Dolazi kriza - ja očekujem 2019. godine

Shvatio si baš tako kako sam i mislio. :slight_smile:

1 Like

Screenshot_2019-01-20%20%5EVIX%20Summary%20for%20CBOE%20Volatility%20Index%20-%20Yahoo%20Finance

To je Vixić :wink:
Ovo je samo za posljednjih mjesec dana pa i nije tako strašno, a i drži se još na skroz solidnih 17. Kad još padne i primiri se onda počinje bal :smiley: Ipak, da sam u dionicama odmah bih rasprodao portfelj.

Iako zadnjih dana dionički indeksi dobro izgledaju, ja sam i dalje siguran da ove godine dolazi ozbiljna kriza.

Ma nek dođe, svima će, neće samo meni.

Krivo si rekao, svima ce doci samo balkanu nece jer smo mi na samom dnu, nize neide.

Imas gausovi krivolu od -3 do +3, mi smo na -4

3 Likeova

Ne znam čime se ti baviš i gdje živiš pa imaš takvo mišljenje.

Trgovina:
Otvaranje novih centara na sve strane, tommy otvara trgovine na dnevnoj razini. Moj susjed u 2018. otvorio 2-3 nove trgovine svog lanca maloprodaje + strašno napredovao u veleprodaji alkoholnih i bezalkoholnih pića. To je ostvario jer ljudi više troše u trgovinama, a i više posjećuju kafiće zato što im raste plaća.

Građevina:
Moj kolega je u 2018. zaposlio barem 15 novih ljudi i uložio xxx.xxx € u postojanje i opremu. Poslove odbija na dnevnom nivou jer ne može stići izgraditi sve što tržište trenutno zahtjeva. Računaj da on u Dalmaciji sa svojih 40ak radnika ne pokriva ni 1% tržišta.

Proizvodnja:
Iz prve ruke ti kažem da je proizvodnja u najvećem procvatu od osnutka RH i da bi situacija bila idilična kad ne bi imali problem radne snage.

Ove godine su u “mojoj” firmi plaće rasle 20-30%, nikada nismo imali duže godišnje odmore… a u slučaju da se tržište nastavi kretati ovim smjerom to će u 2019. sve biti premašeno.

Generalni podaci:
Najbolja turistička sezona u povijesti, a očekuje se da će 2019. biti još bolja.
Potrošnja građana na razini potrošnje iz 2008. godine, a očekuje se da će u 2019. građani RH imati najveću potrošnju u povijesti.

Podatak kako u Hrvatskoj ima oko 150 000 nezaposlenih me jako ljuti i rastužuje. To su redom lijenčine, neradnici i paraziti društva (pričam o radno sposobnom stanovništvu). Danas je na našem tržištu najveći problem nedostatak radne snage i taj problem nam je uteg oko vrata.

No, da ne odem u potpunosti u offtopic, reći ću kako ne znam hoće li doći do krize… a ako je to već neminovno, onda se samo nadam da će nas kriza poštedjeti i dati nam još godinu ipo dana (2 turističke sezone) ovakvog stanja na tržištu. Ukoliko se taj preduvjet ostvari, samo ekstremna kriza (tipa 1929.) nas može uništiti. Neku normalnu krizu (2000.) ćemo pregaziti ko plitak potok.

3 Likeova

krizaaaaaaaa omiljeni vapaj naseg napacenog gospodarstva i uranilovke hehehe…

U svakoj drzavi normalnoj ima 3-7 % ljudi koji ne zele zaraditi, bolje im je primati socijalnu pomoc i sjedit doma nego radit za 6-7 k kn.

Ima takvih i to visoko obrazovanih.

Isto tako u zagrebu na burzi lijecnika koliko hocete i nitko se ne bi maknuo iz zagreba.

Razumijem da one koje zanima posao bez obzira da li se radi o medicini, hoce raditi dobre stvari, na dobrim projektima i sl.

Ima u manjim mjestima lijecnika iz zagreba koji su doktorirali medicinu i rade u ambulanti i njima dobro im je.

Ne vrti se sve oko zagreba, niti velikih firmi. Da li bi htio radit u velikoj firmi poput facebooka ili goolga, ne bi.

Radije radim u manjoj firmi sa super ekipom + nesto sa strane i ja sretan.

@s.perkovic
ja kad pricam o krizama onda ne mislim sto neka micro tvrtka zaposli 15 ljudi i da je to super. pod krizom mislimn da ce se HR jos vise trebat zaduzivat, da ce place stagnirat (past nesmiju jer su ionako na samom dnu), da ce cjene proizvoda ici gore. Da ce drzava morat ili smanjiti taxe ili povecati, ali kad kriza dodje morat ce nesto napraviti, vec i jesu napravili smanjenje taxa.

A najveci problem je podjela drustva na biznismene i radnike. biznismeni se poceli ljutiti sto vise nema idiota da ih se izrabljuje, idioti otisli u deutchland, sad ce ti isti biznismeni propast i nece biti oni krivi za svoj propast nego lijencine koje nezele raditi za usranih 3000 kuna, dok ga benzin na posao mjesecno kosta 700 kuna, bez gableca, dnevni obrok ga kosta 30 kuna (na akciji), sto ispadne 900 kuna. Covjek plati troskove (struju, plin, vodu, grijanje) sto je cca 1500 kuna kako gdje. uzeo sam 1500, da bude odmah minus 100 kuna.

Tajkunsko doba je proslo, bogacenje na radnicima je proslost, svaki pametan radnik je spakovao kofere i otisao u deutchland gdje ima ministarsku placu. Umjesto 3000 kuna tamo s vremenom ce imat 3000 eura. Ja se samo pitam kako ovi lokalni biznismeni misle vodit svoje biznise za par godina.

A slazem se @s.perkovic s tobom da nece nas nikakva kriza unistiti, ako znas kako izgleda gausova krivulja onda sa -3 na -4 i nema neke razlike. krizu ce osjetiti deutcland ako padne sa +3 na +2, nedaj boze na 0. I mozda gausova krivulja nije dobar vizualna componenta ali mislim da je dobro objasnjeno.

Zato dragi ljudi, kod nas je bajno i super, zaposlenost raste svaki dan, place su europske. zivi se bolje nego ikad. uskoro su izbori, zna se sto na njima treba raditi!!!

1 Like

Odabrati lijevo ili desno :joy: hahahahhahahahah

Ne znam kako da u kratkim crtama odgovorim na ovo. U potpunosti je pogrešno, počevši s prvom rečenicom pa na dalje.
Poduzeće s 15 zaposlenih nije mikro poduzeće. Pri tom je bitno napomenuti da takva poduzeća nose najvećio udio u gospodatsvu RH i da praktički nose cijelu državu.

Kako bi ih ti dijelio kada je riječ o ponudi i potražnji posla na tržištu? Ako imaš neku bolju ideju, bilo bi super.

Najveći idioti u ovoj državi smo mi mikro i mali poduzetnici, jer uopće radimo išta. Svi uhljebi leže na našim leđima, svi neradnici i paraziti ovog društva leže na našim leđima i većina velikih pouzeća leži na našim leđima.

Ja sam čuo da su vlasnici poduzeća u deutchlandu ponizni siromasi u službi narodu.

Alergičan sam na priču o tom kako su poduzetnici problem ovog društva, kako smo ovakvi i onakvi, kako iskorištavamo radnu snagu bla, bla. pa je bolje da to puno ne komentiram taj dio.

2 Likeova

U potpunosti se slazem s tobom sto si napisao. Pogotovo dio da poduzetnici nisu krivi. Kriva je drzava. Vi drzite drzavu na zivotu, a radnici drze vas na zivotu. Svi smo mi jedna velika obitelj. Drzava vas tretira lose, vi tretirate radnika lose. I moze se reci da je radnik najvise nagrabusio jer on jedino moze drzat svoju familiju lose ako se njega drzi lose. No svatko bira svoje zanimanje i radnik kao radnik je itekako potreban, sto se vidi u deutchlandu.

Vlasnici pdouzeca u deutchlandu su tajkuneri daleko veci nego bilo koji tajkuneri u hrvatskoj. Pa kako je to moguce da su oni tako veliki tajkuneri a tako dobro placaju svoje radnike, to nekako u nasim mislima neide u korelaciji. I opet se svodi na drzavu. Ono je Njemacka, a ovo je Hrvatska. U prijasnjem postu si napisao kako je lijepo bajno u lijepoj nasoj, samo nam treba jedna dve turisticke sezone i bit ce nam predivno. A realnost je daleko veca, ja zovem gore izbore, nece izbori ovi, ni sljedeci ni vjerujem jos par njih nista rijesiti, jednostavno je problem u drustvu kao takvom.

Drustvo drzi politiku, ne politika drustvo. Dok je ljudima ovako dobro bit ce tako, a dobro je, i sam kazes gore da nas nece nikakva kriza pokolebat. Ja sam objektivan, gledam brojke, gledam Europu, gledam Eu i usporedjujem lijepu nasu sa EU, kvragu, dovoljno ju je samo usporediti sa Slovencima i vec vidis koliko smo daleko…

P.S. moje pisanje da poduzetnici iskoristavaju radnu snagu u tom kontekstu je bilo napisano samo da se napravi balans izmedju prozivanja radnika koji nezele raditi za mizernu placu lijencinama.

EDIT:
I kako nebismo bili ljuti na radnike koji su otisli ili ove koji nezele raditi. Kad si prije keramicara platio kikiriki da ti sredi kupaonu, a sad on kosta kao suho zlato, pa cak razmisljas da ti ne trebaju nove plicice…
Ovisi koji si biznis i kakve radnike trebas, ali ove koji su imali malu placu a radili su ono sto je bilo potrebno, ti biznisi u HR ce propast, mnogi, jer morjau platiti radnika vise, a nece moci naplatiti uslugu toliko veliku kao sto su je prije…

Kao što sam i prije pisao turizam nije dovoljan za cijelu Hrvatsku, a sam po sebi danas može biti tu i idućih 10.godina napredovati i onda boom. Nema ga više.

Imamo sve samo vodeći ljudi nemaju mozga - ili im nije u interesu rast i bolje stanje.

Nažalost, ova država za poduzetnike je očajna i mi kasnimo za Slovencima/Poljacima… svjetlosnim godinama. Njima države pomažu u startu a naši odmažu.

1 Like

Počelo je…

Proizvodnja pala na razini statisticke greske.

Proizvodnja padne 0.2 % i oni to zovu recesijom, ma mos mislit.

Ako je proizvodnja malo pala, to znaci da je doslo do zasicenja trzista.

Vjerujem kako recesije uopce nece biti u EU i zapadnim zemljama.

Jer se zemlje treceg svijeta uzurbano razvijaju i trebat ce svega, opreme, usluga itd.

Brazil se razvija, afrika, kina, njemackoj nedostaje preko 1 mil ljudi, gradi se nenormano itd…

Kakva recesija i bakraci?

2 Likeova

U Hrvatskoj je još uvijek nema, ni u naznakama. Jedina naznaka recesije kod nas su novinski natpisi kako kriza dokazi.

S obzirom da su hrvatsko i talijansko gospodarstvo iznimno povezani bit će zanimljivo vidjeti kako će se ovo odraziti na nas u idućem kvartalu.
Ako se ne varam, a mislim da nisam… Hrvatsko gospodarstvo (i BDP) kontinuitano raste čak i statistički gledano već nekih 2 godine.

A 2008. se zemlje trećeg svijeta nisu razvijale? :wink:

Previše je sigurnih pokazatelja da dolazi kriza da bih se složio s tobom da neće ništa biti.

Optimista sam. A koji su to pokazatelji?

I drugo sto znaci recesija?

Uvijek je nekom kriza :slight_smile:
Kriza nikad nije ni prestala. Većini ljudi u Hr bi bilo dovoljno minimalac da je nekih 5k kuna i nikad nebi pricali o toj krizi dok ako malo pogledamo bolje to je stvarno ništa. S tim nemogu omogućiti normalan život modernog čovjeka u 21. st iz razvijene zemlje.

Dal će to biti 2019. možda neće ali u narednim godinama će se dogoditi i to.

" Najbogatijih 26 osoba u svijetu posjeduje bogatstvo kao i polovina najsiromašnijih"

To je jako veliki problem. Možda ne osobno za tebe,mene,peru ali treba gledati širu sliku toga.

Jel si siguran?

Uzet ću za primjer normalne/ neluksuzne stvari za života pa koliko ljudi si to moze priuštiti:

  • auto mlađi od 7 godina koji će redovno servisirati i održavati u servisu a ne kod “Komšijinog malog” (tu opće nemislim na bmw,audi…)
  • redovne mjenjati gume na autu (1 trećina Hrvata mjenja gume svake treće godine i više)
  • redovni sistematski pregledi
  • redovno konzumiranje voća
  • kvalitetna i zdrava prehrana
  • kvalitetno neformalno obrazovanje

ajmo sad:

  • krov nad glavom
  • obitelj -> djeca -> samo knjige, bilježnice, torba su me za 3. raz OŠ koštale 4k kuna zamisli tako 2-3 djece
  • odjeća: djeca x 3, 2 odraslih
  • izleti za djecu
  • kino: recimo film za nas troje košta 157 kn bez dodatnih grickalica/ piča - Kolika je dnevnica u HR? - da ti pomognem - toliko
  • godišnji odmori
  • pokloni
  • rođendani
  • tehnika
  • režije
  • sitni popravci

DI je sad tu mogućnost štednje i ulaganja u nešto?

Druga stvar što mi Hrvati živimo iznad svojih mogućnosti zato i nosimo top odjeću za koju imamo kredite, mjenjamo mobitele, voze se luksuzni auta za koja na kraju nemaju da održavaju itd.

Ovo su samo sve normalne potrepštine koje nisu ostvarive kod nas za veliki dio stanovništva. Jedan Kanađanin nemora biti pametan: dovoljno je što se rodio tamo, ima sustav koji funkcionira i koji mu omogućuje dostojanstven život (pod uvjetom da ima samo malo zrna bibera ili ti ga papra u glavi)

Di je HR od tog normalnog života!?

1 Like

@Master_Yoda

Na vlasti jedni te isti, ocito da je ljudima dobro.
A ljudi imaju za skijanje, ljetovanje, dubai i sl?

Da se mogu preseravat u drustvu kako su bili da ispadne da imaju love, a ustvari na kredit.
A ovi sto idu u dubaji pa djeca zaj. drugu djecu zbog toga, a ti sto su bili u dubaiu su polu sirotinja.

1 Like

Moraš znati razliku, odnosno međusobnu povezanost između životnog standarda i recesije. Ja gore nisam napisao da je naš životni standard nešto posebno velik, ali on trenutno svakako raste i ne može se pričati ni o kakvom obliku recesije.
U Hrv se trenutno može lijepo živjeti, samo treba raditi kako i koliko se radi u zapadnim zemljama.