Diverzifikacija, mirovine i ostale dugorocne i ozbiljne teme

pa naravno, zasto bih vadio… nego je bitan broj da znas koliki povrat mozes ocekivati… da povlacis oko 4% godisnje za zivot, na pola miliona to je ~25,000 godisnje, sto je sasvim lijepa cifra, a kad umres obezbjedio si i djecu i unuke (znaci tvoje je samo da umres) :smiley:

1 Like

Diverzifikacija je termin koji se rado prozvakuje, a realno uglavnom nema primjenu, osim za one koji su na kursu osiguravanja imovine, a ne umnozavanja, i trebaju “uzemljiti” jedan dio novca. Znaci teoretski zvuci pametno, a prakticno je uglavnim gomila propustenih sansi. Barem je tako bilo proteklih 10-ak godina za vrijeme niskih kamata i konstantnog rasta stock market-a. Sad gledam, u sred ove krize su akcije FB skocile 100% od najnize tacke. Trebalo je imati hrabrosti i onda kad je na losem kvartalu za dan palo oko 25% to sto je “diverzifikovano” na ostale dionice prebaciti na FB.

Realno, diverzifikacija u ovom kontekstu je prebacivanje novca dobijenog od jednog izvora u neke druge projekte da se ne oslanjas na samo jedan projekt (makar i to sve bilo digitalno kod nas).

Diversifikacija jeste smanjivanje rizika, a potencijalno i sporije “umnozovanje”, ali je bit sigurnost. Zato je sp500 po defaultu diverzifikovan, jer ne zavisi od jedne dionice (nego od njih 500)

2 Likeova

Pa i nije bas, buduci da samo desetak firmi nose vise od pola ukupnog iznosa, i pri tom vecina spada na americke tehnoloske kompanije. Ako vec se odlucim za to, radije onda drzim novac na tih 5 vodecih kompanija i batalim ovih ostalih 495.

i ja sam gledao ETF, preko finax sajta, ali nisam dovrsio registraciju :smiley:

pa me pilaju sad telefonom svaki dan hahaha

ako ti je problem da malkoc vise zavisis od tih pet, fokusiranjem na tih pet zavisis od njih jos vise, a to je suprotno cilju ovako generalnog indeksa poput sp500… cilj je da se dobija sigurnost, a ona se dobija diverzifikacijom… zato ima 500 firmi (a naravno ima i sp100, sp 1000)…

Na kraju krajeva, tih top 5 u S&P nisu iste firme koje su bile prije 20 godina, i ove sto su sad nece biti za 20 godina vrlo vjerovatno… Zato je daleko sigurnije kad se ovako razvuce na 500 kompanija.

I ja najvise zavisim od fb sajta… on i donosi ubjedljivo najveci novac (zadnjih 10-ak mjeseci je prosjek oko 9-10m pregleda), i mogao bih ja se fokusirat samo na njega jer je on najbolji, i ima najbolji ROI, i najvise donosi i sl… ali nisam nego sma izvlacio pare u ulagao u druge stvari (kao sto bi tebe mogao zeznuti Enron da je ovo 2005, ili ona Elizabeth Holmes, zaboravih ime firme) i sad kad me fb zeznuo, imam druge izvore prihoda

Ili… moze se i na drugu stranu, pa ne kupis index od S&P 500, nego uzmes od Vanguardov Index od top 1000.
A ako te sekira sto su tu samo americke firme, uzmes index od top firmi neke druge zemlje, npr Japan.

Al realno, sve to sadrzi neku vrstu rizika. Jel netko mozda cuo za Ray Daliov all weather portfolio?


Iskreno, meni ovo ne pomaze nesto, niti se zamaram sa nekom maksimalnom diverzifikacijom. Kada razmisljam o ovakvom tipu investiranja se pitam kako poslije 65-te ili poslije 70-e. Kamo da stavim nesto novaca, da me doceka tada.

Kako te zeznuo FB ako nije tajna?

prestao gurati sajt… sa u prosjeku 300k dnevno na 30k

Facebook ti sjebi reach?

da (20 znakova) 2443

Iluzorno je očekivati da posjeta raste ili stagnira.
Štancaju se FB i web stranice k’o na traci. Nisu to brojke u tisućama, prije bih rekao u stotinama tisuća i milijunima. A povećanje broja korisnika ne prati povećanje količine (hiperprodukcija) sadržaja.

E jbg…Definitivno je jako nepredvidiv FB i covek ne moze da se osloni samo na to…

Aha, sve si ti u pravu, i ja tako slicno kazem rodici kad me pita u sta da ulozi pare - mozda da uzmes ETF vezan za index, MSCI World i to je to. Ona se nece baviti berzom, a ja necu da budem odgovorna da neko gubi pare. Ali ja licno to ne radim.10 godina drzala pare na jednoj jedinoj akciji i dodavala samo na tu jednu sve do 2017., a onda dodala jos BTC. Meni se isplatilo. Od 2020 diverzifikujem ali i pratim sta se desava (trenutno 18 razlicitih pozicija, vise bransi, nesto van USA berze + kripto). Svjesna sam rizika, ali pogotovo sad kad je berza ovoliko pala, mislim da vezivanje za index je propustena sansa.

nebitno i da su milioni… kad te fb uhvati u algoritam to je to, tvoji postovi iskacu svima… Daleko bolji reach nego sto je ikada prije bio (sto ljudi pricaju kako je prije 5-10 godina bilo bolje)

Najgore je imati pa nemati :smiley: idalje je ok, nadam se nekih ~1000$ mjesecno sto je opet jako solidno… al desavalo se i prije ovako, pa je kasnije procepilo… pitanje samo da li ce opet, svakako se ima para za istrpit nekoliko mejseci ovako. Na kraju krajevi nije ovo lose uopste

Nadam se da nisam u pravu, al vidjecemo za 30 godina :smiley: Lakse mi mozak na ispasu nego se stresirat… mada opet glupo pricati jer planiram vec dugo krenuti svakih 6 mjeseci neku vecu sumu a jos nisam nijednom, umjesto toga ulozio sve u projekte na kojima sad radim, nadam se da nisam pogrijesio

1 Like

:rofl: Pa znaci sve se slazemo. Pametovarti kako treba index ETF a ovamo “sve ulozio” na rizicne projekte ;). ne vjerujem da si pogrijesio. I za tih x godina se covjek moze x puta predomisliti i spustiti loptu. Bez ikakvog rizika, dobijes sipak. Doduse osiguran.

1 Like

Evo da malo osvjezim “svoju” temu.

Kad procitam da netko kaze kako je cijelu svoju zivotnu ustedjevinu stavio na ovako nesto poludim. Ovo nije investiranje, ovo je spekuliranje, ovo je kockanje. Kad netko obeca povrat od 20% mjesecno, sto bi rekli amerikanci “dont walk, run away”. Ili ako hocete onu drugu poznatiju na balkanu, ako je predobro da bi bilo istinito, onda nije istinito.

Na forum druzenju smo imali priliku cuti kako investiranje u dionice reputabilnih poduzeca mogu biti riskantne i kako se moze izgubiti jako puno novaca. A kamoli ne na kriptu. Ne kazem ja da je kripto ili NFT nesto bezveze, ali kazem za Boga miloga nemojte cijele ustedjevine davati ljudima koje ste jucer upoznali da vam donose povrate od 20% mjesecno!

Iskreno nemam pojma sto se ovdje dogodilo i nisam upoznat sa akterima. Al jedna stvar mi ne drzi vodu. U clanku pise da je lik drpio $70 milijuna, i onda pobjegao…. na Maldive? Ne. Juznu Ameriku? Ne. Na svoju 50-metarsku jahtu? Nije ni tamo. Kazu da je pobjegao u Liku. Meni to vise zvuci kao da je ispusio sve novce na losem trejdu i onda pobjeg’o kod babe u Mrdusu donju.

5 Likeova

Najvjerovatnije je to, kao što kažeš, da je sve prokockao. Nisam pravnik, ali ukoliko su oni njemu dali keš da se on igra sa njim, a on ga popušio, ne mogu oni njemu ništa. Mislim, mogu ukoliko budu pravdu ganjali sa sportskim rekvizitima. :joy:

Da, slazem se s tobom.

I ne znam kako su novinari dosli do te svote od 70 milijuna dolara. Jedan clanak kaze 700 klijenata, drugi 800 klijenata. Onda jos jedan clanak kaze da su ti klijenti davali od 2000 do 66000 dolara.

Nek mi netko pomogne sa matematikom. 70 milijuna dolara podjeljeno sa 700 klijenata, ja dobijem 100.000.

Kaže jedna židovska izreka da sve što obećaje više od 5% godišnje je prevara :smiley:

Ovo je u početku krenulo dobro, onda je odjednom postalo, očito, ponzi… Jednostavno i meni je apsurd, da je netko toliko novaca dao nekome da trejda. D.o.o. sa 2 vlasnika, koji nisu navodno ni bili registrirani za ove djelatnosti…

Svakako nikad ne ulagati nigdje više od onog što ste spremni izgubit, a kamoli davati nekome da za vas ulaže. Pogotovo u kriptu, “not your keys, not your crypto”.

Vidjet ćemo što je bilo sa ovim i što će biti.

2 Likeova