Facebook tutorijal, kako krenuti od 0 i korištenje istog

Ja se primarno bavim Youtube-om i ne ide mi lose. U zadnje vrijeme je malo slabije (-30%) ali tako je svima zbog problema sa oglasivacima na Youtube-u i Pratio sam temu @BigTruck od Facebook Instant Articles i odlucio sam da se okusam u tim vodama a i kad se covjek bavi ivim nekom zaradom na internetu najbolje je da ne zavisi samo od jednog izvora zarade. Eh sad kako nemam FB stranice a one su osnova ako zelim da se time bavim znaci morao sam krenuti od nule.

Prvo sam odabrao nisu u kojoj mislim raditi i koju jako dobro poznajem. Napravio FB stranicu i poceo prije tri dana bukvalno od nule i sad mi stranica ima 1279 lajkova i u medjuvremenu sam pokrenuo jos 3 stranice pa cu pokusati uporedno da ih dizem.

Necu reci nisu ali cu pokusati nekako da predstavim plan kojim cu da radim. Uzmimo za primjer nisu KUCNE LJUBIMCE

  1. Napravim jednu FB stranicu generalnu i dam naziv KUCNI LJUBIMCI
  2. Druga FB stranica PSI
  3. Treca FB stranica MACKE

itd…to je neka poenta, pravim FB stranice koje su na neki nacin povezane i koje imaju dosta toga zajednickog i koje poslije mozes iskoristi da objavis post o mackama (npr. post o slicnosti izmedju psa i macke mozes objaviti na sve tri stranice a da ne bude spam ni na jednoj). Sad ti ovako mozes da pravis stranice kako god i koliko god zelis.

Stranicu vodim na nacin da objavim tri posta dnevno, npr:

  • prvi post: stavis sliku macke

  • drugi post: objavis neki smijesni video isjecak macke

  • treci post: objavis neku zanimljivost za macke (npr. jeste li znali? taj fazon neki)

To je nacin na koji cu pokusati da dozem stranice. Biti relevantan sa sto kvalitetnijim sadrzajem.

Sad ono glavno kako privuci ljude na stranicu.

Ja sam izabrao ljude iz USA da dovodim na stranice jer kasnije ce oni biti najisplativiji. Kod ovog targetiranja najbitinije je da dobro poznajes nisu u kojoj radis i otprilike da znas koga da gadjas reklamom.

Evo kako sam ja napravio taj post i pokusat cu da objasnim na primjeru KUCNIH LJUBIMACA.

Prvo zelis da odradis sliku koju zelis da reklamiras evo kako bih ja to npr. uradio.

Ubacio bih ovu sliku na opstu stranicu o KUCNIM LJUBIMCIMA i stavio dvije opcije kao da glasaju, da bih potakao samu interakciju ljudi na stranici.

  • Prvo bih odabrao zemlju: USA

  • Zatim bih odabrao godine: 13-65 (ovako siroko mozes staviti samo ako apsolutno nista ne znas o svojoj ciljanoj skupini pa onda kad reklama krene nakon jednog dana vec mozes napraviti presjek po godinama u AD Manageru i vidjeti kako ko reaguje na sliku u zavisnosti od godina, koliko lajkaju, koliko kosta njihov njihova lajk itd… ovi od 13-17 godina, 18-24, 25-34…) i onda odlucis koje ces dobne skupine da gadjas svojom reklamom

  • Nakon toga pol isto tako mozes staviti i M i Z pa onda kasnije odluciti koga ces gadjati kad vidis rezultate u AD Manageru (opa pola ako ne znas svoju ciljnu skupinu)

  • Targetiras ljude koji su lajkali kucne ljubimce

  • i onda targetiras dalje te ljude koji su lajkali kucne ljubimce na nacin da su jos posebno morali lajkati macke i pse

znaci ja sam sad gadjao ljude koji su lajkali kucne ljubimce a pored toga lajkali su i psa i macku. (Npr. iskljuceni su ljudi koji su lajkali kucne ljubimce i npr. krcka jer nisu lajkali psa i macku i onda mi pretpostavimo da ih ne zanima reklama o psima i mackama)

(eh sad ove zadnje tri stavke imaju bas dosta varijacija na koje mozes da odradis i da detaljno targetiras ljude ali ovo je taj neki princip i nadam se da si skontao poentu)

Pustis reklamu i cekas dva tabora PSI i MACKE da se upale i da svako pocne navijati za svoje i to kad krene to je to otprilike to. Ako si dobro pokodio ljude iz svoje nise radi 100%.

Ovo jos jednom da podvucem da je najbitnije da poznajes nisu, navike ljudi u toj nisi i onda da izazoves reakciju kod tih ljudi koje gadjas reklamom i to je to najedostavnije receno. Dosta zavisi od same kreativnosti i domisljatosti covjeka na koji nacin da to odradi da privuce ljude.

Nisam bas nesto darovit u prenosenju znanja pa ne zamjerite ako je konfuzno i na greskama koje sam napravio da ne citam sad sve ponovo pisao sam direktno iz glave.

9 Likeova

To je to, hvala na iscrpnom odgovoru! @c3po ovo si dobro post iznad prebacio u novu temu u kojoj ćemo pisati o FBu i koriscenju istog, jer generalno i nema bas tema na forumu o FBu. Ja isto krecem sa kampanjom i izradom stranice pa cu da se potrudim da u nekoliko dana update-ujem stanje, a bilo bi lepo ako i ti @AMG i ostali clanovi isto odvojite malo vremena i jedni drugima pomognemo u ovome. Sta mislite?

Cijena zavisi od relevantnosti tvog oglasa publici kojoj si servirao oglas a ta relevantnost se ogleda u reakcijama publike na oglas (ako nema reakcija vjerovatnio nije relevantan i nesto si lose podesio) i plus da cijena nije ista za sve drzave jer i sam znas da klikovi na reklame nisu isti iz svake zemlje.

Ali ako ti npr. reklamu serviras nekome iz BiH sa slikom Sarajeva a oni vole Tuzlu tebe ce ta reklama vjerovanto da ispadne skuplja nego reklama da si nekome iz USA ko voli Houston servirao Houston. (a svi znamo da se neuporedivo skuplje oglasavati u USA nego u BiH a u ovom slucaju ce biti obrnutu, reklama iz BiH cete vise kostati jer si je promasio).

1 Like

Pa sta si ta 3 dana radio? Ajd molim te napisi. Ako si radio ovo ispod, znaci objavljivao dnevno 3 posta i postavljao reklame. Daj malo objasni koliko si reklama postavio sa kojim budgetom, koliko te to sve skupa kostalo ili kako si pobogu u 3 dana dosao na 1k+ lajkova.
Jesu to page lajkovi?

1 Like

dadaas to i mene zanima. Ja sam inace antitalent za facebook,pinterest i sve ostalo. Recimo napravio sam facebook page za sve svoje stranice sa igricama,znaci Best Online Games se zove. Ja sam u 3-4 godine jedva skupio oko 800 lajkova,a reach kad nesto objavim mi je ocajan: 15-20 ljudi to vidi,al niko ne lajka niti shera. Znaci totalni fijasko po tom pitanju,tako da ne kuzim ovo uopce. Ja sam znao i boostat postove,ali opet govno: kad boostam rezultat je da objavu ne vidi 15-20 ljudi nego recimo 150 al opet niti jedan lajk.share ili komentar. Dno dna.

Evo ja imam trenutno jednu kampanju koju sam pustio za firmu za koju radim. Firma se bavi distribucijom TV kanala za Ex Yu dijasporu. Pustio sma neku akciju za besplatno gledanje, a za cilj sam stavio da lajkuju stranicu. Targetirao sam Nemacku, Swedsku, Austriu, ljude koji zive tamo a govore Balkanski ( Sr, HR, BH).
Generalno nije lose, 7 novih korisnika je doslo i 22 je lajkovalo stranicu, verujem da kad budem odradjivao za svoje stranice ce da bude lakse jer cu moci uze da targetiram i dobijem manju cenu lajka, za sada je ovde 0.1$ sto je ja mislim dosta. Mozda ce u toku drugog dana kad FB vidi sta ciljam da se popravi. Videcemo.
Ovo su rezultati nakon nekih 20h reklame. Malo mi nije jasno zasto je ovoliko mali reach, ali cekam i danas da vidim kako ce da ide pa cu da vidim sta dalje. Neki kazu da treba ostaviti 3 dana da bi FB iskristalisao koja je tvoja ciljana skupina.

Uz “klasično” oglašavanje koristite i FB “Pixel”, a sve o tome i kako funkcioniše na Fejsbuk piksel: kako da povećate prodaju pet puta pomoću njega

http://www.istokpavlovic.com/blog/fejsbuk-piksel-kako-da-povecate-prodaju-pet-puta-pomocu-njega/

Evo još na tu temu oko “jurnjave korisnika” :slight_smile:

Eh ovako da odgovorim tebi a da napravim i jedan manji update, u prvom postu sam napomenuo da cu probati vise stranica uporedno da dizem od nule. Eto da pokusam objasniti na pr. najnovije stranice. Sinoc sam stranicu napravio, na stranici je jedna slika na koju sam ukljucio reklamu i danas kad sam ustao rezultati vise nego odlicni.

Ukljucio sam reklamu na 7 dana, ukupan budzet 7$, 1$ po danu.

  • do sada je potroseno 0,47$
  • doslo je 107 lajkova na samu stranicu
  • slika koju sam reklamirao ima 2500+ lajkova, 45 komentara,

Eh sada ove ljude ljude koji su lajkovali samu sliku (post koji sam reklamirao) mogu da pozovem da lajkaju moju stranicu tako kad budu pozvani broj samih ljudi koji su lajkali stranicu ce biti daleko veci. Sigurno ce izmedju 600-700 novih ljudi, a vjerovatno i vise, lajkovati stranicu.

To sto sam pisao za objavljivanje tri posta dnevno to je nacin na koji vodim stranicu da drzim ljude aktivnim na pocetku i kad neko dodje na stranicu i ako ga zanima sadrzaj da skrola od posta do posta da se sto vise zadrzi.

6 Likeova

Strasno nesto. Jos ako bi nam mogao pokazati kako ta reklama izgleda… Jer ovo je strasan stats.

Znaci treba dodati postove i onda neki od tih psotova reklamirati?
Jel mozes dati neke detalje kako si reklamirao?
Dali sir ekalmirao, sliku, link, text, ili sto?

Ovo da ti za pola dolara imas 45 komentara je nesto strasno, pa kako si te ljude samo nasao…

Gdje bogu nalazis te slike? jel ih sam izradjujes?

Hvala na odgovorima. Ja sam isto an tom facebooku i sve vise se educiram, jasne su mi sve stvari u globalu kako to funkcionira, samo trebam jos te finese rijesiti neke i konacno primjeniti to u praksi…

Dali unovcavate te lajkove preko instant articles, ili?

AMG cestitam na rezultatima, ovo su perverzija dobri rezultati! Daj malo detalja kako, jel postavljas kao cilj kampanje “like page” ili “reach”. Ja kad podesim USA page like za 5 dolara nemam ni trecinu ovog tvog reach-a a ti ga placas dolar samo. Pokusavao sam godine, pol, interesovanja ma svasta nesto i nikako ne mogu da podignem reach. Kad idem na cilj kampanje “reach” tu je vec druga prica i dobijam daleko veci reach.

Pozdrav @AMG
Vidim da si maher u facebook marketingu… zamolio bi te ako bi pogledao ovaj link … sorry for of topic .

možda ti imaš sličnog iskustva… naplatili su mi 25% više


Usput da se pohvalim mojim najboljim dosegom u facebook marketingu :slight_smile: … nije kao tvoj ali za mene je extra (reklamirao sam zubaricu)

Eh ovako, novi update, reklama ide jos i bolje nego na pocetku :slight_smile:

Trenutno stanje:

  • do sada je potroseno 0,85$
  • doslo je 322 lajka na samu stranicu
  • slika koju sam reklamirao ima 7500+ lajkova, 204 komentara,

Reklamirao sam sliku i pozvao ljude da izraze svoje misljnje vezano za samu sliku, objasnjavao sam to u prvom postu sa psom i mackom pa pogledaj gore.
Meni je sad najbitnije da imam sto vise reakcija na sam posto (slika) koju reklamiram jer cu te sve ljude koji su lajkovali moju sliku moci pozvati i da lajkaju stranicu ako to vec nisu uraditi.

Nikakve linkove nisam reklamirao jer mi to trenutno nije potrebno vec sam rekao da mi je trenutno najbitnije da korisnik ostavi impresiju na samu reklamu da bih ga pozvao na stranicu da je lajka jer zelim da sto brze napredujem sa lajkovima na samoj stranici.

Slike sam izradjujem u PS-u zavisno od potreba sta i kako mi treba.

Ne mogu sad a pokusat cu malo detaljnije objansiti jos jednom i neku filozofiju koja stoji iza ovog :slight_smile:

1 Like

Vidi za pocetak ako zelis da ti stranica raste sa lajkovima nikako se ne preporucuje da reklamiras stranicu na nacin da ti korisnici direktno lajkaju, preskupo je. Radi se tako da pokusas svojoj publici ponuditi sadrzaj koji ih zanima i da oni naprave interakciju sa tvojim postom i npr. ako ti je za 1$ stranicu lajkalo 10 ljudi a post lajkalo 100 ljudi onda ces ti moci o tom trosku 1$ da pozoves i ovih 100 ljudi da ti lajkaju stranicu i ako su oni stvarno zainteresovani za sadrzaj (a trebalo bi da jesu jer su lakali, ostavili komentar i sl.) bar 30% ce lajkati onda stranicu i ti si na kraju za 1$ dobio minimalno 40 ljudi na svojoj stranici.

Na neki nacin remarketing ali ovdje ganjas lajkove :smiley:

“Remarketing na lajkove”, eto izmislio sam novi termin :smile:

6 Likeova

Na koji nacin ovo ide, ne razumijem bas, to ima neka opcija u ads menageru?

Mozes li molim te malo bolje pojasniti ovo kako pozivas one koji su ti lajkali postove da lajkuju i FB stranicu, da li je to preko oglasa ili neki drugi nacin,

ak se ne varam… ako klikneš ispod fotke na link “2345 ljudi se sviđa” (tamo di je broj reakcija ljudi na post) onda bi ti se trebao otvoriti novi prozor u kojem imaš mogućnost da pozivaš ljude koji su lajkali post da ti lajkaju i stranicu… pretpostavljam da je na to mislio AMG :wink:

2 Likeova

Upravo tako a za takvo nesto imate dosta extension-a za chrome koji sam poziva ih sve redom :slight_smile:

Da, na ovo sam mislio. Vidis npr. ja sam sad za 1$ dobio 366 lajkova na stranicu i plus 9300 ljudi koji su lajkali moj post. Sad samo da ih pozovem i nekih 30% ce lajkati i stranicu pa ce onda biti da sam za 1$ dobio preko 3000 lajkova na samu stranicu :smile:

Takav mi je procenat bio na drugoj stranici toliko ih je otprilke lajkalo stranicu nakon sto sam ih pozvao pa tako ocekujem i ovdje :slight_smile:

4 Likeova

Ako sam te razumeo ti pravis kampanju i ides na varijantu “reach”? Pa na osnovu sadrzaja dobijas engejdzment koji pretaces u lajkove?