Za malo vise od sat vremena idemo na Mars (Live)

ne, ali su prikazani uzbuđeni ljudi u studiju koji gledaju slijetanje i aplaudiraju, tako da ti je to isto ko da si ti gledao slijetanje

Sranje u bojama, nista drugo :slight_smile:

Da kao i svi vi tako i ja sam ljut na potroseno vrijeme. Pa si postavljam razno razne pitanja.

Slijetanje na mjesec ili barem ona snimka i slike koje imamo iz tog doba su lazne 100%. Netrebam nikakve analize nego samo zdravi razum a on je ovo:

Ako danas imamo kamere koje su male da ih niti ne vidis, prakticki micro kamere koje snimaju strasno kvalitetnu sliku, i nije mi jasno kakvo je to cudo tehnologije, dolaze iz kine i kostaju par dolara.

Dobro 69te smo imali crno bjele kamere koje su vjerujem bile ogromne i snimale na pitaj boga sto i nije bilo nikakvog interneta i cini mi se niti wirelessa nekakvog, pa dobili covjeka kako skakuce po mjesecu sav veseo.

DA BI SAD u 2018 meni tu live prenosili sapunicu. Pokazali nam sliku neku tamo bezveznu koja izgleda losije nego one slike sa mjeseca pa mi nije janso WTF. Zar su se bojali napraviti neki CGI ili nesto jer ih vec jako dobro citamo pa nam nisu dali nista?

Ako ste malo slusali emisiju o tom svemirskom brodu, pa on ima snage, cudo je tehnologije, ima solarno napajanje i svasta nesto. Pa zar nisu mogli ove kamere iz kine zakaciti? Brate pa mi smo trebali gledati live prijenos 24/7/365 putovanje ovog svemirskog broda i na kraju uzivati u slijetanju isto live, a ove dedeke u studiju uopce ne gledati.

Pa ljudi na twitchu streamaju 24/7. Da ali kazete Mars je daleko? Ma daj, da, stvarno, u 2018 sa internetom, wirelesom, cloudom i blockchainom? A u 1969 je sve islo live samo tako, neznam dal su uopce postojale kamere za javnost u to doba.

Pa eto draga NASA ja vase gluposti vise necu gledati.

P.S. nisma znao gdje gundjati o ovome sto me muci od ranoga jutra pa reko bolje izbaciti iz sebe da ne potrosimjos jedan dan.

Jedan prigodan video na temu

Valja sa šalom dan započeti

2 Likeova

bogami si ga provukao vješto :wink:

Samo u edukativne svrhe…

ma i da nije, meni ne smeta, no sam baš zadovoljan cijelokupnim uratkom, baš profi, da mi je naučit moje indijance tako, no odma fljas u glavu, na niđe veze temu, bez uvoda, bez ikakve priče i ostalih dodataka koje čine ovo ovako dobrim. i vjerovatno 99% obične raje neće ni skontat na drugim forumima i toeto, perfekcija.

Miješaš puno stvari koje nemreš uspoređivati.
Disclaimer: nisam telekomunikacijski niti raketni inženjer, ali čitam i pratim, ponekad uđem i malo dublje u materiju koja me u tom trenu zaokuplja.

Prvo brzina (radio) signala je ograničena brzinom svjetlosti. Signal od Marsa do zemlje putuje u prosjeku 13 minuta (ovisno o orbiti u kojoj se nalazi Mars u odnosu na Zemlju, a to može biti od 4 minute kada je najbliži Zemlji, do 24 minute kada je najudaljeniji od Zemlje). To znači da sa Zemlje ne mogu upravljati slijetanjem na Mars jer bi kasnili 8 minuta u najboljem slučaju s komandama (4 minute da signal stigne i 4 minute da modul primi i izvrši komande).
Drugo: prilikom slijetanja toplina koja se razvija prolaskom kroz atmosferu Marsa je oko 1400 stupnjeva celzijusa. Ne vjerujem da bi bila dobra ideja izbaciti kameru van toplinskog štita da bi se snimalo slijetanje modula sa roverom.
Treće: mjesec nema atmosferu i slijetanje na mjesec ne stvara temperaturu na modulu koji slijeće (jer nema trenja)
Zato je negdje moguće, a negdje nije, snimanje i stream slijetanja.
I četvrto: energija se čuva. Solarni paneli funkcioniraju tek kada rover sleti i “raširi” panele na Marsu, ne za vrijeme njegovog leta kroz svemir (za vrijeme leta troši baterije). Zbog toga nema streama niti dok leti kroz svemir i stiže do Marsa. (Nemoj sad uspoređivati Voyager i satelite koji funkcioniraki na solarnim panelima dok plutaju svemirođ, jer oni su napravljeni upravo za to - i nemaju namjeru igdje prizemljiti niti prolaziti kroz atmosfere planeta)

3 Likeova

Sve mi je to jasno, ali mi nije jasno zasto nisu skratili uvod i njihovo pljeskanje, ukljucili se kada konacno taj uredjaj sleti na mars, pricekali tih koliko minuta treba za delay da nam posalju sliku i onda nam onako kao ovi na Twitchu dali 24/7 live stream, vjerujem da bi svi bili zadovoljni, samo je to neki problem. Ovaj tamo iz kine sa budgetom -100$ streama 24/7 u 4K UHD rezoluciji, a NASA sa budgetom majku ni neznam kojim ili neznam ni napisat nam dade sliku da se cijeli svijet smije s njih.

Ako je to najbolje sto ta kamera moze snimiti onda bolje da nisu nista snimali.

Kamera (sa koje je došao prvi snimak) na objektivu ima prašine od slijetanja (i to je čovjek rekao kad je stigla prva snimka). Objektiv će se očistiti (iskreno ne znam kako, da li imaju brisače ili komprimiranim zrakom ili kako već su to osmislili) i dolazit će normalne slike. Nije im ovo prva misija :slight_smile:

Evo druge slike sa InSight-a kamera ok :slight_smile:

Offline.

Trazim neki stream od NASA-e da vidim jesam li ja lud ili tu nesto strasno smrdi.

pogledajte ovo. Pa ja kad sredim streamanje svog dvorista sa kineskim kamerama live na Twitch 24/7/365 sa budgetom koji je -100$ mjesecno (ovo ispred je minus) cu biti premija prema ovom njihovom streamu…

Dajte ako imate volje nadjite mi normalnu sliku ili video…

Onda i BiH može da lansira rakete u svemir, ja ću da glumim čiku koji se raduje.

1 Like

eto čovjek dva posta iznad je postavio sliku, bila je prašina na zaštiti sočiva …

Cek govoris o ovoj slici malo vise gore, nisam je ni htio komentirati jer mi je zlo.

Jake li slike, ovo u Arizoni slikano xD. Da ne govorim kako se filmovi u svemiru snimaju.

ovo slika susjed tu iz HR, sela.

http://sharpeyephoto.com/

A ovo slika NASA:

jao boze…

Eto, ajmo vidjet kakva ce im biti treca slika. Treca sreca, lol

Trebali su ovi iz NASA doć ovdje da prikupe savjete za kamere…

Dečki, nije InSight otišao na Mars da bi slikao pejzaž. Poslali su ga iz sasvim drugih razloga. Nema čak niti kotače i neće se micati sa mjesta gdje je sletio.
Ajd sad opalite kako su trebali staviti i kotače i niskoprofilne zimske gume i neke lijepe i lagane alu felge. :smiley:

2 Likeova

Dobro nisu morali to sve stavit, ali barem su mogli kameru kad sleti okrenut prema planetu a ne u dupe landera.

Imao sam malo free vremena par dana, citam tu neke konspiracije, izasao film o covjeku na mjesecu, pa reko ajd da vidim svojim ocima i zakljucim.

I eto trazim video klipove, slike koje imaju smisla ili ostavljaju covjeka bez daha ali nemogu nista naci.

Jos jedan epic fail je ovdje:

Da lansiram svoj mobitel sa onim lampionom sto su pustali za grad vukovar snimio bi bolju rezoluciju.

1 Like

ne vjerujem šta čitam majke mi, čuj u arizoni slikano lol

nemam namjeru da se raspravljam, u 21. vijeku vjerovati da čovjek nije išao u svemir ili na druge planete, vjerovati da NASA troši milijarde budžetskog novca na prevare je ravno vjerovanju miroljuba petrovića, jovana deretića i ravnozemljaša zajedno

plus da spomenem da je u najmanje pola tih projekata koji su išli na mars ili uopšte u svemir bilo stručnjaka iz cijelog svijeta, samim tim i stručnjaka iz rusije, evrope, sad-a, tako da mi je teško povjerovati da je to teorija zavjere

najlakše je okrenuti sve na sprdnju, spominjati svoj mobitel i arizonu … ali i to je dobro, ljude su nekad žive palili na lomači jer su vjerovali da je sunce centar našeg sistema, daleko smo otišli od toga (nadam se)

3 Likeova