Dolazi kriza - ja očekujem 2019. godine

Od onog Nobela (odbora) koji će i Zelenskom dati nagradu za mir, a možda i Putinu? Ili onog koji je dao Obami nagradu za mir dok je on “širio demokraciju” po svijetu? Ili od onog čija nagrada ništa ne vrijedi ako dobitnik nagrade u medicini kaže da nešto smrdi sa korona virusom? Pitam za prijatelja.

Neki ovdje vole ismijavat, ali ja ne vidim da sam išta u ovom topicu pogriješio, još od otvaranja. Da ovaj tren sve krene ka blagostanju već je bila dobra procjena kod reaktiviranja ovog topica jer je valjda jasno svima da trenutno traje ozbiljna kriza, a i kod prvog pokretanja je ispunjeno predviđanje. Nakon pokretanja teme je došlo do ozbiljnog pada i na marketima i u gospodarstvima, a umjetni oporavak kasnije uopće ne znači da sam fulao. Vjerojatno će i nakon ove krize doći do oporavka.

Tko me ne simpatizira će se rugat i sprdat i dalje, a ja ću se i dalje čudit kako su neki slijepi. To je sve ok. Ajmo rađe o nečemu korisnijem za forum. Dolazi novi ministar financija. Već se priča da je zagovaratelj uvođenja poreza na nekretnine. To se već dugo sprema, a sada bi se moglo i približiti, pa onda i ostvariti. Treba se pripremiti na vrijeme, oni koji imaju više nekretnina. Nisam pravnik, ali mislim da fiducija može biti jedno od rješanja. Naravno, ako niste mazohista i robovskog mentaliteta pa ne smeta saviti kičmu za još jedan udar.

1 Like

Svaka ti dala Mitoce!

A sto se tice nobelove nagrade, ne vidim zasto recimo Putin ne bi dobio nobelovu nagradu za medicinu, od kako je ovog rata vise niko ne spominje koronu :smiley:

Pa sta ima veze ko je dobio, jel bi te bila sramota uzet 1m i uz to poljuljat osnovne mehanizme ekonomije u inat svim ekonomistima? Cudno neko razmisljanje.

Sto se drugog dijela tice, slazem se da si pogodio sve, pocevsi od naslova pa nadalje :smiley:

1 Like

Zanimljivo je da su u Ugandi navodno pronađene goleme količine zlata, hoće li to u stvari biti razlog za pad cijene? POsao eksploatacije dobivaju kinezi, koji prakticki koloniziraju Afriku.

E sad, ili je to fake news da se srusi cijena a kinezi kupe sto vise, ili se stvarno pronaslo, a kinezi su si ga osigurali. Tko ce ga znat…

Jel tamo uvedena demokracija? :smiley:

Meni je sumnjiva stvarna količina zlata. Ima tu jako puno manipulacija. Može se ispostaviti kao greška, ali ja nisam baš gold bug i ne pikiram na njega. Što će biti vidjet ćemo, ali do sada je zlato bilo jako dosadno. Mada, zlato se kao niti bitcoin ne bi smjelo podcjenjivati. Ali kako je sve otišlo naopako, baš zato što svi očekuju ogroman skok cijene zlata ne bi me čudilo da još značajnije padne, max pain je popularna taktika :slight_smile:

O osnovama možemo pričati kada ih naučiš :wink: Trenutno si na malo višem nivou od onog Ruina, i na zadovoljavajućem nivou što se tiče teorijskog dijela, nekih povijesnih stvari i slično, ali o stvarnom stanju i zaključivanju na temelju stanja u praksi pojma nemaš. To ti ne kažem ja nego stvarno stanje u svijetu. Sad valjda ide tvoja “replika”, pa se uključe još oni neki sa komentarom da sam narcisoidan, pa i ovo postane kao rasprava u korona temi :slight_smile: Onda da ja narcisoid ne razočaram :slight_smile: , ubacim jedan video:

Nisam ja Ibra niti sam uopće blizu te klase u svom području, ali nisam niti Sivonjić (Google is your friend se kaže :slight_smile: ) kao neki ovdje. Počeo sam pisati detaljno dalje o uzrocima i posljedicama, ali pobrisao sam. Nema smisla :slight_smile: Da ne iritiram dalje one tolerantne neistomišljenike koji se bar ne rugaju u komentarima, pokušat ću se suzdržavat. I tako mi je korisnije povećavati content na svom blogu nego tu komentirati i provocirati podsmijeh :slight_smile: Nekad ću naravno i pogriješiti u nekoj prognozi, ali od smijanja tome neće biti ništa ako ne posjetite moj blog :slight_smile:

S obzirom na one gore tvrdnje glede deficita, naravno da ti nisi ibrahomovic, nego isus hristos licno. Malo je nobelovaca bilo s ovih prostora, drago mi je da sam imao cast da s jednim buducim diskutujem.

2 Likeova

Fino izvrćeš, ali nema veze. Posrao si se dovoljno, barem u očima onih koji razumiju neke stvari.

Meni nije drago što sam s tobom raspravljao, niti o koroni niti u ovoj temi, čemu da glumimo Fince? :wink: Čisto gubljenje vremena, uživaj :slight_smile:

Mitok je moj idol! Zelim da budem kao on

:smiley: Dobro da me puno njih ne voli da ne umislim da sam stvarno Ibra klasa :slight_smile:

1 Like

I meni. I mnogima na forumu i van njega. Sta ce tek biti kad zamjeni profilnu za ovu:

3 Likeova

Kao neko ko je prezivo 2008. U Bosni napisat cu kratka uputstva:

  1. Ako već nemate vise izvora novca ili klijenata gledajte da sto ne prije to rijesite. Nas je spasilo sto smo imali mnogo malih klijenata i vise izvora novca

  2. Samo zlato i nekretnine (zemljište) sigurno vrijede, sve ostalo je moze da postane 0.

  3. Iskoristite krizu da si narodne godine kupite jeftine nekretnine od onih koji zove od danas do sutra ili banaka… Povoljne biiznise kupujte ako znate da imate dovoljno para da cekate kraj krize.

  4. Imajte na umu da mnoge gradjavinske firme ce propasti i da su spremni prodavati prije toga (rau bau objekte) i 60% jeftinije nego sto traze. Posebno ako budite kesh i nizu vrijednost u ugovoru (za manji porez).

Sretno nam bilo

Problem je sto kad cijena nekretnina opane (a kod nas se to vrlo vjerovatno neces desiti), bude tezi i doci do kredita za kupovinu istih… a ako je neko ove zadnje dvije tri godine steko 100-200k da bi kupio nekretnine kad cijena padne umjesto ulozio u nesto- nek mu je bog na pomoci

2 Likeova

Eeeh, to čekam, inače sam na*ebo ovdje u Dubrovniku hahaha… Ali što je @simeon rekao, onda će mi biti teže i dobiti kredit jer će narasti kamate… Ali eto, nadam se da će pasti… Od početka Covida su samo narasle :confused:

Iskreno, da padne 10-20%, to će mi biti idealno… MIslim da će to tek 2023 i 2024 doći do izražaja što se tiče Dubrovnika, Splita i Zagreba.

1 Like

Ovaj dio za nekretnine se odnosi na one koji već imaju sve iz tačke 1. Btw. Nekretnine zvanicno nikad ne padnu vise od 10ak posto. Ali evo u koroni smo kolegici pomogli da rijesi stan 47% posto ispod cijene na nacin kako sam objasnio vezano za gradjavinske firme. Kredit je lako dobila jer je garancija stan koji uzima i koji je zvanicno 47% skuplji :wink:

1 Like

Nikad nisam bio neki stručnjak za globalna financijska kretanja. Ono što me zanima je kako vi komentirate da su trenutno dolar i euro 1:1?

2 Likeova

Tesko onom ko radnike placa u USD :grin:

Ako se rat nastavi, i ova generalno situacija, ne vidim razloga da USD padne na brzinu na onaj stari kurs.

Meni je trenutno super, satnica skočila za 20% u zadnja 2 mjeseca bez da sam išta mijenjao :laughing:

2 Likeova

Prije više od godinu dana:

Key Issues
International financing for
pandemic preparedness
• Measures to strengthen national
pandemic preparedness capacity



Kakva “slučajnost” ! :smiley:

U SAD-u proglašenje “emergency in publich health” oslobađa puno love.

Pa se u članku kaže: “Health and Human Services Secretary Xavier Becerra has the authority to declare a public health emergency under the Public Health Services Act. A declaration can help mobilize federal financial assistance to respond to a disease outbreak.”

Izgleda da će izvješće 28.07. biti zanimljivo. Manevri počinju.

Budu stručnjaci objasnili poantu :slight_smile:

1 Like

Sve ide kako je mitok najavio. Gprivo uskoro preo 20 kn litra. Cekamo prvi mjesec i majmunske boginje sa preko 70 milijuna zarazenih.

Pogrijesio si ti nesto… ti ovdje pises o prvom mjesecu 2023. godine, a Mitokove prognoze su bile za 2019.u