Domaci Web Developeri = Ludnica

Po meni potrebno je imati jake kontakte offline da bi uspjeli sa izradom stranica na domacem trzistu HR, BiH a i tako ih opet moras moliti. Sto se tice dobijanja upita online puno je neozbiljnih ljudi sa kojima se uglavnom ne moze dogovoriti oko cijene. Nisam siguran sta je problem, posto vecina firmi ne izgledaju siromasno ne vjerujem da im je 500-1000 EUR skupo investirati u posao jer njima je od koristi da imaju stranicu, npr kupis malo bolju stolicu u kancelariji kosta te 300-400 EUR i jel treba neko da ti uradi web stranicu za 250??. Pratio sam neke firme od kojih sam dobijao upite i sa kojima nisam uspio dogovoriti posao mislio sam da nisu uzeli kod koga drugog i nakon 4-5 mjeseci i dalje nisu imali web stranice, znaci neki je drugi problem. Sa nekima prestaje komunikacija cak iako se sve dogovorite, cijena im je ok i kazu da ce sutra uplatiti poslije se ne javljaju na tel i ne odgovaraju na email. Upiti iz Srbije to je vec drugacije na svakih nekoliko 1 konvertuje, ne znam da li je to slucajnost ili nesto drugo ali im je normalno koju god cijenu da kazete zavisi kakav je posao u pitanju, odma placaju nema cekanja ili ako im nesto ne odgovara odma ce reci i moze se popricati a ne da se prestanu javljati. Uglavnom, mozda neki ljudi imaju bolje nacine da dodju do posla i znaju sa klijentima, za mene nije islo na domacem trzistu iako sam imao 2-3 upita dnevno nisam mogao shvatiti zasto ne konvertuje.

1 Like

Sto se tice upita od javnih preduzeca, veliki budzeti pomislis super mozda bude nesto ali kasnije sam shvatio na takve je bolje i ne slati ponude posto izgleda da im je potrebno samo da mogu reci dobili smo dovoljan broj ponuda, a posao je vec rezervisan za nekog :slight_smile:

Wishful thinking - mogao bi mozda 2-3 mjeseca ako i toliko. U praksi bi se pokazalo kao promasen poslovni koncept.

Ovo nema veze jedno s drugim, za ovim tipom usluge postoji svakodnevna potraznja, tipa svaki dan cu se vozit uberom/taksijem itd. Potraznja za web siteovima je znatno drugacije koncpirana. Ne treba mi site svaki dan, treba mi jedan koji ce trajati 3-5-7 godina, pogotovo ako radi ono sto trebam.

Nema racunice, to je cinjenica. Zasto bi uopce bilo realno 700 kuna, zasto ne 70? ZAsto se u njemackoj taj isti posao ne naplacuje 10 eur? Zasto se ne naplacuje 100 eur? Zasto ne govorimo tamo njima da njihove cijene nisu realne?

Zasto se tamo ne naplacuje 300 eura, sto je odje ocigledno hereza od cijene?

ZAsto domenu placamo 10 dolara, zasto ne bi bilo realno da je 0,10 dolara?

Zasto ju ti dalje prodajes za 50, 150, 1500,15 000 dolara? Jel to realno? Ponuda i potraznja
? Svejedno zasto bi to bilo realno, domena se max mora prodati za 2-3 dolara, to bi bilo realno.

Ponuda i potraznja je isto takva za web siteove u HR, firmice rade za 2-3 tisuce, 4-5 ili vise kako vec uspiju dogovoriti posao i to je cinjenica. Ponuda i potraznja. No na tu ponudu i potraznju ti kazes da nije realna, da bi trebala biti takva i onakva jer ti to smatras realnim. Ali prodat domenu za 15000 umjesto za 3 dolara je isto realno?

U svakom poslu gledas da naplatis sto bolje i po mogucnosti (tako bi trebalo biti) da pruzis sto bolju uslugu. Ravnas se prema trzistu.

Onaj frend sto si mu napravio site za 300 kuna jer je to relano, za koliko novaca on prodaje svoje usluge/proizvode. ZA maksimalno koliko moze dobiti ili je odredio neku cijenu manju od trzisne za 70 posto jer to smatra realnim?

2 Likeova

Ako imas firmu onda bi trebao znati. Ako nemas onda cu kasnije raspisati. Ne zelim nedjelju provesti na forumu…

Imam firmu, i još uvijek mi nije jasno zašto bih 2 sata posla trebao naplaćivati 1400 kuna (700kn/sat) umjesto realnijih 700kn (350kn/sat)? Ako govorimo o poslu od 2 sata.

1 Like

Meni samo nije jasno od kud vam ta cinjenica da napravite site u 2 sata i da nemate troskova. Prva stvar 90% free wp tema su tesko i ruzno sranje. Druga stvar sve kad se zbroji nema sanse za 2 sata napravit. Treca stvar takav site koji ti napravis za 2 sata mene je sram uopce naplatit i stajat iza tog djela, jer znamo da samo sitnice dok podesavas mozes izgubit sate.

4 Likeova

Nisam sve citao i nisam mislio na satnicu od 700kn. Al znam da klinci rade stranice za te pare…

1 Like

Cijena prosječne teme je 50$ odnosno 330 kuna ili ~44 EUR + hosting i domena ~20-30 EUR. Ne vidim kako se isplati to raditi za 700 kuna (~94 EUR).

Naravno ako se koristi besplatna tema i imaš svog reseller hosting onda je to druga priča.

Ponavljam (ne znam koji put :slight_smile: ). Imam 3 besplatne (responsive) teme u ponudi za wp od 700kn. Contact Form7 + disable comments od plugina. Unos teksta kojeg naručitelj šalje mailom + unos par fotografija koje korisnik šalje mailom. Instalacija wp na moj server, zakup domene i otvaranje jedne email adrese na toj domeni (info@ ili kontakt@ ili imevlasnika@).
To je jeftina stranica.
Sve više dodatno se naplaćuje.
Gotov za 2 sata.
Ak je tebe sram toga - super! Više jeftinog weba za mene. :slight_smile:

Tko traži takav web? Firmice čiji je promet (ne zarada) do 500.000 kn godišnje i koje ne ovise o internetu, već žele biti prisutni na njemu.

Neki traže više (u wp) - više jezika, više kategorija, dizajn kojeg imaju “u glavi”, povezivanje s društvenim profilima/stranicama, preuzimanje API-em podataka iz drugih izvora (svojih dobavljača uglavnom) i prikaz na stranici, statistike posjećenosti (u unutar wp-a i g analytics), itd… Ali naravno da to više nije i nemože biti 700 kn.

Neki traže specifične web aplikacije pa ih radim od nule, ali niti to nije ni blizu 700 kuna.
Pratiš?

4 Likeova

Imam pitanje za sve vas koji izrađujete web stranice.
Koliko plaćate dizajnere po satu rada (kada radite neku web općenito)?

Pitanje za ove sto rade wp za 700 kn i iskljucivo to.

Da li ste u stanju naci barem 20 takvih poslova mj. i to svaki mj.?

Ne radim sajtove ali mislim da takvih nema :smiley:

A i ako ih ima svaka čast. To je preko 8.000 eura godišnje samo za naplatu hostinga, pod uslovom da svi produže…

Kratko i jasno: ne :slight_smile:

Javljaju se naručitelji ali za skuplje webove (jer im site od 700 kuna - i ovo je ključno - ne odgovaraju).

eno Mitok kaze da to nije problem, doduse nije u tom poslu…

kod mene je i dalje 50 eura obican sajt,

1 Like

I ne bojiš se ovih što naplaćuju 5k € .

1 Like

heheheh nimalo malo mi kvare posao al sta cu,

Moguće, iako nije nemoguće da uz dobru organizaciju i marketing imaš stalno posla. Ali nije bit u tome, nego u cijeni web stranica. Jednostavne vrijede parsto kuna, a da li će se netko fokusirati samo na to ili ih raditi u pauzi između ozbiljnijih projekata je njegova briga.

Da, primjer nije najbolji, ali tržište za uberovce je grad u kojem se nalaze, a za izradu weba je tržište cijeli svijet i ako je netko sposoban i vičan marketingu onda može imat stalno posla.

Ne znam cijene u Njemačkoj, ali kod nas se može dobiti jednostavan web za parsto kuna i kvaliteta ne zaostaje. Zakon ponude i potražnje.

Zato što je cijena registracije domena tolika. Ako se pojavi neki registar koji će ih nuditi za $1 onda će to biti cijena, kao što se u Hrvatskoj može dobiti izrada jednostavnog weba za parsto kuna.

Miješaš kruške i jabuke. Domena je unikatna, web nije. Moguće je imati 2 ili više potpuno identična weba, a nije moguće imati dvije potpuno identične domene. I baš zato što od tih više identičnih webova netko može tražiti za izradu 5000 kn, a netko 500 kn i zato cijena nije jednolična. Ja kad imam neku domenu cijena je koliko ja kažem i nema šanse da tu domenu dobiješ drugdje jeftinije jer je jedini ja na svijetu imam. Identičan web može napraviti Google, najbolji web studio u Njemačkoj, neki web studio u Hrvatskoj, mali Pero i susjedov sin. Cijena će varirati od jednog do drugog za istu stvar. Govorim o jednostavnim webovima koje su svi oni u stanju napraviti. Domenu koju već netko drži ne može više napraviti niti Bill Gates sa svim programerima svijeta u kompi. Valjda sad shvaćaš da si usporedio neusporedivo.

Ja sam govorio o cijeni, ne o ponudi i potražnji :wink: Dva različita pojma, koji jesu međusobno povezani. Ima cijena od parsto kuna i to ne mora značiti da se nudi smeće. To je sve što ja želim reći.
Da, prodat domenu za 15000 bilo čega je realno ako vlasnik odredi takvu cijenu i kupac pristane platiti. Nigdje drugdje na svijetu kupac ne može kupiti tu domenu jeftiniju, a isti web može od nekog dobiti za x, a od nekog za y.

S ovim se potpuno slažem.

To nema baš nikakve veze. Ako Microsoft naruči dostavu pizze svom glavnom programeru koji zarađuje sedmeroznamenkasti dolarski iznos godišnje jel to znači da njega dostava pizze treba koštati više od desetak dolara? Ili još bolji primjer koji se odnosi na nešto što je potrebno za rad i donosi novac…ako automehaničar zarađuje milijune godišnje, jel to znači da mu francuski ključ treba naplatiti 50000 kn ? Isto je i sa web stranicom. Nebitno je koliko tko zarađuje i koliko će novca donjeti, sve dok možeš birati od koga ćeš uzeti izradu weba.
Kad već pitaš, taj frend u dane koje radi zaradi najčešće dosta više od 300 kn dnevno. Da ga uopće ne znam i da nekako dođe da mu radim web stranicu napravio bih je za parsto kuna više jer je to bila jednostavna stranica. Prije nego se postavi pitanje kvalitete, ja nisam niti programer niti veliki stručnjak za web stranice, ali ta stranica koju sam mu napravio je ugodna oku, responsive, sadrži sve što je želio i napravio sam on-site SEO koji nitko ne bi bolje jer je prvi na Googleu za više termina u niši koja ima solidnu konkurenciju. Znači ne može se dovoditi kvaliteta u pitanje, a to je najčešći argument ovih što deru svoje klijente.

2 Likeova

Valjda nitko nije glup da plati 330 kn temu pa još domenu i hosting, i onda napravi web koji će naplatiti ukupno recimo 500 kn. Ali ako su mu trokovi par dolara onda je to drugo. Hrpa njih ima svoj hosting i samo ubaci web na svoj hosting. Većini je to dovoljno i nema baš nikakve potrebe da se uzima poseban ili dedicated server. Opet ponavljam da govorim o jednostavnim webovima.

Svi su zapeli za WP, a danas postoji hrpa aplikacija koje su potpuno besplatne i koje na drag & drop principu omogućuju izradu modernog weba bez reklama. Znači trošak može biti nula kuna i još ako već plaćaš radi sebe hosting sa mogućnosti da ubaciš neograničeni broj webova trošak je stvarno samo to malo struje i tvoje vrijeme.

Jel mi se to samo učinilo ili ti želiš oderati jednog klijenta samo da se ne bi morao previše truditi oko pronalaska klijenata i da bi si osigurao potreban iznos za cijeli mjesec? :slight_smile:
Ako da, to je tvoja stvar i to je ok, ali to ne znači da nema jeftinijih koji drugačije razmišljaju.

Tu i tamo napravim neki web kad mi zatreba i nekome kad me baš ugnjavi, ali nisam slijep i neinformiran. Može se dobiti kvalitetan jednostavan web (da, i to dvoje može ići skupa) za parsto kuna i to je poanta cijele priče.

Da ne mrzim rokove, ja bih nudio izradu jednostavnih webova za parsto kuna i siguran sam da bi klijenti bili zadovoljni. Ne radim to samo zato što mi se neda biti dostupan za upite i ne želim obaveze.

Čitavši ovaj thread sjetio sam se zašto sam prestao čitati ovaj forum i sudjelovati u njemu. Majketimile, kakvih sam se ovdje načitao budalaština…Iskreno, začudio sam se nekim starim članovima ovog foruma na koji način razmišljaju.
Ja sam u poslu 10 godina (u srpnju se navršilo 10 god), plaćam porez i cijenim svoj rad. Svaku sekundu, svaku minutu i sat. Za tih 10 godina nisam imao prilike raditi posao koji se može napraviti za dva sata mada wp sajt mogu složiti i za pola sata. Hoću reći, rijetki su HR klijenti koji će ti dostaviti detaljnu dokumentaciju za posao koji trebaš obaviti. Bez obzira jesi li themer, web developer ili štatijaznamšta često si u veliki problemima. Kad klijentu dostaviš svoje viđenje sajta (prijedlog) tada nastupa njegov brainstorming i onda sve bude poprilično dramatično. Znači, iz ove kobasice od teme dolaim do zaključka da je tu puno neiskustva u radu s klijentima, odnosno puno zujanja a malo meda. Kad netko spomene web od par sto kuna sve mi je jasno. Kad svatko od vas stavi svoj portfolio na web tada će biti moguće procjeniti i ocjeniti kvalitetu odrađenog i tada će možda i biti jasno zašto su neki webovi naplaćeni 50 eura (nuled wp tema, mukte server, šupalj ko ementaler)

@dmitrecic čudi me, s obzirom na iskustvo koje imaš, a znam da si programer da koristiš disable comments plugin :smile:

5 Likeova