Zanima me kako da krenem u joomli raditi stranice jer velika mi je zelja raditi

Moj ti je savjet da za početak gledaš youtube filmiće.
Tu ćeš lakše skužiti nego čitajući. Traži na youtube nešto kao “How to …joomla…wordpress… kuracpalac” i radi isto kao oni.

Moja preporuka, kupi prostor od hostinga neki najjeftiniji na Linux-u, cca 180kn/ godina s domenom.
Logiraj se na Cpanel i nađi tamo Softaculous ili Fantastico.
Pod CMS-ovi nadješ Joomla i u tri koraka ga instaliraš.
Skineš jezičku datoteku za svoj jezik i instaliraš, skineš besplatnu knjigu o Joomli i proučiš ju malo cca par dana i već mož nešto kuckati, Onda počneš skidati besplatne predloške i instaliraš.
Vremenom ćeš ih početi prepravljati kad skontaš kako radi joomla.
Kad prođe još malo više vremena, počet ćeš sam praviti template ako ti bude išlo.

Polako se ponovo uvlačim u debatu, a nije mi namjera. Neosporavam ono što si rekao u donjem pasusu, ali: Da razviješ sam svoj framework u rangu Joomle trebati godina dana. Da, i? Iskustvo i znanje koje imaš nakon toga sigurno se ne mogu mjeriti koje ćeš steći klikajuii mjesec i po do dva po joomli. Am I right? A osim toga sam si rekao da za naučiti kvalitetno koristiti Joomlu kao kvalitetan alat treba puno više od par mjeseci(jedan od razloga zašto bježim od toga.), dakle korsitnost u razvoju svog jednog takvog sustava je višekratna. 1. stečeno znanje, 2. sustav koji imaš nakon godinu dana, 3. poznaš to sve skupa i iznutra i izvana 100%, 4. možeš ga prodavati ako ga ne daš pod neku od 4628 verzija open source licence.

Imam ja još jedno pitanje za sve nazočne ovdje, zašto dečku koji je otvoreno rekao da ima volje učiti i naučiti svi preporučate gotove skripte? Što fali ovome kako sam ja napisao u ova dva threada:

http://www.webmajstori.net/forum/showpost.php?p=213459&postcount=10

Drugi ne mogu naći, ali i 1. je dovoljno dobar.

Evo i drugi:
http://www.webmajstori.net/forum/showpost.php?p=213500&postcount=11

Ono što Joomlu čini moćnom su tisuće komponenti, plugina i modula što se ne može mjeriti niti sa jednim CMS-om, uključujući i WP. A i sigurnost je dovedena do najvišeg nivoa.

Sa Joomlom može raditi svatko, bez da plaća (pre)skupe izrade stranica i raznoraznih aplikacija. Upravo ovo je razlog zbog kojeg velika većina programera i dizajnera pljuje po Joomli i dižu svoje “znanje” u nebesa.

Naravno, postoji i ona manja (inteligentnija) grupica developera koji su se uključili u izradu komercijalnih komponenti za Joomlu i fino zarađuju, umjesto da po cijele dane vise po forumima i pljuju po njoj.

Prije svega moj karakter mi neda da se ne uvućem u ovo raspravu. ali što je tu je. I nisam htjeo ali ovaj post je malo veći “bunch of shit” napisan ovdje u zadnje vrijeme.

Prvo:

Količina komponenti, odnosno widgeta i pluginova za WP jednak je onom za joomlu, drugo WP je odavno potukao Joomlu, kako u svojoj popularnosti tako u lakoći korištenja, ono što ja osobno zamjeram WP-u je ono što je gorrc napisao, a to je proceduralno programiranje. Treće sigurnost WP-a je na daleko većoj razini nego Joomle. Ako ne vjeruješ, a znam da ne vjeruješ, proguglaj.

Drugo:

Totalna bljuvotina od tvrdnje. Pogotovo ovaj drugi dio. Za izradu kvalitetnih stranica u Joomli ti treba isto toliko znanja koliko i za izradu kvalitetnih stranica bez korištenja Joomle, pa čak i više. Ako podrazumijevaš pod izradom stranica zakup hostinga, instalaciju Joomle i upload predložak za istu te njegovo aktiviranje, onda te opet moram razočarati i reći da je WP opet tu brži, bolji i lakši za entry level korisnika. Druga stvar je to što onaj koji napravi te navedene radnje sebe naziva “programerom” i ruši cijenu stvarnim i istinskim programerima. Ali oni ionako nemaju problema pa nekukaju, upravo ljudi iz prvog primjera kukaju kako se cijene ruše i kako je ne moguće opstati kao programer u Hr. Kada budeš imao 10-tinu količina jednog iskusnog programera onda ćeš shvatiti zašto oni “pljuju” po Joomli i zašto oni dižu svoje znanje u nebesa. Ti si svoje stavio pod navodnike, a ja svoje podebljao da istaknem razliku između moga i tvoga poimanja riječi znanja.

Treće:

Naravno i ovdje si u krivu, jer svaki developer koji zna znanje zarađuje, bilo za izradu WP pluginova, tema, templejtova, Drupal pluginova, modula ili Joomla pluginova, modula. Oni koji tu vise po cijele dane imaju raspored kada mogu, a kada ne mogu visiti na forumu. Glupo je i naivno od tebe procjenjivati nečije znanje po vremenu provedenom na nekom forumu, a osim toga ako bolje pročitaš i pregledaš postove vidjet ćeš da većina ljudi koja tu “pljuje” po Joomli, a ja to ne bih nazvao pljuvanjem nego iznošenjem vlastitog mišljenja, ili visi po cijele dane kako kažeš pomaže drugima i riješava njihove probleme, a rijetko kad traži riješenje problema.

Ja osobno sam ovdje kako bih pomogao početnicima i drugim ljudima koji imaju probleme, te da ih educiram koliko znam i mogu. Vidjet ćeš da moji odgovori nisu trolanje i ne argumentirano razbacivanje koje kakvim frazama.

S poštovanjem,
Nenad Petković

Žao mi je što si se našao uvrijeđen mojim postom.

Koristim i Joomlu i WP godinama i dobro znam njihove razlike i mogućnosti. Ne da mi se sada ulaziti u prednosti i mane istih, jer bi post bio malo duži… Oboje su vrhunski CMS-ovi ali prednost dajem Joomli.

Što se tiče “rušenja cijene programerima”, rekao si dovoljno kad si spomenuo godinu dana programiranja vlastitog CMS-a… Zašto bi to išao raditi? Kako se misliš financirati tih godinu dana? Koliko sam uspio skužiti iz prijašnjih postova, satnica ti je nekih 120 kn. Po ovome, taj tvoj CMS bi nakon godinu dana vrijedio 253.440 kn (22 radna dana x 12 mjeseci x 8 sati) + još godina dana da ga usavršiš… Kome to misliš prodati da vratiš uloženo i još zaradiš? Osim ako nemaš neku unikatnu ideju koja bi potukla svu konkurenciju (u što sumnjam) projekt ti je osuđen na propast. Tvrdoglavost je najveći problem programera jer se natječu i misle da mogu bolje od drugih (svaka čast iznimkama).

Ono što želim reći je da ne treba raditi nešto što već postoji, samo zato jer ti misliš da možeš bolje. Zašto ne pokušaš smisliti nešto novo što će biti od koristi ljudima. Npr. pogledaj GoHome tražilicu. To je dokaz da programeri mogu uspjeti i u Hrvatskoj!

Što se tiče iznošenja mišljenja, ti to ne radiš već doslovno pljuješ po svemu što ti ne smatraš dovoljno dobrim. Npr. tvoja izjava da Dreamweaver glomazno smeće isto kao i što je to frontpage od MS-a. Zašto? Aj mi daj neki dokaz pa da i ja tako mislim.

Ako već misliš pomagati ljudima, možda bi mogao izbjegavati takve izjave bez da ih potkrijepiš sa nekim dokazom.

Iskreno Joomla ruši cijenu, ali pitanje kome je ruši, meni kao nekoj srednjoj razini ili vrhunskim programerima.

A što se tiče pljuvanja po Joomli to može biti samo rezultat nepoznavanja toga frameworka. Jer usporediti Joomlu i Magento koji je stvarno na visokoj razini napisan, Joomla ima sve to, samo možda na nekoj nižoj razini. Manje kvalitetan kod stoji iza Joomle ali opet sve je tu.
Dali vrhunski programeri znaju nešto više od toga, pa mogu podjeliti svoj rad, meni bi stvarno interesirao neki komercijalni projekt koji primjenjuje bolja rješenja recimo u Template enignu nego Joomla.
Ne znam u detalje kako funkcionira ali znam da je identičan za krajnjeg developera (ne installera :)) kao i kod Magento.
Pa jel može bolje, u komercijalnom projektu, da netko treći razvija bez problema nadograđuje kod, to bih volio vidjeti. Ne velim da ne postoji. I zašto bi to onda bilo bolje od Joomle, ako je na istoj razini?
Plugabilna, nadogradiva komponentama, modulima, ja stvarno ne razumijem di je tu problem i koliko može bolje od toga.

E to je ta sigurnost od koje open source pati, ali znam nešto osnova web sigurnosti i jel kod open source ili ne, pogrešno je vjerovatno da je nešto sigurno zato jer nitko nije vidio source. Pa čemu se onda priča da je closed source sigurniji? Jest po tome da netko treći nema pristup kodu i vidjeti može bitne greške ali tvrditi da je aplikacija zbog toga sigurna je pogreška.

[quote=“gorrc”]Iskreno Joomla ruši cijenu, ali pitanje kome je ruši, meni kao nekoj srednjoj razini ili vrhunskim programerima.

A što se tiče pljuvanja po Joomli to može biti samo rezultat nepoznavanja toga frameworka. Jer usporediti Joomlu i Magento koji je stvarno na visokoj razini napisan, Joomla ima sve to, samo možda na nekoj nižoj razini. Manje kvalitetan kod stoji iza Joomle ali opet sve je tu.
Dali vrhunski programeri znaju nešto više od toga, pa mogu podjeliti svoj rad, meni bi stvarno interesirao neki komercijalni projekt koji primjenjuje bolja rješenja recimo u Template enignu nego Joomla.
Ne znam u detalje kako funkcionira ali znam da je identičan za krajnjeg developera (ne installera :)) kao i kod Magento.
Pa jel može bolje, u komercijalnom projektu, da netko treći razvija bez problema nadograđuje kod, to bih volio vidjeti. Ne velim da ne postoji. I zašto bi to onda bilo bolje od Joomle, ako je na istoj razini?
Plugabilna, nadogradiva komponentama, modulima, ja stvarno ne razumijem di je tu problem i koliko može bolje od toga.

E to je ta sigurnost od koje open source pati, ali znam nešto osnova web sigurnosti i jel kod open source ili ne, pogrešno je vjerovatno da je nešto sigurno zato jer nitko nije vidio source. Pa čemu se onda priča da je closed source sigurniji? Jest po tome da netko treći nema pristup kodu i vidjeti može bitne greške ali tvrditi da je aplikacija zbog toga sigurna je pogreška.[/quote]

Gorrc ja se s tobom slažem i ne želim ti se neargumentirano suprostavljati samo da to činim, ali zar nije ludost i glupost preporučivati čovjeku koji nema osnove osnova da instalirava nekakve gotove CMS-ove, blog platforme itd. umjesto da ga se uputi u osnove?
Nigdje nisam spomenu da je closed source sigurniji od open source i onaj koji to tvrdi u najmanju rurku je tupast.

[quote=“gogo777”]Žao mi je što si se našao uvrijeđen mojim postom.

Koristim i Joomlu i WP godinama i dobro znam njihove razlike i mogućnosti. Ne da mi se sada ulaziti u prednosti i mane istih, jer bi post bio malo duži… Oboje su vrhunski CMS-ovi ali prednost dajem Joomli.

Što se tiče “rušenja cijene programerima”, rekao si dovoljno kad si spomenuo godinu dana programiranja vlastitog CMS-a… Zašto bi to išao raditi? Kako se misliš financirati tih godinu dana? Koliko sam uspio skužiti iz prijašnjih postova, satnica ti je nekih 120 kn. Po ovome, taj tvoj CMS bi nakon godinu dana vrijedio 253.440 kn (22 radna dana x 12 mjeseci x 8 sati) + još godina dana da ga usavršiš… Kome to misliš prodati da vratiš uloženo i još zaradiš? Osim ako nemaš neku unikatnu ideju koja bi potukla svu konkurenciju (u što sumnjam) projekt ti je osuđen na propast. Tvrdoglavost je najveći problem programera jer se natječu i misle da mogu bolje od drugih (svaka čast iznimkama).

Ono što želim reći je da ne treba raditi nešto što već postoji, samo zato jer ti misliš da možeš bolje. Zašto ne pokušaš smisliti nešto novo što će biti od koristi ljudima. Npr. pogledaj GoHome tražilicu. To je dokaz da programeri mogu uspjeti i u Hrvatskoj!

Što se tiče iznošenja mišljenja, ti to ne radiš već doslovno pljuješ po svemu što ti ne smatraš dovoljno dobrim. Npr. tvoja izjava da Dreamweaver glomazno smeće isto kao i što je to frontpage od MS-a. Zašto? Aj mi daj neki dokaz pa da i ja tako mislim.

Ako već misliš pomagati ljudima, možda bi mogao izbjegavati takve izjave bez da ih potkrijepiš sa nekim dokazom.[/quote]

Uopće se nisam našao uvrijeđenim, ne zna iz čega si to iščitao, dečko pun si nekakvih neutemeljenih zaključaka.

Joomla ili WP to je svačiji osobni izbor, ko sam ja da nekom sudim.

E vidiš ovaj treći pasusu mi je zanimljiv. Pročitao si nešto samo tako da pročitaš, a nit si čitao s razumijevanjem, niti si razumio to što si pročitao. Kao prvo, ja u svojim projektima koristim izvrstan open source framework, CodeIgniter, kao drugo ja sam spomenuo izradu frameworka ili cms-a u sasvim drugom kontekstu nego ovo što ti spominješ. Što se tiče financiranja, ti taj svoj framework, ili CMS možeš nadograđivati i izgrađivati kroz rad na komercijalnim projektima. Slažem se s tobom da danas nitko normalan neće sjesti pred komp i godinu dana 8 sati dnevno ići razvijati svoj framework ili CMS.a, ali opet imaš s druge strane primjer ovdje na forumu korisnika Jojo koji radi svoj framework i dobro mu ide. Evo sad pitanja za tebe u kontekstu onoga što sam rekao i kad sam odgovoara Gorrcu: Dali će znanje korisnika Jojo koji razvija svoj framework i znanje nekog od korisnika koji nauči kliktati po Joomla administratoru nakon godinu dana biti jednako, ali znanje OO programiranja, html, css, design patterna, itd. itd.
Druga stvar izračunao si da bi takav projekt vrijedio oko 250 tisuća kuna, koliko bi mi trebalo da vratim uloženo, pa lako ćeš to izračunati ako znaš da je prosječna cijena normalne stranice cca 10-12k kuna. I uzmi da ih napraviš dvije mjesečno. Koliko ti treba da vratiš uloženo? Naravno da ako radiš i naplačuješ 2000 izradu stranice to nikad nećeš vratiti. Nema tu nikakve tvrdoglavosti. Razlika je u tome što ti kao netko ko želi zaraditi na internetu i ja koa developer gledamo na stvari 360 stupnjeva različito.

Trba raditi ono za što misliš da će uspjeti, bez obzira dali postoji ili ne. Kad sam i gdje tvrdio da programeri ne mogu uspjeti u Hrvatskoj, i ja sam u Hrvatskoj, ali ne radim s hrvatima.

Moje mišljenje i moje iskustvo s dreamweaverom su mi to pokazali. Dovoljan argument za to mi je koliko smeća ubaca u kod prilikom generiranja stranice, but I guess za nekog poput tebe je to sasvim dobar alat, jer kao što si rekao tebe ne zanima programiranje nego zarada. Pa onda neka tako i ostane. Ali ponavljam, dečko je ovdje pitao kako početi s programiranjem, a ne kako zaraditi na internetu, na što se vas par našlo da mu kažete ma zaboravi sve i instaliraj si Joomlu ili Wp, ne bitno, i već u par minuta imaš svoju stranicu. Pa kad je tako jeste li razmislili da na svojim straniama objavite e-knjigu u stilu “S Joomlom za 15 minuta do prve stranice - bonus razumijevanje koda, programerske logike i čega svega ne, nije potrebno”, navodno se u Amreici takve knjige prodaju ko lude.

Mislim da sam pomogao ovdje ljudima ohoo puta, problem je tome što sam direktan i što naoišem ono što mislim, a trenutno misli da zabadaš nos gdje mu uopće nije mjesto, pa se stiče dojam da samo pametujem.

Ja sam nedavno poceo s stranicom, i na pocetku su mi i WP i Joomla izgledali komplicirano. ALi kad jednom krenes, vidis da je u biti ful jednostavno. Ja sam se odlucio za WP, jer smatram da je mocniji, bolji i jednostavniji. Ali i WP, Joomla, Drupal itd. su u biti isto sranje, drugo pakovanje. Meni se WP osobno najvise svidja. Daleko sam od toga da sam radim neke template ili slicno, ali s vremenom ce doci i to, nadam se. WP rules !

[quote=“CreatifCode”]Gorrc ja se s tobom slažem i ne želim ti se neargumentirano suprostavljati samo da to činim, ali zar nije ludost i glupost preporučivati čovjeku koji nema osnove osnova da instalirava nekakve gotove CMS-ove, blog platforme itd. umjesto da ga se uputi u osnove?
[/quote]

Da to je istina, samo što danas nitko ne želi godine provesti u radu već želi sutra biti online. A prekosutra se baviti nećim trećim gdje će miris love biti veći.
Pa ulaganje u nekakve temelje im je bacanje vremena.

[quote=“CreatifCode”]
Druga stvar izračunao si da bi takav projekt vrijedio oko 250 tisuća kuna, koliko bi mi trebalo da vratim uloženo, pa lako ćeš to izračunati ako znaš da je prosječna cijena normalne stranice cca 10-12k kuna. I uzmi da ih napraviš dvije mjesečno. [/quote]

To u Hrvatskoj ne funkcionira. Ti si vrhunski developer i za svoj rad tražiš realnih 10-12k ali u Hrvatskoj je to nemoguće prodavati (ne prodati već redovito prodavati 2x mjesečno). Zašto? Zato jer tvoj susjed Joža sklapa stranice u Joomli za 2k i svi su zadovoljni, i on i klijent. Osim možda tebe.

U neku ruko to je dobro, jer da nema Joomle i WP-a svaki developer bi imao svoju verziju poludovršenog cms-a koju bi razvijao godinama i bio nepristupačan cijenom. Za mene je to prelijevanje iz šupljeg u prazno. Ovako, kad postoji par dobrih cms-ova za bazu, developeri se mogu usredotočiti na smišljanje i razvoj plugina i komponenti i učiniti taj cms još boljim.

Krenuti u izradu cms-a da bi na njemu zaradio, nema mi nekog smisla. Osim ako krećeš iz hobija i uživaš u tome što radiš.

[quote=“gogo777”]To u Hrvatskoj ne funkcionira. Ti si vrhunski developer i za svoj rad tražiš realnih 10-12k ali u Hrvatskoj je to nemoguće prodavati (ne prodati već redovito prodavati 2x mjesečno). Zašto? Zato jer tvoj susjed Joža sklapa stranice u Joomli za 2k i svi su zadovoljni, i on i klijent. Osim možda tebe.

U neku ruko to je dobro, jer da nema Joomle i WP-a svaki developer bi imao svoju verziju poludovršenog cms-a koju bi razvijao godinama i bio nepristupačan cijenom. Za mene je to prelijevanje iz šupljeg u prazno. Ovako, kad postoji par dobrih cms-ova za bazu, developeri se mogu usredotočiti na smišljanje i razvoj plugina i komponenti i učiniti taj cms još boljim.

Krenuti u izradu cms-a da bi na njemu zaradio, nema mi nekog smisla. Osim ako krećeš iz hobija i uživaš u tome što radiš.[/quote]

Bravo majstore, pun si biser. Nit WP, nit Joomla nit bilo koji drugi CMS nije napravljen da bi susjedov mali instaliravao to okolo za 2k, nego da bi se vlasnicima stranica olakšalo održavanje stranica, a samim tim ista i pojeftinila, u konačnici. Samim time se olakšava i developeru koji ima brigu manje, jer ne mora svkaih malo intervenirati kod klijenta, da bi promijeno 6 slova. A to što su se onda našli nadobudni klicni, ne samo kod nas, koji to rade to je druga stvar. Budi siguran da onaj koji plati toliko male novce da dobije web stranicu prije ili kasnije dođe meni, gorrcu i nama sličnima, i onda smo mi zadovoljni, a klijent baš i ne. Srećom pa je intrenet selo od milijardu, dvije, tri ljudi pa nisam ograničen na ovu malu ulicu zvana Hrvatska.

Opet nisi pročitao s razumijevanjem, ja sam to spomenu u kontekstu učenja programiranja, a tu je i cijeli niz zadataka koje moraš prije naučiti da bi uopće prionuo na tipkovnicu i počeo programiranjem se baviti.

Prihvati činjenicu da se to radi i dobro funkcionira. “Normalan” čovjek ne može to sve napraviti. Registrirati domenu i hosting, instalirati Joomlu, izraditi (ili doraditi) template, sadržaj, fotogaleriju i ostalo. I zato će to napraviti netko tko zna, uzet će mu 2k, dat mu logine i objasniti kako će promjeniti tekst. Ako je sve ok odrađeno (a ne vidim razloga da ne bude) taj čovjek neće nikada doći k tebi jer je već bio, i tvoja cijena ga je natjerala da ode potražiti klinca.

Ovo podržavam. Niti ja ne radim u Hrvatskoj upravo radi primjera koji sam gore naveo. Svi gledaju kako što jeftinije proći i ako susjedov klinac to instalirava za 2k, moraš i ti ako želiš zaraditi.

Što se tiče vanjskog tržišta, nije jednako prodaješ li nešto u zemlji od 5 milijuna stanovnika ili 8 milijardi.

a jbbt.ja smao zelim vamo da mi se pomogne a ljudi se prepiru ja shvacam vasa znanja i umjeca…ali ajde i meni pomognite da budem na nivou nekakvom Da neumrem Glup.hvala.vam

E moj majstore, ako iz ove konstruktivne rasprave nisi naučio ništa onda ti ništa osim škole neće ni pomoći. Ja sam uvijek gladan ovakvih rasprava, diskusija i sl. jer se iz njih najviše da naučiti. Još uvijek tražim po newsim-a i forumima ovakve rasprave gdje raspravljaju ljudi koji imaju više znanja i iskustva i potajice upijam stajališta iskustva i ine stvari do kojih možeš doći iz ovakvih rasprava.

da vidim i shvacam ali samo zelim da mi netko pomogne a ne da se ljudi prepiru jer vjerovatno povise znaju pa svatko svoje znanje iskazuje pa nisam pametan…sta da radim…kontas a imam veliku zelju nauciti raditi stranice

Onda ti ja kao pobornik znanja i kvalitete istog, a ne brzog “zarađivanja”, predlažem sljedeće:

http://www.webmajstori.net/forum/showpost.php?p=213791&postcount=14

http://www.webmajstori.net/forum/showpost.php?p=213459&postcount=10

http://www.webmajstori.net/forum/showpost.php?p=213500&postcount=11