Dolazi kriza - ja očekujem 2019. godine

Tako je imaju na kredit.
O tome i pričam. Standard RH je ispod svake razine normalnog života.

Vlast je ista bez obzira sta ljudi birali :wink:

  • opet ti :slight_smile:

Tko može!?
Ti, Pero, Ja, moj susjed i jos njih par… mislim nemojmo biti smjesni i mjesati “lijepotu” življenja s životom na kredit i lažnog predstavaljanja lijepog življenja kakav je najćešći slučaj lažnog predstavljanja ljudi s kreditima i firmama u stečaju ali ih nediraju zbog kuma.

usput pogledaj penzionere:
Radio si 35 godina (nebitno šta - nisu ni oni krivi sto su ta sjeb*** generacija u današnjem slučaju.
Mirovina 2000 kn
režije,stan,hrana,lijekovi = Prelijepo žive ljudi u HR :slight_smile: <3

1 Like

Nas samo pljusne bez najave, ali to i nije neki problem jer smo navikli :slight_smile: A vidim da su i mediji počeli spominjat mogući dolazak recesije. To isto djelomično utječe.

Biti će idealno ako ostane samo na Italiji, ali mislim da su problemi preduboki da bi se zadržalo samo na Italiji. Ali što se nas tiče, nama i kriza u Italiji može napraviti ozbiljne probleme jer ne samo da trgujemo sa njima nego nam najvažnija grana gospodarstva jako ovisi o Talijanima pa ako će oni stezat remen osjetit će se direktno i kod nas.

Jako puno ih je i sorry, ali neda mi se opet ponavljat. Jedan dio sam napisao mislim u uvodnom postu i dio piše na linku iz uvodnog posta, ali to nije sve.

Postoji više definicija, ali jedna od možda najprihvaćenijih je pad BDP-a kroz 2 uzastopna kvartala, pa je prema toj definiciji Italija službeno ušla u recesiju. Ima i “strožih” definicija, npr. jedna prema kojoj je i Kina službeno sada u recesiji, ali ajmo ostat na ovoj da je recesija pad BDP-a kroz u dva uzastopna kvartala.

E to je problem, da. Slažem se i sa svim u nastavku, ali dobro antonia veli da postoji razlika između životnog standarda i recesije. Mada je u Hrvatskoj standard stvarno nikakav, i ovi koji naizgled imaju neki pristojan standard to imaju najčešće na kredit. Ja sam prije barem 4-5 godina govorio da je sve ispod 15,000 kn za obitelj sa djetetom siromaštvo, a 15,000 kn je dovoljno jedva za koliko toliko normalno preživljavanje. To je bilo prije 4-5 godina, a danas treba i više love. Za nekakav luksuz treba nekoliko puta više, a luksuz sigurno nije otići jednom godišnje na 2 tjedna na more i tjedan dana na skijanje. To je nešto što bi trebao biti minimum minimuma, a mnogi ne mogu ni to, pogotovo ako trebaju kupiti i skije, i pancerice, i skijašku robu, i luftiće, i sandale za plažu itd.

Ali…koliko njih govori “sretan sam da uopće radim”, i “plaća je 5,000 kn što je ok jer neki nemaju ni toliko”. Pa kako bi rekao onaj viralni penzić “pizda vam materina” (bez uvrede takvima) plaća je 5,000 kn jer ste zadovoljni s takvom plaćom. Da ljudi nisu zadovoljni i da odbijaju raditi za 5,000 kn onda bi plaća za taj posao bila veća. Poslodavci su robovlasnici, ali se ponašaju skroz normalno i u skladu sa tržištem.

1 Like

Recesija i standard nisu isto ali su itekako povezani a pogotovo s psihološke strane se može gledati na njihovu povezanost.

“Da ljudi nisu zadovoljni i da odbijaju raditi za 5,000 kn onda bi plaća za taj posao bila veća. Poslodavci su robovlasnici, ali se ponašaju skroz normalno i u skladu sa tržištem.” - a neide to bas tako…

2 Likeova

S ovime se slazem, ali se ne slazem da je netko kriv za takvu mirovinu.

Da li znas kako se racuna mirovina?

Minimalno zajamcena mirovina je 65 kn po godini staza, akonemas dovoljno staza.

Recimo da si radio za 4000 kn, brutto 1 je oko 5100, za mirovinu ide 1100 kn.

480*1100 = 528 000 kn

Uzima se 20 god. za isplatu mirovine
528 000/ 216 = 2444 kn.

50% ljudi prima placu do 5200 kn i kako njima dati mirovinu 4000 ili 5000 kn?

Moras raditi 40 god. za placu od 11 000 kn netto, da imas mirovinu do 5000-5500 kn.

Ono sto je problem jesu place. Da li su davanja visoka, jesu i nisu, kako ovo rijesiti?

Jednostavno, zabraniti uvoz jeftine i ne kvalitetne robe, a domacu proizvodnju dignut na vecu kvalitetu i ta roba ce se bolje prodavat po vecoj cijeni kako u hr , tako i u inozemstvu, pa ce se moci platiti ljudi.

Svi znamo kakve su bile place na gradjevini, pa jedni drugima nisu placali za posao, a direktori sebi isplacivali milijune i naravno da je sve otislo u k.

Sad citam gradjevinska firma iz splita trazi radnike, nude 10000 kn i beneficije za majstore, pa sto takve uvjete nisu nudili 2013 ili 2014, onda je bilo ima tko hoce.

Pa daj nemoj pretjerivat :smiley: Pa nismo u Bangladešu da sa 2000 kn možeš platiti i režije i hranu i lijekove, a podstanarstvo ili ratu stambenog neću ni spominjat :slight_smile: Meni su samo režije skoro 2000 kn zimi, hrana mi je debelo preko 2000 kn. Ok, nisam penzioner, ali stvarno ne znam kako penzioner može preživjet sa 2000 kn.

To nemora biti točno. Postoji minimum koji moraju uplatiti tj. nemoraju :slight_smile: Također mogu uplaćivati više. Osobno znam primjer gdje je zbog toga žena dobila 800 kuna veće mirovine jer je 7 godina radila u firmi koja joj je uplaćivala više za mirovinu.

Mitok uozbilji se. nije poanta jel mozes nego toliko ima prosječan hrvatski penzioner i naravno da nemože ali mora. Napisao sam koliko su samo knjige i opreme bila za malog. Svaki polazak nove školske godine je cca 1500€ samo što se mi pripremimo unaprijed malo :slight_smile: kad dode vrijeme sv. nikole, božića,nove godine i rodendana samo nas mali košta preko 1000€ s svojim poklonima :slight_smile:

2 Likeova

Kriv je prvenstveno onaj tko je smislio tu Ponzi shemu. Nakon toga krivica pada na sve one koji su izmajmulisali mirovinu koja im ne pripada i onda svi oni/mi koji to mirno gledamo.

Hej, ovo je EU, ne može to tako :wink: Pa nije EU smišljena bezveze, a pogotovo ne da bi prosječnom građaninu bilo bolje :slight_smile:

Ma skužio sam :slight_smile: Najgore je što stvarno puno penzića ima mirovinu od samo 2000-3000 kn i sa tim se nikako ne može normalno živjet, pogotovo oni koji su sami.

Tjedan dana skijanja u Isoli u Francuskoj (prijevoz, smjestaj, ski pass) se nade za cca 350 €, da uzmes toliko sa sobom je 700 €, ako nam je to luksuz, onda treba baciti jednu atomsku na drzavu i nek budemo smetliste za cijelu EU.

1 Like

Mnogima u Hrvatskoj je luksuz izdvojit i 700 € za skijanje. Ali kaj bi ti stvarno išao na skijanje sa budgetom od 700 € i da od toga moraš platiti i smještaj? :smiley:

To je po osobi.
Računaj 2 odraslih + 2 djece + naravno da na djecu ces potrositi da si najskrtiji jos 200-300€, neka platiš školu skijanja, bla bla …

@mitok slažem se :slight_smile:
bolje da ostane u šiškovcima i kupi dobar tv i onda gleda skijanje u dobroj kvaliteti… nego da s tim iznosom jede paštetu na godisnjem :joy:

2 Likeova

Luksuz je 100 eura, ako je na kredit.

a zasto mislis da se manje radi? tj da se na zapadu vise radi?

Kriza je u Hrvatskoj zadnjih 20 i više godina, samo varira intenzitet. Toliko smo navikli na krizno stanje da smo ga prihvatili pod “normalno”.

2 Likeova

Kriza je pocela kada se raspala ex yu i dan danas to narod i radnicka klasa oseca na svojim ledjima , sva ostala DOBROBIT i NAPREDAK je ulepsan na tv stanicama i tajkunsko drzavnicki ratno profiterskim porodicama ,obican radnik je dobio DUPLO GOLO,

Kolko sam pratio nedavno neke eksperte kažu da je trenutno jedan od glavnih balona koji će pokrenut krizu u americi a i globalno korporativni dug, i da su svi pokazatelji slični onom pumpanju tržišta kredita za nekretnine koje je uzrokovalo 2008-u (odlična knjiga i film o tim događanjima je The Big Short)…
Jer se kao zadnjih 10 godina masu love i kredita pucalo u kompanije koje ne vrijede niti ne zarađuju toliko koliko prikazuju… to ide od najvećih korporacija banaka pa do ovih startupa kao Tesla, Uber i Netflix koji gube tonu love na dnevnoj bazi ali i dalje dobivaju investicije…

2 Likeova

Investitori su cudni. Da imam milijuni, lipe ne bi ulozio u dionice.

Onih 26 sto imaju vise od polovice stanovnistva imaju vise jer vecina od ovih nema NISTA, ili ono sto ima je nemjerljivo (kad je neko nomad, ne racunas vrijednost zemlje na kojoj njegova stoka pase kad to nije njegova zemlja).

A druga stvar, da ne postoji tih 26 ne znaci da bi ova druga polovica bila bogatija… Cak sta vise, tendencije su takve da bi mozda bili i siromasniji, tj imali bi nizi zivotni standard.

Razlika u bogastvu u Kini je sve veca i veca od 80’ih pa navamo… a pazi sad- 1980 cak 84% Kineza je zivilo u ekstremnom siromastvu (relativno po njih), a u isto vrijeme u kom je “jaz izmedju bogatih i siromasnih” strasno narastao, procenat Kineza koji zive u ekstremnom siromastvu je pao sa 84% na SAMO 10% u 2014 (ili bjese 14%, podaci dostupni na sajtu svjetske banke).

Mene smeta sto se politika mijesa u sve, a realno ljudi koji nemaju pojma donose odluke, a ne zele pitati i slusati strucnjake.

Necemo o politici, jer na forumu ima iz svih bivsih republika, a ljudi su najmanje krivi.

Treba to ostaviti iza sebe i gledati u buducnost, sto je bilo bilo je, ali u hr jos nije zavrsio drugi svj. rat.

Kažu da je i Kina u debelom dugu a ekonomija im usporava i mogli bi puknut… a i te statistike o broju siromašnih koje su smanjili su prenapuhane… ipak je to državno autoritativno kontrolirana i centralizirana ekonomija pa mogu bilo kakve brojeve prikazivat…