Anketa: Naplata webmajstora, molim da sudjelujete svi

@bugi Slazem se, a jos bi bilo bilo da funkcioniraju na principu %. Znaci svi mogu prodavati i tako. zaposlit osobu da radi escrow placa mu je postotak. Recimo 10%. 5% osobi koja radi i 5% vlasnicima foruma. Ili kako god se dogovorite, to je cisto radi njihovog vremena, i stvar je rjesena, tko zeli scamat, varat, preprodavat site nemoze, jer prvo mora poslat novce midlemanu i tek ka dsve bude prebaceno drugoj osobi transakcija se finalizira.

Nisam protiv placenih foruma, clan sam jedne zatvorene grupe gdje je cjena na godinu 300$. Ali tamo ima svasta nesto i da budem iskren ni tamo ne visim 24/7. Pa si samo postavljam pitanje kako bi izgledao ovaj forum da je zatvoren.

Odnosno kazete da bi VIP bio u vipu, a ostatak vani, znaci sami vidljiviji dio foruma bi postao jos losiji nego je. Jer akos e sada pogledati na forumu ima samo oglasa, birtija i newbie pitanja. U posljednjih godinu dana je bilo 3 ili 4 dobra posta. I to su pisali ti ljudi kojih je vecina pobjegla.

I tko garantira takvim ljudima da u zatvorenom djelu foruma nece biti flejmani pitaj boga zbog cega.

3 Likeova

Evo još jedno poduže idealistički i to je dosta od mene.

Ne znam koji model bi se mogao primjeniti kako bi forum dobio na kvaliteti ( VIP share da autorima ili slično) ali gledajte samo da motivierte ljude/autore da pišu kvalitetne postove…

Evo par Tema zbog kojih bi uvijek posjećivao ovaj sajt


gdje nestade ovaj lik? Jako dobra tema

Id78 piše skoro svaku temu za 10ku i ovakvih još tutorial tema je više nego dobrodošlo [TUT] VestaCP + Besplatni SSL

sad zamislite da takvim shareom ideja još nagradite autore tako da onda nema blokadu da otkriva svoje znanje ili čak vrijeme jer je ipak nešto dobio za uzvrat (share rank itd.)… Na duže staze tada bi svi profitirali (prvo autor, jer bi time iskazao svoju stručnost, pa bi dobijao vjerojatno i ponude za saradnju, a potom i ostali članovi jer bi ih to sve pokrenulo na akciju, biznis…), Tako bi ja mislim onda bilo kompenzirano starim članovima koji se trude (stvaram novu bazu ideja, potencijalnih mušterija, plus nešto sam i zaradio ako ništa)

PS: Ako mislite praviti vip sakrivene kategorije onda barem izlistajte negdje sve teme na otvorenom da ih Google može indeksirati i da ne-VIP user može isto tako naći/opaziti temu, a sadrzinu nekako sakrijte. (Ali ostaje pitanje, kako novi user moze procijeniti da li vrijedi kupiti vip, jer nema na osnovu čega procijeniti, tj nema uvid u šta je za njega veoma bitno “vrijednost sadržaja” jer bi razmišljao “e pa ovo isto mogu naći negdje i na nekom blogu besplatno”)…

1 Like

Doniranje Paypalom je prihvatljiva opcija.

1 Like

da arnel, dobar post. A moram rec da su tu i demotivirajuci zskoni tipa zabrana postavljanja svog affiliate linka.

Zasto ja nebi smio postaviti afiliate link?
Em sam clan foruma 100 godina, znate da nisam spammer, kad otvorim topic onda se raspiracam na siroko i veliko. iskreno mene je demotiviralo kada sam napisao iz svog iskustva sve, cak i dao neke smjernice za jedan program i stavio afffiliate link. Da bi bio obrisan od moderatora kao da sam ja sad napravio spam jer sam napisao 30 recenica iz svojega glave i svog iskustva… Nakon toga sam se totalno pšrebacio u birtiju i oglase… Tu i tamo dok mi se dade nesto negdje pametno napisem…

1 Like

Da bi bilo nesto placeno treba da ponudi nesto sto vredi da se plati. A opet to sto vredi je napisano od clanova foruma koji opet treba da plate. Znaci podelio si iskustvo, napisao TUT i treba da platis? Nigde logika.

Drugo ovo sto je sada kao placeni deo za FB stranice. Ako moze da se obezbedi da na marketu ima stalno 10tak stranica razumeo bih, ali evo izlistajte unazad 6 meseci i videcete da nije bilo toliko stranica u prodaji. Znaci treba da platim 50e za 10 stranica godisnje da imam sansu da ih kupim, a pitanje je da li cu da ih i kupim.

Treca stvar, ako je neko resio da zajebe, zajebace i sa posrednistvom. Evo vam i kako. Ja hocu da kupim page, uplatim adminu, prodavac prebaci stranicu a admin njemu pare. Nakon 3-4 dana mail koji je dobio od FBa da je skinut sa admina aktivira i cao. Ode meni stranica i novac a on dobio nazad stranicu. Nema garancije u prodaji FB stranica jer su ilegalne, tako da i ne postoji nikakav vid zastite, niko ne moze da vam garantuje za to.

1 Like

Napravljen je pravi potez nadogradnjom foruma na ovo sad. Napokon su svi stari članovi otišli i odnijeli sa sobom gomilu “gluposti” koje su pisali. Koga više zanima programiranje, stručne teme, itd.
Tu su sada nove snage s “bliskog istoka” stručne i kompetentne. Na ovom forumu prate se trendovi u IT-u što se vidi iz tema. Vrhunac rasprava su prodaja fb grupa, i da bi čitali takav premium sadržaj, za to treba platiti?
Ne znam za vas, ali ja sam oduševljen.

1 Like

U zadnjih 30 dana je objavljeno preko 30 fb stranica na prodaju. Ja ne znam sto si ti to listao.

Ovo ostalo necu niti komentirati.

Ti si prvi koji je sudjelovao u vec dvije aukcije pa na kraju odustao nakon sto si bio izabran kao highest bidder.

Imas bitrtiju. Odi tamo popi pice i to je to.

Sa @Jeronimo034 se slazem. Ne da je u zadnjih godinu dana bilo malo prodaja, nego i to malo prodaja je bilo scam. Odnosno lik prodaje FB stranicu sa 200 000 fanova a kad objavi post niti jedan od tih fanova niti da prdne na to sto je on objavio…

Predpostavljam da takve stranice na taj zatvoreni dio nebi isle. znaci od 10 u zadnjih godinu dana koliko bi islo, 1? A i ta jedna je kupljena na otvorenom forumu i to u roku odmah jer su pametni odmah prepoznali o cemu se radi.

1 Like

Čovjek ipak mora nekako monetizovati forum. Imaš li kakav prijedlog?

Odustao sam od jedne, za drugu sam mogao da ponudim do 3k eura a ti si je prodao za 4.5k. Tako da tu nisam imao najvecu ponudu. I da si pristao na 3k eura nije postojao nacin da se realizuje jer ja nisam hteo da saljem novac, a ti nisi imao nikoga ko bi mogao da preuzme novac i transakcija da se odradi licno.
Za drugu sam prebaci a i ti si rekao da je uglavnom US publika sto se po ovoj slici ne vidi,

Na 77k 20k US nije vecina, vec manje od trecine. I odmah posle ponude sam ti rekao da prodas drugom, a ti si zapeo da je moje i moje, sto je uvaljivanje. Dve poruke si dobio za redom odmah u roku od 3 min da prodas tom drugom. Ja za moj novac kupujem sta ja hocu, tako da ne znam gde je problem.
Imao sam xy kupovina i prodaja na ovom forumu, sto stranica sto sajtova i sve su prosle bez problema sto mogu i kolege da potvrde. Cak sam u vecini tih transakcija prvi slao novac ili stranice.

Sto se mene tice radite kako god zelite, vas je forum pa samim tim vi i diktirate pravila a na nama clanovima je da ih ili prihvatimo ili ne prihvatimo. Moje misljenje je da je naplata bzv, ali ko sam ja da se pitam bilo sta.

I jos jedna stvar, mozda je bilo malo vise stranica za prodaju, ali pogledaj te stranice koliko stvarno vrede, da li bi neko od tih ljudi platio 50 eura da proda stranicu od 60? Mozda je od N.G. do sada bilo 4-5 maksimum koje su vredele. Ova tvoja od 200k+, @Olaf se predomislio i to je to od jakih stranica. Posle toga su bile stranice od 20 do 40k par komada i to je sve. Ostalo je boranija. Ko radi FB zna o cemu pricam.

Ti si ponudio 3k eur, ja sam nakon toga pitao da mi potvrdis je li ta ponuda 100% sigurna, pa si nakon toga odustao jer ti kao kolega nije pristao na taj deal.

Nakon toga si se javio i na ovaj drugi page, ja rekao da je highest bid 500 EUR, a ti odmah ponudio 550 EUR, nakon cega ja rekao u redu evo prodano ti je. Ti mi onda kazes da si sad na Dunavu, da ne mozemo odmah to realizirati, pa ja kazem dobro nema problema cekat cu te da se vratis, a ti se nakon toga pocnes izvlaciti da kao nema dovoljno USA visits i slicno. Ponuda na aukciji se ne stavlja prije nego pogledas stats nego nakon toga.

Problem je u tome sto ne mozes davati ponude koje ne mislis ili ne mozes realizirati. Na taj nacin zbunjujes i prodavatelja i sve ostale sudionike nadmetanja.

Po drugi put mi potvrdjujes ponudu za prvi page:

Tvoja ponuda za drugi page:

Idete u offtopic. Raspravite se preko private msg.

Mene zanima kako monetizovati forum u današnje vrijeme. Većina je protiv naplate… šta je onda alternativa. A što se tiče trgovine, pogledajte kako radi swapd .co (uzimaju procent od transfera 5-10%) a ne fixnom naplatom članarina i zatvaranjem kategorija na vip.

Jesi li mogao da sredis uslove na koje sam ja pristao za ovu od 3k eura? (ovu manju necu da komentarisem jer sam sve rekao)
Jesi li imao nekoga ko je mogao licno da preuzme? Ja verujem da si ti ok lik, ali 3k eura ne saljem na lepe oci i na bilo koju preporuku. Jednostavno se nije poklopilo, uslovi se nisu poklopili i to je to.

Na pitanje jel je US publika ti si rekao da je vecina. A pritom nije vecina vec opet ponavljam ispod trecine, to nije zbinjivanje i davanje pogresnih informacija?

Mislim da nije prica ovde oko moje i tvoje prodaje. Sve sto sam imao da kazem sam rekao, tako da se odjavljujem sa teme.

Kod aukcije prodavatelj postavlja uvjete, a ne kupac. Ti si ponudio 3k eur, pa si nakon toga poceo traziti izgovore, da ja ne zelim doci u Srbiju po novce i slicno. Mislim da nisi nikad ni imao namjeru kupiti.

Rekao sam da je zemlja s najvecim brojem lajkova USA, sto i je. A ti si statistike, insights, screenshotove imao i ranije, jos prije nego si dao ponudu za page. Ti to dobro znas.

Ovim putem ti dajem i upozorenje pred suspenziju s foruma, jer nisi samo mene zajebao, nego si to vec radio i drugima, a ako treba cu poslati ovdje i screenshotove.

Slazem se da sve prodaje idu pod “zatvoreni/placeni” konac. To daje dodatnu pogled na ozbiljnost ovog foruma. A isto tako i sigurnost kupcima da ne bih bilo vise “prevara”, koji su rodjeni za to. Ako je neko vjeran prodavac, zasto onda ne uplati i bude miran, kako oznaccen s “vjernim prodavacem” i tako postigao jos vise kupaca za buduce prodaje. :slight_smile:

Pozdrav svima (y)

Ja ne znam sta pojedini odje citaju, ko prica o tome da ces eto ti da pises tutorijal i da moras jos da platis da ga postavis u VIP. Jel moguce da ste tako zalutali, taj ko ti nudi VIP je duzan ako zeli da privuce sto veci broj ljudi da angazuje ljude ili samog sebe da uradi nesto toga tipa kako bi privukao nas da kupimo. Znaci privuce te necim, evo privuce te da moras da platis da bi mogao da prodajes fejsbuk stranice. Ja se protivim da bude zatvoreno, prije sam za to da bude javno, ali da samo VIP clan moze takvu temu da kreira, a svi mi imamo mogucnost da je kupimo iako nismo VIP. I kod prodaje da svaka ide kao aukcija, svako zna cijenu ispod koje ne bi je dao svako ko ponudi vise njemu samo bolje, i proda onom kome on zeli i ko ce da pristane da se to odradi preko posrednika koji ce imati koristi tipa 5% ili 10% od transakcije.

1 Like

Steta ubit forum paywallom, bolje ga dostojno ugasit ili prodat nekome ko ima volje placat i odrzavat neprofitabilan site. Osobno mi je svejedno, ja svratim tu kad me iznenadi mail s foruma,

p.s. placena sekcija prodaja apsolutno nimalo ne pomaze u sprijecavanju prijevara; samo daje legitimitet prijevari, i omogucava stetu u vecim iznosima.

5 Likeova

Koliko uopste kosta odrzavanje ovakvog foruma na godisnjem nivou, hosting, domena ili sta sve ulazi u to?

1 Like

Trebalo bi da je na dedicated jer je cio geek tu, tako da nekih par stotina mjesecno plus ljudi koji to sve odrzavaju, mnogo love. Da pokrenes nesto ovog tipa konkretno samo forum sa ovom posjetom treba ti dosta jak VPS i dobro optimizovan sto opet nije malo para.

On sa tim sto ovo uvodi nema neku zaradu niti moze pokrit te troskove cak moze i dosta njih da to odbije sa foruma, ali moze iskoristit taj novac za reklame i dovesti jos veci broj ljudi na forumu.

Ma kakvih par stotina mjesecno… ne zelim podcjenjivati ali prije par sto kuna godisnje. Na sub domeni je i nema bas neku veliku posjetu kako izgleda. Da bi trebao tako jak server od par stotina necega mjesecno to mi zviuci abstraktno.

Ali daleko od toga, bilo bi dobro da se zaradi nesto za ulozeno vrijeme i trud.