Dolazi kriza - ja očekujem 2019. godine

@mitok
@s.perkovic

Gledao sam da kupim neke dionice, nije bitno o kojoj se firmi radi, dakle moram platit dionicu $200, da bi dobivao dividendu $ 1-3 , ne hvala.

Ti xy faktori pomocu kojih se odredjuje vrijednost firme nisu dobri.

Uglavnom kao sto sam i prije napisao na nekoj drugoj temi ulaganje u dionice i nekretnine je za mene bacanje love, samo ako je nekretnina za zivot, onda da.

U ovo šta si napisao stvarno nevjerujem da je netko to rekao …

  1. dionice nisu sličice za album koje skupljaš za par dolara isto, tako potrebno je znanje i dobro ulaganje da bi ušao na pravi način u to. Također moraš imati određenu količinu novca jer na jednoj strani ćeš gubiti - drugoj dobivati tako da trebaš imati to ispratiti do kraja ili možeš igrati na sreću uložiti xxxx dolara u neku dionicu i nadati se nečemu. Iako u oba slučaja je lutrija, samo u onoj veća je vjerojatnost za dobit.

  2. nekretnine u toj sam priči već godinama i tu itekako ima mogućnosti za zaradu a trenutno su jedna od većih prilika.
    primjer: nekretnine na moru poslije rata (okej tad nije bio razvijen turizam bla bla…) su bile bezvrijedne: Kuća za tadašnjih 20 000 DM danas vrijedni 200 000 €, ma da negovorimo o zemljištima

Današnji slučaj u slavoniji: Kuće sređene “nove” od 100-200m2 se prodaju za cca 30 000€ - dok središ papire, dozvole i temelje već si potrošio 30 000€.
Slučajno? naravno da NE. Zavadi,osiromaši pa vladaj.
Jadna zaboravljena slavonija je jedan on najvećih potencijala Hrvatske koji je namjerno doveden do ovog stanja, ljudi su namjerno iseljeni odandje planski i tu se veliki interesi i planovi za tu regiju jer je strateška jako važna ne samo za HR nego može biti za ovaj dio Europe.
U slavoniji bolja infrastruktura cesta nego na moru i jos uvjek se radi, a nema “ljudi”

Tako da kroz 10 godina vidim tu regiju izdignutu iz pepela i povrat svega tako da u planu su 2 dobre nekretnine tamo sljedeće godine. Prije 5 godina sam gledao vikendicu tamo koja se prodavala za 60k€ sad je 17k€…

Uglavnom siguran sam u ovakav scenarij jer da bi se dogodio procvat prva mora udariti baš okvakva kriza kakva je i tko to preživi bit će mu dobro :wink:

2 Likeova

Slazem se s tobom za dionice, ali u ovom trenutku je lakse ne uloziti u to i biti sigurniji jer ipak kriza dolazi, a kad ona dodje pokupit ce masu tih firmi koje dionice mozes sad kupiti slucajno. Naravno neke ce odletjeti u nebo, ali koje?

A sto se tice kuca, da tocno tako. A sad kaze Mitok da bi to jos moglo past. Ja cu pricekat tu krizu pa nek to padne na nulu (ko Bitcoin), pa cu onda kupiti.

Ja sma na Sjeveru Hrvatske i pitam se koliko su kuce u Slavoniji i dali bi je uopce tamo kupio. Ispada da nebi dao ni tih 30 000 Eura, jer sto ce mi kuca tamo…

Ljudi jednostavno iseljavaju slavoniju, i mislim da ce se taj trend smao nastaviti a te kuce ce postat bezvrijedne, smao neznam tko ce se u njih nastaniti, nevjerujem da ce stajat tako prazne…

Za dionice zato i nemam u planu ulaziti jer nemam znanja i novaca da se time mogu i planiram igrati, a usput me i nezanimaju previše tako da na to uopće nisam fokusiran. Jednog dana možda budem u mogućnosti odvojiti 15k-20k$ za kockanje, a dotad da se tražim s 1000-2000$ mi se čini bacanje novaca i gubljenje vremena.

Da, cijene kuća će definitivno padati još neko vrijeme u tom djelu Hrvatske, a siguran sam da na moru viće neće bilježiti takav porast osim luksuznih nekretnina gdje cijene mogu otići gore.
Trenutno neko stanje s nekretninama je takvo da u Slavoniji su đabe i nitko ih neće, na moru su precijenjene i cca 70 Hrvatskog naroda ih nije u mogućnosti kupiti velikom djelom zbog postojećih kredita kao i zbog novih uvjeta koji su došle 1.1.2018 godine. Tako da netko tko je dosad mogao dignuti cca 100 000€ može danas dignuti cca 70 000€ naravno pod ovim uvjetom da nema dodatnih kredita.
70 000€ na moru je iznos za koji mozeš dobiti mali novi stan, veći ali stariji stan uz koji ti još treba gotovina za renoviranje (minimalno moras racunati cca 15-20k )i eto te opet na 100 000e odnosno iznosu koji je ljudima ovdje nedostižan čak i kreditom.

Nema veze stanje u HR s nekretninama na moru, kupuju stranci,zarade,bla bla opet:
Da, kupuju i prodaju a usput trljaju svoj novac kroz xy transakcija na te nekretnine. Stranci dolaze i odlaze. Prije 5-7 godina Rusi su kupovali sve živo po Istri a danas? Odlaze i prodaju po manjoj cijeni nego su oni platili. Odradili su svoje što su htjeli i idemo dalje. Ostali stranci odnosno obični ljudi dolaze u Hrvatsku i odlaze, određeni dio njih kupi ali to je mali postotak. Zašto bi oni kupovali svi u Hrvatskoj kad su danas u Makarskoj, sutra u Umagu, pa onda Grčka,Španjolska, Francuska itd… Njih za Hrvatsku ništa neveže… Lijepo im je i sviđa im se ovdje? Pa šta, sviđa im se i drugdje pa nekupuju kuće vugdje gdje im se svidi.

Isto tako s vremenom dođe do zasićenja turizma i on može rasti još 10 godina što neznaći da u 11. godini neće biti njegov kraj. A o astronomskim zaradama što pričaju je isto smješno. Da određeni postotak vrte velike milijune u turizmu to je istina ali i oni uglavnom nepricaju o dobiti u turizmu nego o prihodima… Prihodi mogu biti mlrd a dobit 10 miljuna itd…

To nikako da će ostati prazne… Nova seoba naroda nam uskoro stiže. Hrvatska je prelijepa zamlja, imamo sve na svijetu što nam treba i svi nam mogu zaviditi, ali puk i to naše vodstvo je toliko glup* da je takvo stanje kakvo je…
Dobro mi je u životu daleko od toga i osobno se nežalim ali mi je žao vidjeti da nečije djete,majka,baka žive danas tako kako žive, da moj narod kopa po kontejneru itd… Pogotovo u doba blagdana… zato svake godine u ovo vrijeme ja i moja obitelj pomognemo njih par da i oni imaju svoje blagdane a posebno djeca. Njih mi je najviše žao… Neki su si sami krivi? Da, neki su sami krivi za svoju sudbinu ali nesudim im, nisu svi dovoljno pametni da naprave nesto i zato i imamo čistaće, mesare… (nevrijedam nikoga i to netko mora biti) ali sam misljenja i stava da i oni sa svojim radom zasluzuju dostojanstven život i da mogu staviti svojoj djeci poklone pod bor i priuštiti im tjedan dana na moru za ono što rade svaki dan preko 8h dnevno x 5-6dana tjedno…

E toga mi je žao što se događa u mojoj državi… Meni je dobro i svaki dan sve bolje i na putu sam prema velikim stvarima ali bio bi još sretniji da ljudi oko mene također imaju dostojanstven život…

Otišao je malo off … sry :smiley:

2 Likeova

Pa da covjek je max. sretan ako su i svi oko njega… ali nazalost danas imamo sve vise ljubomornih zavidnih dusa koji ne vole da ostali dobro zive.

Kuće na moru uopće nisu precijenjene trenutno. Neki dan sam montirao namještaj u blizini dioklecijanove palače. Lik je prije 6 godina kupio stan od 100-120 kvadrata (otprilike) i napravio 4 apartmana od tog stana.
Kaže da je, kad sve zbroji i oduzme, popunjen 150 dana u godini.

Svaki apartman mu u prosjeku ostavi 110€ po danu. (po njegovim riječima)

150 x 110 x 4 = 66 000€

On je stan kupio prije velikog porasta cijena nekretnina i davno ga je otplatio i već dosta zaradio.
Ajmo reći da takav stan danas košta 300 000€, te da treba uložiti još 60 000€ u uređenje, dozvole itd itd.

360 000E / 66 000€ = 5 ipo
Povrat investicije: 5 ipo godina

Recimo da u prvih 10 godina u objekt treba uložiti dodatnih 50 000€

Promet nakon 10 godina: 660 000€
Ukupni ulog: 410 000 €
Ukupna dobit: 250 000€ (1.850.000 kn)

Ovo sam sve napisao u grubo, ali jasna je slika o isplativnosti kupovine nekretnine na dobroj turističnoj lokaciji, bez obzira na njenu (trenutno) visoku cijenu.

Zaključak: Cijene nekretnina na moru nisu precijenjene, samo ih većina ljudi ne može kupiti.

Također sudjelujem u humanitarnim akcijama, što osobno, što obiteljski preko firme kroz donacije namještaja itd.
No, živimo u kapitalizmu, a kapitalizam je surova stvar i toga moramo biti svjesni. Ako nam se ne sviđa kapitalizam, možemo se pokušati vratiti u socijalizam.

1 Like

Svatko danas svašta kaže… Prihod i dobit su 2 različita pojma. Naravno u cijeloj toj priči nikad nema nikakvih ulaganja, sigurno je da će idućih 10 godina biti popunjen, svaka sezona je sigurna… itd…

Nitko nije rekao da je neisplativo imati nekretninu na moru nego da su precijenje i to su dva različita pojmai stojim iza toga. Kao što stojim da ljudi lažu u prikazivanju svojih zaradu i pogotovo što su svi digli hype oko turizma… Ja sam siguran da ovaj tempo neće ostati idućih 10 godina i mogu se kladiti u život!

Hrvatski turizam je nažalost većim djelom klošarski, prevarantski i nekvalitetan i to sve dođe na svoje. Čast izuzecima takvih je 20-30% sto je nedovoljno da nadoknade onih 70%.

Naravno da ima ljudi koji žive fenomenalno od turizma kao i u svemu. Netko živi bolje od smeća i odlaganja otpada nego on sa svojim stanom tako da…

Svaka računica je daleko od prakse i računati nešto u periodu 10 godina je samo pretpostavka koje se može srušiti za 2-5-8 godina.

Nije problem sa zaradama "Luksuznih " nekretnina ali takve su u Hrvatskoj rijetke i ono što je u nekom selu u Hrvatskoj kuća ljudi na moru zovu vila… lol
ili luksuz namještaj iz ike-e, 2 klime, roletne s daljinskim, najjeftinije verzije bazena itd na moru zovu luksuz, luksuzno namjesten itd… što je naravno smješno i žalosno… nešto što je u normalnim zemljama standard…

Da mu apartmani od 20 ili 25 kvadrata ostave 110€ na dan svaki je malo too much. Nekretnine nisu precijenjene sada, no u slučaju krize gubi se njena vrijednost, manje je popunjena i sl. Te kada se tako gleda ovaj pozitivni trend rasta cijena nekretnina na Jadranu mora puknuti, kad-tad.

Jedino sto moze da se predvidi je da dolazi zima, drugo bilo ko sa ovog foruma ne moze da predvidi i tacka. Samo mlacenje prazne slame. Da bi neko mogao da predvidi takve stvari, mora da ima pristup jako poverljivim informacijama, ovo ovde se sve svodi na pretpostavke i nagadjanja. Jednoj recju ubijanje vremena.

1 Like

Zato sam i rekao da mu svaki apartman ostavi 110€

Za razliku od nekih drugih stvari (kriptovalute), ovdje se poprilično precizno može izračunati rizik ulaganja.

Ako se nešto isplati kupiti, onda to nije precijenjeno. (uredu je da se ne slažemo)

Što je sigurno? Ne postoji ništa sigurno. Postoje ulaganja u viši i niži rizik. Iza toga stoje strašno dobro plaćeni ljudi koji računaju taj rizik.
Btw, ulaganje na 10 godine uopće nije neko jako dugoročno ulaganje.

Jeftino daješ glavu, ako je vjerovati ekonomskim predviđanjima. Pričamo o temi u kojoj su ekonomska predviđanja relevantan podatak.

Apartmani imaju 25-30 kvadrata i vrhunski su opremljeni (soba, kuhinja, wc). Nalaze se 50 metara od zidine dioklecijanove palače. Ne mislim da je to uopće skupo.

Zašto bi morao puknuti? Imamo savršenu obalu i prirodu koju svake godine posjećuje sve više ljudi?
Slažem se da će vjerojatno puknuti, ali ne vidim razlog za “mora”.

Otišli smo s teme.

Pogledaj kako se gradi, trenutno je potražnja veća, no već sada ukoliko dođe kriza neće biti, a da ne pričamo kada ponuda bude veća od potražnje.

lol… definitivno si u krivu… neke stvari svatko može vidjeti tko nije pod utjecajem medija i tko ima malo soli u glavi… Nebi nazvao jako povjerljivim informacijama nego kad si u nečemu i kopaš dođeš do informacija. Ako si u nekretninama ili bilo kojoj niche logično je da se krećeš među tim ljudima i razgovaraš. Pola informacija odmah u startu odbacis ostalo sortiraš uzmeš od svakog po 5-10% iskoristiš malo mozga, vidis tržište i eto te s “povjerljivim” podacima do kojih se lako došao.

@s.perkovic

o tome sam ti i napisao gore. LJUDI MISLI DA JE VRHUNSKI OPREMLJEN STAN KUHINJA, STOLIĆ I KUTNA + BEEKO TEHNIKA + LCD + INTERNET eto to ljudi na moru zovu luksuzno opremljen smještaj. Pa daj perilica suđa je izumljena prije 100 godina a ne da pričamo o tv-u i inernetu koji je najčešće LOŠ u 21 stoljeću. Većina “luksuznih” stvari po kojima rentaju apartmane od 150€ su standardne stvari a ne LUKSUZ!

Nije stvar u obali nego u usluzi i lošem vođenju turizma.

hahahhaha šta to znači ostavi. Visiš u zraku pa tumačiš ovo po potrebi ovisno u situaciji.

Glupost. Primjer: Sljedeće godine opet dođe rat, nema turizma nema ni vrijednosti nekretnina.

Očiti primjeri i odgovori školski naučenih stvari Hrvatskog sustava :slight_smile:

BTW: Nežalim se na trenutno stanje jer vrijednost zemljištu s pogledom na more od trenutka kad sam kupio je porasla više nego 10x samo dolaskom ceste + infrastruktura… nije loše ali i dalje stojim iza onog sto sam napisao ćć

U krizi može opasti broj turista, ali bogati ljudi (kakvi nam trebaju) će i u krizi biti bogati. Točnije, dogodit će se vjerojatno izmjena u kojoj će netko propasti, netko se obogatiti… dok će se dio trenutno bogatih obogatiti još više.

Ne vidim razlog ljutnje i nervoze.
Ne znam što bi ti rekao nego da pričaš predrasude. Ja sam bio u tim apartmani i vidio sam ih, doživio.
Što ti očekuješ od luksuzno opremljenog apartmana od 30 kvadrata? Što treba imati?

Stvari idu na bolje, definitivno.

Ponovno ne vidim razlog podsmijehu, no dobro. “Ostavi” znači da ti nešto ostane. Kada ti nešto ostane, to znači da to imaš. Profit = imaš.

Misliš da međunarodni (dobri ili loši) odnosi nisu jedan od faktora uključenih u izračun rizika ulaganja u nekretnine?

A što ti misliš da je ispravno? Možda je ispravan “američki san” u kojem možeš zaraditi 1 850 000 kn u par dana?

Ne sviđa mi se način komunikacije pa se isključujem iz daljnje rasprave s tobom. Ljudi se mogu ne slagati, zato postoji rasprava.
U trenutku kada se ljudi počnu jedan drugom smijati, ili se vrijeđati zbog izjave koja po njihovom mišljenju nije točna onda to više nije konstruktivna i ozbiljna rasprava nego… ne znam točno što, ali ja iz takve rasprave isključim :slight_smile:

Nitko nepriča o Američkom snu ali kad netko spomene luksuz na jadranu naravno da se smijem i plačem u isto vrijeme. Kad platim internet u cijeni aparmana od 130€ hocu da navecer imam brzinu od 10 mbita da mogu normalno koristiti internet kako ja želim. I mogu se smijati jer sam luksuz itekako doživio tako da nevolim mješanje tih pojmova.
Dal imam kući luksuz? Nemam.
Pojam luksuza nije što imam 4k tv, ili kuhinju od 5000€ ili kožnu garnituru od 3000€ to su neke stvari koje su standard kod razvijenog društva.

U trenutku kada se ljudi počnu jedan drugom smijati, ili se vrijeđati zbog izjave koja po njihovom mišljenju nije točna onda to više nije konstruktivna i ozbiljna rasprava nego… ne znam točno što, ali ja iz takve rasprave isključim :slight_smile:
Nema problema prijatelju ništa osobno :slight_smile:

O kakvom tu luksuzu pričamo :slight_smile:

luksuz je pogled na more a ne opremljen stan i tako redom

Mislim da nisi shvatio što je @Master_Yoda želio reći. Ako sam ga ja dobro shvatio, onda se slažem s njim. A to je da se namjerno dopušta iseljavanje iz regije koja je zlata vrijedna. Štopa se otvaranje novih radnih mjesta, dopušta se situacija u kojoj je iseljavanje najbolja opcija, a sve s ciljem rušenja cijene nekretnina i zemljišta.

Ne haračim po Slavoniji, ali ako ima neki Slavonac baš me zanima da li zna da su već poneki stranci počeli kupovat te kuće koje se prodaju za bagatelu? Recimo jel neki “ludi Švabo” baš nedavno kupio kuću za odmor u selu iz kojeg svi bježe?
Ja vjerujem da će malo po malo stranci počet kupovat nekretnine po predivnoj Slavoniji, a da je zapravo pravi cilj da razne farme pogonjene na Monstantov pogon pokupuju tamo zemljišta za bagatelu i prebace svoju trovačku proizvodnju u Slavoniju, a naši će ih predstaviti kao spasioce koji podižu Slavoniju iz pepela i otvaraju radna mjesta. Naravno, slabo plaćena radna mjesta koja će ponuditi kvalificiranim poljoprivrednicima čiju su proizvodnju upravo uništili i koje su prisilili da zatvore svoje farmice i OPG-ove i da sada traže slabo plaćeni posao kod onih koji su ih i uništili uz pomoć države kojoj ti jadni uništeni poljoprivrednici plaćaju porez. Hebala vas EU da vas hebala :slight_smile: Odmah se sjetim jedne naperlitane glupače, koja je usput bomba što se tiče izgleda, onako rasna polovnjača, i koja je Poljakinja. Još prije ulaska HR u EU smo pričali o EU i glavni argument joj je bio razvoj poljoprivrede. Smatra se jako pametnom pa se uvrijedila kad sam popljuvao i nju i tu njenu EU. Nisam je dugo vidio, ali baš bih volio čuti što misli o razvoju naše domaće poljoprivrede danas kada smo u toj čuvenoj EU.

Jasno mi je da ovo djeluje kao još jedna teorija zavjere i puca mi *urac što netko to misli :smiley: To je klasičan primjer kapitalizma, ako baš ne vjerujete da stvarno postoje i zavjere. Čista ekonomska logika.

Postoje sigurni pokazatelji koje možeš pronaći ako znaš gdje trebaš gledati.

Do prije mjesec dana se pričalo o blagostanju, rastu itd, a evo posljednjih dana malo drugačija priča:


Kad sam ono prvi puta spomenuo da u 2019. dolazi kriza? Jel 2017. ili ranije? Rekao sam konkretno 2019., a ne u roku nekoliko godina “jer već dugo nije bilo recesije”, i nisam to rekao prije mjesec dana :slight_smile: Još uvijek nisam u pravu, ali vjerujem da ću biti i da će iduća godina to pokazat :slight_smile: Moja prognoza nije mlaćenje prazne slame nego čitanje dostupnih ekonomskih pokazatelja. Mogu fulat, ali sam barem među rijetkima koji su još prije godinu dvije imali muda reći kada točno dolazi kriza, a ne da će tu negdje ovih godina :slight_smile: To da će ovih godina zna i Nowotny, treba znati koje točno godine i to treba znati barem godinu dana unaprijed.

A da su nekretnine na moru precijenjene, u dobrom dijelu slučajeva jesu. Nisam to kvalitetno istraživao pa možda griješim, ali imam takav dojam. Baš nedavno sam gledao cijene kvadrata u Splitu i zaključak je da nisu normalni. Mislim da je trenutno pametnije platiti kvadat u Zagrebu nego u Splitu, ali isto tako mislim da sad nije idealno vrijeme za kupnju jer očekujem krizu i novi pad cijena.


Cijena najma u ovo doba…Brodarica nudi par kafića, možda 1 dobar restoran koji je otvoren i tmurne dane, znači ne preveliku korist od mora. Zagreb nudi Advent i sve ostale čari metropole (za naše prilike). Brodarica je dobra lokacija ljeti i ljeti bih je svakom preporučio ispred Zagreba, ali u ovo doba godine i po ovom cijeni? :smiley: Nema šanse :slight_smile: Stan iz primjera u Zagrebu je na skroz ok lokaciji, popratni sadržaj je neusporediv sa onim Brodarice u ovom dijelu godinu, a cijena je debelo ispod. Sve rečeno.

Ovo je samo primjer koji baš i ne odgovara realnosti…
Ovaj tjedan sam bio u centru Splita, vrhunski apartman za 225 kn/noć.
Idući vikend sam u Zagrebu, cijena za sobu od 22m2 je 854 kn (dva noćenja). Apartman nema parking, na 3 katu stare zgrade, po recenzijama očekujem očajan krevet… ali nisam imao izbora jer je sve zauzeto.

Ne žalim se, ko mi je kriv što želim u Zg za advent.

Upišite na booking:
Zagreb, 14.-16.12, cijena noćenja do 370 kn … javite mi što ste našli.

Ponuda i potraznja su čudo.

Velim, nisam uopće detaljno proučavao pa sam dao primjer koji sam prvi našao. U ovo doba godina 225/kn za centar Splita i solidno uređen apartman je skroz ok.

Hebo te booking :smiley: Odi na domaći oglasnik i nađi si smještaj bez da ti je u cijenu uračunata i naknada koju oglašivaču naplaćuje Booking.com, porez koji će biti zaračunat oglašivaču itd.

Pogledaj Središće. Zaboravi auto jer ćeš izludit od gužve preko mosta i pogotovo po centru. Parking ćeš naći jedino u garažama u centru do kojih ti može trebati i sat vremena kroz samo par ulica za vrijeme špica. Ima bus koji vozi do Importannea, kad nije gužva 4-5 minuta vožnje, kad je gužva barem 35 minuta. Vikendom djabe javni prijevoz sad dok je Advent. Izađeš iz busa kod Importannea, prođeš podhodnik i eto te na Adventu :slight_smile: Pa onda dalje ideš u smjeru u kojem želiš ili ostaneš tamo klizati :slight_smile: . U Središću ćeš vjerojatno pronaći dobar manji stan za 300-350 kn po danu. Ako ne, onda gledaš Zapruđe, Utrine, Sopot i ostatak Novog Zg. Kad nije Advent bez problema nađeš solidan smještan za 250 kn/dan. Sad je malo skuplje, ali bih rekao da je sve iznad 350kn/dan što je izvan centra i što nije neki stvarno pravi luksuz pretjerana cijena.

@mitok

Ja sam cuo dvije verzije, da mozda dolaze kinezi, a mozda i ovi sirijci ce ostat kod nas pa povremeno radit u europi (kopat kanale i tako).

Da moram birat uzeo bi ovog Monsanta on bi nas barem samo trovao ali bi kriminal ostao na istoj razini…

1 Like

Ja nisam čuo nikakve verzije, ali mi je to što sam napisao palo na pamet i mislim da je realno. Vrijeme će pokazat.

Mislim cuo verzije ovako od random ljudi dok ih pitas sto misle tko ce nastaniti te sve kuce. Bas kao sto ti kazes Monsanto, vidis to mi nije palo napamet a znam da su vec davno pikirali slavoniju.