YouTube - S koliko zarade sa YT-a ste zadovoljni?

Smatraš da time možeš pogurat video i da YT algoritam toliko glup da ne skuzi da osoba u jednom danu dobila karikiram 10k viewsa sa niti 1 sec pregleda? ajde stanite na loptu, samo si možeš sa time sve zajebat. samo moje mišljenje.

Zna google sve, To bi trebalo da sluzi kao boost na startu. Ali to moze samo da napravi kontra efekat, jer google vidi odakle ide poseta i samo ti skloni snimak iz pretrage.
Ja sam testirao jednom prilikom, i imao sam dva skoro identicna video, jedan otisao na 15k pregleda i idalje se dobro kotira za te KW, a ovaj koji je imao bot views zakucao nacisto. 6k pregleda i ne mrda. Cak sam ga i ja posle gurao, ali dzaba…

E pa i ja sam testirao i kod mene je radilo. Ma zna google ali ne prati bas sve, nije ni on svemocan, eh sad ako neko dovuce par desetina hiljada pregleda na video u kratkom roku mozda ga i ulove a ovo da dovuces 3-5 hiljada za pocetak, da poguras video je sica i siguran si ispod radara :slight_smile:

znam, kuzim ja te stvari nisam od onih koji prodaju maglu. Imam par yt kanala na nekim koristim na nekim ne. Ne mozes tek objaviti video i dodati samo bot viewse i skupiti u 5minuta 10 000 pregleda.

Isti video objavim s 2 kanala i na jednom odem sa par svojih yt akaunta i lajkam video ili komentiram a drugi nista. I ovaj koji ima vise lajkova i viewsa ima prednost.

treba imati srece i malo znanja da tvoj video postane viralan. ako uspijes da ga neke velike face stranice objave to je to. ovako ako ces samo raditi na youtubu bez fejsa sanse su male da dobijes preglede samo preko youtuba

Baš tako sreća je presudan faktor u početku…ali se može izazvati… odabirom teme, odabirom naslova, odabirom thumbaila… sve je stvar taktike… malo fb… malo sreće… i eto prilike da se video zarola…a onda polako ide dalje… i skuplja sam preglede…

i po meni je jako bitno biti prvi. znam iz prve ruke da i veliki folk pjevaci koriste napumpavanje pregleda na svojim pjesmama na youtubu.

U tim krugovima je jako bitno koliko imas viewsa cak i vise nego sto ce zaraditi. Nama koji se bavimo samo zaradom draze je 1000 viewsa koji ce ti donijet zaradu nego da imas 10 000 pogleda a zarada 0

ne znam ja kazem da kombiniram pa sad vidjet cemo dokle ce…

Ispod radara si ali dokle? Ispod radara si i kad stavis adsense u popup, ali dokle? Sustina je raditi poslove koji ce da ti donose dugo. Inace sto kazes google ne prati sve, itekako prati sve. Ne prate ljudi to pa da ce nesto da prodje a nesto ne.

@djsnow
Bez social mreza nema YT-a tj zarade. Ja za kanal sa kojim se igram imam preko 250 fb grupa te tematike. U 3 dana sve to podelim i dobijem odlican boost. Od 5k-15k pregleda pravih ljudi.E sad sto izbacim jedan klip u mesec dana to je druga stvar :smiley:

Nije bas nepotrebno, ja imam jedan kanal na kojem ja licno snimam videe i na neki ako mislim da ce proci poguram ga sa 2-3 hiljade pregleda i uvijek taj video krene.

Ali sam primjetio da algoritam YT-a favorizira videe koje bustas preko njih, da im platis reklamu, ja sam tako za bustao par vide sa po 10 dolara i i par njih se bas probilo.

al po meni bolje uloziti tih 10 dolara u fejs oglase i dovuci fanove na fejs. koji ce ti koristiti ponovo, ovako boostas samo taj video i ne mozs vratiti zaradu od toga, ovako fejs reklamom dovodis prave ljude koji ce kliknut i na neki drugi video nakon 5-10 15 dana

Vrati se zarada mnogostruko ako se probije i onda se nastavi zaradjivati od tog videa.
A nije lose ni to za stranicu, samo ne znam koliko se moze za 10$ a da gadjas top zemlje.

E ovo su pare https://youtu.be/R8qdOAEQnps?t=409

Update: ja sad rokam 1.5 usd a day, deckovi!
Kupicu si brod, i kucu i sve. Ali salu na stranu, spojio sam approx pola existing asseta, a jos ce asseti se povecat oko 3x tokom par tjedana ukupno, pa se nadam gledat u nekakvih 5-10 usd na dan, cisto za cike i cugu, to znam trosit nakon prosjecnog radnog dana.

Za uspjesan YT video/kanal je potrebno nekoliko stvari ili puteva

Put 1 - Da video bude glup do bola - uvijek se sjetim onog idiota iz Kanade(mislim) koji je u Indiji setao prugom i za dlaku da ga udari voz sa ledja. Milionski pregledi za nekoliko dana. Ovakve video mozete da posmatrate kao bend koji je imao jedan mega popularan singl i onda niko nikada nije cuo za njih.

Put 2 - Ako tek krecete sa YT, onda vam je mozda svejedno o cemu cete pravite video. Naravno, bilo bi lijepo da pravite video sadrzaje o necemu sto vas zanima ali sto prije shvatite da je cilj novac a ne ono sto vi mislite da je vama zanimljivo, bice vam lakse. To vam je kao skola, ucis jer te teraju a ne zato sto te zanima hemija. Tako je i sa pravljenjem video sadrzaja.
Skontas nišu koja ide za ciljnu grupu koju zelis - citaj koja je zanimljiva narodu koji ima puno para(USA, Kanada, UK, DE, SWE,NOR) i krenes lagano.
Ovo lagano, znaci ne ocekujte nista znacajno godinu dana ali da redovno dodajete sadrzaje, socijalne mreze, itd. YT je isto kao svaki posao, treba mu vremena da " sazri" ili da pravite nesto sto niko nikada prije nije pravio a da bude super mega turbo zanimljivo cijeloj planeti. E vi sad vidite u kojoj ste grupi.

Osvrnimo se na neke veoma uspjesne kanale. Mozemo se sloziti da je veoma uspjesan kanal neki koji ima 90% videa sa milionskim pregledima. Morate shvatiti da su ti kanali tu godinama. Ponovicu jos jednom, GODINAMA. I godinama su bili zanimljivi… I redovno izbacivali nove video sadrzaje. Eto, npr. ja pratim Marques Brownlee. 4.2 miliona pretplatnika. https://www.youtube.com/user/marquesbrownlee/featured, 95% videa preko 1M pregleda. I kada je on objavio svoj prvi video? https://www.youtube.com/watch?v=9gk_rl3y_SU. Uploaded on Jan 1, 2009. Prije 8 godina. 8 godina!
Decko je tu godinama, prica o tehnici i tako. Ko zna koliko je njih ovakvih i pricaju o slicnim stvarima ali nisu ovoliko uspjesni.

Uspjesan video 1- Kako da se video “probije”? Recimo, da pravite novi video i imate sadrzaj. Sadrzaj jeste vazan ali to ne znaci da ce neko pogledati vas video. Uvijek ali uvijek napravite custom thumbnail. Zasto? To je bukvalno izlog vase videa! Kad odete na yt, vidite samo te thumbnaile. To treba da bude zanimljivo da bi neko uopste pogledao vas video. I vi kad odete na yt i ukucate neki pojam, ne kliknete na prvi video nego na onaj koji vam privuce oko a to se radi sa lijepim thumbnailom.

Uspjesan video 2 - Ono sto ljudi cesto zaboravljaju je da je yt samo search engine ali samo za video sadrzaje koji se nalaze na njemu. Sta to znaci? To znaci da se mora ukucati neki tekst da bi se mogao pogledati video koji trazite. A sta to znaci? To znaci da je SEO veoma, veoma vazan! Cak mozda vazniji od samog video sadrzaja! Ista pravila koja se primjenjuju na Googlu se primjenju i ovdje. Jel znate koliko karaktera se moze napisati u opisu videa? 5 000 karaktera! U tih 5 000 karaktera mozete da uraditi bilo sta! Znaci mozete citav tekst da stavite, knjigu da napisete! Ovo nije toliko vazno kad imate 500 000 subs ali kada se probijate…

Uspjesan video 3- naslov

Uh, da ne duljim, co’ek fino napisao ovdje https://www.brainshark.com/ideas-blog/2014/March/youtube-seo-best-practices-titles-descriptions

Iz licnog iskustva - video koji je ziva glupost ali ima custo thumbnail, dobar description i 166k pregleda od maja 2016 zaradio 85$. Znaci, slideshow sa nekom muzikom. A neki pametniji video, 2$ za godinu dana.

Evo sto Edis_Alic radi je pravo dobro. Takodje, nekoliko puta sa u raznim diskusijama pominjanjao clana zorantu koji nazalost nije vise aktivan.

4 Likeova

Koliki vam je prosječan cpc na youtube adsense? Meni 0.03 - 0.04 eura, posjeta je iz cijelog svijeta.

Hvala na iscrpnom odgovoru :wink:

Imam nejasnoća u vezi toga što se smije, a što ne. Pošto si ti igrao prije na rubu i ispod ruba, moguće da si dobro upućen. :slight_smile:

Recimo, ovaj kanal: https://www.youtube.com/watch?v=vr1idLs-zPw , lik znači uzme neki video koji je bio uber popularan i nabaci neki svoj audio komentar preko videa. Mislim lik ima smisla za humor, ali svejedno…sama činjenica što komentira uber popularne filmiće mu daje veliku odskočnu dasku.

Tko ima autorsko pravo na te uber popularne filmiće? Sretnik koji je to snimio …ili? Što ako sretnik koji je to snimio pusti video u opticaj…video postane viralan i izgubi se trag vlasniku snimke. Kako se uopće zna tko je vlasnik tih snimki koje nerjetko osvanu na 1001 različitom kutku interneta?

Druga stvar, ti si spomenuo da prije nego radiš kompilaciju “npr. top 10 drveća palo na auto”, …da prije kontaktiraš autore tih videa, gdje ti videi nerjetko čuče sa stotinajk pogleda…neviđeni od šire publike.
I ok, ti si uložio trud, sakupio takvih videa po razno raznim internetskim zamračjima…i napravio si gledljivu top 10 kompilaciju.
Postavlja se pitanje, što sada nekoga spriječava da uzme tvoju top 10 kompilaciju, i pretumba isječke da napravi svoju top 10 kompilaciju. Taj bi mogao recimo uzeti par različitih top10 kompilacija, uzeti najbolje od svih i napraviti još udarniju top 10 kompilaciju.
Mislim, bespućima interneta kruži hrpetina tih kompilacija koje su napravljene od kratkih isječaka koje je uhvatila nečija anonimna kamera tko vjerovatno neće utjerivati svoje vlasništvo…da li su takvi klipovi praktički na “izvoli, složi bolju kompilaciju od toga ako umiješ” ?

Pa za ovo prvo - pa zapravo to je dozvoljeno…jer se to vodi kao neki review ili što već… znači recimo da tebe netko optuži od tog autora videa ti jendostavno daješ kontra tužbu jer je to sada i tvoj autorski rad… tvoj komentar… ti pišeš u naslov da je to komentar ili review tog videa… ja osobno nisam radio takve video klipove ali vidim da ih je pun internet…a ako je nečija snimka popularna pa krenu reviewovi onda će onda postati još popularnija… gledao sam tako neki klip o nekom dečkiću koji pjeva i tek kad ga je netko ismijao u svom video zapisu mali je postao popularan sada ima par milijuna subova…

Aposlutno ništa ne sprečava… ja se trudim na većinu videa lupiti neki watermark ili oznaku…ali ništa ne sprečava nekoga da to iskoristi ili na temelju nje napravi svoju… zato ja i kažem da neću linkati sad tu neki svoj kanal…jer nije ništa posebno i svatko ga može iskopirati, dapače viđao sam i kopije svojih video sadržaja, ali bože moj…to je tako…

Moram priznati da se mnogo bolje osjećam kad naš Tomo ništa ne napiše na našem Forumu, a pogotovo u ovoj temi. :frowning:

Tako misli mali Ivica da može. I mali Tomica, očito. :slight_smile:
Ništa od ovoga nije istina, žao mi je ako ću razočarati neke Forumaše, takvima savjetujem da razmijene emailove sa Tomom, jer će PP-ove moći slati samo dok isti bude član Foruma. :blush:

i tek tada upadaš u prave probleme, što možete vidjeti u videu koji sam stavio niže.

Nema smisla da citiram dalje… Naš vrli Tomo često spominje review, no krhko je znanje… U sličnim situacijama postoji termin Fair Use, no to što on radi nije to i ne može se svatko pozvati na FU, pogotovo ako je bez osnove - tada neće dobro završiti, pogledajte savakako video niže. :slight_smile:
Na Fair Use poziva se netko tko radi svoj projekt, produkt i svoje djelo, a u sklopu njega će s razlogom upotrijebiti tuđi video strogo navodeći da je to napravio (suprotno od onoga što Tomo kaže), prije toga tražeći dopuštenje za isto (ponovno Tomica misli drugačije). Dakle Fair Use nikako nije tek tako jednostavna stvar, predlažem da proGooglate ili proYoutubate o tome. :slight_smile:

Ovo je video o Fair Use-u, terminu kojega se nije mogao sjetiti naš iskusni Youtuber, volio bih da pogledate, to je osnov Copyrighta:


YouTube Copyright School :slight_smile:

A ovo je fakultativni dio, testirajte koliko znate ili mislite da znate o autorskim pravima, što je usko povezano sa bilo kakvim aktivnostima na Youtubeu, ali i ne samo tamo, naravno. Za pogledati ovo nužno se je ulogirati u vaš Youtube (Google) account, ne budite lijeni i učinite tako: :smile:
klikni ovdje: Copyright School :blush: Klikni i ti Tomo.
I za kraj;

Eto, Tomo pazi na to pa stavlja watermark ili oznaku na video koji nije njegov, uzeo ga je ni sam se ne sjeća odakle jer to ne zapisuje i ne zahvaljuje se autorima… :slight_smile: Dakle, kako je rekao gore; nema kameru pa čak ni mikrofon, ali eto stavlja watermark ili oznaku. :smile:

E, pa čestitam ti Tomo. Posebno zbog ovog zadnjeg ali nikako samo zbog toga, bi’će mi čast osobno ti uručiti medalju za trolovanje. :slight_smile:
Molim te pristupi.

Tomo007: - Hvala ti c3po na ovoj počasti.

Hvala tebi Tomo, proglašavam te trolom mjeseca. Ova medalja će svijetliti i na tvom gornjem postu. :smile:

P.S. Dragi Forumaši, bio sam toliko slobodan ovo učiniti zbog vas i zbog onih koji nisu toliko u Youtubeu. Dobrodošli ste i vi komentirati situaciju, jasno. :wink: Hvala svima.

3 Likeova

Gledaš to iz potpuno drugog ugla nego ja… znači opet napadaš a nije baš ni tako kao što ti pišeš…

Ja ne radim review video sadržaja drugih korisnika… nego je čovjek pitao u vezi toga… i smije to raditi, sad jel to moralno jel to ovo jel to ono… bitno je naglasiti da neće dobiti tužbu zbog toga niti od tog korisnika niti od YT… to je ono bitno…

Ja radim kompilacije… znači to je onda moja kompilacija… ja često naletim na svoju istu kompilaciju da mi je netko uzeo…ali što da se radi… koristim samo CC video sadržaj (znači koji su korisnici dopustili da se koristi dalje - u pravilu od videa od 5 minuta uzmem 30 sekundi najzanimljiviji video i sl…) a često znači i dodatno pitam za sadržaj jel smijem koristiti ako nisam siguran… znači to sve što radim je APSOLUTNO DOPUŠTENO! Možeš se ti duriti oko toga… ali to je tako… ako sam što krivo rekao onda sam krivo to i radio, sve što pišem pišem iz iskustva i napisao sam s čime sam imao problema a s čime nisam… i što je dopušteno a što nije…

I hvala na ‘‘tituli’’ ti se baš trudiš jako oko mene…hvala ti :slight_smile: ja neću i dalje zamjeriti…

Sve to stoji, siva zona sto bi se reklo ali to da ti sad saljes svima mailove pa kao imas odobrenje e to ti ne vjerujem. Ostalo OK, kao sto sam i rekao, siva zona.

Nisam ja nigdje rekao da šaljem svima poruku… nego samo kojima procjenim da treba tražiti dopuštenje… i samo otprilike pola njih odgovori…a oni koji odgovore u pravilu odgovore potvrdno…
(tko ne odgovori, jednostavno taj video preskočim ako tako procjenim, pa milijuni video klipova su, bez tog se može)

Druga stvar ja u kompilacijama koristim samo sadržaj koji je dopušten za daljnje korištenje od samog uploadera pod CC pravilima…

Ja ne znam jel vi ne idete na YT i sa svih strana vidite milijun video sadržaja najbolje ovo, najbolje ono…top ovo top ono…e pa sve je to upravo ono što i ja radim… rekao sam onaj primjer o drvećću i automobilu - najboljih 20 sudara drveta i auta (bubam bezveze)… i to će ljudi gledati… ti od nekih 20 video klipova koji prosječno traju 2 minute isječeš 15ak minuta sadržaja…

I sada ako si ti snimio video to je tvoj sadržaj… je to je tvoj sadržaj, ali ni YT ne gleda isto ako je snimljena tv serija, glumljeni TV klip ili je netko kamerom iz auta slučajno uhvatio sudar… pravo se to možda može isto tumačiti…ali na yt će sigurno gledati drukčije na to…

A mislim što uostalom da pričamo kad na niti jednom od tih kanala nemam niti jedan strike ili prijavu otkad radim tako - valjda i to nekog k govori?? ili je i to bezveze trabunjanje…