Zdravstveni odgoj?

[quote=“dev_masta”]
Te nezaobilazan interview kod Stankovića:
HRT (odabrati Aleksandar Štulhofer s desne strane videa)[/quote]
Ovo nisam htio spominjati jer će tek sada Šljaker popizditi kada mu pokažeš tog, srba, četnika, pravoslavca i sve ostale kletve, Stankovića.

93% izjašnjenih vjernika a od toga koliko pravih? Gdje se ti ljudi skrivaju jer ja znam jako malo pravih vjernika (pod pravim mislim da se ponašaju kako propovijedaju).
A taj broj je ionako debelo fake, mene su isto svrstali pod vjernika jer nisam bio doma a šta se mojih roditelja tiče ja sam vjernik.

Inače sam mišljenja da je crkva jedan veliki parazit a što se letka tiče kojeg sam dobio (njihova kampanja) sve napisano je malo jači bullshit i nisam našao niti jedan dobar argument.

Zašto vladajuća partija ne donese neke porezne olakšice seksualnim manjinama ako već žele ispraviti nepravdu? Oni su u prilično težoj situaciji od većine (ne mogu zasnovati obitelj, nemaju djecu pa ni porezne olakšice na njih itd.).

@CC
Hahaha, Stanković mi je čak simpa. Onako, cool, bivši boksač, frajer, a nije blesav…

No, kad pričamo o jednom satu (kako si ti rekao), zar ne kužiš da je taj sat najgori i najteži. Ako ga se progura bez otpora, slijedećih tisuću sati može proći bez problema. Ako je taj sat jako pogrešan, što očekivati od “nadogradnje”?

BTW., netko je tu rekao da je znanost zaključila da je homoseksualizam normalan. Ali, to baš i nije istina. Naime, SZO je tvrdila da je homoseksualizam bolest, a POLITIKA je isforsirala da se ukine kao bolest. Uostalom, mišljenja u medicinskim krugovima su podijeljena po pitanju bolesti.
Ali, što je normala? Definicija? Ako nešto izaziva gađenje kod većine, čija definicija to može promijeniti?

Definicija normale sigurno nije ono što Crkva kaže, a to što se tebi nešto gadi također nije pokazatelj nenormalnosti.

A tko ima monopol na definiciju normalnoga? Vlada?

A mislil sam kako je ovo jedini forum na internetu gdje se zdravstveni odgoj nije uvukao…
Da, ja sam za zdravstveni odgoj.
Da, ja sam i za “onaj dio o homoseksualnosti”, oko kojeg se lomi najviše koplja, jer će dijete jednoga dana kada odraste (i otisne se u život) neminovno susresti osobu homoseksualnih sklonosti.
I homoseksualnost nije bolest, upravo zato je i potreban “taj dio o homoseksualnosti” kako bi djeca znala da ih roditelji uče pogrešno (kada im tvrde kako je to bolest).
I da, imam dijete.

I još jedna opaska - crkva se nema što petljati u politiku, obrazovanje i medicinu. A najmanje u obrazovanje djece. A zdravstveno obrazovanje je upravo dio toga obrazovanja (koje je trebalo biti u školskom programu davno prije vjeronauka).

Heh da je bar vlada normalna al isto kao i u svakoj instituciji i tamo velika većina gleda svoje dupe.

Svatko za sebe neka zaključi šta je normalno a šta nije i neka tako odgaja svoje dijete na vlastitu odgovornost.

[quote=“dmitrecic”]
I još jedna opaska - crkva se nema što petljati…[/quote]

Kako nema? Naravno da ima, samo što nikog nije briga za petljanje crkve. Eto, 93% populacije će se odlučno suprotstaviti ovome i nakon 2 mjeseca ministar će shvatiti da nema smisla ako u razredima sjede 2 učenika, a ostalih 28 vani markira taj predmet.

Čekaj, ne, vjerojatnije je da će 2 markirati, a 28 biti u razredu. Neobična onda ta brojka od 93%…

Na kraju krajeva, zar nije s oltara pozivano da se ne glasuje za predsjedničkog kandidata koji nije vjernik? Kako je to prošlo? Oh, well…

Eto, do sada samo jedna referenca na program… :slight_smile:

Točno tako. Zato je najmanje šta se može učiniti to da ovo bude izborni program.

@tsereg

Program nije bitan. Da je najbolji mogući (a nije, nije uopće znanstven), pitanje je smije li država oduzeti pravo roditeljima da odgajaju djecu.

Ali problem j ešto većina građana, ne vidi problem u tom satu, pa ne vidim ga niti ja.

Ma odustajem, rekao sam sam sebi da se više neću uvlačiti u ovakve rasprave jer nema smisla. Svako tjera po svome i nema tu nikakve koristi.

[quote=“Sljaker”]???
Ne kužim…

Pa djeca će to učiti. Učiti da je homoseksualizam normalna spolna orijentacija. Zar doista ne kužiš sve moguće implikacije na cijelu generaciju?[/quote]

tako pišu prikrivani homoseksualci, šta se toliko bojiš svoje seksualnosti? misliš da ćeš čim vidiš homoseksualca biti ugrožen?

nemoj biti smiješan, oni su ljudi kao i drugi, a normalno da je to spolna orijentacija…

[quote=“Ariosto”]Točno tako. Zato je najmanje šta se može učiniti to da ovo bude izborni program.

@tsereg

Program nije bitan. Da je najbolji mogući (a nije, nije uopće znanstven), pitanje je smije li država oduzeti pravo roditeljima da odgajaju djecu.[/quote]

A s kojim pravom to radi crkva, koja ima satnicu u 1. razredu veću nego što je satnica engleskog jezika, koji je u današnjem svijetu puno važniji nego vjeronauk.

U poruci prije sam naveo da nisam ni za SDP ni HDZ ni HNS, no ako kao građanin već moram birati, izabrat ću ono za što mislim da je manje zlo.

[quote=“tsereg”]Ovo što si napisao ti je najbolji dokaz katastrofalnog učinka pseudoznanosti i jedne bolesne klime koja se stvara u hrvatskom društvu, a koja pokazuje razaranje kritičkog uma i iskrene želje za znanjem – kada netko stvarno smatra da je “okrenut znanosti”, te da je “dosta čitao o povijesti crkve” (dakle, samog sebe predstavi autoritetom na nekom području), a onda izjavi da je Galileo spaljen na lomači jer je rekao da je zemlja okrugla. Istovremeno, već je običan pogled na Wikipedijin unos o Galileu dovoljan da se vidi da je dotični umro u odličnoj starosti od 77 godina od vrućice i srčanih palpitacija. Koliko je cijeli odnos njega i Crkve kontroverzan, vidi se i iz daljnjih podataka gdje mu je inicijalno odbijeno pokapanje u Bazilici Svetog križa, da bi mu 90 godina nakon njegove smrti u istoj bazilici bio podignut spomenik.

Ja ne sumnjam da si dosta čitao o povijesti crkve, ali stvarno se dobro trebaš zapitati, prevenstevno u smislu vježbanja kritičnosti kao osnovne odlike znanstvenog uma, kako je moguće da si u izboru literature učinio takav propust i ispustio valjda najdostupniju i elementarnu referencu, a to je Wikipedija, te koji su tvoji objektivni kriteriji pri izboru literature, kada si iz one koju jesi čitao i sam birao dobio dojam da je odnos između Giordana Bruna, Galilea, Kopernika i crkve bio toliko banalno jednostavan da ga se stvarno može opisati riječima “spaljeni jer su reklu da je zemlja okrugla”, te zaključiti da je crkva nešto poput zle imperije iz Star Treka, pa se “staje na njenu stranu” ili “protiv njene strane” (što je to “protivna strana” crkvi - nadam se da nije znanost).

Pokušai onda u ovom svijetlu sagledati i sve ostale stvari koje misliš da znaš o o “zločinima papinske obitelji” ili pedofiliji – ukoliko želiš riječ “znanost” i “povijest” na neki način navoditi u svojoj referenci.

P.S. Pišem ovo samo da bih dao značaj glavnom pitanju: jeste li pročitali kurikulum i uputu za nastavnike; imate li konkretnu temu razgovora ili zapravo pišete pamflete?

P.P.S. I možda najbolja ilustracija cijele te polemike:

Da dobro, falio sam da su spalili Galilea, to su učinili s Brunom koji se zalagao za Kopernikovu teoriju iz astronomije. No nije ni Galileo prošao liše kojeg su pod prijetnjom mučenja javno prisilili da se odrekne svojih ideja. Crkva je tek 1992. godine priznala da je Galileo bio u pravu u svezi davanja podrške Kopernikovoj teoriji!

O papi Aleksandru VI. Borgia koji je navodno vršio incest sa svojom kćerkom, koristio sina Cesarea Borgiu za razna ubojstva, ima mnogo literature na internetu s vjerodostojnih stranica, a Wikipediju ne smatram kao jednu od njih.

U svakom slučaju pogriješio sam što sam se upustio u ovu raspravu.

Tako obično završe političke rasprave.

Zašto misliš da se ja zalažem za Crkvu i zašto si slao svoju djecu na vjeronauk? Neka bude izborni i seksualni odgoj i neka vjeronauk bude izborni. Idealno bi bilo (po meni) da i škola bude izborna, ali budući da je osnovna obavezna, onda je pravo na izbor najmanje šta se može dozvolit.

[quote=“dev_masta”]Kao analogni primjer - znanost otkrije da je Zemlja okrugla, dok 93% populacije vjeruje da je ravna.
[/quote]

[quote=“avetma”]Čekaj, ne, vjerojatnije je da će 2 markirati, a 28 biti u razredu. Neobična onda ta brojka od 93%…
[/quote]

86,28% prema popisu stanovništva iz 2011.

[quote=“SteelMaiden”]U svakom slučaju pogriješio sam što sam se upustio u ovu raspravu.[/quote]Tvoj upis je bio temeljni u ovoj raspravi. Jer ova i sve slične rasprave se svode na pokušaje otkrivanja tko je “kriv”, a tko je “prav”. Razotrkivanje “istina”.

Tvoj upis je jedini o kojem se uopće može objektivno raspravljati i to sa stanovišta vjerodostojnost izvora, sveobuhvatnosti izvora, kritičnosti autora, objektivnosti. Naprosto zato što imaš izvore!

Dakle, može se izvore dati na sud. Procijeniti njihovu sveobuhvatnost, tj. da li je slika svijeta koja iz njih nastaje dovoljno potpuna da bude i objektivna.

Na žalost, Internet danas je mjesto u kojem slično vodi k sličnom – neskeptično čitanje dovodi uvijek do istog rezultata - potvrde vlastiti izvornih teza. Naprosto zato što se za svaku tezu mogu naći izvori koji su vrlo vjerodostojni i potvrđuju te teze. Na žalost, nisu sveobuhvati, tj. parcijalni su, a pretraživanje Interneta po tezama iz istih samo vodi do novih sličnih izvora.

Možda bi Wikipediji i njenom procesu uređivanja svatko trebao dati više šanse, posebno njenom popisu literature.

To se odnosi na izjašnjene katolike, ali još je 7% vjernika drugih religija. Kako rekoh, 93% po popisu iz 2011.

Zato što svoju djecu ne želim zakinuti, neka uće, neka čitaju i neka propituju, sa 18 godina ili kad već budu zrele neka same odluče i razkuče koliko je istine i koliko laži, što je dobro, a što loše, ja im mogu biti podrška ovakva i onakva. Smatram da dijete treba imati mogućnosti sagledati sve stvari iz raznih kutova i biti sposobno (samo)kritički razmišljati, a ne da bude sposobno biti samo poslušno i ne propitivati ono što mu se kaže i bez pogovorno slušati. Postoji još jedan sitan detalj u svemu tome, a to je i okolina. Vjerojatnost je 99,9% da bi, da djecu nisam upisao na vjeronauk taj sat oni bili slobodni, odnosno ne bi im ima tko predavati zamjenski predmet, a i okolina bih etiketirala kao nevjernike i djecu nevjernika, srba, četnika, antikrista i čega sve ne. Mi smo takav narod, jebaj ga. Ali svejedno mi nije krivo da djeca idu na vjeronauk, čak ponekad potičem i stariju kćer da ode u crkvu i čuje što svečenik propovijeda. Ali isto tako želim da dijete ima i zdravstveani odgoj u školi i da tamo ući i o drugim važnim aspektima života koji će je kad tad sustići.