Dolazi kriza - ja očekujem 2019. godine

Sve gore piše. Lako je otvoriti oči pa zaključiti kakva je bila prognoza. Što se nafte tiče, dvije izgovorene riječi su zadržale ostvarivanje i te prognoze, “price cap”. Neću objašnjavat :slight_smile:

Tu se slažem, najbolje je uložit u nekretnine, zemljišta, ne sa ciljom za gradnju kojakvih građevinski objekata, već iz agronomskog pogleda; sadnja voćnjaka u kombinaciji sa permakulturom, različite kulture tipa lješnjaci, orasi, gdje nisu potrebne hladnjače za velike količine, a između ostalog kada se jednom uspostavi bogat ekosistem mogu se kulture i gljiva između stabala saditi kao što su tortufi, mnogo sigurniji mi je ovakav tip ulaganja koji naravno donosi nešto malo posla godišnje kroz sadnju novih stabala (kultura) u nove rupe ili obrazavanje grana, ali opet kada sračunam, to mi je nekoliko dana dodatno u prirodi, dok ovako igram na rizik sa kripto valutama ili dionicama, ne kažem da nema pojedinaca kojima su ulaganja uspjela, ali meni smrtniku je logičnije uzet za 10-20k€ nešto zemlje u nekoj vukoje*ini i uložiti u neke kulture biljaka/drveća od kojih imam za 2-4+ godine konstantne i sigurne prihode koji su non stop u rastu, a i sa prikupljanjem dovoljne površine zemljišta koje prijaviš u ministarstvu za poljoprivredu, dobiješ usput i subvencije, naravno ovo nije riješenje za sviju, jer se naravno i fizički rad mora uložiti, ali sa kombinacijama i tehnikama permakulture stvorite ekosistem koji sam sebe održava faktički.

Jel se samo meni čini ili i vama deluje da je krenuo totalni krah koji se baš ubrzava poslednjih par dana i nedelja?

Mene su npr udarili sa svih strana, sajtovi pali sa posetom ukupno oko 30-35%, onda advertising mreže na sve to mi još prosečno smanjili zaradu na 1.000 prikaza isto oko 30-35% što je u konačnici totalna katastrofa.

Pritom, sve invesiticije ili stagniraju ili padaju izražene u valutama koje opet sve zajedno propadaju i veselo :smiley:

I da, uz sve to zove Rolex za sat mnogo brže nego što je bilo očekivano, i još jedan pokazatelj da je i tržište luxuznih satova u problemu, kao što već mesecima možemo videti na stranim zapadnim tržištima.

Ipak, moram priznati da su sjajno dizajnirali ovu zajebanciju. Kada smo svi 2019/2020 očekivali da bude krah i izduvavanje balona, oni su nas sve prevarili jeftinim trikom tako što su balon naduvali još 2 puta veći za samo 2god i onda sada konačno krenuli da ga brzo izduvavaju nakon što smo se svi već navikli da je novca svuda okolo u neograničenim količinama.

Tako da sada ubrzano ulazimo u period stagflacije, gde ekonomska aktivnost stagnira ili pada, sve je teže doći do valuta koje i same propadaju, dok za to vreme sve osnovne potrebe rastu sa cenom izraženom u toj istoj propadajućoj valuti.

Baš su ga dizajnirali, perfect storm za njih. Kako se vama čini i kakva je kod vas situacija?

Ja ne znam sta vi toliko svi kmecite to oko krize. Pa ako ste znali da dolazi 2019 - vjerojatno ste se pripremili financijski da profitirate od krize. Znaci kriza radi za vas. Bit ce jeftinih sajtova, - ako zarada padne za 50% - dugorocno se isplati kupiti taj sajt jer znate da radi na 50% kapaciteta. Ako zivite od danas do sutra sto se financija tice onda ste u krizi citav zivot ionako.

4 Likeova

Znajuci Imemperora ne bih rekao da se nije spremio, ako je iko diverzifikovao onda je on. Ali ima tu nesto.

Inace, dajte jos nekih teorijskih ideja kako profitirati ako kriza stvarno odalami do kraja.

1 Like

Sta se ovo desava s dolarom? Pade kupovni kurs u NLB na 1.78 (BAM)… slucajno pogledah, a prodajni im je 1.94, ogromna razlika. S jedne strane- svi troskovi su mi u USD, pa bi ovo u teoriji trebalo biti ekstra, medjutim, vecina prihoda je u USD (vise od rashoda), i moram prebacit u BAM po ovom ruznom kursu,i onda opet kupit. Katastrofa

Ja cekam sutra jer vec dva dana pada a sad stoji na 1.04 naspram evra.Japanski jen je skocio naspram dolara i evra.

Jbt ja tek kupio komp u USA, nisu mi jos dijelovi stigli. Mogo sam ustediti minimalno 100-150 eura. :nauseated_face: a imam i nesto dolara, nisam ih mijenjao kad su bili 2,20 KM, sad sam donji posteno.

ja imam oko 10k, izgubih skoro 2,000km

Evo bas gledam u Raifaisen je jos uvijek 1.89 kupovni kurs.

meni na raiffaisen bih kaze 1.830981

kupovni? ili srednji

Prognoze za 2023.?

Osim da će 05.01.2023. biti četvrtak i slično

Očekujem dodatna poskupljenja nakon uvođenja eura od barem 15 posto.
Moja supruga radi nakit i ovaj vikend smo bili na sajmu u Zagrebu. Nitko ništa ne kupuje i od 50 izlagača možda svega nekoliko njih je pokrilo troškove puta i najma mjesta na sajmu, a o zaradi nema niti govora. Ovo je bilo petak i subotu. U nedjelju se održavala ista stvar u Ilici, ali mi nismo bili izlagači nego smo se samo prošetali. Supruga je pitala kolegice i kolege kako ide i svi kažu da nikad nije bilo gore.

Kupovna moć građana je jako smanjena i ljudi se koncentriraju na osnovne stvari poput hrane i plaćanja režija, a i to će u budućnosti biti upitno. Evo, primjerice danas mi je kolegica pokazala sliku koju je sasvim slučajno slikala 2020 godine. Paket jaja od 10 komada je tada koštao 10 kuna. Sada ga nigdje nema ispod 20 kuna. Znači jaja su u 2 godine poskupila 100%. Vjerujem da je slično i sa svom ostalom hranom, nego nemamo pojma koliko je što koštalo pred dvije-tri godine.

Problem je što 99% plaća ne prate ova poskupljenja i kupovna moć nam je sve manja i manja, vidim to i po sebi jer mi od moje mizerne plaće ne ostane dovoljno da spojim mjesec sa mjesecom. To mi se nije događalo pred godinu dana kada sam imao manju plaću nego danas.

3 Likeova

hrana ce jos poskupiti u 2023. to nije upitno. Plin moguce struja ne znam. Po jednoj logici mora zbog poskupljenja plina (tj. zbog idiotskog i totalno nerealnog izračuna famoznom formulom) s druge ionako je nopravdano pre preskupa (zbog famozne formule)

Vjerojatno (HR) upadamo u recesiju.

Ako ne bude nekih opakih iznenadjenja u vezi rata (sirenje, nuklearni napadi i sl), iz ove recesije cemo se izvuci neusporedivo lakse nego prosle (HR) zbog integracije u euro i europskog novca. Nesto poput Poljske za vrijeme prosle recesije (ak su uopce tehnicki i bili, ne sjecam se vise)

Sve u svemu, standard ce dodatno pasti, vjerujem ne koliko ove godine, ali ce pasti.

Cijene ce prvom polovicom godine jos nesto rasti pa se nakon toga stabilizirati. Nesto manje ce rasti i place kako bi se umirio narod. Mediji ce nastaviti strasiti najcrnjim scenarijima ali nista kataklizmicno se nece dogoditi. Cijene nafte i plina ce padati, kao i kriptovalute, a dolar i euro ce jacati.

4 Likeova

živo me zanima kada će puknuti balon koji pumpaju nemogućim poskupljenjima cijena novih automobila…
npr. jedan nov passat prošle godine u ljeto = 27k€ trenutno je 38-40k€
suludo!

(da ne spominjem golf8… policija prelazi na polo, sve je rečeno :rofl: )

1 Like

U Americi je balon puknuo(palo 20 % u 2-3 mjeseca), pocela je rasprodaja rabljenih i novih. Kroz 6 mjeseci prelit ce se i na EU.

Prije godinu dana napisano:

Malo mi je neugodno :wink:

1 Like

The worst is yet to come… sp500 i ostali su poceli padat a najgore ce bit kad se pokazu lose zarade i predvidjanja u 1 i 2goj cetvrti 2023… a kad ameri kihnu ostatak svjeta dobije upalu pluca… mi pogotovo…

2 Likeova