Bitcoin, pogledajte cijenu

naravno, ako si pročitao šta je ovaj iz JP M Chasea rekao je da ne zna koliki će biti kada sve pukne, možda bude jedan bitcoin vrijedio i 20.000$ … ali da je održivo, nije

Zašto nebi bilo održivo? Ako napraviš zamjenu fiata sa BTCom, raspodijeliš vrijednost ukupnog fiata na ukupan BTC i vidiš koliko bi po tome vrijedio jedan BTC.

Drugi par čarapa je hoće li tako duboko prodrijeti BTC u društvo…a ja sam tu jako optimističan, štoviše očigledan mi je takav pomak.

problem je baš u tome što je to sve decentralizovano … zašto?

pazi i realne valute mijenjaju vrijednost, i one opadaju i rastu … u srbiji stalno opada, u bih je fiksiran za euro i nema problema … ali u svakom slucaju u normalnim drzavama to regulise drzava

čak i ako dođe do hiperinflacije … kao što je bilo sa turskom lirom, novčanice od par desetina miliona su štampali … pa šta je bilo? vlada samo obrisala nule iza broja i popravili sve, jer realno ništa nije vrijedilo manje od milion lira … nešto slično je i onaj ante marković uradio prije rata ovdje, a šta će biti sa bitcoinom? ko će to da reguliše?

lira je jaka ali opet opada, zašto? zato što iz SADa prosipaju teorije i špekulišu o štednji u dolarima i eurima, lira se sve manje koristi u biznisu i opada joj vrijednost, ali sve se nekako drži jer vlada kontroliše … ko može kontrolisati ovo sad kad kina, recimo da im padne napamet da kompletno bitcoin izbaci? sta ce biti? kina ima alternative za bitcoin zato i rade ovo što sad rade, ali bitcoinu opadne vrijednost i vi kukate, čekate sljedeće vrijeme za kupovinu pa da brže bolje prodate … najnestabilnija valuta je bitcoin, zato ne privlači ozbiljne igrače … i ako ih privuče pljuju po njoj kao što pljuje ovaj iz JP Morgan Chasea jer oni s bitcoinom ne mogu raditi jer - je nestabilna valuta

hajde mi objasni zasto bi iko ozbiljan poslovao sa bitcoinom, odnosno zasto bi mijenjao neku realnu vrijednost za bitcoin kada taj bitcoin danas može da bude 5000$ a već za sedam dana 1000$ … ko bi tako rizikovao? trgovina bitcoinom ok, i zanimljivo je svima dok je na tom nivou, postoje ljudi koji žive od trgovine realnim valutama, sve je to simpaticno

ali za ozbiljniju priču nije, upravo zbog baš puno faktora koji mogu uticati na to, zato je decentralizacija jebena

1 Like

Mislim da nisi siguran sta znaci da je BTC “decentraliziran”, ali i da ne znas kako ekonomija funkcionira. Osvrces se na hiper inflacije fiat valuta, i kako je “drzava to popravila”. Međutim, BTC je globalna valuta, i nije vezan za katastrofalnu ekonomiju neke recimo venezuele, koja danas prolazi hiperinflaciju, nego je vezana za sve ekonomije svijeta (odnosno za udio u ekonomijama onih pravnih i fizickih entiteta koji sudjeluju u razmjeni BTCa). Fiat valute su vezane direktno za ekonomije maticnih drzava, ali BTC je zapravo vise obrnuto proporcionalan - nesto kao zlato. Kako ekonomija neke drzave pada, tako raste potraznja za zlatom, a sada i BTCom.
Međutim, ono sto je bas apsurdno - pricas o hiperinflaciji nad coinom koji po definiciji nije inflatoran. Maksimalno ce postojat 21m Bitcoina. Mozda bi trebao malo proucit ono o cemu pricas prije donosenja zakljucaka.

A zasto bi “iko ozbiljan” poslovao sa bitcoinom - pa zato sto zeli iz brojnih razloga. Mozda mu je dosta chargeback prijevara, mozda mu je jeftinije nego placat karticne provizije. Mozda zeli profit slat van drzave. Mozda jednostavno zeli imat jos jedan dodatan vid placanja. Mozda mu ne treba ni POS terminal, ni povjerenje u trecu kucu ili banku da se transakcija stvarno izvrsila. Biznisu je cilj biznis, a ne valuta. Ono sto ima poslovnog smisla i donosi profit je ono sto ce koristit i to je to. A ako bilo koga plasi volatilnost BTCa, nitko mu ne brani da odmah po zaprimljenoj uplati te coinove prebaci u fiat valutu maticne drzave.

EVO OPET MALO MENE pada kisa pa malo da filozofiram,

Biznisu je cilj biznis, a ne valuta…

O tome smo vec pricali ,da bi to samo radio btc bio bi IDEALAN dakle imas 100 coina koji u svakom trenutku vredi 100 necega ,a mogu poslati 5 u MEXIKO da covek digne 5 u
MEXIKU onda bi to bilo super idealan sistem za zaobilazenje banaka i drzava po poznatoj i stabilnoj cijeni ovako opet nemmao to da 10 dolara posaljemo nekom i da on to digne recino
9.5 ,i posebno da je inkognito, a ako ja moram milion podataka dati da uopste kupim BTC
onda stvarno ne vidim svrhu tako necega ,a i onaj sto prima mora dati sve svoje podatke da bi podigao pare ili imao CARD za dizanje,dakle sta je ovde nezavisno od bilo koga ili bilo cega,nije fixna cijena ,sve podatke vise skoro nego za druge payment sistem dajes,cemu to???

dakle BIZNIS se ne moze nikad a oslonjati na kocku KOLIKO ce ujutro vredeti moja kapital…

to je samo za SPEKULANTE bisnis trazi sigurnost na desetine godina unapred

a ne svako jutro da kada otvoris oci gledas dal si propao…ili nesto zaradio…

samo jedan kratak primer sigurnosti istiniti,drugar mi otisao u GB pre 40 godina

otvorio kafic u Londonu i dan danas prodaje viski po 3 FUNTE kafu colu

300 400 ljudi svaki dan E TO TI JE BISNIS I SIGURNA VALUTA njemu

dala a bitcoin je igra za VELIKE i za male da zalegnu lovu kao ovca vunu …

a ta prica o ogranicenju,decentralizaciji je za veliku MALU decu kao i sa

domenima i ip adresama i sada ih ima milion miliona i domena svih vrsta,

1 Like

Ti pricas tolike nebuloze da mi se jedva da odgovarat. Ajde bar malo truda ulozi u ono sta tipkas; provjeri tipfelere, pisi pune recenice, i procitaj dvaput prije nego postas. Ovako gubis svacije vrijeme. I ne, Bitcoin ne sluzi samo izbjegavanju poreza, to mu nije svrha. Ali ako tvoj prijatelj u “MEXIKU” bas zeli anonimno pretvorit BTC u pesose, to je skroz izvedivo.

volim ovakve APRIORI odgovore koji sve dokazuju,

Već duže vreme pratim razne stvari oko bitcoina, a finansije i biznis već 10 godina konstantno.

Imajući u vidu neke stvari oko samog sistema, ono što mi za sada deluje kao izvesno je da će bitcoin i većina drugih kriptovaluta biti tu da isisa papirni novac, keš, fiat kako god ga zvali i da ga uvuče u elektronski oblik. To je ono što mi je na neki način jasno i skoro da mi deluje sigurna stvar.

E sad šta će se desiti sa bitcoinom i većinom drugih valuta, da li će ono potpuno krahirati ili će se baš oko njih izgraditi novi oblik digitalizovane kontrole ljudi i načina plaćanja, to ostaje da vidimo. Možda to bude samo način da se još dosta fiat novca isisa iz ljudi, pa da to krahira, a onda da svemu tome nikne neka nova jedinstvena kriptovaluta koju će sistem naravno opet kontrolisati, ili će zapravo ove postojeće kriptovalute biti uvedene u neki novi oblik kontrole društva, ostajemo da vidimo.

Postoji naravno i treća varijanta, a to je da sve to bude bajno i sjajno i van kontrole sistema što je ravno nemogućoj misiji ako iole proučimo istoriju finansijskog sistema, kontrole čovečanstva itd itd. Retko šta je prepušteno slučaju, najkrupnije stvari se planiraju jako puno vremena unazad.

Videćemo šta će biti…svako ko tvrdi da zna da će nešto biti 100% ili svesno laže ili je u velikoj zabludi gde ima samo jednostrano gledanje na ovako široku stvar kao što je tubulencija kompletnog finansijskog sistema i pravca celog čovečanstva u budućnosti.

1 Like

Loše vijesti 1. Ronjenje u 2972 ​​presijecalo se s prethodnim sijenom 2980. (2. rujna). Dakle, korekcija će biti masna.
Loše vijesti 2. Nakon oporavka, možemo lako ići zigzagom u 2300.

Dobre vijesti 1. Sve će se kratkoročno vratiti barem 61,2% (4200).
Dobre vijesti 2. Križanje mi je dala trag o kraju ovog naizgled beskonačnog vala. I konačno sam nacrtao odbrojavanje Elliotta.
Dobre vijesti 3. Ovdje kraj povijesnog tripleta uopće nije ni vidljiv. Još crtamo tri najbolja ružičasta subwaves. I bit će 4 i 5, a ružičasta može biti samo prvi FM. TLDR: Sve je tek početak.

9600 dolara u štapiću - granica povijesnog trostrukog mislim da je uvelike podcijenjen. Nakon korekcije, cijena se može utopiti na ovoj razini, ali to će biti čak niže od sredine …

Tehnički inf. Bitcoin je prestao voljeti trokuta - četvorke i zaljubio se u peterostruko petlje.

eto to kaze Vanga, google translate

vjeruj prije ću vjerovat vrhu JP Morgan Chasea nego tebi, šta god neko mislio o njima, drmaju finansijskim svijetom, da nemaju znanje ne bi bilo tako zar ne? bez obzira da li varaju, kamate udaraju šta ja znam, znaju znanje uglavnom

ja ti govorim da kina moze sjebat bitcoin totalno, i da postoji mogućnost da neka vlada kupi velike količine bitcoina i da manipuliše s njim kako hoće i da može namjestiti da samo oni profitiraju od njega … upravo zato što niko nema kontrolu nad njim, bolje se molite da ovo ne zaživi, ako se veliki upetljaju biće veselo

dobro doći će bitcoin od određene cifre 25m … i recimo da neko sad kupi lupam milion bitcoina … i za 5 godina pusti tih milion bitcoina u prodaju po niskoj cijeni … šta će biti?

21729287_1640581672653076_1021341338_n

nije samo jp morgan sačuvan, već kompletan američki finansijski sistem, uključujući još tri najveće banke

o tome i pričam, kada valuta padne država je može spasiti … šta može spasiti bitcoin kad padne? ništa, možete samo kukati i čekati opet par mjeseci da se digne da bi ga brže bolje prodali

ja ne pričam o tome da je bitcoin loš, već da je nestabilan i da nije primamljiv velikim igračima zbog toga

1 Like

jucer kad je bila cijena oko 3K jpmorgan je kupio 180K btc :slight_smile:

1 Like

Popis kupaca Bitcoin-a nakon JP Morganov-og “Bitcoin je prevara” dip-a.
Kao što kažeš, znaju znanje definitivno.
** kolega iznad me pretekao

https://imgur.com/t0uANxa

1 Like

misliš da će im biti teško da obore bitcoin?

:sweat_smile:

Ne virujes JPMorganu nego jednoj osobi, CEOu, koji moze i ne mora govorit ono sta zaista misli, ili ono sta je u tvom, a ne njegovom interesu. JPMorgan kao firma je investiran u BTC. Meni nemoj virovat, ja san neki tamo lik s interneta, ne znas mi ni ime. Ali ima i poprilican broj velikih imena iza Bitcoina kojima mozda mozes virovat ako bas zelis. IMO, najbolje je ne virovat nikome nego stvorit vlastitu sliku.

To uopce nisi reka. Ali, amo rec da jesi. Neistina je. Zapravo je super timing za takvu izjavu posto je Kina sjebala bitcoin upravo ovaj tjedan. Al evo, BTC i dalje zivi. I moze bilo tko kupit vece kolicine bitcoina i manipulirat s njim kako hoce. NE MOZE namjestit da samo oni profitiraju od toga. Profitira bilo tko tko se ukljuci u pump, ili proda prije dumpa. I veliki su se vec upetljali. Nije BTC nesto cime se bave samo ljudi s parsto tisuca eura na racunu ili manje. I milijarderi i investicijski fondovi su vec u prici. Tradeanje se vec profesionaliziralo.

21m.
Da netko sad kupi milijun bitcoina, i proda ih za 5 godina, nece ih prodat po niskoj cijeni, nego po trzisnoj cijeni, koja ce sigurno bit puno veca nego sto je danas. Ali recimo da ih proda po nizoj cijeni nego sto je danas - ono sta ce se dogodit je da ce ta osoba izgubit jako puno novaca i to je to.
Opet, super timing. Milijun bitcoina je 1/21, odnosno 4,7% market capa BTCa. 4,7%. Bitcoin je izgubio cca 37% market capa zadnjih tjedan dana, i nije se dogodilo bas nista posebno. Evo raste nazad.

2 Likeova

ok, upravu si