Zanima me kako da krenem u joomli raditi stranice jer velika mi je zelja raditi

Moj put je bio u praksi provjeriti kako nešto radi, mjenjati, zbombati, popraviti, prepraviti i najlakše je išlo kad je nešto već bilo postavljeno i funkcioniralo.
Ako hoćeš učiti bez ulaganja novaca mislim da je najrješenje preko primjera a ako ti primjeri još i rade na hostu - fenomenalno.
Bio to Joomla ili wordpress nebitno, bitno je svariti osnove html-a, css, java script-a pa preći na nešto ‘dinamičnije’ i upoznat se s php-om i mysql-om.

Kao prvo, prije nego što bilo što započinješ, trebaš jasno definirati što želiš postići.

Postoje različiti razlozi zbog kojih bi se netko zawebao.

Netko započne zato jer želi postati vrhunski profesionalni programer, živjeti od weba i zarađivati natprosječno visoku plaću.

Netko želi u što kraćem roku skrpati nešto od čega će ostvarivati bilo kakvu zaradu.

Nekoga pak ne zanima ni kodiranje ni zarada, nego jednostavno ima nešto što želi podijeliti s ostatkom svijeta.

Vidim da svatko brani svoj izbor, pa evo i moje:
Možeš webmajstorirati iz puke zanimacije, zato jer te to zabavlja. Ako te prestane zabavljati - odustani. Ako uspiješ štogod zaraditi - super. Ako se pokaže da si dovoljno dobar da možeš živjeti od toga - još bolje.

Prvo jasno definiraj što zapravo želiš, pa će biti lakše dati ti savjet kako to postići.
Želiš li brzu sitnu zaradu, želiš li postati genijalni programer ili nešto deseto?
Svaki cilj ima različit put kako ga postići.

Ako je bio, nije otišao, a ako je otišao, jako brzo se vratio jer je uvidio zašto je moja cijena i cijena susjedovog klinca toliko različita, a oni koji se ne vrati ti mi ni ne trebaju jer bi s njima sigurno bilo problema. Edukacija klijenta i post-usluga je važnija od onog što će inicijalno dobiti, u ovom slučaju web stranicu. Samo jedan od primjera:

Susjedov mali: Instalira joomlu, nabaci predložak, da login, uzme pare i ode, ne vidi ga više nikad.

Ja: Detaljne konzultacije oko stranice, razmatramo najbolje riješenje, u suradnji s dizajnerom predlažemo dva-tri unique dizajna, instaliramo najbolji CMS prema klijentovim potrebama, edukacija klijenta za korištenje CMS-a, predajem “ključeve sitea”, ovisno od klijenta 3-6 mjeseci free of charge customer service-a, može se osloniti na to da kad mu negdje zašteka da će me moći kontaktirati. To je ovako ugurbo, ima tu još detalja i među koraka, ali ne bitno je za ovu temu.

Nećeš vjerovati ovo funkcionira i u Hr. Najvažnija je edukacija klijenata.

Sada pitanje tebi kome bih se prije obratio, susjedovom malom ili meni, pod uvjetom da si ozbiljna tvrtka ili obrt, ili pak neka fizička osoba koja ima nekakav ozbiljan projekt u glavi?

U tom slučaju tebi.

Ali bi ti ti prije toga morao imati:

  1. vlastitu web stranicu (koju još nemaš)
  2. popriličan broj referenci (i to jebački napravljenih) da se uvjerim u te tvoje riječi.

Prema tome, da bi taj svoje CMS uspješno prodavao po 10-12k, moraš uložiti par godina u marketing i skupljanje referenci što znači da moraš raditi ispod cijene (za 2k kao i susjedov mali) i to jebački kvalitetno da bi skupio dobar broj referenci. Tek tad možeš razmišljati o prodaji svog CMS-a po 10-12k.

Dok se ti par godina mučiš prodati taj svoj CMS u koji si toliko puno uložio, “susjedov mali” (koji više nije susjedov mali već je sad ozbiljniji klinac) u međuvremenu skupio popriličan broj referenci na svojoj Joomli i sad sa njom radi “ozbiljnije” stvari za 4k (jednake kao i ti sa svojim CMS-om) i opet tebi ruši cijenu.

Što god ti pričao, Joomla u rukama pravog majtora može proizvesti čuda.

Ti, da bi proizveo stranicu na tom svom CSM-u moraš izgubiti vjerojatno jednako vremena kao i on na Joomli. Ali, što se tiče njegove cijene od 4k, on na tome zarađuje jebački jer nije ništa uložio u programiranje i razvoj Joomle već samo u edukaciju dok si ti u startu potrošio godinu dana samo na izradu CMS-a + par godina na marketing! izračunaj koliko je to sa tvojom satnicom od 120 kn.

Na kraju si opet popušio sa tim svojim CMS-om.

A mali do sad već vozi novog bekija…

[quote=“gogo777”]U tom slučaju tebi.

Ali bi ti ti prije toga morao imati:

  1. vlastitu web stranicu (koju još nemaš)
  2. popriličan broj referenci (i to jebački napravljenih) da se uvjerim u te tvoje riječi.

Prema tome, da bi taj svoje CMS uspješno prodavao po 10-12k, moraš uložiti par godina u marketing i skupljanje referenci što znači da moraš raditi ispod cijene (za 2k kao i susjedov mali) i to jebački kvalitetno da bi skupio dobar broj referenci. Tek tad možeš razmišljati o prodaji svog CMS-a po 10-12k.

Dok se ti par godina mučiš prodati taj svoj CMS u koji si toliko puno uložio, “susjedov mali” (koji više nije susjedov mali već je sad ozbiljniji klinac) u međuvremenu skupio popriličan broj referenci na svojoj Joomli i sad sa njom radi “ozbiljnije” stvari za 4k (jednake kao i ti sa svojim CMS-om) i opet tebi ruši cijenu.

Što god ti pričao, Joomla u rukama pravog majtora može proizvesti čuda.

Ti, da bi proizveo stranicu na tom svom CSM-u moraš izgubiti vjerojatno jednako vremena kao i on na Joomli. Ali, što se tiče njegove cijene od 4k, on na tome zarađuje jebački jer nije ništa uložio u programiranje i razvoj Joomle već samo u edukaciju dok si ti u startu potrošio godinu dana samo na izradu CMS-a + par godina na marketing! izračunaj koliko je to sa tvojom satnicom od 120 kn.

Na kraju si opet popušio sa tim svojim CMS-om.

A mali do sad već vozi novog bekija…[/quote]

  1. s obzirom na obujam posla i osobnih preporuka, ta stranica mi nije ni potrebna
  2. tebi kao informatički nepismenoj osobi moje reference ne predstavljaju ništa (ovdje govorim hipotetički o nepismenosti, kao što je to jedan prosječan klijent, ne osobno ti), jer ti kao takav uopće nemaš pojma što je jebački, a što ne, tebi je bitnija preporuka prijašnjih i sadašnjih klijenata, bolje rečeno korisnika mojih usluga,

Majku mu, uhvatio si se vlastitog CMS-a i stalno ga izvlačiš na površinu u totalno krivom kontekstu, ali ajde, prvo da bi prodavao in house growth CMS uopće mi ne treba marketing, a još manje par godina istog, jer normalno je da ću ga dati kao dio svoje usluge korisniku koji je kod mene došao po web stranicu, dakle on je samo dio paketa kompletne usluge koji krajnjeg korisnika u krajnjem slučaju ne zanima, drugo što se tiče referenci, prva i druga stranica su bile besplatne, druga stranica je bila nešto malo ispod cijene, a sve ostalo je naplačivano po normalnom cijeniku. Nećeš vjerovati manje više svi prikazuju uvijek 3,4,5 referenci kad apliciraju za posao, ako i toliko, pa mi taj tvoj dobar broj referenci ne znači ništa, a ako si netko ko traži 10-15 urađenih siteova onda vjeruj mi nećemo uopće poslovati, ja si to mogu priuštiti, za razliku od susjedovog malog, mogu te lagano otkantati bez da osjetim i trunku žaljenja.

Ovaj treći dio je totalna idiotarija. Kojih par godina, što sam ja to uložio, svaki posao koji sam napravio nadogradio sam malo sustav, nit sam ulagao, nit sam gubio, samo sam dobio i zaradio. Capish. Susjedov mali je sad već ozbiljan klinac za kojeg svi znaju da je muljator, jer nakon što je uzeo paru se više nije javio, a ostavio je nedovršen posao iza sebe pa je sada naša neki drugi izvor zarade, a ako je ipak napredovao i izgradio neki biznis onda ni on više ne naplačije stranicu 2,4, 6k kuna nego je u rangu negdje sa mnom. nikako da naučiš da oni koji rade za 2k kuna ne ruše meni cijenu nego sebi, meni je ne može srušiti, jer on bira klijente koji si toliko i mogu priuštiti.

Da Joomla u rukama majstora, a li ne u rukama susjedovog malog. Vidiš li razliku. A načinom na kojem ste sugerirali dečku što da radi i on postaje jedan od tih “susjedovih klinaca”.

Možda je istina da ja moram potrošiti isto vremena kao i on, ali znaš li u čemu je razlika? Ako ja ispostavim dvije stranice po 8k kuna, a on dvije po 2k kuna u istom vremenskom razdoblju koje bolje prošao? Nadam se da znaš računati.
Ovo o marketingu i razvoju sam već deset puta objasnio pa neću još jedanput. Ali ako znaš matematiku onda ćeš vidjeti da ti računica negdje ne štima. Izračunaj ti koliko zardi on godišnje ako mjesečno napravi 2 weba po 4 kuna. To je 96k, a sad računaj koliko ja zaradim da mi je satnica 120kn, a nije i nenamjeravam govoriti kolika je, i da radim 100 sati mjesečno koji su naplativi, otprilike 12 dana po osam sati ili 24 dana po 4 sata. To je matematičari moj 1200 sati godišnje ili u kunama 144.000, pa sad oduzmi i dvjesto sati za godišnji ili zato što mi se neda raditi ili zbog bolesti, etc., etc. to je još uvijek 120k kuna godišnje što je za 24 tisuće kuna više od susjedovog malog. Dali sad uviđaš kako si si sve u toj svojoj mladoj galvi krivo posložio. Ajd sad posloži te sve brojke i stavi ih na papir i vidi koje s čim popušio.

I tko će prije voziti novog bekija, koji me btw. uopće ne pali, a kojeg mali uopće ni ne može voziti jer to sve radi na crno pa nema nikakvih zakonskih osnova da bi digao bilo kakav kredit ili nešto slično.

Mlad si i još ćeš puno naučiti, kad se nakon desetak godina osvrneš i pogledaš što si pisao nasmijat ćeš se sam sebi.

O čem vi više pišete?! @gogo777 i @CreatifCode o nekom malom iz garaže što vozi berklia ili o automehaničarskoj radnji klinca koji pravi nabudže na mercedesu Brabus ili fiatu 850?!

Tko je u tvom primjeru tko i zašto? Pokušavam voditi argumetiran raspravu. Na ovaj froum sam se učlanio prvenstveno iz razloga kako bih mogao pomoći i educirati ljude i mlade kolege. Ne trpim kada se prosipaju ovakvi biseri kao što trenutno radi član gogo777.

CreatifCode kakve si ti sve gluposti napisao u prošlom postu, iz njih zaključujem da ti nemaš pojma kako stvari funkcioniraju jer očito nemaš nikakvog iskustva.

Da se razumijemo, u Hrvatskoj ne postoje firme koje bi ti dale 10-12k samo tako, bez dobrog broja referenci. A i firme koje naplaćuju 10-12k pa i mnogo više, imaju mali tim ljudi koji radi na dizajnu, pisanju tekstova, programiranju… Dobar programer obično nema pojma o dizajniranju, to svi znaju, a kamoli o pisanju kvalitetnih tekstova koje će predstavljati neku firmu koja drži do sebe. Prema tome, prije nego budeš u mogućnosti naplaćivati toliki iznos moraš imati uhodan biznis da bi mogao plaćati sve te ljude. Ali ti očito nemaš pojma kako stvari funkcioniraju jer si običan programer koji je previše zaokupljen stvaranjem “savršenog koda” i kao takav možeš jedino raditi za neku firmu, odnosno biti običan šljaker za nekoga jer nisi sposoban da bi se upustio u neki samostalni pothvat. A i ako misliš da jesi, moj dobronamjeran savjet ti je da se ne upuštaš u nešto takvo jer ćeš izgorit sa tim svojim “znanjem”.

Spomenuo si informatičku nepismenost klijenata, ovo je samo još jedan dokaz da je tebi (ne timu ljudi) susjedov mali najveća konkurencija jer klijent neće vidjet nikakvu razliku između stranice na tvom CMS-u i na Joomli od maloga. Prema tome zapitat će se zašto bi tebi dao 12k kad će mu mali napraviti isto to. I čisto sumnjam da će ga tvoja edukacija natjerati da tebi iskešira 10k više. Zaboravio si da i mali zna pričati i može o tvom CMS-u nasrati gluposti isto kao što i ti sereš o njegovoj Joomli.

I pusti susjedovog malog malo na stranu. Za mene pojam “mali” predstavlja jednog običnog čovjeka koji je registrirao obrt i pokušava zaraditi za život izrađujući stranice u Joomli, zadovoljstvo klijenta mu je na prvom mjestu, ambiciozan je i sretan sa zaradom 2-4k jer ništa ne ulaže ništa osim svog vremena. Ja ti pokušavam reći koliko ti moraš uložiti vremena i novca u razvoj tog svog CMS-a bez da imaš uhodan biznis, umjesto da se primiš Joomle ili nečeg sličnog, skupiš znanja, referenci i klijenata pa tek onda na temelju tog iskustva odlučih jel ti se isplati ulagati u nešto takvo.

ovdje ispada da svatko može sjest i u godinu dana razviti vlastiti CMS…

[quote=“gogo777”]CreatifCode kakve si ti sve gluposti napisao u prošlom postu, iz njih zaključujem da ti nemaš pojma kako stvari funkcioniraju jer očito nemaš nikakvog iskustva.

Da se razumijemo, u Hrvatskoj ne postoje firme koje bi ti dale 10-12k samo tako, bez dobrog broja referenci. A i firme koje naplaćuju 10-12k pa i mnogo više, imaju mali tim ljudi koji radi na dizajnu, pisanju tekstova, programiranju… Dobar programer obično nema pojma o dizajniranju, to svi znaju, a kamoli o pisanju kvalitetnih tekstova koje će predstavljati neku firmu koja drži do sebe. Prema tome, prije nego budeš u mogućnosti naplaćivati toliki iznos moraš imati uhodan biznis da bi mogao plaćati sve te ljude. Ali ti očito nemaš pojma kako stvari funkcioniraju jer si običan programer koji je previše zaokupljen stvaranjem “savršenog koda” i kao takav možeš jedino raditi za neku firmu, odnosno biti običan šljaker za nekoga jer nisi sposoban da bi se upustio u neki samostalni pothvat. A i ako misliš da jesi, moj dobronamjeran savjet ti je da se ne upuštaš u nešto takvo jer ćeš izgorit sa tim svojim “znanjem”.

Spomenuo si informatičku nepismenost klijenata, ovo je samo još jedan dokaz da je tebi (ne timu ljudi) susjedov mali najveća konkurencija jer klijent neće vidjet nikakvu razliku između stranice na tvom CMS-u i na Joomli od maloga. Prema tome zapitat će se zašto bi tebi dao 12k kad će mu mali napraviti isto to. I čisto sumnjam da će ga tvoja edukacija natjerati da tebi iskešira 10k više. Zaboravio si da i mali zna pričati i može o tvom CMS-u nasrati gluposti isto kao što i ti sereš o njegovoj Joomli.

I pusti susjedovog malog malo na stranu. Za mene pojam “mali” predstavlja jednog običnog čovjeka koji je registrirao obrt i pokušava zaraditi za život izrađujući stranice u Joomli, zadovoljstvo klijenta mu je na prvom mjestu, ambiciozan je i sretan sa zaradom 2-4k jer ništa ne ulaže ništa osim svog vremena. Ja ti pokušavam reći koliko ti moraš uložiti vremena i novca u razvoj tog svog CMS-a bez da imaš uhodan biznis, umjesto da se primiš Joomle ili nečeg sličnog, skupiš znanja, referenci i klijenata pa tek onda na temelju tog iskustva odlučih jel ti se isplati ulagati u nešto takvo.[/quote]

Ne da mi se više, jer si potvrdio moju pretpostavku da ti uopće ne razumiješ ono što pročitaš, a pitanje mi ostaje još samo da li uopće pročitaš. Nit sam igdje spomenu koliko iskustva imam, a nit sam igdje spomenu da radim sam. Da čitaš i razumiješ ono što čitaš to bi vjerojatno vidio, pa ne bi pisao to što si sad napisao.

O ostalom uopće nema smisla govoriti.

Odakle si to iščitao?

pa to mu se savjetuje ovdje.

Komu je to savjetovao? Daj malo opširnije, nije valjda da ti se slova na tipkovnici naplaćuju.

Da se vratim na temu ako ti trebaju knjige na Hrvatskom o Joomli pošalji mi na pm
mail pa ti pošaljem.
Druga opcija da naučiš joomlu ti je da skineš wamp server instaliraš ga na svoj komp.
Preko wamp servera ćeš imati uvjete slične pravom serveru ali bez c panela i automatskog instaliranja joomle preko fantastico-a ili softaculous-a, no instalrati joomlu ručno i nije neki kumst.

opcija tri: ako već znaš ili imaš instaliranu joomlu i pitaš kako u njoj raditi, to je već nešto drugo.
Teško je u kratkim crtama dočarati mogućnosti joomle jer apsolutno sve što vidiš na drugim sajtovima moš napraviti i u joomli.
Ukratko, hm neznam odakle krenuti ha :slight_smile:
U svakom slučaju instaliraj si novi editor sadržaja i to JCE jer je mnoogo bolji od standardnog joomlinog.
Pogledaj kako joomla slaže sadržaje, jako je bitno u naprijed odrediti strukturu sadržaja, jer posle ako počneš preslagivati silni problemi.
tolko od mene.

Slušaj skini ti sebi artisteer i to ti je to…

ej ljudi pa ja sam samo traziio pomoc a ne da se raspravljate pa daj u cemu je problem…Hvala svima

Dok se ovi raspravljaju ti da si zainteresiran već bi uplatio hosting i domenu koja te interesira i npr. s ove stranice
http://siteeditor.net/
skineš besplatni template ili neki platiš za ne veliku cijenu. I tako kreneš… ne kužim što očekuješ od ljudi da ti kaže ? Vidiš da svaki brije po svome i dobivaš različite odgovore što te samo više zbunjuje…