Diverzifikacija, mirovine i ostale dugorocne i ozbiljne teme

Pa gle po meni nekretnine su odlicne za cuvanje vrijednosti novaca i definitivno su odlicno ulaganje ako su na dobroj lokaciji - znaci veci grad(ne Slavonija,Moslavina i ta podrucja) ili na moru. Ali ako gledamo pasivnost a da zelis neki posao koji bi trebao donosit pasivnu vecu zaradu nekretnine su ipak malo zahtjevnije.

Razumijem i slazem se. Ja sam mislio i jedno i drugo. Dok sam mladji, sluzi za cuvanje vrijednosti novca, a onda za 30 godina, kao “pasivni” prihod. Koliko to ima smisla?

Naravno, opet je sve to relativno… Nije isto kupit neki apartman za €70k ili kucu od €300k na kredit.

Pa gle dug je odlicna stvar ako se kvalitetno iskoristi. Stavis 10 % deposita - recimo 15000 eura u neki stan - ostatak otplacujes - rentas i jos ti ostane(ako pricamo na moru kao sto je Sime spomenuo). Nakon nekih 10 godina otplatis sve. takvih par nekretnina(recimo u 15 godina) i financijska situacija je rijesena. Naravno po meni je put bitan jednako kao i cilj tako da treba u svemu tome i uzivat a ne tek sa 70 :smiley:

Evo mali update na ovu temu. Jutros sam ranije poceo radit jer mi je jedan vazan sajt pao, sad kad sam to rjesio imam viska vremena i kave u salici :rofl:

Kako sam pisao ovdje, imao sam nesto gotovine i pregovaram kupovinu jednog websajta… a kako je @steelmaiden spomenuo kupovinu poslovnog prostora, sam pretrazivao Njuskalo kako bi i ja kupio neki poslovni prostor pa ga stavio u najam za pasivni prihod.

Kako sam ja na otoku Rabu, tu je sve skupo i jednostavno nema puno nekrenina na prodaju. Poceo sam trazit okolo i nasao nesto u Delnicama. Moja logika je bila kupit poslovni prostor za €20-40k i iznajmit ga.

Isao sam pogledat te prostore sa zenom, prespavao i drugo jutro se malo ohladio od te ideje. Medjutim taj dan navecer idem po burger u pecenjaru u centru Raba i prodjem pored male trgovine 14m2 i vidim natpis “prodaje se”. Poznajem vlasnike i skuzim da broj sa natpisa imam u imeniku. Ugl, da skratim pricu, kupio sam to. A kako je na Rabu, uredit cemo tamo mali ured da ne radimo zena i ja od doma (zivimo u malom stanu), nego iz tog ureda.

Lekcije i odluke koje sam donio:

  • Ako vidite da se poslovni prostor ili stan iznajmljuje, a zanimljiv vam je za kupnju, nazovite ljude i pitajte ih da li bi mozda prodali
  • Kada netko prodaje nekretninu, saznajte sto im je jos vazno. U 2/3 poslovna prostora koja sam ja gledao, vlasnicima je bilo jako bitno tko ce uci u prostor i sto ce raditi. Rijec je o manjim gradovima i reputacija im je vazna. Ne samo to, nego ponekad prodaju imucni ljudi pred mirovinu ili u mirovini i novac im vise nije najvazniji faktor u cijeloj prici
  • Nikad ne znate sto se gdje moze dogoditi i koja opcija se moze pojaviti. Ja sam isao trazit prostor u Delnicama, a nasao ga u gradu Rabu :man_shrugging: Taj dan kad sam saznao da se prostor prodaje, taj isti dan ranije su stavili poruku da prodaju prostor i odmah drugi dan sam ga kupio. Nije ni stigao u oglasnik. Malo serendipity, al ok.
  • Ako imate gotovinu u bankama koje podrhtavaju nemojte panicariti, ali dio gotovine premjestite drugdje
9 Likeova

Baš si naletio, očito nekakva karma.
Što se poslovnih prostora tiče, recimo da imam nekog iskustva. Napravio sam oglasnik samo za njih.
Kao i za svaku nekretninu vrijedi (zlatno) pravilo o 3 najvažnije stvari.
Prva stvar je lokacija.
Druga stvar je lokacija.
I treća stvar je lokacija.

3 Likeova

Apsolutno se slazem za lokaciju. Dugo sam mislio da razumijem, al tek nedavno sam zaista shvatio koliko je to vazno i sto to zaista znaci!

Ako ima jos specijalaca poput mene, pa im je ovo zanimljivo… Preko vikenda sam naletio na 2 dokumentarca o mirovini u Americi. Jednim djelom se ne moze primjeniti na nas, ali jednim djelom moze. I naravno, ako se neke stvari dogode u Americi, moguce da ce se dogoditi i kod nas. Isto tako, dokumentaraca o mirovini u Hr nema?!
Dokumentarci su stariji (2006 i 2013) al svejedno sadrze vrijedne lekcije.

Can You Afford to Retire? (full documentary) | FRONTLINE
The Retirement Gamble (full documentary) | FRONTLINE

Recimo, ako razmisljate o mirovini (Hrvatskoj), pa imate prvi, drugi i od “nedavno” treci stup. Mozda vas zanima kako raspolazu s tim novcima. Meni je posebno zanimljiv 3 stup, jer tu svojevoljno uplacujem, za razliku od prvog i drugog stupa koji su zakonske obaveze. (al eto recimo zanimljive teme, zamislite da u buducnosti to prestane biti zakonska obaveza).

Iznad je zadnji kvartalni report od Erste Plavi Expert (dobrovoljni mirovinski fond, treci stup). Zasto bi netko tu uplacivao.

  1. Legalan, oporezivi nacin za izvadit nesto novaca iz tvrtke i prenjeti “sebi”. Sebi u buducnosti, kada si u mirovini.
  2. Ako godisnje uplatite 5000 kn (666,66 EUR), drzava ce vam pokloniti 750 kn (100 EUR)
  3. Kroz godine, fond ipak ostvaruje nekakav rast (grafikon iznad)

Mana po meni je sto nisu neki spektakularni povrati i vidimo da je 10% racuna u gotovini i barem 10% u drzavnim (HR) obveznicama, koje ako guglate vidite da donose nikakve (1.5 - 3.0%).

1 Like

Jesi ulagao možda u S&P 500 ETFove?

Ja sam neki dan napravio račun na IBKR i počet ću tamo stavljati za sada 50 eur mjesečno, a kasnije kad i žena počne opet raditi planiram 100 eur mjesečno uplaćivati…

Nije neka ekstra brojka, ali evo za 22 godine, ako prosječan rast bude 8% trebalo bi se skupiti nekih ca. 70tis. eura, na ca. 27tis uloženih.

Nije neka brojka za mirovinu, ali za ranije zatvoriti stambeni kredit bi moglo biti dosta, pogotovo ako životne prilike dozvole da ulažem i više.

Evo vam savjet svima , novac koji imate viška uložite tamo gdje ste ga i zaradili… Diverzifikacija je za milijunase i milijardere… ako se smatrate istim diverzificirate u nekretnine, dionice, btc , poslove itd…

2 Likeova

Apsolutno se slazem. Najbolje povrate ces uvijek dobiti ako ulozis u sebe i u svoju tvrtku ako si poduzetnik.

Ali u jednom trenutku, bilo zbog godina, kolicine novaca, prilike na trzistu, stanja tvrtke treba poceti razmisljati o diverzifikaciji. Meni se nije dogodilo da sam preko noci upao u milijun dolara i hopla, sad razmisljam o diverzifikaciji i mirovini. :man_shrugging:

Isto tako, ulaganje u mjesto odakle je prihod stigao ima jednu rupu odnosno rizik. Sto ako si zaradio puno novaca u videotekama, web direktorijima, flash igrama, činčilama ili nekom drugom trendu koji je nestao preko noci? Da li bi onda trebao svu zaradu odnosno visak reinvestirati natrag od kuda je doslo?

1 Like

Nisam u S&P 500 ETFove iako znam ljude koji to rade. Ja sam nesto stavio u InterCapitalov Global Equity fond (link je iznad, pa mi forum neda da ga ponovno stavim). Na web stranici pise da je minimalni ulog €10k, ali moze se puno manje uloziti.

Kod Global Equity mi se svidja sto je to kombinacija dionica (Apple, Microsoft, Johnson&Johnson, JP Morgan) i ETF-ova (Vanguard FTSE Japan, ARD FTSE emerging markets).
Screenshot 2023-04-12 at 09.51.12
Screenshot 2023-04-12 at 09.51.20.
Iskreno, trenutno nisam nesto odusevljen povratom (jbg, timing), al sam odlucio da moram pocet s nekakvim ulaganjem.

Ono sto mi se ne svidja kod Interactive Brokersa i slicnih je manjak povjerenja. Pricamo o izuzetno dugurocnom ulaganju od 10-20-30, pa mozda i 40 godina. Malo tvrtki moze toliko dugo opstati na trzistu. Mozda promjenim svoje stajaliste, al za sada je ovako.

1 Like

Produzis za 10god i onda imas 150,000e…al nez koliko imas i da li ti se da cekat…

Ja sam sve kontao po barem 2,000km svakih sest mjeseci, mozda i 3k, dok ide posao… i eno sjeba me fb totalno… sad ne znam dal da radim tu ista dok ne zavrsim projekte ove sto zahtjevaju veca ulaganja (40k + ) da ne bi presusio prije vremena.

Al malo je ■■■■■■■■ koliko one zadnje godine donose… npr ja bih mogao recimo 150e mjesecno i cekati 30 godina i bicu opet u nekim normalnim godinama… sa 8% u prosjeku to je oko 200k evra… dovoljno da mogu racunat nekih 800-1000e penzije od toga…

Medjutim, ako bih produzio samo 5 godina, brojka vec ide na preko 320k… 40 godina bi bilo pola miliona :smiley:

1 Like

Tako nekako i ja radim. Jednom godisnje uplatim nesto. Kad posao ide dobro uplatim malo vise, kad ide slabo, malo manje.

Po meni je to sve dobro. Ne bi ni gledao koliko je to u komadu, jer ionako ne planiram napraviti potpuni cashout, nego polako, do svoje smrti skidao mjesecne isplate.

S druge strane, eto, ako “bog da zdravlja” pa mozes jos 5 godina radit, onda radis jos 5 godina. A ako ne mozes, onda ne mozes bez obzira da li je 300, 400 ili milijun.

pa naravno, zasto bih vadio… nego je bitan broj da znas koliki povrat mozes ocekivati… da povlacis oko 4% godisnje za zivot, na pola miliona to je ~25,000 godisnje, sto je sasvim lijepa cifra, a kad umres obezbjedio si i djecu i unuke (znaci tvoje je samo da umres) :smiley:

1 Like

Diverzifikacija je termin koji se rado prozvakuje, a realno uglavnom nema primjenu, osim za one koji su na kursu osiguravanja imovine, a ne umnozavanja, i trebaju “uzemljiti” jedan dio novca. Znaci teoretski zvuci pametno, a prakticno je uglavnim gomila propustenih sansi. Barem je tako bilo proteklih 10-ak godina za vrijeme niskih kamata i konstantnog rasta stock market-a. Sad gledam, u sred ove krize su akcije FB skocile 100% od najnize tacke. Trebalo je imati hrabrosti i onda kad je na losem kvartalu za dan palo oko 25% to sto je “diverzifikovano” na ostale dionice prebaciti na FB.

Realno, diverzifikacija u ovom kontekstu je prebacivanje novca dobijenog od jednog izvora u neke druge projekte da se ne oslanjas na samo jedan projekt (makar i to sve bilo digitalno kod nas).

Diversifikacija jeste smanjivanje rizika, a potencijalno i sporije “umnozovanje”, ali je bit sigurnost. Zato je sp500 po defaultu diverzifikovan, jer ne zavisi od jedne dionice (nego od njih 500)

2 Likeova

Pa i nije bas, buduci da samo desetak firmi nose vise od pola ukupnog iznosa, i pri tom vecina spada na americke tehnoloske kompanije. Ako vec se odlucim za to, radije onda drzim novac na tih 5 vodecih kompanija i batalim ovih ostalih 495.

i ja sam gledao ETF, preko finax sajta, ali nisam dovrsio registraciju :smiley:

pa me pilaju sad telefonom svaki dan hahaha

ako ti je problem da malkoc vise zavisis od tih pet, fokusiranjem na tih pet zavisis od njih jos vise, a to je suprotno cilju ovako generalnog indeksa poput sp500… cilj je da se dobija sigurnost, a ona se dobija diverzifikacijom… zato ima 500 firmi (a naravno ima i sp100, sp 1000)…

Na kraju krajeva, tih top 5 u S&P nisu iste firme koje su bile prije 20 godina, i ove sto su sad nece biti za 20 godina vrlo vjerovatno… Zato je daleko sigurnije kad se ovako razvuce na 500 kompanija.

I ja najvise zavisim od fb sajta… on i donosi ubjedljivo najveci novac (zadnjih 10-ak mjeseci je prosjek oko 9-10m pregleda), i mogao bih ja se fokusirat samo na njega jer je on najbolji, i ima najbolji ROI, i najvise donosi i sl… ali nisam nego sma izvlacio pare u ulagao u druge stvari (kao sto bi tebe mogao zeznuti Enron da je ovo 2005, ili ona Elizabeth Holmes, zaboravih ime firme) i sad kad me fb zeznuo, imam druge izvore prihoda

Ili… moze se i na drugu stranu, pa ne kupis index od S&P 500, nego uzmes od Vanguardov Index od top 1000.
A ako te sekira sto su tu samo americke firme, uzmes index od top firmi neke druge zemlje, npr Japan.

Al realno, sve to sadrzi neku vrstu rizika. Jel netko mozda cuo za Ray Daliov all weather portfolio?


Iskreno, meni ovo ne pomaze nesto, niti se zamaram sa nekom maksimalnom diverzifikacijom. Kada razmisljam o ovakvom tipu investiranja se pitam kako poslije 65-te ili poslije 70-e. Kamo da stavim nesto novaca, da me doceka tada.