Zasto Uvijek Kasnimo (Balkanske Drzave)

Necu govoriti samo o Hrvatskoj, nego sve drzave u ovom kraju kasne. Nije mi jasno zasto kasne. I dok smo sad napravili nekakav kakav takav prikljucak sa tehnologijom opet ce nas zgazit.

Dok nase bolnice nedavno presle sa papira na computer mislis si, evo nas, sad smo tu gdje i ostali. No mi se jos u svemu tome snalazimo dok Ameri:

Prelaze na Blockchain, haha. Opet ce nas pregaziti. Sta mislite koliko ce trebat nasim ustanovama da predju na blockchain, za koji vjerujem da zaposlenici nemaju pojma sto je i da uopce postoji. Ljudi moji kod nas su ljudi na visokim funkcijama koji neznaju upalit racunalo, to je do nedavno bilo smjesno, ali sad je to zalosno, jer kako ce takav imat bilo kakvo misljenje o novoj tehnologiji…

Pa eto tu mozemo pratiti kako svijet ide u susret novoj tehnologiji a mi ne, i mozda neki nacin da to promjenimo? Jer vjerovali ili ne imamo mi jake igrace itekako, samo oni nisu na nikakvim funkcijama…

crony kapitalizam, uhljebljivanje i sve u tom stilu. komunisticki mentalitet valjda ostao duboko ukorijenjen s kombinacijom… ne znam cega, neceg loseg uglavnom. i sada se moze puno stavri napraviti bez problema, ali to onda znaci pino manje administracije/stranackih uhljeba/glasaca itd itd sve povezano

ne kasnimo slucajno, vec jer smo zaostali, onako vise plemenski funkcioniramo

5 Likeova

Zato što ameri imaju veći buđet i mogu eksperimentirat sa takvim stvarima, zapravo imaju toliko love da uglavnom i ulažu u eksperimentale tehnologije itd.

Zamisli naslov “ministar dodjelio 3 milijuna kuna da se po bolnicama igraju sa blockchainom” a zdravstvo je i ovako neodrživo i ljudi umiru od raka jer cekaju pregelede par mjeseci.

5 Likeova

Ne znam šta očekuješ od naroda koji misli da računar služi da ‘oćoraviš’.

8 Likeova

Mozemo i druge primjere napisat. Recimo Rimac sposoban da nemozemo niti zamisliti, on radi cuda u drzavi koja ne radi nista. Pa kako to? I zasto se ne gura ta tehnologija, zasto Porsche ulaze u njega a ne drzava?

Te jebene fondove od penzija su mogli uloziti u njegovu firmu…

Sitni interesi, pohlepa i neznanje!

Stanje i budućnost naših država krije se u toj frazi.

Znam za slucaj gdje je uhljeb postao sef IT-a, covjek u godinama, a nije znao upalit racunalo.

@Opica

Zasto ljudi umiru od raka?
Nije to zbog listi, jer vecini vjerojatno ionako nema spasa, a trosili bi samo novce.

Slijedeca stvar, problem je prehrana i nezdravi zivot, u prijevodu to znaci ovako: alkohol, cigarete, junk food i sl.

Idemo dalje , imas dosta ljudi koji rade u inozemstvu, slovenija, austrija, a kad trebaju lijecenje, lijece se u hr, bez da su uplatili lipe za zdravstvo.

Da se vratimo nezdravom zivotu, covjek pije 20-30 god, taj isti covjek sa 45 ili 50 godina izgleda kao strasilo i vjerojatno ima alzheimerovu bolest i lijeci se na teret zdravstvenog proracuna.

Kume pijes ili pusis ili oboje, kad trebas u bolnicu fino ces placati dan 300 kn, pa da vidimo.

Za osobe koje piju i puse ili oboje, uvesti dopunsko osiguranje od najmanje 700 kn mj.

Neces placat, placat ces bolnicu 300 kn po danu ili ce te skrpati kao u americi i sad ako nemas love za dalje kroz kratko vrijeme umires.

Mozda zvucim bahato ili bezobrazno, ali bi to tako moralo biti, covjek koji radi u privatnom sektoru i koji radi za 1.5 penzionera, 2 prava branitelja, 2 lazna branitelja, x uhljeba itd., ako nema dopunsko vidi vraga, ako ode u bolnicu, placa se nesto.

Za povlastene mirovine staviti limit 6000 kn, a lazne branitelje goniti i sve im uzet od imovine.

Dakle u prijevodu mora se napraviti red.

1 Like

Zasto kasnimo? Hm… tema velika kao Rat i Mir…
Navescu jedan glup ali tako jednostavan primjer cisto da steknemo osjecaj gdje je npr. BiH. Digitalizacija TV signala - RTRS prije tri godina pustio testno digitalni TV signal i dobio kaznu jer regulatorna agenciha nije rekla da je to OK. Ajd kazniti nekoga ko kasni ali nekoga ko ide tehnoloski naprijed…
Primjer 2: 4G mobilna mreza.

“Jel taj nešto proizvodi?”

Koliko puta ste to čuli? :smiley: To je mentalitet barem 90% Hrvata. Drugim riječima, ako ne proizvodiš nešto što se može uzet u ruku onda si danguba, prodavač magle itd. Kakav *ebeni blockchain, oni (tih najmanje 90%) bi mislili da je to nešto za jest.

Kod nas se i dalje stalno priča o potrebi povećanja proizvodnje (i misli se na fizičku proizvodnju), o pokretanju novih tvornica itd. To je neki kao strateški cilj. Ja to vidim kao težnju da budemo ono što je Kina bila nekad, jad i bijeda. Razvoj usluga, softwarea, tehnologije itd je nama nešto apstraktno. Jedina usluga koja se prizna je igrom slučaja turizam, ali i tu je težnja na fizičkom pa naglasak na smještaju.

Kakav *ebeni blockchain u našim bolnicama :smiley: Onaj idiot Kujundžić misli da su cigarete najveći problem u državi i da će poskupljenje riješit sve probleme i bolnica, i zdravstva i ljudi:)

1 Like

Može, kad će isto toliko plaćati i oni iz Slavonskog Broda jer cijeli život udišu otrov, kad će isto toliko plaćati oni koji se nalijevaju kavom svaki dan jer je to štetno, kad će isto toliko plaćati oni koji ne vježbaju barem 3x tjedno po sat vremena dnevno, kad će toliko plaćati oni koji ne jedu zdravu hranu svaki dan koja nije kupljena u trgovačkim centrima gdje se prodaje hrpa otrova itd itd.

Da, ja pušim :slight_smile: Sigurno sam se već dobro zatrovao jer sam počeo pušit prije nego se hrpa forumaša ovdje rodila. To će vjerojatno kad tad doći na naplatu, ali do sad skoro pa ne znam što je doktor. U isto vrijeme sve je puno pi*ckica i mimoza koji idu doktoru kad kihnu i tako cijeli život. Dobivaju lijekove na recept za nešto za što normalan čovjek niti ne ide doktoru. Koliko se novca iz proračuna potroši na takve? Koliko bi oni trebali plaćati dopunsko?

McDonalds posjetim par puta godišnje, ali kad god dođem je gužva. Jel bi trebalo štambiljat ljude koji tamo ulaze pa im nabit dopunsko zdravstveno osiguranje 700 kn mjesečno?

Jel ćemo programerima i općenito ljudima koji rade na kompu nabit dopunsko zdravstveno jer kvare oči pa će dobar dio njih na teret proračuna uzet dioptrijske naočale? Jel ćemo za svakog klinca koji ima mobitel nabit dopunsko jer kvari oči sa svojim novim mobitelom, dva tableta i 3 laptopa koje su mu kupili roditelji da ne bi propustio nešto na Facebooku ili Pedergramu?

Nitko ne radi za penzionere. Oni su svoje penzije većinom zaradili. To što su oni koji glasaju (za bilo koga) podržali lopine koje su ispraznile proračun i sada isplaćuju penzije od novca koji uplaćuju zaposleni (najveća Ponzi shema ikad) to je nešto drugo i za to nisu krivi penzići.

3 Likeova

Treba prvo 3G riješiti :smiley: , nije realno da u 2018. imam edge konekciju: 47682055_207509586841757_6123270539592073216_n

1 Like

@mitok

Nije problem ako se par puta godisnje jede brza hrana, problem je ako se ista konzumira na tjednoj bazi.

Ima puno penzionera koji nisu zaradili mirovine, a opet zakonski minimum je 65 kn po godini staza.

Idemo dalje, ako je covjek otisao u mirovinu sa 65 god i 40 god staza, to je mirovina od 2800 kn ili je za tu mirovinu morao imati placu preko 5300 kn.

Sad te pitam koliko penzionera ima penziju do 3000 kn, a koliko iznad.

Medijan place u hr sada je oko 5300 kn, a to znaci da 50% ljudi ima placu do 5300 kn.

Kad ce ti ljudi u penziju imat ce do 2500 kn penzije, jer vecina ili ide u prijevremenu penziju ili nece imati staz.

A lovacke price kako ne bude za penzije kad cemo mi ici u penziju su glupost.

Pogledaj koliko mladih je bolesno, 18,20 god. itd.

Bolesni su iz razloga sto od malena nisu sticali imunitet(posebno u gradu, jer roditelji ili ne stignu kuhati ili se kuha nezdrava prehrana), dakle umjesto junk fooda, rostilja i sl. jesti sto vise povrca i voca od malena.

Isto tako ovi sto posjecuju doktora za svaki sitnicu uvesti participacije od 200 kn kao i za stare ljude koji posjecuju doktora za svaku bol, a ne shvacaju da ih sve boli zbog starosti , a neke zbog toga sto idu svaki vikend na sljeme.

Zadnjih 20 god nisam bio kod doktora zbog viroze u zimi, jer se znam sam izlijecit u takvoj situaciji.

Evo jedne veoma zanimljive priče, malo deluje sve nepovezano, ali je profesor spomenuo dosta stvari o kojima treba razmisliti.

1 Like

Jako dobar govor.
Drago mi je da je ubacio dio koji kaže:

Nevjerni Toma: Vidjeh i povjerujeh
Isus: Blaženi oni koji povjeruju, a ne vidješe

Hoće reći da se mi svi ograničavamo na istinu koju spoznajemo u direktnom osobnom iskustvu, a činimo tako od sebe sljepce jer ima puno prethodećih levela da spoznamo istinu…za što doduše treba uloženog truda, vremena, volje … i vjere koja nas u konačnici vodi i do tog željenog potvrđujućeg iskustva.

1 Like

Pod lošom pregranom se obično misli na tzv. junk food. Da pitaš okolo što je junk food većina bi rekla da je to Big Mac i sl. Za mene je junk food ono što svi jedemo, uključujući i one koji misle da se hrane zdravo jer ne idu u McDonalds. Pogledaj malo što se sve dodaje u meso koje kupiš u trgovačkom centru. To nisu aditivi nego otrovi, a to je hrana koju većina jede.
Dalje, kad kupiš meso s “domaćih farmi”, gdje je garancija da to meso nije hranjeno GMO sranjima.
Kad kupiš Colu u trgovačkom centru i hvališ se okolo da nikad ne ideš u McDonalds ti se svejedno truješ. Valjda shvaćaš poantu, da ne idem dalje.

Licemjerno je tražiti da pušači plaćaju ogromno dopunsko osiguranje jer se truju. To može tražiti jedino netko tko živi na vrhu neke neotrkivene planine i hrani se čistom prirodom, a takvih nema. Ja ne velim da si nisam narušio zdravlje zbog pušenja. Hvala Bogu to za sad ne osjećam, barem ne toliko da bih morao jurit doktoru, ali naravno da se trujem. Ali truju se i drugi, puno njih još više od mene, a nisu pušači.
Druga stvar, pušači su među rijetkima koji već stvarno jesu kažnjeni što se truju jer kutija mojih cigareta košta 30 kn baš zbog dodatnih trošarina, dijela koji ide za zdravstvo itd. Jel programeri ili žderači BigMacova dodatno pune proračun zdravstva? Ovi prvi dobivaju naočale na teret proračuna, a drugima doktori plaćeni iz proračuna odštopavaju krvne žile.
Nervira me hajka na pušače, pogotovo kad dođe od onih koji ne vide da su i oni trošak za zdravstvo.

Sve što mi je do sada trebalo od doktora bih dobio i u privatnim ordinacijama uz plaćanje, s tim da bi mi još i ostalo jako puno novaca. Mislim na novce koje sam do sada uplatio za zdravstveno osiguranje. To vjerujem vrijedi i za većinu, uključujući i starije koji su cijeli život uplaćivali i prvi puta vidjeli doktora pred starost, neki i par dana prije smrti.

Ajmo dalje.

Niti to im nije dosta pa povećavaju dobnu granicu za odlazak u mirovinu, ali i sa 40 godina uplaćivanja po samo 900 kn imaju puno pravo na mirovinu od 2800 kn do svoje skoro 80-e godine života koju mnogi nažalost ne dožive.

Jako puno. Imam u najužoj obitelji primjer, nakon cijelog radnog vijeka bez i jednog dana rada na crno ili za minimalac. Isto tako imam primjer gdje je u mirovinski uplaćeno skoro €100,000 Eur, a nije isplaćena niti lipa niti će ikad biti isplaćena.

Sustav nisu izmislili oni koji u njega uplaćuju nego država po uzoru na gospodina Ponzija. A to što neki neopravdano dobivaju penziju je najčešće problem mita i korupcije, a onda i amaterizma i nesposobnosti.

Današnji radnici ne rade za penzionere nego rade za državu koja je ukrala penzionerima novac koji su pošteno uplaćivali cijeli radni vijek i sad ta ista država uzima zaposlenima da ne bi penzići sa štapovima došli lupat guzonje na Markov trg po njihovim debelim guzicama.

Imam dojam da si dovoljno mlad da se stigneš uvjeriti da će tako biti. Usput, već danas nema za penzije, ali se krpa uzimanjem od ovih koji danas uplaćuju za SVOJU mirovinu i od svakakvih poreza i nameta.
Nisu to nikakve lovačke priče, to je jednostavno činjenica. Pa ovakav sustav je još uvijek friški i tek je nekoliko generacija prošlo puni ciklus. To nije ništa" dokazano" kao što nije niti održivo uz način raspolaganja novcem koji se prakticira.

Uskoro ću opet dobiti godišnje izvješće koliko imam u mirovinskom fondu. Zlo mi dođe svake godine kad to vidim jer znam da to nikad neću dobiti van. Tražio sam da mi daju odmah penziju od samo 100 kn mjesečno tek toliko da nešto dobijem, ali naravno da nedaju. Hej, nedaju mi MOJE novce! :smiley: I to je nekome normalno? Sorry, meni nije. Mirovinsko osiguranje je samo još jedan u nizu klasičnih poreza, harača. Točka.

Svi seru o kapitalizmu, socijalizmu ovom onom. Mi nismo niti u kapitalizmu niti u socijalizmu nego u nekom hibridnom kapitalizmu. Isto vrijedi i za SAD.

Još jedan od razloga zašto kasnimo: Okruženi smo mentalnom sirotinjom.

https://www.youtube.com/watch?v=FHunaQkbMr0

2 Likeova

@mitok

Da su balkanci malo pametniji, onda bi kupovali meso od domacih seljaka, a ne kuze sto vise love ostane unutar drzave, to ce svima biti bolje.
Ima ali, prosjecni kvocijent inteligencije u zitelja hr je 80-85.

Kakvi ljudi, takva politika i situacija u drzavi.
Kazu to se ne bi moglo promijenit, moze se, da se nadje 50 pametnih uz dobar program i marketing bi dosli na vlast, osim ako ljudi i dalje ne bi bili zatucani.

Nadalje za nezdravu prehranu tipa kupovanje coca-cole i ostalog u ducanu, uvedes fino da se nista ne moze kupiti bez osobe, na kojoj bi se nalazio osobni certifikat, a autorizacija isla preko otiska prsta.
Za bilo kakvo kupovanje, sklapanje ugovora itd.

Da li bi se pratilo ljude sto kupuju, da i ne.
Ne u smislu da nitko ne bi od ljudi pratio sto se kupuje, ali bi postojao algoritam koji bi ti racunao bodove za zdrave navike ukljucujuci u to cijelu familiju i onda prema tome se odredjuje dopunsko.

Mozes pusit 3 kutije dnevno, popit 5 piva, ali imat ces i takav iznos za uplatu.

Kazes programeri kupuju naocale na teret hzzo, ma nemoj mi reci.

Za racunalom sjedim 20 godina, od toga 10 godina na starom monitoru i to je ponekad bilo i po 12 h dnevno bez naocala.

I dalje imam fenomenalan vid.

Da li nosim naocale, samo povremeno i to zastitne za racunalo koje sam, sam platio, a kostala su izmedju 1600 ili 1800 kn.

Sto se tice kutije cigarete, realna cijena cigareta bi trebala biti 50-70 kn po kutiji.

Dakle, sve sto je luksuz treba biti skupo i na to placati ne pdv, nego porez na luksuz, a porez na luksuz na osnovicu je iznad 35%.

Svaki mirovinski sustav na svijetu je u kolapsu, gdje se uplacuje u mirovinski fond.

Pogledaj samo njemacku, socijalna penzija 900 eura, stvarno zaradjena mirovina 550 eura.

900 eura penzije zarade oni sa mj. primanjima vecim od 55 k eura brutto.

Za penziju postoje odredjeni uvjeti, minimalna dobna granica i minimalni broj godina staza.

Slažem se s tim, ali problem je što su mali prodavači istisnuti sa tržišta, a neki i totalno uništeni. Ja bih radio kupio pravi friški komad mesa bez nitrita, emulgatora i ostalih otrova ravno od seljaka koji je maloprije zaklao tu neku živinu, ali takve ponude nema nigdje u mojoj blizini. Više nemam u blizini niti one prave obiteljske mesnice.

Ja oko toga imam drugačije mišljenje. Da nekim čudom i dođu na vlast pošteni i sposobni ti isti ljudi bi još i brže bili skinuti sa vlasti jer je cilj onih koji odlučuju da bude upravo ovakvo stanje.

To bi bilo fer jedino ako bi se i sve drugo što je štetno pratilo i dodatno naplaćivalo. To znači da bi doslovno svi morali dodatno plaćat, i puno njih još više nego pušači, uključujući i one koji samo kupuju meso u trgovačkim centrima.

Garantirano.

To nije išlo direktno tebe, a programeri su bili samo primjer. Poanta je da TV, računala, mobiteli itd kvare vid i da će puno njih radi toga imati slabiji vid i da će puno njih iz te skupine uzeti dioptrijske naočale na teret proračuna.

Ne možeš izdvajati pušače.

Jel? :smiley: Nemoj mi samo reći da je to zato što toliko košta po EU jer ću te odmah tražiti da izračunaš koliko postotak plaće kod njih otpada na kutiju cigareta, a koliki kod nas. To da su po EU cigarete skuplje nego kod nas je samo argument idiota Kujundžića i onih koji ne znaju koristiti mozak ili su samo zločesti pa se namjerno prave blesavi.

Luksuz je zlatna wc školjka ili auto od 50,000 € +. Kutija cigareta dnevno nije nikakav luksuz. Ako je, onda je i pivo u kafiću luksuz, kava u kafiću je luksuz itd. Jel se slažeš da ti kava košta u kafiću 50 kn, ili ako ne piješ ni kavu da ti čaj toliko košta? Čak i da se slažeš sa tim, to bi bila ludost.

I zato će propast prije nego dođe tvoje vrijeme za mirovinu jer Ponzi shema neće trajat vječno. Vidjet ćeš :slight_smile:

Mnogo je faktora zasto Balkan kasni i kasnice uvijek, jedan od faktora je mentalitet ljudi na balkanu, istorija Balkana itd.

500 godina pod Turcima, pa balkanizacija (termin dobio ime po nama) pa onda 50 godina komunizma, pa gradjanski rat… Jos smo mi i dobri na kraju