Ova tema prikazuje zašto se gotovo uvijek isplati ulagati vrijeme u razvoj in-house rješenja, spram korištenja gotovih sustava.
Kod in-house sustava imamo tu mogućnost da puno fleksibilnije nadograđujemo sistem po osobnim potrebama, što svakodnevno doprinosi našoj produktivnosti. No zbog potrebe razvoja inhouse rješenja, u startu nam je produktivnost praktički nula i vrlo sporo raste.
Dok kod gotovih rješenja dobivamo u startu jednu veliku produktivnost, koja je više manje konstantna ukoliko nemamo mogućnost da taj sustav prilagođavamo osobnim potrebama koje putem naiđu.
Ta dva odnosa se mogu prikazati sljedećim grafom:
Kao što se vidi na grafu, u startu produktivnost dosta brže raste ako idemo sa gotovim rješenjima …no taj rast je poprilično lineran jer mi nemamo puno opcija utjecati na to gotovo rješenje. (Doduše nije uvijek tako)
Dok kod razvoj inhouse rješenja nam produktivnost u startu praktički stoji na mjestu i nema pomaka jer većina energije odlazi na razvoj rješenja. No kada se taj vlak lagano pokrene…te kako konstanto možemo boostati naše inhouse rješenje, tako produktivnost svakog dana se povećava. A to kreira jedan eksponencijalni graf koji prije ili kasnije prestiže linerani graf gotovih rješenja.
Naravno, imamo tu jedan kritični moment na osi t, to je moment kada produktivnost in-house rješenja prestiže produktivnost gotovih rješenja.
Kada se u startu odlučujemo na inhouse rješenje ili gotovo rješenje, moramo razmisliti upravo o tom kritičnom momentu t. Trebamo si postaviti sljedeće pitanje:
Da li ćemo preživjeti do kritičnog t momenta sa inhouse rješenjem? Ako nećemo, onda nam inhouse rješenje nije logična opcija. No ako smo sigurni da ćemo preživjeti moment t, onda praktički nema nikakvog rizika ići tim putem. To i dalje ne mora biti najbrži put, ali na duže staze, ovaj put teži biti ekvivalentan sa svim ostalim najbržim putevima. Znači, on je best-buy, pogotovo još ako volimo razvijati svoja rješenja.
Drugo bitno pitanje o kojem moramo razmisliti:
- koliko smo fleksibilni sa gotovim rješenjem? Jer ako jesmo, onda i njega konstatno možemo razvijati i ostvariti benefite i brzog starta i razvoja po eksponencijalnoj liniji.
Najidealnije bi znači bilo pametno odabirati gotova rješenja sa kojima smo fleksibilni da ih dovedemo na eksponencijalni graf. To je teoretski najbrži put, ali kao što rekoh…to uopće nije puno brži put od onoga kada propustimo prepoznati neko gotovo rješenje (i malo zaostanemo u startu), ali kasnije sve nadoknadimo jer zajašemo tu eksponencijalnu liniju.
Dok s druge strane ako odaberemo super odlično gotovo rješenje koje je produktivno i nudi fleksibilnost dodatnog razvoja, a nemamo nikakav poriv da ga usitinu dalje i razvijamo, te da sa njime zajašemo eksponencijalni graf…onda i nismo zapravo napravili neki jak posao gledano na duže staze.
Tako da ima tu još jedna bitna stvar.
Primjetio sam da mnogi iako imaju priliku nešto boostati/unaprijediti, oni to ne rade jer im to stvara privid gubitka vremena. Radije biraju u startu krenuti “bržim” grafom.
A svaki puta kada ulažemo svoje vrijeme da si nešto unaprijedimo, postavljamo se na taj eksponencijalni graf…koj je u startu sporiji zbog ulaganja dodatnog napora u razvoj, ali kasnije neminovno prestiže onaj graf koji nam se u startu činio “bržim”. Ali nikako nije brži…brži je samo neko ograničeno vrijeme i kasnije njegovo kašnjenje teži u beskonačnost, pošto i vrijeme t teži u beskonačnost.
Stoga, nerazboritim i lošim strateškim odlukama u startu…možemo baciti tone i tone naše potencijalne produktivnosti u vjetar.