Dolazi kriza - ja očekujem 2019. godine

Ne znam za kliko planiraš kupiti, ali mimo cijene, raspitaj se i za “rok trajanja” dizela… Gubi svojstva s vremenom, pogotovo ako se ne čuva u pravim spremnicima…

Evo ti link: Dobro je znati: Imaju li benzinsko i dizelsko gorivo rok trajanja?! – Revija HAK

1 Like

Lako za to što mi mislimo, reci nam što kažu brojke iz tvoje kalkulacije?

  • koliko prosječno kilometara (dnevno/tjedno/mjesečno) rade kamioni i koliko prosječno troše
  • projekcija zarade na temelju prethodnih cijena, sadašnjih i budućih (po tvojem očekivanju viših)
  • dobro bi bilo imati projekciju zarade za buduću istu cijenu i povećanje u koracima po 10%
  • procjena zarade ukoliko se nabavi zaliha goriva po sadašnjim cijenama, a cijene se povećaju worst case scenario
  • procjena zarade ukoliko se nabavi zaliha po sadašnjim cijenama, a cijene se povećaju - očekivano povećanje
  • procjena troškova skladištenja goriva - uračunati spremnike, osiguranje, prijevoz, pumpe, protupožarnu zaštitu i sve što ti padne na pamet da ćeš morati platiti
1 Like

pa iskreno, razmisli o ovome sto je trnac napisao, no dat cu ti jos jedan primjer.

2008 ak se ne varam je isto bilo, nafta stalno raste kao i svi njeni derivati. Radio sam u firmi kojoj je jedna od glavnih sirovina bio jedan derivat nafte. I jbg stalno neizvjesnost, stalno se narucuje za tjedan dva zaliha itd itd.

Da bi kad je nafta bila na 150 dolara slavodobitno izjavili da su zakljucili ugovor po toj cijeni za narednih 6 mjeseci i da ce sad biti sirovine bez problema.

Za koji tjedan cijena je roknula drasticno dolje a firma imala vise stotina milijuna kuna gubitaka., gotov proizvod je kostao valjda 50 posto manje od sirovine zahvaljuci ugovoru na 150 dolara.

nakon par godina propala i nema je vise (nije jedini razlog bio taj, prica je puno dublja, ali je to dosta nagrizlo i zeznulo situaciju.

Tako da oprezno sta got odlucis.

1 Like

Inace robne zalihe koje drzava Hrvatska ima i u kojoj se drze odredjene stvari kao namirnice ima i spremnike nafte.

Jer kada se dogodi izvanredna situacija onda drzava ima odredjenu kolicinu spremnu za koristenje.

Robne zalihe imaju spremnike goriva, inace Čermak koji ima Crodux, je vlasnik tih spremnika i iznajmljuje ih drzavi.

Nakon odredjenog perioda on kupi tu naftu od drzave te ju proda na trzistu po jednoj cijeni drzavama ili kupcu koji je spreman kupiti naftu.
Nakon toga kupi ju po manjoj cijeni kada padne na trzistu i opet napuni te spremnike. Jer spremnici moraju biti puni.

On zaradi na razlici cijene na trzistu i na iznajmljivanju tih spremnika drzavi. Inace se drzavi neda brinuti o tome jer oni samo zele imati spremnike pune pa su eto dali taj posao Čermaku.

Zasto ovo navodim?
Pa zato jer nafta smije odredjeno vrijeme biti u spremniku i nakon toga se mora rijesiti te nafte i staviti svjeza.
Tako da ovo sto je navedeno je tocno da nafta ima rok trajanja.

1 Like

Nisam planirao kupiti 50.000 litara nafte jer svakako novca za tu količinu nemam pa da se ide u duboke analize. Jednostavno planirao sam kupiti nekih 7-8 hiljada litara dizela, koje bi možda kasnije dopunjavao kad potrošim ako vidim da će cijena opet ići gore itd., skladištiti u plastične kace u garaži, pumpu imam, plastične kace bi kupio, ali to se uvijek može i prodati i najbitnija analiza je koliko je cijena nafte trenutno na benzinskoj crpki, a koliko će biti za 2-3 mjeseca.

Inače 1 kamion mjesecno predje cca 10.000km, troši nekih u prosjeku 25L / 100km, projekcijama zarade se fakat nisam bavio

Molim te da odustaneš od svojeg nauma.
Nisi niti svjestan rizika u koji se upuštaš. Ti bi u garaži držao 7-8.000 litara (7-8 tona) dizel goriva…
U nekakvim plastičnim kacama…

Neću niti pomisliti što bi se dogodilo da se nešto zapali.

Plastika, diezel, 7-8 tona… Put u katastrofu.

2 Likeova

Ako zanemarimo sigurnosne rizike, napravio sam kalkulaciju…

7.000 l po 3,76 KM = 26.320 KM
7.000 l po 4,00 KM = 28.000 KM
Razlika je 1.680 KM

7.000 litara je zaliha recimo za mjesec i pol za oba kamiona.

“Najisplativija” opcija je da danas kupiš 7.000 litara po 3,76 i natankaš kamione i da odmah sutra cijena poraste na 4 KM i da takva cijena bude idućih mjesec i pol dana, dok tebi traje zaliha.

Ako cijena poraste iznad 4 KM, tebi super jer ćeš više profitirati.
Ako cijena stagnira ili ne raste u skladu s očekivanjima - profit manji.
Neću ni pomisliti što bi bilo da cijena nekim čudom padne.
Treba odbiti direktne troškove za spremnike.

I sve to ako se ne dogodi nikakav incident, ne prijave te susjedi da si sumnjiv jer imaš 7 tona dizela u plastičnim kacama i ako ti nitko ne provali i ne ukrade gorivo (Mad Max).

Na tvojem mjestu bih pokusao pregocarat da dobis koji postotak vise novaca za obavljeni posao. Znaci ako mjesecno zaradis 10000 KM podogni cijenu za 3-4 posto i u principu peglas razliku na cijeni goriva. Mislim da povecanje cijene od 3-4 posto nije nerelano ocekivati u ovakvim uvjetima.

Samo da napomenem. Ono što pišem tu nije financijski savjet :wink:

Mic po mic, “vježbica” možda nije vic :slight_smile:

Ne znam oće li biti krizna ali ako se nešto uskoro ne promijeni, 2023. bi za mnoge mogla biti baš gadna.

Cijene svega su nenormalno skočile, a plaće i mirovine ostale uglavnom iste. Prije neki dan sam u Opatiji Žuju od 0.33l platio 50kn, kavu 38kn, a u Splitu pizzu 140kn :slight_smile:

Ok recimo da je piva postala luksuz ali slično se dešava sa svim ostalim (struja, gorivo, hrana, građevinski materijal…). Turizam će malo ublažiti posljedice ali pitanje je koliko i do kad.

2 Likeova

50 kn mala piva, strašno! A ti meni dužan pivo za onu okladu :smiley:

Jok, ja mislim da će zbog turizma kod nas inflacija biti veća za koji postotni bod nego što bi bila bez njega. Nekima će privremeno biti dobro, ali će se pohlepa kasnije svima obiti o glavu. Cijene idu lako gore, teško dolje :slight_smile:

Ova sezona će biti rekordna. Po zaradi sigurno radi većih cijena, ali mogla bi biti i po broju dolazaka i noćenja. Iduća, puno lošija. To je moje mišljenje.

2 Likeova

ima i scenario

1 Like

Moja prognoza za prvi mjesec 2023

  • prvo temperaturna - podrucje Zagrebacke zupanije

Ocekujem temperature od minus 9.5 (tokom najhladnijih noci) do plus 15(ukoliko se dogodi nad prosjecno topao dan) . Sto se tice padalina biti ce suhih razdoblja ali i ne iskljucujem da dode velika snjezna fronta.

Sto se tice Bitcoina rekao bi izmedu - 8000$ i 40 000 $ ovisno di ce biti support linija(njihovo pucanje pogotovo) i dali ce FED dici kamate i dali ce Elon Musk napraviti Tesla Coupe 2.

Sto se tice Majmunskih boginja rekao bih da ce uz debilne novinare i teoreticari zavjera zasutit ko ■■■■■ u prvom mjesecu 2023 jer se nitko vise nece sjecati majmunskih boginja tog datuma.

Recesija - kao sto je Mitok najavio u naslovu topica - recesija krece 2023 godine.

Zapamtite ovaj post dignut cu ga na vrh na kraju prvog mjeseca 2023.

Naravno da sam cijepljen protiv Covida pa ne iskljucujem utjecaj mikrocipa na moja razmisljanja.

2 Likeova

masu ljudi iz bih idu u hrvatsku na more, neam pojma koliki je to procentualno dio u ukupnom turizmu hrvatske, al sam siguran da će bit manji broj ljudi iz bih zbog cijena u hrv i da će taj narod ići u crnu goru zbog solidno manjih cijena, bar tako dosta ljudi po banja luci priča da su zamjenili hrvatsku za cg.

Skupo je čak i Nijemcima…

A neke mijenjačnice dodatno šišaju turiste s užasnim tečajevima (6.4kn za euro sam vidio da nude u jednoj mjenjačnici). Eto barem će se to promijeniti u 2023. kada više ne bude kune.

Ja sam bio prije 2 tjedna u Primostenu nisan primjetio neke nerelane cijene. Jedino sta sam primjetio da " napadaju ljude" tj. vuku te da ides vecerat kod njih kad prolazis kraj restorana … to jos nisam dozivio u HR do sad hahaha

Uvijek prvo gradovi podignu cijene pa tek onda prate i manja mjesta poput Primoštena gdje poskupljenja jos nisu značajna.

A to je oduvijek standard u turističkim središtima u inozemstvu (Turska, Grčka, Italija…), dugo nam je trebalo da i mi s tim krenemo. Slično sam ove godine vidio i u Trogiru, Splitu… Imaju posebne zaposlenike na ulazu koji valjda dobiju proviziju po svakom gostu kojeg dovedu. To mi je uvijek bilo iznimno iritantno.

Guzva koja je bila sad za junski raspust na auto putevima iz Njemacke ka jugu, je nevjerovatna. Putovali smo bukvalno paralelno s auto putem kroz alpska sela, od Minhena do Ljubljane 13 sati s dvije pauze! Narod je poslije korone poludio, svi su zeljni putovanja kao da im je zadnje.

Ljudi bi da trose sto su ustekali. Ionako stednja se ne isplati zbog inflacije. A sve to ide u prilog jos vecem porastu inflacije i cijene idu u nebesa. Moguce zbog enormne inflacije u Turskoj da ce jedan veci dio ljudi ipak tamo prije nego u Hrvatsku, jeftinije je, ali ljeto ce biti kao bura.

A onda slijedi opet korona, ministar zdravlja u Njemackoj zivi za dan kad ce opet obavezna testiranja, plan je vec spreman za ogranicavanja i kampanja oko vakcine. Najavljeno je.

Vijesti pogledam samo kratke isjecke, da ne upadnem u propagandnu masinu, ali izjave tipa “alarmno stanje stepen 2” za gas se ne skida sa naslova.

Ja sam se pisala od smijeha izjavama Vucica kako ce glad i jad u zimu, ali vjerujte, vladajuci ministri u Njemackoj pocinju da koriste veoma slicnu retoriku. Ne stede ni prognoze da ce tako da bude godinama.

Ne znam zasto, nekakvi helikopteri, po 6-7 njih u grupi nas nadlijecu u Minhenu vec par dana. Jako neugodan osjecaj…

Sve u svemu, jebena vremena neka.

Veoma dobra epizoda. Dotakao se i inflacije od 1:52:00.

1 Like