Dolazi kriza - ja očekujem 2019. godine

Veliki vodja Republike Srbije (Necu ga imenovati kako ne bi otkrio njegov identitet) vodi politiku zaduzivanja drzave kod Kineza. Taj covek ce do kraja vlasti prodati sve sto vredi u ovoj zemlji to je sigurno, a te dugove koji ostanu iza njega ce placati nasi Cukun cukun cukun cukun unuci.

Pa ne znam, ja iskreno nisam za ulaganje u neke stvari, ali ako imaš tržište za plasiranje tih igračaka ili je to možda već jedan od tvojih poslova onda što da ne. Mada, dečije igračke se često na buvljacima prodaju jako jeftino. :slight_smile:

Plasman dječjih igračaka se vrši direkt u dječju sobu, mada je otežan jer je već tona njih tamo i mjesta nestaje. Zajebavam se malo na ove teme krize i ulaganja. Ja sam odrastao u vrijeme kad su se porodični sastanci pravili da se vidi ko troši više od tri listića tolet papira za brisanje guzice. Dok ne dođe do toga ne računam da je kriza

4 Likeova

@mitok: Isčitao sam sada tvoj tekst, pa evo 2 neke onako stavke da kažem/pitam:

  1. Ono što primećujem kod dosta ljudi koji vide ovu zajebanciju koja se dešava na svetskoj ekonomskoj sceni, je to da misle kako se FED nešto zeznuo, kako ne znaju šta rade i tako to. Siguran sam u to da oni jako dobro znaju šta rade i da je bukvalno sve bitno unapred isplanirano. Tu nema skoro nikakve dileme. Mogu se samo neke nijanse menjati ili vremenski rokovi mrdati napred ili nazad. A da oni greše i ne znaju šta rade, to sigurno nije slučaj. Oni znaju šta rade i upravo i žele mic po mic voditi ljude u jedan kontrolisani haos i reset kada za to dodje trenutak.

  2. Što se kripta tiče, meni deluje da se samo ciklus produžava i da će top dostići tokom 2022.godine, možda čak i tek na jesen 2022.god. Deluje mi da će kripto krah i odlazak u bear market biti trenutak kada će i berza krenuti dole tj jedno će povući drugo. Verovatno se čeka ta neka koordinacija da se pusti duh iz boce. Benjamin Cowen to lepo objašnjava za produžavanje ciklusa i ima jako smisla. Što bi se svaki ciklus završio krajem naredne godine od halvinga. Jednostano previše bi bilo očigledno i plus imamo dosta drugačije igrače sada. Mora biti tu dosta nekih shakeouta čisto da ne bi svakome bilo predviljivo šta treba da radi. Jel si gledao Cowena i šta misliš o tome da se ciklus samo produžio?

Snimaj Youtube kanal o igrackama. Pregledi se vrte vidim samo tako, a Youtube fila djecu reklamama vise nego nas odrasle.

Vas dvojica ste ko jahaci apokalipse. Dal ste jednu crnu slutnju pogodili do sada? Kriza pa kriza, svake godine je dozivate, vala cete jedne i da pogodite, a kad budete pogodili, srusice se forum…

4 Likeova

ne mogu to nikako radit, ja volim piskarat a ne bit pred kamerom, i ne privlači me snimat o igračkama ili djecu ložit to da rade. i ovo što ću snimat podvodno detektovanje, to može jer će
minimalno mene i zborenja tu trebat bit.

primjetio sam da više ne ■■■■■ teme dva posto nego pičim oftopik na sve strane. treba me banovat

instaliraj youtube kids tu bar kod nas nema reklama, tako vele, a tu je i vanced.

Nisi ti kriv to je do skripte foruma. Da je “threaded” a ne “flat” offtopic bi bio nebitan.

Možda se se tako čini iz mog teksta, ali ne mislim da FED ne zna što radi. Ne umišljam si da sam bolji ekonomist od ljudi koji su tamo :wink: Oni jednostavno rade za interese, što je i u skladu sa radom privatne institucije što FED jest.
Očito je da trenutno ne rade dobro. Ako je meni očito, normalno da je i njima.

Ja ne vjerujem u pravilne cikluse. Većina je očekivala $100k do kraja ove godine, pa je to 99.99% propalo očekivanje (teško će u 2 dana cijena otići gore za $50k+, mada Bitcoin nikad nije dobo podcijeniti :smiley: ).Ja sam od prvog dana kad sam počeo sa bitcoinom (2013.) veliki bull što se njega tiče, ali pokušavam gledat realno. Uopće ne sumnjam u nove rekorde, ali trenutno je situacija bearish, htjeli si to neki priznati ili ne. Dugoročni bull trend nije narušen, ali nije bio niti 2018., pa znamo kakva je to bila godina za Bitcoin.
U tekstu sam napisao zašto mislim da bi BTC mogao pasti i da bi 2022. mogla biti čak i pretežno bearish za crypto. Prilično sam siguran u pad ispod $42k, a onda treba pogledati novu sliku da bi se znalo što dalje. Ako dođe do tog pada ispod $42k, važno je gdje će stati pad. Može stati na $41,999, a može otići još dosta dolje. Support postoji, a da li će biti dovoljan to se sada još ne zna. Mislim da bi pad mogao biti ozbiljniji, a to onda poništava jednu važnu bullish strukturu i otvara mogućnost stvarno ozbiljnom padu. U tom slučaju je moguć pad čak i ne samo u $20k-te, nego i malo ispod $20k. To može biti flash crash, a može i ići malo po malo. Ja svoje neću prodavati jer kod Bitcoina konstantno postoji mogućnost da iz vedra neba pojuri u tisućama prema gore i ne želim ostati vani radi jeftinije nove kupnje za iznos koji mi ništa ne znači u usporedbi sa rizikom da mi pobjegne cijena gore. Ipak pratim situaciju i vrebam short prilike. Ako se pokaže da je bolje longati, naravno da ću onda to raditi. Uglavnom, to što svi očekuju novi ATH i cijenu preko $100k vrlo brzo, a svakako u 2022., mene uopće ne zanima. Očekivali su $100k i u ovoj godini pa se nije dogodilo. Nisam pesimista niti netko tko na sve gleda crno nego pokušavam gledati realno. Meni zapravo uopće nije crni scenarij niti pad BTC-a na recimo $18k jer znam da će najkasnije 2025. (vjerojatno i puno prije) postaviti novi ATH koji će biti dosta veći od posljednjeg i moji bitcoini će vrijediti više nego što su ikad do sad vrijedili, a kod trejdanja mi je totalno svejedno da li BTC vrijedi $500k ili $5k i u kojem smjeru ide.

Crypto market je narasao na istim krilima kao i klasične burze, odnosno na silnom novcu bez pokrića. Sad se polako počinje zatvarati pipa i to će vrlo vjerojatno utjecati na klasične markete, ali pretpostavljam i na kripto. Mogu ga spasiti investitori poput MicroStrategy i još nekih, plus eventualno spašavanje kapitala koji propada u dionicama, ali tek ćemo vidjeti da li će biti tako ili će zavladati panika, a veliki investitori će čekati još nižu cijenu.

Nisam gledao Cowena. Ja možda griješim, ali ne držim previše do ciklusa koji po mnogima nije još završen. Zašto bi BTC morao u ovom ciklusu postaviti novi ATH? Ja sam toliko puta vidio nešto što se moralo dogoditi na chartu pa se nije dogodilo.

Ono što ja vidim nije nedovršen ciklus nego je ATH koji je višestruko postavljan u ovom ciklusu. Vidim da cijena nije mogla probiti važnih $59,398. Vidim jaku bearish strukturu. Vidim da je oko $52k resistance koji se iz par pokušaja nije probio. Vidim da sve ide ka tome da će pasti ispod $42k, a ako se to dogodi onda je vrlo lako moguće da pod zaletom pada probije ključnu razinu koju 100% gledaju veliki i koja je važna botovima jer su programirani da ako se probije postanu bearish. Kad su botovi velikih bearish, onda je to veliki pritisak na cijenu. Vidim inflaciju i neminovno povećanje kamatnih stopa i da je FED već počeo smanjivati upumpavanje love, što će srušiti tržišta, a to vrlo lako može povući i kripto market dolje. Vidim novu euforiju na marketu i velika očekivanja nebitnih od 2022., a znam da se uvijek teži ka “max pain”.
Ako moram o ciklusu, vidim i da smo imali slične cikluse 2013., 2017. i 2021. i da su 2014. i 2018. bile bearish, pa bi po tome mogla biti i 2022. Ne kažem da će sigurno biti jer ništa nije definitivno određeno, ali trenutno djeluje da sigurno prvo dolazi jači pad, a onda ćemo vidjeti dalje. Postoji mogućnost i da bude jači pad, pa snažan oporavak i novi ATH u kratkom roku. Ne isključujem ni to.

Eto, to je moje razmišljanje. Ne moram biti u pravu, ali trenutno tako razmišljam. Mogu u jednom danu promjeniti mišljenje ako me market natjera na to. Trenutno me ne tjera da mijenjam mišljenje i samo mi potvrđuje očekivanja :slight_smile:

Očekivan komentar :slight_smile:

Da li su svjetska gospodarstva ušla službeno u recesiju nakon što sam pokrenuo ovu temu u 2018.? Da li su svjetska tržišta malo nakon pokretanja teme pala prosječno 40-50%? Zanemari sad brzi oporavak, nakon svake krize dolazi oporavak. Zanemari sad i koronu. Gospodarstva su ušla u recesiju prije korone, a korona je to je što je i iskorištena je kako je iskorištena.

Gore sam ti napisao, očito po običaju žmiriš pa nisi vidio da sam “pogodio”. :slight_smile:

Matrix, definitvno je sve ovo je Matrix.
The end is near…

1 Like

Treba samo editovan naslov, pa da citav kolektiv kaze svaka cast. Kao kad SEO radis pa svaki put mjenjas datum za novu godinu.

1 Like

Taman sam listajuci topic pomislio da pitam jel treba godinu u topicu mijenjati.

Napraviti da se automatski mijenja godina u naslovu :slight_smile:

3 Likeova

Dok ne pogodi, a onda da ostane za stalno da se moze linkovati u buducim raspravama

1 Like

Samo se vi zahebavajte :smiley:

Ja se ne sramim jer prošli put nisam pogriješio. To što neki ne shvaćaju što je korona to je njihov problem, a između ostalog, poslužila je i za kamuflažu. Gospodarstva Italije, Njemačke i mnogih drugih su ušla u recesiju nakon što sam pokrenuo ovu temu, a burze su pale 40-50%. Recesije su krenule prije korone, a pad burze, ajde, može proći kao posljedica korone, ali ja sam uvjeren da bi se dogodio i bez nje, ali to više ne možemo saznati. Nisam predvidio da će se “štampati” toliko bilijuna dolara i eura (što je privremeno spasilo situaciju) jer to nikad u povijesti nije rađeno u tolikim iznosima, ali to je ludost koja je sada došla na naplatu svima. Inflacija je direktna posljedica, a razlozi za inflaciju koje nam podvaljuju su za malu djecu. Na forumu ima male djece pa se ne čudim što koronaši i na ovoj temi pikiraju na mene :slight_smile:

Valjda imam drugačije viđenje, ali ja ne vidim da sam pogriješio sa prognozom prošli put, a da li sada griješim saznat ćemo u idućoj u godini. Naravno da možda griješim, ali sam napisao svoje trenutno mišljenje. To što očekujem kolaps ne znači da će biti apokalipsa. Nije bila niti 2008. U Jugoslaviji kad je bila hiperinflacija isto nije bilo apokalipse, pa je neće biti niti sada. Ali ako je netko možda investirao cijelu ušteđevinu na burzu, e njemu bi mogla biti osobna apokalipsa ako neće imati vremena čekati novi oporovak. Danas je Dow postavio novi rekord i to je bilo očekivano. Lako moguće da će biti još rekorda, ali stvarno očekujem ogroman pad burzi u 2020. Napisao sam i zašto i mislim da su dobri argumenti, a pljuvača tuđeg mišljenja je uvijek bilo i bit će :slight_smile:

Očekujem i novi val inflacije, a to se tiče svih. Nitko od nas neće propasti ako će kruh plaćati kunu-dvije više, kao što ne bi propao niti da ga plaća 100% ili 200% više, ali ako to nije sranje i kaos ne znam što je.

Zapravo ne znam zašto uopće opravdavam svoje mišljenje, pogotovo nekima koji jedva čekaju novu sprdnju nakon svakog mog posta, kao i novu dozu “spasonosnog” cjepiva koje niti štiti od bolesti, niti sprječava prijenos (misli na druge :smiley: ), niti je dovoljno istraženo i sigurno. Čim je netko spreman sa “kad dođe cjepivo sve će biti riješeno” popušiti i četvrtu dozu plus boostere plus tko zna koliko još doza i svakakvih ograničenja, uz ostanak obveze za maskama i potvrdama i ostalim sranjima, imamo totalno različite stavove i nikad se valjda oko ničega nećemo složiti.

Upravo počeo privremerni show sa Bitcoinom pa jurim. Naravno u smjeru prognoze :slight_smile:

Sve najbolje u novoj 2022. godini “apokalipse” :slight_smile:

Ja samo znam da su mi od 2019. pa do danas gotovo sve dionice u portfelju višestruko narasle (Apple, Facebook, Microsoft, Google, Dell, Tesla…). Hoće li iste padati u 2022. nemam pojma… postavio sam novi stop-loss pa mogu mirno promatrati. Igram se na tržištima kapitala od 2006. pa do danas i nikad nisam imao godišnji rast kao u zadnje 3 godine. Sada ulažem uglavnom u tech, a ostale dionice uopće više ne pratim.

Također shortam crypto, jer vjerujem u njegov pad. Dosta sam na cryptu već izgubio ali vjerujem da ću long-term izaći u plusu.

2 Likeova

Imao si sreće :slight_smile: Te 2019. je stvarno počela kriza, a onda je pravi potop na burzama (prosječno 40-50%) došao tamo negdje krajem zime 2019/2020. Oporavak bi bio težak i dug, ali se onda napravilo nešto zbog čega danas doslovno svi ispaštamo sa ovom inflacijom. U usporedbi sa 2008., danas postoji cca 3x više novca. U posljednjih cca 2-3 godine je stvoreno više od 50% novca koji je do tada postojao. To ne samo da nije održivo nego je totalna ludost, a sada se to i vidi.Baš radi tog “štampanja” tih silnih bilijuna dolara i eura su se burze brzo oporavile. Recimo Dow indeks se vratio na razinu pred pad za nešto manje od godinu dana, Nasdaq još i brže. Bez tog novca bez pokrića to se ne bi dogodilo vjerojatno još ni danas.

Dodat ću još nešto u vezi novca :slight_smile: Novac bez pokrića je smiješan. Od Nixona i ukidanja zlatnog strandarda dolari nemaju pokriće u zlatu, ali ako imaju pokriće u proizvodnji proizvoda i usluga onda je donekle ok (jer potražnja i potrošnja moraju pratiti proizvodnju, ali to je druga tema). Kad god se pojavi kriza, onda se štampa bez vođenja računa o pokriću. To je tako već godinama, ali ovo što se događa posljednje 2-3 godine je van svake pameti i nikad u povijesti zabilježeno. Nije dosta što se već godinama upumpava parsto milijardi mjesečno, bez pokrića, nego su se sad prebacili na bilijune! Prvo je bilo za spas od korone. Ja mislim da je korona spas od boli koju uzrokuje pohlepa, a ne da su bilijuni spas gospodarstva od korone, ali nema veze. Nedavno je prošao “Insfrastructure bill”, mislim težak bilijun dolara, i to u državi u kojoj je omjer duga i BDP-a debelo preko 100% (nama su prijetili MMF-om već na 70%). Znači i za to su stvorili bilijun dolara bez pokrića, jer im je eto zatrebalo. Sad se vraćam na ono gore da je novac postao smiješan. Pa kome oni mogu dalje prodavati laži da kad treba za zdravstvo, djecu, socijalu i slično nema novca. Ok, mogu valjda ovim nekim naivcima kakvih ima i na ovom forumu, ili onom forumašu koji je zaljubljen u SAD, ali normalnima ne mogu. Stvoriš nekoliko bilijuna u svakoj tranši nakon što si stvorio koronu, stvoriš bilijun jer bi malo popravljao infrastrukturu, stvoriš još jedan bilijun jer možeš, ali ne možeš stvoriti samo par milijardi kad zatreba za nešto stvarno potrebno poput npr. zdravstva, rješavanja gladi itd. Većina ljudi ovo uopće ne shvaća i zato to prolazi. Novac je postao ništa, samo se smatra vrijednim jer ga se drži daleko od siromašnih i nedostupnim za njih, a većina je siromašna. Već neko vrijeme je novac kao recimo municija u igrici, koju igraš sa onim cheatovima (šiframa za varanje). Potrošiš municiju, upišeš cheat šifru i stvori se nova, i tako koliko god puta želiš, dok drugi moraju igrati pošteno i muče se kad ostanu bez municije. Nikakve razlike izmežu tog i ovog s pravim novcem danas. Nama su prodali foru da je bolje biti u euro zoni i pametni Hrvati jedva čekaju da uvedemo euro. Kao da ne postoje multivalutni računi u svakoj banci, kao da ne postoji promjena eura u kune po forex tečaju bez provizije i kao da transferi u eurima između država traju kao nekada dok nije bilo SEPA-e. Koji ku*ac će nam euro, osim da izgubimo i to malo monetarne neovisnosti koja nam je ostala (jer pune monenaterne suverenosti nema još od kad smo se prodali). @brane333 , vrati nam onog svog zločinca, bar smo tad bili samostalni, zato su nas i rasturili :wink: ECB je isto što i FED, a i rade ista sranja. Uglavnom, taj novac koji je zapravo ništa osim što je najstrože zabranjen za 99% stanovništva je zaslužan što su burze rasle kao nikad prije, u vrijeme gore nego ikad prije.

Vjerujem da si zaradio na burzi u posljednje tri godine kao nikad prije u istom periodu, ali realno, po rezultatima kompanija, to ne bi bilo tako. Naravno da je svejedno zašto si zaradio i da je bitno samo to da si zaradio, ali daje pogrešnu sliku i vjeru da će uvijek biti tako.

Imamo jedan paradox. Kod Bitcoina je Tether konstantna prijetnja. Ako se pokaže/dokaže da Tether nema puno pokriće u klasičnom novcu za sve coine koje su stvorili onda će se cijeli crypto market divljački srušiti. Potpuno ista stvar je sa dolarima i burzama, uz razliku da Tether možda IMA pokriće. Dolar 100% sigurno nema pokriće u proizvodima i uslugama, a podigao je dionice na današnje razine i samo i jedino je bjesomučno štampanje dolara bez pokrića zaslužno za ovu razinu na burzama.

Tether je podigao crypto market. Sjećam se da je mislim Kosana prije par mjeseci ili možda godinu pitala nešto oko Tethera na Bitcoin temi valjda. Ako se dobro sjećam, odgovorio sam da ih ima cca 40 milijardi. Danas ih je cca 78 milijardi, znači duplo. Svi koji su u cryptu dobro znaju kakva je Tether prijetnja i da će se sve momentalno srušiti ako ispadne da se Tether “štampao” bez pokrića. Identično je sa dolarom i burzama i ZNA SE da se dolar “štampa” bez pokrića, pa nikom ništa :slight_smile:

Uglavnom, radi tog štampanja novca bez pokrića i preusmjeravanja tog istog novca na burze dionice su rasle kako su rasle, jer sigurno nisu radi rezultata kompanija jer kompanije od kad je počela ova globalna prijevara rade smanjenim intenzitetom, osim možda trovača Pfizera i sličnih.

Ja sam do krize 2008. bio i na ZSE. Više ju uopće ne pratim, ali mislim da CROBEX još uvijek nije došao na razinu na kojoj je bio pred krizu 2008. Znači tko od tamo nije na vrijeme izvukao kapital taj još uvijek nije zaradio.

Što se tiče US blue chipova, to je poznato da, kao i US glavni indeksi, cijena kroz godine ide samo gore, uz oscilacije. Prilično je ispravno očekivati da će i nakon ove krize koja će sada doći i donjeti veliki pad nakon nekog vremena dionice i indeksi opet doći na razinu na kojoj su bili i otići na nove rekorde. Tako je uvijek bilo, pa ako ne bude apokalipse biti će opet tako. Jest da je ispravno to očekivati, ali ja ne isključujem niti apokalipsu :smiley: Ovo je neodrživo i negdje se mora presjeći. Ako to bude baš sada možda se niti US burze dugo ne vrate na razinu na kojoj su bile.

Što se idućeg burzovnog sloma tiče, mislim da je prilično sigurno da dolazi u 2022., pa neka se smije tko god hoće :slight_smile: To može biti i 03.01., a može i krajem godine, ali meni realnije djeluje da će biti u prvom dijelu godine.

Apple i Microsoft su Dow Jonesu. Mislim da je njemu maksimum prije sloma oko 38,000 bodova, ali možda uopće ne dosegne to nego se prije sruši. Ako si uz ove dvije kompanije sa ostatkom u techu, onda su one u Nasdaqu. Tamo mislim da je maksimum prije sloma između 17,000 i 18,000 bodova, ali ne mora ga doseći. Znači prostora za rast još ima, i to dobar rast, ali od danas pa nadalje svakim danom prijeti vrlo realna opasnost da se sve jako sruši. Mislim da je sada vrijeme da se stavi trailing stop loss koji je maksimalno 10% iza cijene. To ne mora biti najprofitabilnija taktika, ali je tako sigurnije.

Što se kripta tiče, evo BTC u novom pokušaju nije uspio probiti 48k, a to je razina koja je samo lokalno važna i tek je kretanje na put oporavka. Po nekim mojim analizama, Bitcoin (a kuda on ide, ide i cijeli market) bi mogao u 2022. ne na $100k nego na $10k. Ajde možda ne baš na $10k, ali na $17k-$18k da. To je daleko od sigurnog, ali otvara se mogućnost za to, pogotovo ako se ostvari ovaj pad ispod $42k koji očekujem, i onda ako se još zaroini ispod važne granice koja je na $39,600. Niti tada nije sigurno jer može onaj idiot opet nešto zatvitati ili Microstrategy opet dokupiti veliku količinu ili neka nova država uvesti Bitcoin kao legal tender itd, ali bez značajnih vijesti i velikih kupnji BTC bi bio na putu prema dolje (naravno samo privremeno).

Ako si sve pročitao svaka čast :slight_smile: Ako ne, kratka poanta je da je ostvaren rast burzi u posljednje 2-3 godine neprirodan i friziran i da je to neodrživo. Može još potrajati, ali je pitanje koliko. Kad se sruši uskoro, iako se uvijek u povijesti vraćalo i postavljalo nove rekorde, nema garancije da će opet biti tako, barem ne u nekom razumnom roku za čekanje. Primjer je CROBEX koji se nije vratio niti na razinu od 2008., a sad kad se opet sruši valjda nikad više neće doći na razinu od prije 2008. jer će prije doći apokalipsa :slight_smile: Možda pad bude toliki da se kapoital više neće potpuno vratiti na burze. Možda, samo možda, ljudi progledaju i shvate da je sve to funny money i okrenu se kriptu. To ja zapravo i očekujem. U prvi mah vjerojatno i veliki pad kripta, ali onda oporavak definitivni prije klasičnih burzi. Onda tamo negdje oko 2025. ili koju godinu kasnije će i kripto postat dugoročno rizičan jer… neda mi se više :smiley: Svako dobro svima u novoj godini :slight_smile:

Vazno obavjestenje: Po novim podacima rast na burzi i opcenito rast znaci kriza je pocela.

2 Likeova

Oce li neko da mi prevede ovo? Covek koji ima akcije zaradio pare jer mu nikad bolje nije bilo, a drugi covek ga ubedjuje da nije zaradio nego da je bila kriza :smiley:

2 Likeova

Apple

Facebook (Meta)

Microsoft

Google

Dell

Tesla

I tako dalje… Ne da je raslo, nego su se vrijednosti tih dionica u prosjeku utrostručile. Tko god da je ulagao u rast tech dionica od 2019. pa do danas, trebao je zaraditi pare. Hoće li se rast nastaviti i u 2022. to nitko ne zna. Ima analitičara koji tvrde da hoće, a ima i onih koji tvrde da ne neće. Sebi sam stavio stop loss na oko 20% pa ako padnu za toliko, softver će ih automatski prodati, ako budu rasle onda ću opet zaraditi.

Kad je korona počela bilo je oscilacija s energentima, tipa naftom, koja je baš puno pala jer je naglo stao sav promet pa se nakupio višak nafte u skladištima. No to je sve bio logičan slijed i tu se isto moglo lijepo zaraditi. Nakon što je promet opet krenuo, cijene nafte su se oporavile.

Što se inflacije tiče ona će se dogoditi u 2022. godini, čak je i vlada jučer na vijestima to najavila. Gore će ići cijene goriva, struje i ostalih energenata, a vjerojatno i ostalih potrepština. U Hrvatskoj naročito jer se pripremamo za uvođenje eura od 1.1.2023. Iako je meni svejedno hoće li cijena života narasti za 10-15%, vjerujem da bi penzionerima i onima s ispodprosječnim primanjima to mogao biti kratkoročni problem. Mada i plaće i mirovine stalno rastu iz godine u godinu, pa se to nekako kompenzira.

6 Likeova