i za strance, ali eto nikako da se krene s time…

E sad ovu temu sam započeo da pitam - s koliko zarade biste/ste zadovoljni sa YouTube-a… naravno sve je to individualno, ali s obzirom na omjer rada/zarade s koliko biste bili zadovoljni…

Ja za primjer dajem recimo jedan od svojih novijih kanala koji sam pokrenuo negdje u listopadu, a zaradu uključio sredinom siječnja… (screenshot)… na njega trošim doslovno manje od 10 minuta dnevno a zarada bi trebala biti 100+ mjesečno… po meni odličan oimjer rada/zarade… Naravno napominjem da tu ne računam minuli rad (preko nekoliko fb profila, grupa, stranica za share), vrijeme utrošeno na pokušaj/pogreška i razrađivanje taktike, te konačno dolaska do nekih dobitnih kombinacija koje sada koristim…

eto onako čisto da malo čujemo razmišljanja u ovoj virtualnoj birtiji :slight_smile:

Aj malo opisi osnovne stvari :slight_smile: , koliko imas kanala, koja je nisha, kojom se opremom koristis od kamere, mikrofona,programi za uredjivanje …Imas li neki studio ili snimas vani, koliko si para ulozio i radis li sam ili ti netko pomaze,i td

Kameru i mikrofon ne koristim… iako je stalno u planu kupovina istih i kretanje s time (ali to bi značilo sigurno i veći utrošak vremena)…

nishe - hmmm e tu ima svega, ali doslovno svega…čovjek sam s jako puno interesa i svačim sam se bavio ili se bavim pa mi je puno stvari zanimljivo… i da radim kanale samo oko tema koje su i meni osobno zanimljive i usput da mogu naučiti nesto novo sto me zanima…

Iz odgovora na prvo pitanje jasno je da ne snimam… uglavnom tražim video sadržaje na internetu koji nisu zaštićeni copyrightom i od njih radim svoje video zapise već prem temi o kojoj je kanal…

Uglavnom imam oko 20 kanala (ali nije na svima uključena zarada, ne uplodam na sve redovito, niti se redovito svima bavim)… recimo da je 5-6 kanala koji donose zaradu, a na ovim ostalima se igram, tražim potencijal, skupljam iskustvo i naravno razrađujem taktiku i kanal koji će dobiti više vremena i donijeti veću zaradu…

Uložio nisam ništa osim svog vremena…

Ne pomaže mi nitko, znači sam radim

Od programa koje koristim nije ništa što bi nekome bilo važno… uglavnom svi standardni programi za obradu videa… najviše koristim Filmoru jer je najjednostavnija i dobro odradi jednostavne zadatke, a ako je nešto kompliciranje onda neki od programa koji je specijaliziran za tu potrebu

Ovo sam i sam razmisljao o videomaterijalima koji su besplatni a mogu se iskoristit za obradu i kasnije izraduvlastitog materijala… Gdje ih i kako ti inace trazis i filtriras po licencama

Pa uglavnom mi je izvor YouTube… jedno 80% ostalo naletim u bespućima interneta (niejdna stranica konkretno nego ono od fb pa nadalje)… uglavnom kažem nije nikakva topla voda ovo što ja radim, pa zbog toga niti ne prodajem baš ideje…

Jesi li sve kanale zakacio na jedan adsense racun?

Pa to nije lose… I vise nego dobra plata za BiH.

Naravno da ne… Otkad sam se jednom opekao pušem i na hladno… na jedan adsense maksimalno 3-4 kanala…

Aha, a sta se desi sa adsense racuna ako na njemu imas 2-3 kanala a npt. jedan ti kanal ugase i sl. Ugase li i adsense racun ili…jesi li imao iskustva sa tim?

  • A kako znas da li je neki video zasticen copyrightom ili nije?
    na osnovu cega to vidis?

Ne ugase ti adsense acc (iako sam čitao na internetu da u nekim slučajevima gase)… ali ne možeš onda spajati nove kanale na taj adsense…i što je još gore - google zna onda ukinuti i druge kanale koji su povezani sa istim adsensom, nepitajući uopće jesi ti u pravu ili ne… pri tome ih ne zanima jel to na kanalu tvoj autorski sadržaj ili bilo što drugo…

Što mi se bilo dogodilo…imao sam kanal sa svojim privatnim snimkama (napravljen iz zajebancija kad se yt tek probijao)…i na njemu sam imao neke zajebancije snimane lošim digitalcem koje sam radio s frendovima… ne zbog zarade niti ičega drugoga… i onda kad sam krenuo u YT prije par godina… napravim nekoliko kanala… i svi su mi bili spojeni na isti adsense… i budući da je na tom mom privatnom kanalu gdje sam svaki video sam snimao svojim digitalcem bilo se nakupilo kroz godine skoro pola milje pregleda spojim i njega…

I onda nakon nekoliko mjeseci YT mi bez objašnjenja nakon nečije lažne prijave mi ukine acc… nakon par dana i druge yt kanale spojene s istim adsensom… a onda se ti poslijeobjašnjavaj… naravno jedino što sam od Googla dobio na moje e-mailove su automatski odgovori… jer ih boli k…

Najgore od svega te video zapise sam pobrisao s kompa jer sam mislio da su na sigurnome na YT i da ih uvijek imam tamo (mlad i neiskusan :slight_smile: ) tako da sam ostao i bez njih…

Konkretno na YT možeš to raditi na način da provjeriš koji video zapisi se mogu ponovno koristiti u vlastitom video zapisu… i da li ih nakon toga možeš unovčavati… a ono što ja često radim je kontaktiraš korisnika koji je uplodao video i pitaš za dopuštenje da koristiš video… otprilike u 50% slučajeva korisnici odgovore…a od toga u 90% slučajeva kažu naravno možeš koristiti…

Jako zanimljivo, hvala na odgovoru :smiley:

Dobar savjet od tebe, ja sam malo laik sto se tice YT, a znaci kontaktiras vlasnika videa, a ovo da provjeriš koji video zapisi se mogu ponovno koristiti u vlastitom video zapisu, jel to negdje vidis ili kontaktiras vlasnika?

Svaki video kojeg je uploader označio sa Creative commons se može ponovno koristiti…

Creative Commons licenses provide a standard way for content creators to grant someone else permission to use their work. YouTube allows users to mark their videos with a Creative Commons CC BY license. These videos are then accessible to YouTube users for use, even commercially, in their own videos via the YouTube Video Editor.

Attribution is automatic under the CC BY license, meaning that any video you create using Creative Commons content will automatically show the source videos’ titles underneath the video player. You retain your copyright and other users get to reuse your work subject to the terms of the license.

E sada tu prilikom preuzimanja nečijeg videa treba shvatiti da tu ima svega…svakakve budale uplodaju svašta…za sto imaju i za što nemaju prava…pa je ponekada potrebno malo pomnije pogledati i proučiti da li ta osoba usitinu ima pravo na taj video zapis… ako se radi o privatnim snimkama onda je jasno da ima pravo i da kada se preuzme taj video može se koristiti…

MOJE PRAVILO JE - uvijek sve tri puta provjeriti, uvijek se maksimalno ograditi od svih mogućih problema… jer kada dođe do problema (a toga uvijek ima) boli Google briga za nas, naš trud i tko je u pravu…

OK, koliko sam shvatio treba:

  • pogledas prvo jel taj neki video spada pod Creative Commons licenses, ako je to onda ga mozes koristiti
  • ili jos pored toga CC, trazis dozvolu od vlasnika videa da ga mozes korisiti

U pravilu je to dovoljno… ali ako procjeniš da ti treba još i dozvola vlasnika (npr možda je slučajno kliknuo na opciju CC prilikom uploada) onda pošalješ još i poruku… neki ne gledaju baš te poruke pa će ti otprilike pola ljudi odgovoriti a pola ne… oni koji odgovore u pravilu daju dopuštenje… to je moje iskustvo oko toga…

E još ovo me zanima,

  • Jel dajes onda autoru: credit, zahvalnicu, link ili sl. u opisu videa ili u samom videu?

Ja osobno ne radim to… iako neki to rade… ali nema neke pravne podloge da moras to raditi…

Zarađuješ tisuću dolara mjesečno pa si otvorio temu S Koliko Zarade na YT-u ste Zadovoljni - kao ne znaš možeš li biti zadovoljan ili nećeš, no nije jasno jedino jeli se samo hvališ ili imaš i skrivene namjere, jer ništa od ovoga što si napisao jednostavno ne stoji. :slight_smile:

Oduvijek tebe zanima YT, i znao sam da ćeš se javiti sa nečim sličnim. :slight_smile:
Tako je tvoj post iz listopada izgledao ovako;

He he :slight_smile: Znao sam da je najčešće jednom lopov - uvijek lopov, tako si se i ti vratio svom starom poslu, otvorio si preko nekoga nove Google accounte. :slight_smile:

Također, da ne bude zabune onima koji ne znaju; koristeći Creative commons videe jednostavno nije moguće niti izbliza zaraditi novac koji naš vrli Tomo spominje. :slight_smile: Osobno sumnjam da je moguće i kršeći autorska prava jer će te vrlo brzo stići Youtube ban. :smile:
Najvjerojatnije je da Tomo - laže. :smile: To je naravno samo moje mišljenje. ipak proizašlo iz višegodišnje Video i Youtube iskustva i aktivnosti. :wink:

A zašto je to tako (ovaj thread), nadam se da nećemo ni doznati, Forumašima preporučujem oprez, a tebi Tomo savjet: Samo naprijed. Samo naprijed i nećeš daleko niti dugo, stati će se takvima na put. :smile: