Zarada 3D printanjem

Vidim da nema novijih postova na temu 3D Printa pa ajde da počnemo. Nitko ne priča o ovoj temi a može se zaradit puno novca sa malo uloga.

Ja osobno sam u početku sa 1 printerom zarađivao cca 1000e mjesečno, neka to bude 800e čistih kad odbijemo potrošne stvari kao materijal, struja, amortizacija stroja itd…

1 printer koji je zadovoljavao uvjete za toliku zaradu je koštao 1500 eura, znači 2 mjeseca i printer je na 0.

Poanta ove priče je što više printera to je veća zarada, trenutno imam 4 printera vrijednosti cca 8000 eur i planiram se još proširivati.

Što se printa? Printa se doslovno sve i svašta, meni se osobno nije dalo zafrkavat sa “ljudima” ispunjavat 100 raznih želja pa sam se bazirao samo na “posrednika” preko kojeg radim skoro pa svo ovo vrijeme otkako sam u biznisu.

Uz biznis koji je uštiman, nudim još i support za novake koji žele ući u ovaj svijet, znači dam ti upute odakle počet i kako, koji printer odabrati, na što se bazirati, većinom savjetujem “posrednika” preko kojeg jja radim jer može biti jako dobra “odskočna daska” za daljnju budućnost. Također nudim i podršku novacima koji zapnu na ponudama kod “posrednika”, jednostavno mi pošalješ model koji te muči a ja ti ga orjentiram i sredim postavke u “sliceru”, ukoliko si baš baksuz mogu ti komad isprintat i poslat busem ili poštom ukoliko si iz hrvatske.

Što je potrebno znati prije ulaska u svijet 3D Printa?

  1. Razlike u printerima, za “male ljude” najpristupačniji su FDM i Resin printeri ali upoznajte se svakako sa svim “vrstama” ja osobno radim samo sa FDM.

  2. Slicer, slicer je program za obradu 3D modela u G-kod koji je čitljiv printerima. Znači pretvorimo 3D model u Kod za ispis. Preporučujem “Orca” slicer.

  3. Vrste materijala, googlaj “FDM materials” ili “Resin Materials”…

Meni bi bilo lakše nastavit temu kad bi bilo pitanja tako da ću ovdje prekinuti i pričekati da vidim jel ima tko zainteresiran :slight_smile:

7 Likeova

Samo ću reći da mi je drago vidjeti ovaj post, cisto iz razloga jer sam imao prije par godina računicu da bi se dale dobre pare tući sa printanjem.

Pretpostavka i preduslov računice je bila ta da postoji potraznja za odredjenim proizvodom koji se proizvodi printanjem.

Dalje je bila cista matematika da bi jedno gnjezdo od 10ak printera tuklo dobre pare.

Evo i pitanje:
Printas li onda vecinom isti model … ili neki ajmo reći skup modela za kojim postoji potraznja … ili se to svodi vise na custom narudžbe klijenata? (Koje tebi stizu preko posrednika?)

1 Like

Drago mi je da se javio netko tko je razmišljao o istoj branši :smiley:

Dalje je bila cista matematika da bi jedno gnjezdo od 10ak printera tuklo dobre pare

matematika je još uvijek ista, više printera više profita

Printas li onda vecinom isti model … ili neki ajmo reći skup modela za kojim postoji potraznja … ili se to svodi vise na custom narudžbe klijenata? (Koje tebi stizu preko posrednika?)

To se svodi više na “Custom” narudzbe, većinom ti je potražnja za izradom prototipova iz kojih se zna “izrodit” serija komada 100, 1000, ili 5000…

Baš sam nedavno radio jednu “ponudu” koaj se sastojala od 2 pozicije, znači 2 pozicije 2 komada za ispintat, nedugo nakon što sam isprintao i poslao te 2 pozicije, izašla je “ponuda” za izradu serije koja se sastojala od te dvije pozicije, svaka pozicija po 100 komada, znači 200 komada.

Ponude izlaze sa parametrima kao što su

Dimenzije
Volumen u cm3
Težina (cca)
postotak “infilla”
Client notes itd…

Cjena je izražena u eurima po “ponudi” ali mi gledamo većinom cjenu po cm3

ispod 0.04 po cm3 ne uzimamo uopće (trenutno)
sve iznad toga je super

za uzet narudzbe ispod 0.04 po cm3, trebalo bi kupit 1000 kg materijala koji te ispadne full jeftino, tek odna te ima na tako niskim ponudama ali tu se onda peglaju serije gdje te ima materijal x 3

2 Likeova

Meni na nekom kuhinjskom robotu od 700 eura pukao neki plasticni zupcanik jer zena nije dobro namontirala alat. I tako trazio online 30 eura zamjenski dio ali nece niko da ga isporuci za BIH.

Shvatim da ima na thingyverse, odem na OLX.ba i zamolim prvog nekog (cini mi se https://www.snea.ba) koji mi je iskocio da mi to odstampa, i stvarno ljudi urade u polikarbonatu za 3.5 eura i posalju mi postom jos dobijem i fiskalni racun. Stiglo namontirao i evo vec par mjeseci proslo i radi.

Razumijem da je njima besmisleno sa stanovista zarade, ali znaci uredjaj mi je bio neupotrebljiv da oni nisu uskocili…

2 Likeova

Da je bar više takvih koji su spoznali prednosti 3D printa kao u tvom slučaju.

Također ako netko treba bilo kakvu uslugu vezanu za ovu temu može mi se obratit slobodno :slight_smile: Legalni smo naravno.

to printas samo za RH ili eu/svijet?

kada bih npr zelio uci u to, mozes li mi preporuciti neki kvalitetniji printer s obzirom da si duze vrijeme u tome (par tisuca eura cca)?

gdje kupujes materijale, a da znas da su kavlitetni?

gdje nadjes posrednika, jer smatram da je to puno jednostavniji nacin od trazenja pojedinacnih ljudi i njihovih zelja?

Tnx

Printaš za firmu koja radi worldwide, ali većinom tvoji printevi idu za EU zemlje, ne većinom nego 99% jedini uvjet ti je obrt ili firma (radim preko obrta)

Mogu ti preporučit printer naravno samo za preporuku morao bih znati malo više detalja o tvojoj “želji”

Imam dobavljača iz slovenije sa jako kvalitetnim materijalima, razvili su jako kvalitetan ABS i ASA ( materijali )

Najbolje bi bilo kad bi mogli komunicirat jednostavnije preko whatsappa ili kako ti već odgovara… možeš mi se javit privatnom porukom.

3D printanje mi je zanimljivo, ali prije bi uložio novce u nekoga tko je već uhodan i zna šta radi nego da sam od nule bauljam k’o ovca u magli.

Upravo zato sam i otvoren za razne kombinacije :slight_smile:

NHF ali meni tvoj post djeluje puno vise kao reklama, nego poziv na suradnju. Vise mi djeluje da ti “šnjiraš” materijal za printere i slično.
Iako, da. S dobrom idejom ili ako netko ima dobru umreženost da radi za neke druge firmice može imati lijepu plaću svaki mjesec od 3d printa. :wave:t2:

1 Like

NHF ali meni tvoj post djeluje puno vise kao reklama, nego poziv na suradnju. Vise mi djeluje da ti “šnjiraš” materijal za printere i slično.

Zapravo ne, ne prodajem nikakve proizvode vezane uz 3D print :slight_smile:

Iako, da. S dobrom idejom ili ako netko ima dobru umreženost da radi za neke druge firmice može imati lijepu plaću svaki mjesec od 3d printa.

Točno

Nebi htio biti “onaj”, ali mislim da se jedno sigurnosno pitanje treba postaviti.

Koja je tvoja korist od ove tvoje ponude?
Pazi, ti tvrdiš da ulog u printer vratiš u dva mjeseca. (U poslovnom svjetu povrat investicije je odličan i ako se vrati u 5 godina)

…tako da, tvrdiš da imaš abnormalno odličan povrat novca, ali eto ne želiš ga ti tako obrtati nego ćeš uvesti druge da obrću novac i time potencijalno smanjiti broj svojih klijenta, radi neke provizije koju bi ti vjerovatno plaćali te koje uvedeš.

Iskreno, to nema puno smisla i volio bih čuti pojašnjenje tvog poslovnog plana.

U suprotnom bi čisto upozorio druge da je ovo vrlo mogući scam sa ciljem da prodaš printere preko svog affilate linka. Pogotovo treba biti oprezan s obzirom da ti je ovo prvi post na forumu.

Ali da ne budem “onaj” koji samo blati, moje je upozorenje čisto dobronamjerno …a ti ako imaš logično objašnjenje, podijeli ga i veliki thumb up ako priča zapravo ima smisla.

3 Likeova

Svi koji su mi se javili privatnom porukom dobili su broj, pričao sam do sad sa cca 6 - 7 ljudi

Evo neka netko od njih slobodno svjedoči o čemu smo pričali i da li ja “muzem” novac na bilo kakav način, ja imam shemu na kojoj radim da svi imaju koristi, a to da se meni nešto plaća ili da ja preprodajem, to ne.

Evo javno moj broj +385 92 354 4256

Tko hoće neka nazove slobodno, ukoliko se ne javim odmah nazvat ću vas svakako, takodjer imate i whatsapp.

1 Like

Pričao sam s dečkom.
Telefon imate, sve će vam reći. Jedan od suradnika mu je u ZG, Dubrava pa se namjeravam čuti i vidjeti s njim.

Sorry što mi je post više naglašen prema pretpostavci da si možda scam, nego da nisi. To nije lijepo od mene i isprika.

No zapravo me iskreno zanima koja je tvoja računica u ovome ili barem da podjeliš što očekuješ od suradnje?

U sklopu pokrenute teme, ovo bi nekako bilo ok da je prezentirano.

S ovim postom nemam nikakvu namjeru “direktno” profitirati preko nekih proizvoda, preprodaje i slično. Pokažem ti kako stvari funkcioniraju, ti ako se odlučiš na kupovinu printera imaš dvije opcije raditi individualno ili u suradnji sa mnom, kad ti ponudim posao, nisi “dužan” raditi za mene, to je optimalno. Meni je u interesu da se stvori što veća mreža individualaca, i svi možda možemo zaradit više “skupa” nego pojedinačno, razlika je što ja imam uigrano nešto što početnik nema.

Trenutno je situacija takva da se može zaradit, iz svog iskustva ja sam isplatio investiciju + zaradio u vrlo kratkom vremenu. Da li ćeš ti sam to postići to ovisi o tebi, opet ponavljam ja ti “pokažem” kako stvari stoje, preporučim ti što bi bilo najbolje za kupit (nemam nikakve ref linkove preko kojih ja dobivam poene). Jedino gdje ja vidim sebi korist a to je kad mi zatreba odradit određen broj “komada”, ja ti pošaljem materijal, ti odradiš (točnije mi ti pošaljemo spreman program), isprintaš, zapakiraš i šalješ nama, mi ti platimo € za odrađeni posao, znači nemaš nikakve brige osim upalit printer i zaprimit naš materijal, a da li ćeš ti u međuvremenu radit sam nešto svoje, ja s tim nemam ništa.

Zadnja stvar, ja ne obećajem 100% da ću ti moći osobno ustupit posla (jer to ovisi o puno faktora) ali možeš uzimat poslove na istoj stranici na kojoj i ja uzimam.

Naravno post ima jednu ključnu stvar koja bi sadržavala razumijevanje moje “sheme” ali to je zapravo moja ideja koju ja trenutno implementiram i koja ide u prilog svima jer će svi profitirat :slight_smile:

Ne znam jel puno oftopik. Ođe u Banja Luci sam upoznao neku djevojku i momka oni se bave izradom unikatnih figura koje odštampaju na 3d printeru pa poslije boje, oni to prodaju na etsiju i sve su im figure preko 150 dolara. Sad koliko skontah moraš imat šlifa za to da si umjetnički dorastao tom završnom farbanju. Ona je ranije pravila dječije rođendanske torte sa oni nekim opakim figurama i sl pa kontam da ima taj umjetnički smisao.

Sad pored tih figura oni upošljavaju 3d printere (imali su tad 4 printera) praveći neke zajebancije jednostavne pa to prodaju preko fb i tako što se oglašavaju na fb reklamama. Momak je oduševljen kako se fb reklamama može ciljat grupacija i veli da im se baš isplati oglašavanje na fb. Eto samo prenosim, ja lično pojma nemam o tome, a možda ovo bude korisno nekome.

2 Likeova

Mislim da znam o kome pričaš, to su Resin printeri koji rade sa smolom i specijalizirani su za sitne detalje tako da za tu “vrstu” treba imat malo mota za umjetnost.

Jako, jako pametno i praktično.

Ja sam zainteresiran, ne znam ništa o tome ali duže vremena razmišljam kako krenuti. Zanima me koji je printer dostatan za ovakve figurice visine max. 30 cm. Ne razmumijem niti razlike u printerima niti materijale pa bi mi savjet dobro došao. Nisam u Zagrebu, u Osijeku sam, prostora i električne energije imam neograničeno.