Dolazi kriza - ja očekujem 2019. godine

A gdje je pljuvačka od @simeon ? Ovo je nepotpuno. Nije valjda već počeo piti? :slight_smile:

Mitok hejteri, ili niste pročitali cijeli moj post ili imate ozbiljniji problem :wink:

Ako su mnoga od najjačih svjetskih gospodarstava u 2019. ušla službeno u recesiju, ako su burze u zimi 2019/2020 pale prosječno za 40-50%, ako je svaki mjesec broj “jobless claims” bio ogroman (i prije korone), onda ja ne vidim da sam nešto fulao sa prognozom kad sam pokrenuo ovu temu. Da nije bilo spominjanih bilijuna dolara koje svi danas plaćamo kroz inflaciju došlo bi do takvog kolapsa da bi to i vi primijetili.

Ako ste tako sigurni da ja pišem gluposti, najbolji test je investirati ozbiljan iznos na burzu 03.01.2020., ako treba prodati i neku nekretninu da se skupi konkretan kapital, pa fiksno odrediti datum prodaje 30.12.2022. Ako neće biti kriza, zarada je sigurna jer sve raste.

Ne mogu to osporiti jer je to činjenica. Ja samo govorim da se radi o abnormalnoj situaciji u kojoj se takav rast nije dogodio radi dobrih poslovnih rezultata i zdrave situacije nego radi ludosti sa bilijunima dolara bez pokrića. Naravno da je svakome tko je tad investirao u dionice totalno svejedno zašto su rasle i to je ok, ali treba znati da se radilo o sreći. Da se po prvi put u povijesti nije išlo na stvaranje toliko novca bez ikakvog pokrića dionice se ni danas ne bi oporavile od pada, a onda bi slika bila malo drugačija.

Ja sam napisao zašto mislim da će u 2020. burze jako pasti. To ne znači da oni koji danas kupe možda neće stići jako dobro zaraditi još u 2022. (ima još prostora za rast) nego samo da očekujem u nekom trenutku 2022. ogroman pad (koji se pak može dogoditi bila kada od ovog trenutka pa do kraja godine, a vjerojatno i do kraja prvog dijela godine) i da se ne bih kladio da će oporavak biti brz kao zadnji put.

Moguće je da griješim, pogotovo ako opet iznenade sa nekim bilijunima iz vedra neba, ali trenutno je moje mišljenje takvo kakvo je :slight_smile:

Ja imam problem s tim što se forsiraju netočni razlozi za ovu inflaciju koja nam svima izbija novce iz džepa. Drugim riječima, što opet i oko toga lažu. Ja sam buntovnik :slight_smile:

U pravu si mitok svi drugi su u krivu. Al cjepit cemo te mi sa covid cjepivom i cipirat kad tad, ne brini se.

1 Like

Nije li Mitok bas na ovoj temi poceo vikat “evo krize kao sto sam pogodio”, kad je S&P500 pao za 30% kroz par dana…

…a onda za mjesec dana bio na ATH haha

Sat koji stoji dva puta dnevno pokazuje točno vrijeme.

1 Like

Evo i tebe, sad mogu mirno krenut pijuckat :slight_smile:

Bravo, vjerojatno nisi svjestan da si potvrdio da sam bio u pravu :slight_smile: Očito nisi upućen, ali SP500 i US indeksi nisu Bitcoin da bi bio normalan pad od 30-40-50% u par dana :wink: Zaboravio si još spomenuti službene recesije Njemačke, Italije itd. koje su došle nakon otvaranja ove teme, pa onda i hrpu otkaza, stečajeva itd., a prije korone :wink:

A onda je svizac zamotao čokoladu :slight_smile: Nije bilo mjesec dana, ali je oporavak bio jako brz radi već spomenutog neočekivanog i dugoročno jako štetnog razloga. SP500 se vratio mislim nakon nekih pola godine, što jest brzo.

Valjda imamo različito shvaćanje krize. Ako nije došlo do apokalipse radi ovog što su napravili sa koronom, vjerojatno neće niti ako burze padnu za 50% i ako sve poskupi za 50%.

Nisam vidovit i bez problema mogu pogriješiti. Napisao sam samo svoje očekivanje na temelju onog što trenutno vidim. Da sam 100% siguran skupio bih sav kapital i prodao sve nekretnine pa shortao markete dok se ne desi kolaps. To nisam napravio, ali da čekam priliku za dobar short, to da :slight_smile:

Počet ću naplaćivat prognoze, pa ili neće ići javno da me hejteri ismijavaju, ili neće ići uopće ako nitko ne kupi :smiley: Barem me neće ismijavati oni koji su meni smiješni :slight_smile: Ja sam samodopadni narcisoid :wink:

Nećete :smiley: Nisu uspjeli niti ovi koji raspolažu sa vojskom i policijom, pa neće niti neki Petar forumaš :slight_smile: A i tako u cjepivu nema čipa, to su priče za malu djecu :wink: U cjepivu je samo štetan sadržaj, ali ne i čip :wink:

Sve najbolje! :slight_smile:

Najava pretežnog smjera u 2022. godini. Biti će oporavaka, ali generalno mišljenje nisam promijenio :wink:

Pa malo BTC:

ECB, struka!

Između ostalog su rekli:

“Očekujemo smanjivanje inflacije tijekom 2022. godine. Ponuda će postupno sustići potražnju, na tržištima se očekuju smanjenje cijena energije sljedeće godine”. (mislilo se na ovu, 2022.)

:smiley: :smiley: :smiley:

A u realnosti, “supply shortage”, nafta juri ka rekordu, inflacija najveća u 40-ak godina itd.

Pa su još rekli: “Uvjereni smo da će se inflacija smanjiti tijekom 2022.” i “…možete biti sigurni da će vaš novac sutra vrijediti otprilike isto koliko i danas.”

Ja sam tvrdio totalno suprotno :wink:

A sad imamo:

Čeka se FED kasnije danas. 0.5 ili 0.75, manje bitno. Bitnije je što će Powell reći u izjavi. Ako ne kaže nešto tipa"new stimulus of xy trillions", moja prognoza za ovu godinu ostaje ista. Između ostalog, i da je SAD u ljeto u recesiji. Prije globalne recesije nafta postavlja novi ATH, itd…

rekoh sebi nekad kad je mitok pričao nešta o inflaciji šta me boli kita za inflaciju… kad ono dođe inflacija i solidno prije ovog u ukrajini… vele neke cifre 6-7% ono kifla sa 30 na 50 feninga, giros sa 5.5KM na 7.5KM… serem se ja u takvu matematiku i tih 6-7% inflacije. i da, dođe inflacija meni zarada ista i komad manje mi vrijede pare koje imam. još da sve bude bolje žena i ja uzešmo dugoročni stambeni kredit sa promjenjivom kamatnom stopom koja je vezana za euribor.

1 Like

Powell upravo rekao: we are not seeing a broad slowdown!

Mitok upravo kaže: pričekaj koji mjesec pa ćeš vidjeti, SAD će ti u recesiju!

Ne bih pričao o tome još prošle godine da nije bilo očito da će biti ovako. Stvarnih par posto gore dolje nije problem, ali ovo je. Nije apokalipsa, ali ne plaća mi se par kuna više za doslovno sve što kupujem svaki dan.

Sad će naravno krivac biti stanje u Ukrajini. Mažu oči kao i uvijek. Prošle godine je bilo jasno da će do ovog doći, a Ukrajina je od 24.02.2022. Burze su počele ronit i prije, energenti su poskupili i prije, inflacija je došla i prije, itd.

Statistika, nauka po narudžbi :slight_smile:

Kredit je bio dobar izbor, ali uz plasman u nešto što bar ne gubi vrijednost, i naravno uz fiksnu kamatu. Inflacija je veća od kamate, ali uz promjenjivu niije baš velika sreća. ECB je najavio povećanje kamata, konačno! Ako banke već nisu, sad će počet sa povećanjem kamata za kredite.

Evo opet govori o “softish landing” :slight_smile: Biti će hard crash, a izraz “softish landing” će nestati iz upotrebe kao što je nestao termin “transitory inflation” kad je postalo jasno da inflacija neće nikud otići, za sada.

Ja ne znam jel su oni stvarno gupi i slijepi ili se samo prave. Vjerojatno nisu glupi nego su ljigavci i besramno lažu.

“Dobra” vijest je da će krajem godine ili početkom iduće vjerojatno novo sranje, pa će se naknadno opet upaliti mašine za štampanje love, a to će oporaviti markete (to je njima najvažnije). Ljudi koji rade za nekog i žive od plaće do plaće, neće se baš usrećiti.

1 Like

Evo Wall Street je danas trenutno u plusu :smiley: :smiley: :smiley: Za pola sata zatvara pa će vjerojatno dan zatvoriti u plusu.

Powell je laganjem o odličnom stanju gospodarstva opet zamaglio situaciju. Zadnji CPI je bio loš iako su već počele djelovati ranije podignute kamate. Danas je retail sales m/m u minusu. To se potpuno ignoriralo. Kamate su danas dignute za 0.75 umjesto prethodno očekivanih 0.5. Ali Powell je očekivano pokušao ublažiti situaciju i izgleda uspio, pa je Wall Street porastao. Nakratko :wink:

Post iz prošle godine:

Dolar index cca 10% u plusu od kad sam napisao ovaj citirani post.

Sad kad Francuskinja poveća ECB kamatu na bijednih 0.25 sa višegodišnje nule (ECB još uvijek nije prestao niti sa štampanjem i tek je najavljeno da prestaju uskoro), naspram FED-ove 1.75, ima da dolar nadjača euro (mada se oko toga pita i investicijske banke i fondove (creme de la creme manipulatora na forexu) jer ne znam kakve trenutno pozicije imaju). Jedno smeće će postati vrijednije od drugog :slight_smile:

2 Likeova

stvarno genijalni savjeti kad se pogleda iz sadašnje perspektive. meni je od cijelog ovog posta samo ostalo u glavi samo ovo za polovne automobile sa novijom elektronikom. mi ganjasmo fiksnu kamatu al nismo mogli dovoljno para tako dobit da uzmemo stan.

kad zlato kreće? za koji mjesec I guess…

Može li šta mali čovjek uraditi po ovom pitanju?

Dolje? :smiley:

Zlato više nije što je nekad bilo. Normalno je očekivati da će porast, ali “normalno” je ostalo iza nas u vremenu prije korona prijevare. Bilo je to s koronom, prije toga je bilo jasno da će biti gospodarskih problema i bez korone, prošle godine je bilo jasno da će biti ovakva inflacija i da će doći novi gospodarski problemi, onda je zaratilo u Ukrajini… a uz sve to, zlato je evo samo malo iznad $1,800.

Zlato je asset kojim se manipulira više nego s Bitcoinom. Pojavio se u Bitcoin pa nije više jedini “store of value”. Sad kad jedan store of value krvari (BTC), a drugi ne ispunjava očekivanja (XAU), prosječan investitor postaje skeptičan. Ta skepsa, uz kapital mlađih investitora koji preferira crypto naspram zlata, nije sigurno da će doći do nekog stvarno velikog skoka.

Ovo su vremena u kojima je zlato trebalo biti najmanje na $3k-$4k, a ono je ispod $2k. Nisam baš neki optimista da će zlato značajno gore, ali ne treba ga otpisati. Mada, TA sugerira da će padati, ali na zlatu ona dugoročno nije previše pouzdana kada zlato dođe do roba zone.

Mislim da se na zlatu najbolje vide posljedice bjesomučnog štampanja love bez pokrića. Kad je to negdje prestalo, a negdje usporilo, zlato se počelo ponašati kao i drugi asseti, a trebalo je biti suprotno. Znači, svi marketi, uključujući i zlato, su postali ovisni o novcu bez pokrića. Kad je zastoj, nema ni muzike.

FED je sad počeo podizati kamate i najavio nastavak. Sad se čini da je vrijeme niskih kamata prošlost. Hoće se netko kladiti da će u roku godinu dana počet opet spuštat? :wink:

Ovisi o kapitalu. Oni koji inače teško žive najgore prođu u ovakvim situacijama. Kad netko živi od plaće do plaće i ne zna zaraditi uz plaću (niti ima kapital da nešto pokuša), onda može samo plakati kad svaki novi dan isti proizvod u dućanu plaća više nego dan prije i kad na poslu sluša priče kako će biti otpuštanja.

1 Like

ali to nije sve sada krece i monkeypox

Htio sam otvoriti temu po uzoru na koronu, npr. “Majmunske boginje pred vratima”, ali sam odustao jer sam se i zbog korone posvađao sa pola foruma :smiley:

Ali evo ipak nešto o monkeypox:

Postoji “vježbica”, jako podsjeća na Event 201 :slight_smile:

2 Likeova

Psihijatrija… 20 znakova

1 Like

Ma kako god ti kažeš :slight_smile: Lijep je dan, uživaj :slight_smile:

ma gledam proslu krizu, isto je tak bilo, prvo je zlato rokalo dolje s dionicama, a onda opalilo gore

kapital negdje mora, sad je valjda u nafti i robama a gdje ce sljedece to je pitanje…

u obveznice se ne kuzim, mozda tamo?