2020 finansijski izvjestaj i planovi za 2021

tacno, teziste se promenilo, nekada mi je skroz kristalno jasno za nesto, prosto se cudis kako to ne vidis, ali posle te okruzenje vrati u masinu , a ova izolacija je donela da nema te masine .

1 Like

Mislim da je i red bio da se uključim u diskusiju: stan ili web posao. Obzirom da posjedujem i nekretnine koje mi takođe donose prihod (a nisam to naveo u prethodnom postu), svejedno moj logički izbor bi bio: web posao.

Međutim, jednu stvar na koju svi gledate je short-term profit i prilično sam siguran gledajući na long-term profit, stan bi bio isplativija solucija i manje rizična, na našim prostorima. Zašto?

  1. stanovi imaju vrlo specifičan vid poslovanja, koji zahtjeva malo do nikako interakcije za donošenje prihoda, dok web posao moraš “glanjcati”, unapređivati, ići ka novim trendovima i slično.
  2. Koju god soluciju izaberete, ne možete gledati na priliv kao povrat uloženog. ROI jeste metrika koja određuje za koliko vremena vam je potrebno da vratite uloženi novac, ali tom metrikom ne možete porediti ova dva biznisa. Simply because mjesečni prihod koji dobijate i od jednog i od drugog ne možete računati kao return on investment, zašto što je vaša investicija još aktivna.
  3. Razlika između ove dvije investicije jeste da su nekretnine niskorizična investicija sa manjim mjesečnim prihodom, dok je websajt visokorizična investicija sa većim mjesečnim prihodom. Šanse da se tržište nekretninama “obruši” je veoma nisko, tako da ukoliko se odlučite za exit, velike su šanse da odmah imate ROI (sve i da je na kredit uzet) kao i exit prihod koji dolazi sa tim, a svu rentu koju ste kupili godinama gledate kao profit. Sa webom je to drugačije: zavisnost web-a je mnogo veća, od Google update-a, od diverzifikacije poslovanja (šta ćete uzeti, kakva je konkurencija, da li će se neko pojaviti sa boljom opcijom od vaše), tako da ukoliko ne uložite vrijeme u razvijanje toga posla (kao i svakog drugog) mnogo veće su šanse da ne povratite uloženi novac pri exitu iz posla, nego tek kada saberete exit i mjesečni prihod.

Primjeri:

  • MySpace < Facebook < Instagram < Tiktok (negdje u sredini i LinkedIn)
  • Windows Live Messenger < ICQ < Skype < Viber < Whatsapp < Telegram (i mnogi drugi)

tako da u smislu stabilnosti, nekretnine su daleko stabilnije od bilo kog web poduhvata, ali web posao je mnogo lakše skalirati i imati pozitivan ROI u mnogo kraćem vremenu dok je, takođe, mnogo lakše i propasti.

Diverzifikacija portfolia je nešto što je apsolutno potrebno u današnjem vremenu da bi se danas moglo živjeti, tako da imati i low-risk i medium-high investicije su apsolute solution.

5 Likeova

Zato sto onaj sto ima sto godina sigurnih ispred sebe, cijena mu se ne racuna ko 36x mjesecnih primanja, i na kraju dobijes isti odnost sigurnosti/zarade kao na stanu

Ne cekas trecinu, otplatis ranije. Ko sto rece @anja1 cijene rastu… znaci nije tebi povrat samo ona kirija koja je mozda 3.5-5% na godisnjem nivou, nego i porast cijene od recimo 3-4% zavisno od lokacije. Sve zajedno dodjes na povrat od oko 8% godisnje na relativno sigurnu investiciju, sto je sasvim solidan povrat s obzirom na rizik i nesto odlicno za penziju bez da se moras mnogo bakcati.

Pa imaj cimera ko i u svom primjeru i on ti pokrije veci dio te razlike, i na kraju imas gotovo identicnu situaciju, samo sto imas svoj stan. Uvijek ti treba mjesto za zivot, a ako ces se selit, uvijek mozes rentat dalje. Za 25 godina ti je stan otplacen u potpunosti, i vrijedi duplo vise nego sto je vrijedio kad si ga ti uzeo

Jedini problem sa stanom (sto je losija investicija) nije povrat, nego nemogucnost ucestvovanja u investciji ako ne kupujes citav stan… ZNaci mozes se nekako udruzit, al to nije to. Ne mozes ulozit nazad svoju mejsecnu zaradu od kirije pa da i na nju dobijas tih 7-8%, nego ti ona stoji na racunu… s druge strane, ako mozes dobiti dobru kamatu u banci i hoce da ti daju veliku pozajmicu- onda je dobro… sve dok je kamata ispod ROI-a stana

Sve o čemu ja tupim u temi u kojoj mi očito nitko ne vjeruje u ono što govorim…

…da možemo vrlo svjesno sami to težište promjeniti na stvari na koje želimo i prepustiti onoj drugoj strani da nas poduči čudesima…i vrlo često i da na čudesan način dopre do nas sa tom “kreativnošću”. Sve kroz masu “nasumičnih” događaja…ali kada odzumiramo malo sliku i shvatimo proces, vidjet ćemo da ništa nije nasumično, nego sa jedne strane se odašilje svjesno postavljeno pitanje, sa druge strane svejesan napor da nas daruje odgovorima. (Samo što neka škola traje duže ili kraće, ovisno koliko postavljeno pitanje zahtjeva dužinu škole s obzirom na naše predznanje o postavljenom pitanju.)

Kada se shvati da nam je taj proces uvijek na usluzi… takoreći svi imamo čarobni štapić u rukama. Samo ga trebamo početi koristiti… i ponešto znati o njemu kako radi. :slight_smile:

1 Like

Pa gleda se uvijek najpovoljniji omjer profit / rizik.
Nekretnine imaju mali rizik, ali isto tako i mali profit. …zato sam ih poredio prije sa štednjom nego investicijom…

2 Likeova

Cimer i je bio uračunat u obje opcije, inače usporedba nebi imala smisla.

Znači sa cimerom renta ti je cca 1200kn mjesečno, a ako si u svom stanu, imaš cimera da ti pokrije pola rate kredita…opet ti je polovica dosta veća od tih 1200kn.

Naravno, ta kalkulacija ovisi o vremenu kada je kakav kredit dostupan (ili državne olakšice)… sada nebi mogao izvuči konkretne brojke, ali kada sam to gledao…bilo bi me mjesečno oko 2000 - 2500kn, što bi me u tim godinama zakopalo kada sam to gledao.

Sada imaju neke dobre državne olakšice za parove …i tu bi se mogla pronaći računica.

No ja sam samo iznio svoj stav zašto mi je nekada bilo draže plaćati 1200kn nepovratno u bezdan i imati priliku upravljati mjesečno sa preostalih 1300kn… …nego davati mjesečno 2500kn i biti sretan što štedim te novce, ali za svo vrijeme te štednje biti “rob” bez kune u džepu i životariti od kraja do kraja mjeseca…

Pa koliko kosta taj stan u kome sad zivis otprilike? Nece te s kamatom izaci 150,000e (ti racunas eto 5000kuna mjesecno, sto je oko 1.3 KM…* 12 * 30… u jbt ofulo sam dobro, ispane da ti racunas da ces banci vratit oko 240k evra)

Ovo za stan vs. web biznis - ROI za web kud i kako kraci ali znas nas Balkance mora neka nekretnina. A i nije isto kupiti stan u BL ili u Brodu. Jeste jeftiniji stan u Brodu ali je i cijena za izdavanje manja. U BL nerealno visoke cijene.
Da zivim jos u Bosni a da imam viska para, ja bi kupovao njive i pokusao ukupniti posjed. Jeste potpuno kontra od web biznisa ali radio bih nesto oko poljoprivrede(jbg, poljoprivrednik iz mene izbija) ali je voće i ne životinje, samo zitarice ili neku uslugu oko toga. Ne bi tu bilo para ali jbg :slight_smile: Napraviti YT kanal od toga :slight_smile:

Treba uzeti jos jednu stvaru u obzir a ona cini ogromnu razliku kasnije… Stan u brodu bukvalno gubi vrijednost :smiley:

2 Likeova

Znam, ali zato je poljoprivredno zemljiste prilicno jeftino.

To jeste… ima dosta zemlje koja se i ne obradjuje, a rentanje ce ti skoro pa besplatno (bez da moras kupovat). Al mislim da se jedino isplati ako ides bas na veliko- kupujes dosta zemlje da sklopis u jedno i sve obradjujes i sve sam radis skoro.

Evo kad pricamo o ROI-u… star kad je kupio berac za kukuruz (prije 15-ak godina… skup berac, a i znate kakva je financijska situacija bila, nije nikako lako iskesirat par hiljada), prve sezone nije mogao raditi trebao je nesto popravljati… sledece sezone je skoro za jednu sezonu vratio ulozeno :smiley: 100% roi (doduse uzeo je godisnji da bi mogao raditi hehe)

1 Like

Da, ne znam kako je krenula uopste prica i poredjenje, totalno drugaciji tip investicije. Ima jedan izuzetak ako gledamo ulaganje u nekretnine pa izdavanje, iznajmljivanje stana na dan, sto ustvari nema veze sa iznajmljivanjem nego je to klasicno ugostiteljstvo .
Imao sam neku opciju da uzmem stan u centru, visoki partner, a imao je neobicnu modifikaciju, izbili su jedan ulaz na ulicu, a postojala je mogucnost da se od hodnika naprave dva ulaza, i prakticno bi dobio 3 stana, visoki partner centar, to je nekih 100e dnevno. Stan na dan se moze skalirati preko nudjenja obroka ( sklopi se dil recimo sa nekom zenom iz zgrade) mini bar ( kao u hotelu) povezati se sa lokalnim turistickim uslugama, tipa paraglajding pa uzimati procenat , affiliate pun gas :slight_smile: Poznajem coveka koji to radi, specijalizovao se za kineze, samo njih dovodi i visi svaki dan na poljani za poletanje, razvio je subbiznis dovlaci kineze da lete preko stana, a u stan na dan dolaze ljudi koji imaju nesto da obave i kada obave obicno imaju vremena i traze neku turisticku zabavu, nesto novo. On kada je doveo 4 kineza da lete, vise je zaradio od toga nego taj dan od izdavanja, prakticno upsell i affiliate je bio preko 100% , imati pod svoje turistu, pruza milion opcija .
Hocu da kazem, ulaganje u nekretnine naravno da nema veze sa klasicnim ulaganjima u biznis i to je do osobe, da li zeli da sacuva pare ali ulaganje u nekretnine i izdavanje stana na dan je ugostiteljstvo i tu moze da se razvije ozbiljan biznis sa brzim povratom .

1 Like

Puno ovisi i o lokaciji i o željama…
Ja sam plaćao stan od 30ak kvadrata 1000kn, sad mi je rata za kuću (100kvadrata sređeno, potkrovlje moguće srediti, 40 kvadrata pomoćni objekti, 1000 kvadrata okućnice) 1300kn. Bez ikakvih poticaja. Nije centar Zagreba, ali nije ni nikakva rupa…

Jasno da, ali ako se uspoređuju cijene rente i kredita, uvijek se trebaju udpoređivati cijene za iste uvjete. Pa dođe manje bitno jel to centar ili predgrađe ili selo.

jel možeš dati više info o mreži… jesu li obične nativ reklame (hemeroidi,gliste i sl.) ili ?
je li poziciju i količinu reklama određuješ sam ?
plaćaju po kliku ? cpc za HR i Njemačku ?
koji su uvjeti da se ostvari suradnja ?

Haha nisu hemeroidi ni gliste, nisam primjetila da su se ikad prikazale takve spamerske reklame na stranici. Kod njih je uvjet da je većina posjeta iz USA i minimum 50k sessiona mjesecno. Nisam sigurna ako prihvaćaju njemačku posjetu, mislim da ne. Hrvatsku znam da ne prihvacaju. Meni su baš gledali koliko imam USA posjete.

Ne placaju po kliku nego po 1000 pogleda, a RPM (revenue per mile?) mi je oko $30, znaci na nekih 1000 sessionsa zaradim $30. Koliko je to klikova pojma nemam jer nigdje ne pise koliko je ljudi kliknulo.

Kolicinu reklama mozes birat tipa od 1 do 3 koliko puno zelis reklama. Ja imam ja mislim srednju kolicinu reklama kako i preporucaju, a bude dosta reklama tipa jedna reklama svaka 2 ili 3 paragrafa. I jedna u sidebaru i jedna stickly reklama na dnu ekrana. Mogu se iskljucit neke pozicije reklama, ali ostalo sve oni sami odlucuju gdje ce u clanku bit reklama.

Super je mreza za nekog tko ima prvenstveno USA posjetu. Ne moze se ni usporedit zarada s onom od Adsensa.

3 Likeova

Znači ne rade s nama… :frowning:

Svaka cast legendo! Ja se nadam da ce mi yt kanali rasti iako uzmem nekih 250-300e na kanalu od 10k subova uglavnom BiH i dijaspora.

1 Like

Druze odlicni planovi, posebno me zanima kladionicarski sajt, ako zelis da se uvezemo imam dobar fudbalski sajt s posjetom. Isto tako, super ti je ideja za prodaju, javi se ako si za sarandju imamo 22 sajta, 7 radija i 4 tv kanala, prodajemo Boga oca :smiley:

ma ovo za kladionicu je usko trziste, samo NBA igraci… i to ganjam vecinom australijsko trziste, nego, kad sam pravio scraper, reko ajde da ubacim i tipico- nek ima nesot za njemce… Znaci nisam planirao nista tu…

Kad ono javi se lik (imam takoreci neke veze posto sam dugo u tom svijetu) sto ima vip grupu, mislim 100-njak clanova, placaju mu 40-50e mjesecno… hoce da kupi pristup programu za citavu grupu… eto slucajno se malo posrecilo i imacu 400-500km minimalno svaki mjesec samo od tog deala… a i taj lik ima veze pa je reko ugovarat saradnje sa drugim grupama u moje ime, a da ja njemu naravno dam proviziju od dogovoro sto je meni ekstra. A ni to nije sve- pored naplate programa, svakako bih bio dio aff programa kladionica, pa bih i od njih ubirao paru, a posot je u pitanju scraper sa dosta kladionica, i posto da bi neko bio uspjesan na ovom trzistu potrebno je da ima nalog na sto vise kladionica- nece ih biti tesko nagovorit da se registruju preko mene i pokupe bonuse hehe

Sve u svemu, imam velike planove oko ovoga, nadam se da ce sledece sezone svaki mjesec kapati jedno 2000-3000km.

1 Like