Deutschland, wir kommen! 🇩🇪

huh, da si spomenuo u ovom kontekstu MMF i EU prije 10 godina, ajde, ali sad kad se sve vise ukazuje na to nisu teorije zavjere, da je EU tu da pomogne velikim korporacijama da svoje multimiljunske biznise poduplaju i to bez obzira na bilo sto.

MMF je prica sama za sebe ja na njih gledam kao na situaciju u HR, daju ljudima kredite onda ih iseljavaju iz domova. tako ovdje daju drzavi kredit da bi je mogli iseliti. U HR gotovo sve sto vrijedi je prodano ili ce biti prodano, a drzava je i dalje u banani… Pa sad ti reci da je to teorija zavjere i da su politicari pokrali. jesu oni pokrali sebi miljun ili dva u djep a napravili stetu drzavi i narodu multimiljardersku…

Dali ce to ikad izaci na vidjelo, mozda oce, neki EU celnici se bune, Englezi, Madjari, mozda se netko pridruzi, kad se pocnu svadjat medjusobno onda prljavo rublje leti pa se moze iscictat sto je EU i sto je MMF…

1 Like

Koliko su krivi politicari, toliko su krivi i ljudi.

2 Likeova

čekaj čekaj, DAJU ljudima kredite … dakle ne TJERAJU ih

naravno, nedo bog nikome kad muka natjera ali iste stvari se dešavaju i u SADu … niču šatorska naselja ljudi koji su zbog kredita ostali bez domova

pa to je suština privatizacije, kapital privatnicima, u privatne ruke, dobrodošli u kapitalizam :smiley:

što se tiče engleza, već se kaju zbog brexita a nisu ni izašli iz EU kako treba, onaj glavni što je zagovarao izlaz iz EU se povukao iz politike, na brexit su uticale SAD jer im je interes slaba EU kako bi oni mogli uzimati kajmak, opet sve je interes

što se tiče mađara, oni rade sličnu stvar kao i grci, kada treba uzet pare od EU tu su prvi, nakačili su se na sve fondove a kad treba nešto dati u zajedničku kasu ili kada se treba solidarisati sa ostatkom EU (kao npr. pridružiti se rješavanju problema s izbjeglicama) onda se prave ludi i ne valja im EU … a kada su evropske pare uzimali nisu se bunili

dakle ništa nije crno bijelo

koliko EU “ne valja” vidi se na primjeru Rumunije i Bugarske … višestruko su profitirali od članstva u EU … evropske firme proizvode u Rumuniji i Bugarskoj i ti se proizvodi prodaju po rafama u Njemačkoj i Austriji … plus što se i njihovi domaći proizvodi prodaju širom EU … da ne govorim o uređenjima i izgradnji autoputeva u Bugarskoj od EU para, da ne govorim o tome što državljani te dvije države imaju odriješene ruke i mogu se zaposliti širom EU … da ne govorim kako su Rumuni to iskoristili i šta rade po londonu

sigurno bi im bilo 5 puta gore da nisu ušli u EU

1 Like

@korisnik9758789

Moras znat da je u SAD-u mentalitet ljudi takav, zivi se od danas do sutra. Vecina se ponasa tako, moram imati dobar auto, sto vecu kucu i sl.

Nisu problem krediti, nego sto nemaju nista ustedjevine dosta njih. Kad ostanu bez posla, njima nije problem naci drugi posao kroz 2-3 mj, ali banka ne ceka, tu je problem.

1 Like

Djelomično se slažem. Uđeš u stan, imaš bojler na struju, primiš se za pipu i strese te struja - bojler je kriv (probilo negdje). Dođeš drugi dan, opet se primiš za pipu i opet te strese struja - sam si kriv jer si znao. Treći dan se opet streseš kad se uhvatiš za pipu - sad si već blesav. Četvrti dan opet isto - ak do sada nisi shvatio, nije više bojler kriv, već si ti kriv jer ga nisi promjenio. Peti dan te opet strese - ajd sad reci da nisi budala? Šesti dan opet isto - bojler nije više niti najmanje kriv. Ide sedmi dan, struja te i dalje drma, bojler i dalje na mjestu…
Političari su bili krivi prije 15 godina. Više nisu. Niti najmanje.

7 Likeova

Mađari su proterali MMF. Valjda su uvideli kako je Island prošao kad ih je proterao i zatvorio banke koje nisu bile poželjne, a za samo par godina su vratili dugove i sad su procvetali. Proterali su ih u doba kad je nastupila ona svetska kriza.
Sve su to neki veliki igrači, a ko nije pogledao ovaj video


video još iz 2012 nek razmisli šta se sve može desiti?
2 Likeova

Tocno tako. I kao sto kaze @dmitrecic neki ljudi/drzave su budale. Kaze @korisnik9758789 tko im je kriv? Pa sto cemo sad mi svi ispastat sto neki tamo politicar koji je dosao na vlast da nesto strpa u djep zahebe drzavu uzimajuci nepovoljne kredite ili jos gore kao kod nas uzimanjem kredita na kredit na kredit da bi se isplatio kredit, a kamata samo raste.

Ovaj vido naravno sam odgledao jos davne godine, samo novac je bitan.

Provatizacija kazes?
Ja kazem pljacka. Privatizacija je kada ja imam autoceste koje donose miljarde dolara, a prodajem ih nekoj multi korporaciji za vise od toga. A pljacka je kad ja imam nesto u vrijednosti miljarde pa prodajem za milijun jer je meni jedan milijun sjeo u djep.

Ako EU ne sredi svoja govna Madjarska bi mogla biti prva drzava koja ce izac, a onda bi se val izlazaka samo nastavio. Neke drzave kao Hungary i Island ipak stavljaju svoje gradjane ispred novca. Za madjarsku me to jako cudi, ali ta drzava kao da je ispred vremena.

https://www.independent.co.uk/topic/viktor-orb-n

Kako ne pratim politiku nizgooglao sma ga i ovo gore je super page da se vidi sto se desava sa Orbanom. Svi mu seru, a na naslovnici Clinton protiv Orbana, 90% neupucenih odmah odpisuje Orbana, a reality je sasvim suprotan. Ako je Clinton protiv Orbana onda on radi protiv njih i protiv te njihove politike pljackanja naroda. A i neznam sta su se okomili na tu malu drzavu madjarsku kao da nitko u EU nesmije biti protiv izbjeglica.

prije sam okacio video u drugomtopicu, zgooglaj ga, free je na YouTube.

Ja suosjecam s njima, i mi smo imali rat, ali ti ljudi su opranih mozgova i neznaju da tu gdje su dosli su prvi i najveci krivci sto im se dogodilo…

Ja se usudim reci da politicari nisu nista krivi!!!

1 Like

Ako promenimo sebe, promeniće se i svet koji vidimo svojim očima. Znači radom na sebi i nesebičnim deljenjem znanja onome koji ga želi, tada možemo očekivati neki boljitak, a možda za nekog i nije tako. Jbg. to “ovi” znaju i vešto onda plasiraju crne vesti narodu, a u nekim zemljama su i strogo cenzurisane pozitivne i edukativne emisije, vesti i sl. A ko je kriv? Svako je kriv za svoju odluku, jer to je njegova odluka, one ju je donio, a ne neko drugi, koliko god taj neko pričao i šta valja i šta ne valja. Odluka je vlastita i ne može biti tuđa.

4 Likeova

A kakva je to debilna navika ići na pivu samo u unaprijed isplanirano vrijeme i to uvijek vikendom? :wink:

Ja idem na pivu kad poželim, a ne da prethodno pogledam koliko je sati ili koji je dan u tjednu. Probaj barem jedan mjesec tako živjet pa ćeš shvatit što je sloboda.

To u mom postu nije morala biti piva, moglo je pisati i kava.

Razumijem da u drugim zemljama domaći imaju drugačije navike i da se stranci trebaju prilagodit, ali mi je glupo da netko pristane prilagođavati se drugima, odricati svojih navika itd sve dok ima izbora.

5 Likeova

ja kad god isplaniram da odem negdje, u najboljem slučaju bude onako

najbolje bude kada se ništa ne planira, onda se zagine do 9 sati ujutro sledećeg dana :smiley:

Ovdje svi kukaju, uvijek im je neko drugi kriv. Posve malo ljudi odluci da proba nesto svoje pokrenut ( u poredjenju sa drugim drzavama), nego svima je lakse kad se zaposle negdje, jer to je 8 sati, bez stresa… ak poso propane- boli te kita nije tvoje. Ak nema takvog posla- drzava duradi nesto (iako je najveca pomoc drzava kad ne uradi apsolutno nista, jer generalno drzava samo gusi rast).

Pokrenuti svoje?

Ti pa si ga opet izvalio. naravno moze se pokrenuti svoje kada ti drzava dade poticaje, a ti opet ne pokrenes nista, tako najbolje i jedino prolazi kod nas. U nas ce se sve firme zatvoriti. I mislim da tu ne karikiram kad kazem sve.

jel se pitas pa sto te svabe ne naprave tvornicu ovdje i tim ljudima dadu malo bolju placu, da im nedaju 2000 eura kao sto im daju tamo nego samo 1000 eura, sto bi vecina prihvatila i ostala doma. A odgovor je sto njih ta 1000 eura placa u HR zapravo kosta 3000 eura, dok ih isto toliko a mozda i manje kosta i u Njemckoj. znaci bolje je bilo kome da otvori firmu u Njemackoj i ima kvalitetne radnike nego ovdje.

Birokracija? Nameti, porezi, radna kima, odnos s javnim sektorom, ima mnogo njih koji su pokrenuli svoje i uzeli cak i poticaje, mnogi su se pokajali i vjeruj mi bolje da covjek pere zahode u njemackoj nego da ovdje pokrene bilo sto.

ima tu ljudi koji imaju svoje firme, mozda se ohrabre i napisu neke od svojih avantura u nebuloznom systemu RH.

1 Like

Neće da imaju veze sa kriminalcima na vlasti koji bi svoj dio za ovo-ono? Zatim neefikasna država, nestabilno stanje itd itd. Vjerujem da su nameti na platu radnika tu jedan od manjih problema. Zašto bi se cimali sa našim lopovima kad mogu u svojoj zemlji da rade i dobru zarađuju.

Jednom kod nas u gradu bila neka Grčka delegacija, gledali sa načelnikom da nešto izgrade ili srede oko srednje škole (ne sjećam se šta tačno, mislim neka sportska dvorana) u pitanju je bila DONACIJA. I načelnik ladno pita “Koji je moj dio”… Znači u pitanju je bila donacija, ne neka firma koja bi zarađivala, nego pomoć… Šta onda tek rade kad neko dođe da otvori ovdje firmu i zaradi…

3 Likeova

Sto ne naprave firmu ovdje- slobodno trziste, mislim da to ne bi trebalo rpevise objasnjavat. Pogledaju dal im se isplati dolazit ovdje ili ne i to je to. Kad im postane previse skupo u Njemackoj zbog manjka nisko kvalifikovane radne snage, neki ce i doci ovdje, neki ce otici u Rumuniju, Bugarsku itd (kao sto su mnogi uradili prije 10-ak godina).

Sto se plate tice- jel ti stvarno vjerujes u ovo sto si napisao da na 3000e bruto place tamo i ovdje, ovdje bi radnici dobili 1000e a tamo 2000e? :smiley: Treba naci tog Njemca koji ima bruto platu 2500e a neto 2000e, zvuci posve realno

Kao i uvijek ne razumijes sto sam napisao. A odgovor kada ce doci, NIKAD!

Pa sad imaju jeftinu radnu snagu, Za 200 Eura im ljudi mogu radit to sto rade gore, prat zahode, sklapat elemente. Pazi, njima je jeftinije platit naseg radnika gore vise nego ga tu dole platiti 200 eura.

I sad ti kazes da ce njemci doci kod nas, jel ti glasas za HDZ?

Pa nebih rekao da mu je jeftinije platiti našeg radnika u Njemačkoj nego ovdje. Ipak mislim da firme zbog stanja kakvo jeste ne dolaze ovdje, a i onaj ko dobro zarađuju tamo vjerovatno i ne razmišlja da seli proizvodnju ovdje.

Više nije bitan trošak ljudi, IT firma ima trošak kao i svaka druga proizvodna, s time da proizvodna ima još troškove sirovina + amortizacija strojeva , amortizacija hala i sl.

Isto tako nije bitno gdje sjede ljudi, da li u njemačkoj , hr , srbiji, vijetnamu i sl.

Zašto nema ljudi za visoko kvalificirana zanimanja , pa zato što se države razvijaju, a potrebu za ljudima ne može pratiti obrazovanje, ali ne samo to, nego toliko kvalitetnih ljudi nema da bi se zadovoljilo tržište.

Svako malo dolaze nove stvari, kažu za big data-u će biti otvoreno 4 mil. radnih mjesta kroz x godina u svijetu , dakle novo područje, u startu treba 4 novih 4 .mil ljudi, a tih ljudi nema.

Popunit će se 2.5 mil. mjesta od postojećeg kadra, a 1.5 mil. radnih mjesta će ostati prazno, a opet će nedostajati 2.5 mil. ljudi u područjima iz kojih su ljudi otišli u big data.

Kako god da se okrene, sve više radnih mjesta u IT-u, a u postotku sve manje ljudi.

Da se nekim čudom i povećaju kapaciteti u obrazovanju za IT , što vrijedi kad prirodna selekcija radi svoje, a to znaći da oni koji su sposobni i koji imaju znanja će raditi u IT-u, oni koji nemaju znanja i sposobnosti ili neće raditi ili će raditi niže plaćene poslove.

npr. uzmimo npr. vijetnam, koliko god da su siromašnim, ipak razumiju poslovanje.
Plaća SW inženjera sa 5 god. iskustva u dobroj firmi je između $1500 i 3000.
Plaće se kreću od $400-3500.

Tko ima plaću $400 i gdje, a tko $3000.
$400 plaćaju firme koje rade ili za domaće klijente, ili neznaju naplatiti posao ili su slični balkancima, pa imaju problema sa nalaženjem ljudi.

Tko ima plaću $1500-3000, to su firme koje žele zadržati ljude, a firme rade za japance, j.koreance , australce i sl.

Standard je tamo kao u hr početkom 90’,radnička plaća 150 eura, za usporedbu.
Pitam pa zašto daju tako visoke plaća, kaže lik, ako bi im dao manje, ne bi imao ljudi i ljudi bi otišli dalje, ono što se događa u hr, od 01.01.2019 će tako biti u bosni, srbiji i makedoniji.

2 Likeova

Opet, sve je to slobodno trziste i sasvim je normalno. Svaki sef placa najmanje sto moze, i onda olazi do nekog broja koji predstavlja najbolje uslove za radnika (relativno) a i za gazdu istovremeno.

Sto se tice tog oko Vijetnama- to je ljepota zivota u zemljama kao sto je Bosna. Internet je veliki potencijal za zaradu, bez velikig ogranicenja- radis od kuce za platu istu kao onaj sto radi na bausteli u Njemackoj, a imas daleko nize troskove zivota i vise mozes ustediti

3 Likeova

Ja mislim da sam napisao gdje su selili firme i zasto. Procitaj post prije nego sto na njega odgovoris :slight_smile:

Ne mozes ti zivjet u Hercegovini a prati wc u Hamburgu :smiley: